Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul Mercedes C class - 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Se pare ca 22 Februarie e data oficiala de lansare a noului C class de la Mercedes. Momentan in pozele de pe net inca se vede camuflajul, inclusiv interiorul e partial acoperit dar ne putem face o idee despre cum va arata.
Din ce vad pana acum, exteriorul imi place. Interiorul (respectiv bordul) imi da niste sentimente amestecate, au preluat tableta aia centrala enorma de la S class, o chestie care mie imi place si nu prea, mai ales in combinatie cu a doua tableta care inlocuieste instrumentele uzuale de bord, cumva parca nu sunt din acelasi film. Caroseria e un pic mai mare, conform trendului general in industria auto de a mari dimensiunile de la o generatie la alta, ceea ce nu e rau.
Lasand la o parte aspectul, se pare ca vor limita motorizarile la 2L mild hybrid, 255 CP. Per total, o masina care se inscrie in noile tendinte de design, digitalizare cat cuprinde si linii care se indeparteaza de traditia bine-cunoscuta a celor de la MB. Nu stiu daca e neaparat ceva rau, desigur puristii vor fi nemultumiti, eu zic ca nicio abordare nu e rea atata vreme cat nu se exagereaza cu modificari drastice prea devreme.
Astept cu interes un review full.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E un S bagat la apa, nu v-ati obisnuit ? N-au pic de originalitate, doar le micsoreaza.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
deci un pic de bot si un pic de spate atat este interesant la masina.restul comun si neinteresant

#4
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2021 - 18:09, said:

E un S bagat la apa, nu v-ati obisnuit ? N-au pic de originalitate, doar le micsoreaza.
E, hai, lăsaț, lăsaț...

View PostEMPP, on 13 februarie 2021 - 18:13, said:

deci un pic de bot si un pic de spate atat este interesant la masina.restul comun si neinteresant
O bijuterie e bijuterie, indiferent cum pui problema. Sau să întreb de struguri?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Post_R_A_D_U, on 13 februarie 2021 - 18:22, said:

O bijuterie e bijuterie, indiferent cum pui problema. Sau să întreb de struguri?

E o masina urata, tabletele alea nu isi au rostul la ceasurile de bord si nici pe consola. Masina mai nou zici ca telefon. Pun tablete si benzi cu led si gata, model nou.

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
cea mai scumpă tabletă! are husă cu 4 roți!

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,333
  • Înscris: 22.10.2007
Hmmm 62 mile pe electric, interesant, e mai bine decat seria 3, dar sa vedem pretul, ca am senzatia ca o sa iasa cam aproape de Tesla 3
Bordul digital e foarte ok, toate butoanele pe un ecran nu prea, la capitolul asta BMW sta mult mai bine.
Designul incepe sa-si arate varsta dpmdv, au mai rujat-o un pic dar e cazul de ceva nou.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Post_R_A_D_U, on 13 februarie 2021 - 18:22, said:

Sau să întreb de struguri?
nu-i cazul.dar verzi cat au acoperit ei din masina.asta spune tot

pentru mine de la w123 ,a disparut mercedesul

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEMPP, on 13 februarie 2021 - 19:08, said:

pentru mine de la w123 ,a disparut mercedesul

Si ce a aparut in schimb?Posted Image

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostEMPP, on 13 februarie 2021 - 19:08, said:

nu-i cazul.dar verzi cat au acoperit ei din masina.asta spune tot

pentru mine de la w123 ,a disparut mercedesul

Ai condus vreun w123? Cobra avea o calitate: ducea milioane de kilometri, era facuta foarte solid dar cam atat, era o masina plictisitoare si lenta si asta ti-o spune un fost posesor de 300d si fan Mercedes de 30+ani. Daca s-ar reintroduce in fabricatie probabil ar avea vanzari catastrofal de mici, ar fi doar cativa puristi cu bani care oricum n-ar folosi-o ca daily driver. Poate m-ar tenta un w126, dar oricum sunt chestii din trecut, nu si-ar mai prea avea locul pe nicaieri azi, in afara de cluburile de entuziasti.

#11
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2021 - 18:09, said:

E un S bagat la apa, nu v-ati obisnuit ? N-au pic de originalitate, doar le micsoreaza.
Asta nu e neaparat un lucru rau.
C klass mai nou e aproape un E klass,doar putin pus la slabit. Nu mai e diferenta aia enorma intre clase. In schimb,problema e pretul care a devenit nesimtit pentru un C sau un seria 3. Echipate de top,depasesc fratii mai mari cu echiparea de baza.

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Postnewusername123, on 13 februarie 2021 - 20:00, said:

Echipate de top,depasesc fratii mai mari cu echiparea de baza.

Asta e o chestie paradoxala dar reala, uneori sunt diferente mai mari intre modelul de baza si cel de top din aceeasi clasa decat comparat cu clasa imediat superioara. Motorizarea conteaza in primul rand, dar sunt si alte dotari scumpe, gen faruri led matrix, piele nappa in loc de ecologica, etc.

#13
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostEMPP, on 13 februarie 2021 - 19:08, said:

nu-i cazul.dar verzi cat au acoperit ei din masina.asta spune tot

pentru mine de la w123 ,a disparut mercedesul

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2021 - 18:26, said:

E o masina urata, tabletele alea nu isi au rostul la ceasurile de bord si nici pe consola. Masina mai nou zici ca telefon. Pun tablete si benzi cu led si gata, model nou.

View Postsanderoalex, on 13 februarie 2021 - 18:40, said:

cea mai scumpă tabletă! are husă cu 4 roți!
OK, pe când un versus cu Logan?  Să le scoateți cel puțin egale...

Edited by _R_A_D_U, 13 February 2021 - 20:13.


#14
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Zilele trecute  m am uitat la seria 3,echiparea de baza cu motor pe benzina e vreo 40 de mii de euro. Daca ii pui un diesel si il umpli cu dotari,sari pe la vreo 70 de mii de euro.
Mai cumperi o jumatate masina...
10-15 mii de euro ar fi o diferenta rezonabila,in opinia mea.

Vrea o ruda sa isi ia masina si ne am uitat azi si dupa un E klass break,an de fabricatie 2015 sau 2016. Pretul de achizitie era 68 de mii,inca avea neamtul factura,iar la dotari nu era full. Cu toate briz brizurile probabil depasea 80 de mii.
Absolut enorm,chiar si la salariile nemtesti,avand in vedere devalorizarea dupa primii ani de utilizare.
Masina avea 140 de mii de km si costa vreo 18000.

Echiparea de top de pe clasa mai mica a ajuns efectiv sa devoreze clasa superioara,ceea ce e aberant.
Masinile nemtesti au devenit foarte scumpe in ultimul deceniu si banii platiti pentru extra optiuni sunt japca.

Singuri castigati in toata afecerea asta sunt cei care cumpara masina SH,cu un rulaj pana la 150 de mii de km,dar asta e alta discutie.
Comparand masinile produse intre 2012-2015 cu modele 2020,nu exista niciun motiv sa schimbi masina,decat daca ai bani de aruncat si esti sensibil la uzura morala.

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View PostAWE, on 13 februarie 2021 - 19:58, said:

Ai condus vreun w123? Cobra avea o calitate: ducea milioane de kilometri, era facuta foarte solid dar cam atat, era o masina plictisitoare si lenta si asta ti-o spune un fost posesor de 300d si fan Mercedes de 30+ani. Daca s-ar reintroduce in fabricatie probabil ar avea vanzari catastrofal de mici, ar fi doar cativa puristi cu bani care oricum n-ar folosi-o ca daily driver. Poate m-ar tenta un w126, dar oricum sunt chestii din trecut, nu si-ar mai prea avea locul pe nicaieri azi, in afara de cluburile de entuziasti.
Dar tu ai condus W123?... de vorbesti?Afla ca am codus si benzinarul si o varianta pe motorina...Nu retin ce motor era benzinarul, dar ajungea repede la viteze cu mult mai mari decat cele legale pe autostrada.
Si daca te intereseaza primesti si poze cu varianta pe motorina...cu care am mers.

Edited by raducut123, 13 February 2021 - 20:43.


#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View Post_R_A_D_U, on 13 februarie 2021 - 20:12, said:

OK, pe când un versus cu Logan?  Să le scoateți cel puțin egale...
radeti voi de Logan. dar daca puneau astia motorul de 1.33 150hp, era cam la fel de puternic ca cel mai sarac Mercedes. iti trantea si Dacia o tableta in loc de kilometraj si baga plastic cu 10 euro mai scump si aia era.

nu zic ca era fix mercedes c class, dar voi va comportati ca si cum dacia va vrea raul si mercedes se gandeste la voi si face aceste masini care sunt ceva wow si desi nepretuite, se indura de noi si le pune la vanzare.
dasta apple e cea mai smechera/de succes companie din lume ca a facut omul sa creada ca iphone-ul e ceva deosebit si ca o sa fii diferit si super cool daca ai asa ceva. defapt cam asta incearca orice companie, sa aiba margini de profit cat mai mari.

cat despre tablete, am vazut reviewuri pe carwow unde la mercedes era doar o tableta lunga , aia arata misto vs ce poze vad aici cu cele 2. oricum tot bara de torsiunea iti baga pe o masina de 40k.

#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Postraducut123, on 13 februarie 2021 - 20:42, said:

Dar tu ai condus W123?... de vorbesti?

Nu doar ca am condus, am si detinut unul, am scris si in postarea de mai sus din topicul asta si pe un alt topic, aici. In afara de asta, am condus masina tatalui prietenei de pe atunci, prin '96, un w202 (C240), pot sa fac niste paralele cu modelele mai recente. Oricum ai da-o, masina aia a fost o chestie tare acum 30+ ani, la ora actuala e depasita cam din orice punct de vedere, doar nostalgia face sa le vedem mai bune decat erau.

#18
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View PostEMPP, on 13 februarie 2021 - 19:08, said:

nu-i cazul.dar verzi cat au acoperit ei din masina.asta spune tot

pentru mine de la w123 ,a disparut mercedesul
Perfect de acord.Asta da prestanta.Atunci la Mercedes se putea spune: "Da! Ai Stil !! "
Posted Image Posted Image
[ https://i.pinimg.com/736x/ed/cf/f0/edcff0636301bcd15534fc958d2cb8d2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 14 February 2021 - 10:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate