Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PFA Norma de venit .. Cel mai simplu dar nici chiar atat de simplu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Salut.
Am un PFA cu norma de venit . Sediul social este in mediul rural ( dar nu se desfasoara activitate la acesta ) si activitate momentan desfasor la o firma sub forma de contractor in domeniul IT .
Intrebarea mea este , norma de venit de unde se ia ? De la mediul rural sau de unde se desfasoara activitatea ? Tin sa precizez ca este posibil sa se desfasoare activitate la 2 - 3 sau chiar mai multe firme din orase diferite, atunci devenind imposibila impunerea normei pe domeniul de desfasurare al avtivitatii..
Multe persoane au norma de venit pe sediul social .
Daca de exemplu as avea sediul social in Tulcea ( si nu se desfasoara activitate acolo ) Si as lucra la firme din Braila si Galati , norma de venit de unde se impune ? Si buletinul de domiciliu sa fie in Galati .

Stiu ca pare complicat dar nu inteleg asa bine acest aspect. Unii spun ca norma de venit este impusa de locatia unde e sediul social , chiar daca nu este activitate acolo , altii spun ca norma de venit este unde se desfasoara activitate . Pentru problema asta de confuzie am ales sa intreb aici , la anaf nu mai raspunde nimeni la telefon desi au consultanta in domeniul juridic .. S-or fi saturat :)

Multumesc . Sper sa aflat raspunsul si sa dezbatem tot ce e de dezbatut .

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, este norma aferenta domiciliului fiscal.

#3
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Norma de venit se ia din sediul PFA. Poti sa ai tu alt sediu decat adresa din buletin, prin contract de comodat. Deci daca sediul PFA este in Tulcea, atunci norma se ia din Tulcea.
Eu am fost la ANAF anul trecut si am intrebat asta si ei au zis, ca daca platesc dupa PFA, atunci trebuie luat sediul PFA-ului.
Si in acest tutorial se zice, ca norma se ia de unde este sediul PFA: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/56E9HodsxTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
unde ai sediul. stiu persoane care si-au mutat sediul pe la rude prin sate uitate de lume sa plateasca mai putin.

#5
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Citez comentariu dintr-un grup de facebook care m-a facut sa fiu in dubii :
" Norma de la locul desfășurării activitatii. Codul fiscal, art. 69. Nu contează unde ai sediul, norma se aplica din localitatea unde îți desfasori activitatea " .

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
si daca isi desfasoara activitatea in doua sau mai multe sedii autorizate?

#7
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

View Postlaffin, on 10 februarie 2021 - 16:31, said:

si daca isi desfasoara activitatea in doua sau mai multe sedii autorizate?

Daca ai sti cate raspunsuri am primit la intrebarea asta ...
Eu fiind o persoana fara prea multe cunostinte in domeniul juridic am vorbit cu contabili si m-au uimit raspunsurile unora..
Chiar azi mi-a zis unul :
- "Daca desfasurati activitate in mai multe orase inseamna ca depasiti pragul si nu mai puteti sta la norma de venit , sunteti obligat sa treceti la sistem real " .. Tin sa precizez ca nu am precizat nicio suma de bani.. cum poate deduce dansul acest lucru nu stiu... Posted Image Posted Image Posted Image ...

#8
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Tu esti obligat sa treci la sistem real doar daca depasesti o anumita suma, echivalentul lui 100.000 euro pe an.
Cand completezi declaratia unica trebuie sa scrii pe prima pagina datele tale din buletin iar apoi cand completezi datele pentru activitati independente pe norma de venit, acolo scrii sediul PFA si atat. In declaratia unica nu te intreaba nicaieri unde desfasuri tu activitatea.
Sunt o gramade coduri CAEN care sunt pe norme, exemplu cod CAEN 4941: transporturi rutiere marfuri. Aia ce face? Scrie fiecare judet si localitate unde are treaba?
Scrie doar sediul si plateste dupa norma de venit din localitatea respectiva.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am domicilul in X si sediul in Y iar norma e de la Y. N-are importanta de unde-s clientii mei.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2021 - 17:08.


#10
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Se ia in calcul in functie de sediul declarat la infintarea PFA-ului si care e trecut in documentul de infintare.Daca ai presta ptr un client din Congo ai plati la norma de venit din Congo? Posted Image

#11
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Cand ai infiintat pfa-ul la ONRC, daca ai declarat ca desfasori activitatea la sediu social atunci folosesti norma de la adresa respectiva. Daca ai declarat ca nu ai activitate la sediu si desfasori activitatea la o alta adresa pe care ai specificat-o atunci folosesti norma de la adresa respectiva. Daca ai scris doar ca desfasori activitatea "la client" atunci folosesti norma de la adresa unde ai sediul fiscal (adica adresa de unde locuiesti legal)

Edited by Smarty, 11 February 2021 - 11:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate