Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bransament curent 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Am inteles ca in decembrie s-a dat o lege prin care racordarea la curent electric devine gratuita pentru clienti casnici

Stirea:
https://stirileprotv...ica-masura.html

legea:
http://legislatie.ju...Document/235345

Experienta mea practica e total opusul.

Am teren in Timisoara, drum asfaltat, trotuar pavat, retea electrica subterana in fata parcelei.
Firma de intermediere pt bransament electric mi-a zis ca in 16.12.2020 ANRE a dat lege ca toate bransamentele sa fie executate de catre E-Distributie Banat.

in Avizul tehnic de racordare am si costurile bransamentului efectiv de la E-distributie Banat: 23446 RON !!
Defalcat cea mai mare parte in atasament.

Eu nu mai inteleg nimic. Legea zice ca ar trebui sa fie gratis dar in realitate e de 5 ori mai scump ca inainte! WTF?

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nimic in viata nu e gratuit, de aceea legea asta e neaplicabila.
Cine plateste?
Se abuzeaza fantastic la scorurile de bransamente, abia asteapta sa te prinda ca sa iti puna sa platesti si un pct de transformare, ca sa extinzi reteaua pe banii tai.

#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu am inteles ca, daca ai terenul la o distanta de 100 m, sa zicem, este gratuit pana la limita proprietatii.
In cazul tau, care ai curentul langa teren, nu cred ca se mai poate aplica gratuitatea. Insa, pretul ala este in bataie de joc, este aberant de mare.

Edited by draculescu, 10 February 2021 - 12:44.


#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
In afara de paragraful destinat consumatorilor non casnici legea e incalcita rau si contradictorie ca daca autoritatile publice au concesionat distribuitorului si doar la cererea lor operatorul poate sa investeasca in retea si sa o dezvolte urmand ca ...  si daca operatorul nu are prevazut in buget etc,etc.
Eu nu am vazut ,auzit de bransament gratuit sau cel putin gratuit pe portiunea pana la locul de masura,cel mai bine ar fi sa suni la ei sa vezi ce nauci sunt in legatura cu legea asta.

#5
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
nu ma asteptam sa fie gratis, dar nici sa platesc de 5 ori mai mult decat normal.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 10 februarie 2021 - 12:26, said:

Nimic in viata nu e gratuit, de aceea legea asta e neaplicabila.
Cine plateste?
Se abuzeaza fantastic la scorurile de bransamente, abia asteapta sa te prinda ca sa iti puna sa platesti si un pct de transformare, ca sa extinzi reteaua pe banii tai.

Mda, sa faci in oras bransament te omoara la buzunar. Am decartat si eu anul trecut vreo 9000 ron, mare parte din cost era cauzata de faptul ca spargeau asfaltul pe vreo 25 de metri. Iar scorul asta l-am avut in baza unei recomandari, ca toate ofertele primite erau pe la 12000 ron.

Iar bransamentul era dintr-unul aerian, deci putere limitata. Daca vroiam putere mare, trebuia subteran de la punctul de transformare iar scorul era de niste zeci de mii de lei.

 mariusjuncan, on 10 februarie 2021 - 13:36, said:

nu ma asteptam sa fie gratis, dar nici sa platesc de 5 ori mai mult decat normal.

Pai tu de fapt platesti faptul ca-ti sparg asfaltul....bransamentul efectiv e vreo 3000 ron.

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 george_alexandru, on 10 februarie 2021 - 14:45, said:

Pai tu de fapt platesti faptul ca-ti sparg asfaltul...
Vezi totusi pozitia 11 din lista.
Costa 6000 lei si zice asa:

"SN80080-Taxe autorizatii, taxe Casa Constr, Insp."

Ce inseamna asta?

Pozitiile 12 si 13?

Asist tehnica taxa racordare?

WTF?

Edited by kolfleading, 10 February 2021 - 14:56.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la mine n-am vazut asa ceva...ciudat. Sigur, am platit la greu pentru avizele necesarii AC bransament, dar undeva spre 2000 ron, si nu erau incluse in acel deviz.

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu cred ca am platit vreo 500 lei avizele si vreo 1000 lei Autorizatia de Construire pentru bransament. Tot in Timisoara.

Edited by kolfleading, 10 February 2021 - 15:00.


#10
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,
Dince stiu eu, pana in 100m se considera bransament ce este peste 100m de la CS este extindere de retea.
De ex. daca de la CS ai 50m pana in fata portii platesti costurile aferente si iti monteaza un FDCP, de acolo pana in casa este tot costul tau, nu i intereseaza.Daca stai pe un drum se servitute, FDCP-ul se monteaza la inceputul drumului,pe domeniul public, nu va intra cu FDCP-ul de drumul de servitute.
Pe langa ce ai in ATR platesti impamantarea FDCP-ului + pozitionarea lui in pamant si turnare de ciment, undeva la ~ 850 lei ambele, si costul obtinerii AC-ului.

#11
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Niste update-uri. ANRE a dat un comunicat in care s-au schimbat optiunile pt plata tarifului de racordare la curent

https://www.anre.ro/...-finali-casnici

pe scurt ai 2 optiuni:
"Pentru utilizatorii de tip clienți casnici, operatorii de distribuție concesionari au obligația de a finanța și realiza lucrările de proiectare și execuție a instalației de racordare, cu recuperarea ulterioară de către operator a acestor costuri prin tarifele de distribuție."

"Utilizatorul poate opta pentru încheierea directă a unui contract pentru proiectare și execuție cu un operator economic atestat ales de acesta, caz în care utilizatorul achită costurile pentru proiectarea și execuția instalației de racordare operatorului economic atestat ales, iar operatorul de distribuție va rambursa ulterior utilizatorului costurile respective, în maximum 5 ani de la data punerii în funcțiune a instalației de racordare, în tranșe anuale egale."

Ce inteleg eu: daca decid sa imi fac bransamentul cu un operator atestat, platesc eu toate costurile dar e-distributie e obligat in 5 ani de zile de la punerea in functie sa-mi ramburseze aceste costuri (transe anuale egale)

#12
Ella100

Ella100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.06.2019
Buna! Im urma cu aprox 10 ani parintii mei, impreuna cu vecinii, au extins o retea electrica, si au platit ei costurile, in jur de 36.000 de lei la acea vreme.Primaria a mai pus 10.000 si i-a obligat prin asta sa cedeze reteaua. Ulterior cartierul s a extins foarte mult. Eu acum am construit pe un teren langa ai mei, am stalp de curent pe proprietate, dar nu ma pot bransa pt ca reteaua este supraincarcata si trebuie sa astept sa faca alt transformator. Cand am cerut autorizatie la inceput, nu mi-au spus ca ar fi probleme. Deci practic am stalp in curte, platit de noi, pe o retea platita de noi dar la care nu ma pot bransa.  Credeti ca odata cu noile reglementari, este posibil sa fie "obligati" sa faca aceste lucrari? Sunt destul de multe case in aceeasi situatie, plus un obiectiv al primariei. Despre Eon Moldova este vorba.

#13
NBR23

NBR23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2021
Din propria experienta pot sa zic ca la extinderile astea de retea sau orice alta chestie ce nu e un bransament standard, trebuie sa mergi si tu cu dosaru sa il impingi de la spate. Gen trebuie sa convingi o companie privata sa dea niste bani pentru tine. Nu zic sa va duceti cu traista ca nu sunt mari sanse, chestiile astea sunt aprobate de unii la care ar costa mult sa ajungi oricum, zic doar ca trebuie cumva sa se lege situatia ta si de alte chestii.
In cazul meu, pentru doi stalpi au inlocuit 2 km de retea pentru ca stalpii erau pusi pe camp si nu mai indeplineau nu stiu ce norme. Pana sa dam peste nenea asta care sa ne incadreze la asta, tot asa ne plimbau ca ne costa zeci de mii de euro.
Sper ca ajuta.

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all.

Pot sa bransez/racordez electric un imobil (doar teren, fara constructie) ? Locatia este Bucuresti, sector 2.
Telefonic mi s-a spus ca da, insa pe site-ul enel apare la punctul nr.6 printre cerinte si autorizatia de construire... (cum as putea avea asa ceva din moment ce deocamdata este doar un teren ?)
Stiu ca se poate obtine bransament/racordare temporara doar pentru santier, insa mi se pare aiurea ca alergatura acte/timp/bani si m-am gandit sa fac direct bransament/racord definitiv, pe care initial o sa-l folosesc pentru santier (cand o sa inceapa santierul) iar ulterior pentru casa.

Oricum am depus online toate actele solicitate precum si cele 2 cereri:
1. Pentru ATR
2. Pentru Aviz de amplasament
Am inteles ca acum trebuie sa astept ca sa-mi emita factura sau facturi pentru ambele si sa le platesc pentru a intra in posesia celor 2 avize mentionate anterior.

Sfaturi, sugestii, e.t.c. ?

Mersi.

#15
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009

 dagobar, on 15 mai 2021 - 16:01, said:

Salut all.

Pot sa bransez/racordez electric un imobil (doar teren, fara constructie) ? Locatia este Bucuresti, sector 2.
Telefonic mi s-a spus ca da, insa pe site-ul enel apare la punctul nr.6 printre cerinte si autorizatia de construire... (cum as putea avea asa ceva din moment ce deocamdata este doar un teren ?)
Stiu ca se poate obtine bransament/racordare temporara doar pentru santier, insa mi se pare aiurea ca alergatura acte/timp/bani si m-am gandit sa fac direct bransament/racord definitiv, pe care initial o sa-l folosesc pentru santier (cand o sa inceapa santierul) iar ulterior pentru casa.

Oricum am depus online toate actele solicitate precum si cele 2 cereri:
1. Pentru ATR
2. Pentru Aviz de amplasament
Am inteles ca acum trebuie sa astept ca sa-mi emita factura sau facturi pentru ambele si sa le platesc pentru a intra in posesia celor 2 avize mentionate anterior.

Sfaturi, sugestii, e.t.c. ?

Mersi.

Nu știu dacă difera la București de Timișoara dar la tm poți cere bransament bazat doar pe urbanism (fără sa ai construcție încă) și sa ceri în forma definitiva, deci nu doar de santier. Eu am apelat la o firma de intermedieri deci nu pot sa ți spun mai exact pașii.

#16
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Eu astept de 3 luni, deocamdata am doar stalpul pe teren.

#17
CRYSIS21

CRYSIS21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.01.2008
Am un teren in Cerneteaz, Timis. Recomandati o firma de intermediere pentru realizarea bransamentului? Sper sa nu fie complicat, am stalp la parcela, dar nimic nu ma poate surprinde in tarisoara noastra.

#18
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Depus acte in februarie, am curent in iulie, pret 4300lei (monofazat) inclus stalp la limita terenului, 6m cablu, urmeaza ca in 5 ani sa imi recuperez banii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate