Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Kaufland schimba politica de cupoane incarcare masina electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
417 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Update Iulie 2023:

Campania „Incarcă-ți mașina cu cumpărături de la Kaufland” va lua sfârșit în data de 31.07.2023.

======

Pana acum, pentru a beneficia de 5 cupoane de incarcare gratuita, trebuia sa cumperi de minim 500 lei/luna de la Kaufland, dar sa ii vizitezi saptamanal!
Ratai o saptamana, adio cupoane, nu conteaza cat cumparai de la ei.

Unele saptamani de la extremle lunii puteau avea 1-2 zile.

Comentariul castigator:

Quote

Cine a facut regulamentul de acordare a punctelor este retard - in plina pandemie trebuie sa trec in fiecare saptamana sa cumpar ceva ca in total sa cumpar de minim 500 ron. Exemplu, am avut masina in service 2 luni, deci nu am folosit reteaua iar in decembrie am facut cuparaturi 1 data de peste 900 ron, puncte acordate in ianuarie ... 0

In sfarsit au scos clauza de cumparaturi saptamanale, ramane suma de 500 lei achizitii lunare, inregistrate pe cardul Kaufland.

Attached File  k.jpg   106.07K   174 downloads

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
e vorba de incarcare "gratuita", pot pune ce regulament vor ei. nu-l inteleg pe cel din exemplul dat de tine. a avut masina in service, n-a incarcat, dar e suparat ca ...in decembrie a cumparat si n-a avut puncte in ianuarie.  pe logica asta, eu promit ca o sa imi iau masina in 2030, dar vreau cupoane de pe acum. sa fie acolo..
oricum, electricele se inmultesc (ceea ce e de bine) dar asta o sa cam omoare incarcarea gratuita (eu cred ca in vreo 3 ani statiile de incarcare gratuita o sa dispara, fara sa ma bazez pe ceva anume) .

Edited by strongsss, 09 February 2021 - 20:28.


#3
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Repede a aparut cavaleru dreptatii Posted Image

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Este bine ca cei din staff-ul Kaufland au reparat greseala. Posted Image

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Normal ca o sa dispara statiile electrice daca se inmultesc masinile, cine sa tina in carca atatia posesori de electrice? Poate doar sa mai apara cate un palc de reactoare pe ici-pe-colo intre timp, dar de unde...vai de mama noastra.

Astia incurajeaza acum prin gratuitati, cat au cativa in tot orasul electrica. Dupa ce-si cumpara mai multi, sa vezi distractie, ia energie de unde nu-i...

Edited by Notsure, 09 February 2021 - 20:39.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mokangeala dispare?!  Curentu nu e ,,gratis,, nicaieri pe planeta asta.Chiar daca cumperi de xxo lei pe luna(calendaristica).  Adm,acum ai dat cu ,,manta,,!

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Si tot mai vezi cate un sofer de Uber/Bolt cu doua carduri la aceeasi masina. Eu as emite cardul asta pe talonul masinii electrice/PHEV si asa reducem din smecherii astia care incarca pe gratis si presteaza un serviciu comercial.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Era mult mai bine daca nu se trecea brusc la automobile electrice.Posted Image
Automobilele hibride pe benzina trebuiau sa fie prioritare, pana se inmulteau statiile de incarcare pentru electrice.

Edited by xmanyacs77, 09 February 2021 - 20:42.


#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am avut PHEV-uri si am renuntat la ele din cauza acestor probleme, ca stau la bloc si nu am luxul unei statii personale, iar un Outlander PHEV consuma de rupe in mod hibrid. Pe mine nu ma deranjeaza sa astept pana cand pot incarca, pe mine ma deranjeaza smecherii astia care abuzeaza de sistem.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cone,(is machi) La bloc e scuza cu incarcarea! Dar la  la case(si am vazut live in decurs de de 2 luni la renovare totala) Are omu prize externa de mare potere,casnica!   Si parcarea dedicata.   Ps/ranga is!

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Pai normal ca aveau clauza aia: te prindeau prin faptul ca daca ai intrat in magazin sigur nu cumperi numai de 10 lei! Asa din 4-5 vizite in magazin lasai mult mai multi bani. Altfel mergi o singura data, cumperi de 500 ron si gata ai cupoanele!

...nimic nu e gratis pe lumea asta! ;-)

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cat costa o reincarcare fara cupon ?

#13
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Am folosit din plin cupoanele Kaufland si cand trebuia vizita saptamanala si acum cand nu mai trebuie (pana in august 2021 s-a prelungit programul).
Avantajul inovatorilor - care trec printre primii la masini electrice. Sa le fie ciuda la cei cu termice care nu au de unde sa ia benzina moca Posted Image

Tip: magazinele Kaufland nou infiintate (ex. Dej, Sovata) au statii de incarcare complet gratuite, nu in sistemul cu cupoane din reteaua Renovatio.

#14
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Nici complet moca nu e bine ca abuzeaza uberistii. Asa cu 500/luna dar fara prezenta saptamanala e chiar ok.


PS: postarile lui  MikeSpike le intelege cineva?

Edited by andreyvsjoker, 10 February 2021 - 11:41.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. In primul rand incarcarea la Kaufland nu (mai) e gratuita de un an, este sponsorizata conditionat.
Este conditionata de achizitia de minim 500 lei/luna, ceea ce e ok.
Nu era ok clauza de cumparaturi saptamanale, si faza frumoasa cand se considera o saptamana cele doua zile de 30 si 31 Posted Image

2. Se abuzeaza enorm de catre Uber & Co de statiile inca putine ramase gratuite (ex Rompetrol, Penny etc) si e clar ca gratuitatea va disparea de tot, e si normal.
Adesea stau non-stop la incarcare si isi pastreaza rand.

 TruculMagic, on 09 februarie 2021 - 20:58, said:

Cat costa o reincarcare fara cupon ?
Foarte mult, de obicei - 1.9 lei/kW la fast charge.
Pe ideea ca daca te prind, te jumulesc, de aceea in mod curent incarci acasa cu 0.7 lei/kW, dar slow (in fct de bransament si transformatorul masinii).

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cei de la Renovatio si Co. se scuzau de costurile mari din cauza ca legislatia nu le permite sa vanda energie electrica si atunci au facut niste calcule si ei vand timp de incarcare, probabil la capacitatea maxima de livrare a prizei, iar daca ai un PHEV, precum Prius 3.5 sau Outlander PHEV primul model o "sugi" original din cauza ca acele masini nu pot absorbi atat de repede acel curent precum o masina pur electric.

Chiar si Bjorn spunea ca nu merita sa incarci un PHEV la fast charger din cauza costurilor mari si limitarilor tehnice ale masinii.

Edited by connectorxp, 10 February 2021 - 18:16.


#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Renovatio sunt niste ticalosi (parere personala), care au facut reteaua pe bani europeni.
Ei sunt si producatori de energie, deci probabil iau energia cu 0.5 kW, restul e poveste si adaos nesimtit.
Majoritatea statiilor lor fast-charge sunt de 50 kW (CCS sau Chademo), iar tinta sunt masinile electrice.

PHEV nu vad de ce ai incarca-o la asemenea preturi, ca iesi mai scump decat benzina.
Majoritatea au Type 2 cu 3-6 kw.

Gradul de ocupare e foarte mic la cele non-Kaufland din cauza pretului nesimtit, deci despre ce vorbim?
La Kaufland/Penny/Rompetrol free rar prinzi liber, iar la Kaufland- Renovatio s-a mai eliberat de cand cu cupoanele.

#18
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Încărcarea contra cost - mai ales DC Fast Charge - numai dacă ești pe drum și ai nevoie urgent de energie.
Pe AC ar fi stațiile de la Auchan - tarif 1 RON/ kWh, mai ok.
Altfel, curentul casnic rămâne cel mai ieftin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate