Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#253
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
Salutare tuturor!
Am citit cu atentie si interes tot topikul despre spalatorie, intradevar afacerea profitabila dar are si nuantele ei!
Am nevoie de parerile voastre! Am gasit de vanzare o spalatorie auto cu 2 boxe echipata corespunzator cu toate utilitatile si loc de odihna (mini-bar) se vinde cu tot cu loc de pamant de 250 mp, cu toate actele la pretul de 55000 Euro, ca si vad nu e super dar e pe linga strada principala, dar mai ales e pe strada care duce spre un cartier rezidential! Merita sa dai punga asta de bani?
Multumesc anticipat.

#254
ycarwash

ycarwash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2009

View Postxcarwash, on 12th December 2009, 22:17, said:

Eu eram un client al unei spalatorii de tip Tammermatic, montata tot de acest personaj adriansuta la Buftea. Vreau sa va spun ca nu spala deloc, dar absolut deloc, e o mare porcarie, bagam masina in utilaj si o lasa murdara si uda la final. Proprietarul acestei spalatorii e suparat foc pentru ca vroia sa faca ceva automat si acum e obligat sa spele tot manual si sa aibe gramezi de angajati ca altfel pierde clientii. Spalatoriile astea automate si fara perii nu sunt bune de nimic. Daca tot ti-e teama de perii mergi la una manuala ca e mai buna. Daca nu crezi mergi la Buftea si vezi cum functioneaza, ti-o spala tot cu mana
Stimate ``xcarwash``,
Dupa cum vezi sub acest username ne putem ascunde la infinit adevarata identitate (cazul tau). Vorbesti despre echipamentul Tammermatic de la Buftea in totala necunostinta de cauza. In primul rand, el nu a fost montat de ``tot de acest personaj adriansuta`` pentru simplul motiv ca la data aceea, Tammermatic nu avea dealer in Romania. Propietarul spalatoriei de la Buftea, in speta Dl. Dan precum si fiul sau Catalin, au gasit acest echipament pe internet si l-au adus in Romania printr-un dealer WashTec, dealer care a facut si instalarea de la Buftea.
Problema de la Buftea nu se datoreaza echipamentului, ci in proportie de 100% solutiilor de spalare utilizate. Ca si un fapt divers, acestea sunt de fabricatie no-name in unele cazuri sau chiar de fabricatie proprie. Mai multe detalii poti culege de la fata locului, nu de alta dar susti ca ai fost client fidel. Intrebarea legitima pe care ti-as pune-o este : Cum de o perioada ai fost multumit de calitatea spalarii (in perioada cand se foloseau solutii OK) si dintr-o data acelasi echipament nu mai face treaba ?
Ca uscarea sa fie perfecta, conform regulilor din acest segment de activitate, in primul rand masina trebuie sa fie curata (ca apa sa poata aluneca pe suprafata acesteia) iar in al doilea rand, aditivul de uscare (popular-ceara) sa fie de buna calitate, rolul acesteia fiind de a sparge pelicula de apa in picaturi pe care fluxul de aer generat de turbine sa le poata antrena si deplasa spre exterior.
Prima regula la Buftea se incalca prin folosirea unor solutii de spalare proaste, deci filmul static ramane pe suprafata vopsita a masinii, apa devenind aderenta. A doua regula se incalca deasemenea, pelicula de apa nefiind sparta, fapt ce face ca apa sa ramana aproape intacta.
Concluzia mea este urmatoarea : nu acuza masina de greseala umana. O masina spala la fel ca si principiu indiferent de identitatea clientului, fapt ce nu-l poti regasi la spalatoria manuala, unde spalatorul daca are o problema cu culoarea ochilor tai, s-ar putea ca si masina ta sa aibe de suferit.
Am fost si raman adeptul echipamentelor automate din prisma acestui lucru, datorita consumurilor controlate si nu in ultimul rand al productivitatii.
Oare nu acelasi lucru este apreciat si in Europa ? De ce oare ne gandim noi sa reinventam roata, cand ar trebui sa profitam de experienta altora si sa nu mai pierdem timpul cu studiul si calculele (oricum nu ne pricepem la fel de bine ca ei).

#255
xcarwash

xcarwash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2009
exista inca o spalaltorie fara perii in zona ritmului in bucuresti, aceleasi probleme, nu spala bine, e o porcarie. tot angajatii cu jeturi manuale spala si acolo masinile. de asemenea mai este un portal fara perii la baneasa, iarasi problema ca nu spala. in acest caz cred ca e mult mai bine sa o bagi la utilajele cu perii, mai ales la cele cu perii moi ca sa nu o zgarie.
domnule ycarwash, vad ca ai copiat oarecum id-ul meu, care nu e deloc ascuns ci e public, nu am alte id-uri ca dumneata. oricum ce vreau sa iti comunic e ca se vede ca incerci sa iti vinzi marfa ce orice vanzator, dar macar incearca sa vinzi produse bune si de calitate, nu porcarii care nu isi fac treaba si care costa si o caruta de bani pe deasupra. si inca ceva, stiam ca publicitatea se plateste in principiu...nu?!

#256
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
xcarwsh, e prima si ultima oara cand iti spun.
daca ai probleme cu adriansuta (banat, de altfel, pentru reclama) ti le rezolvi cu el pe PM.
daca imi mai dai 10 reporturi pe minut cu reclama pe gratis, si cu copiat de nume, etc, tu o sa fii primul banat, pentru spam. e clar ca nu ai intrat aici degeaba, ci ai ceva cu el.
rezolvati-va probleme pe messenger, mail, etc, nu aici PE TOPIC

ycarwash/adriansuta - un nou nick, o iei de la capat, fara reclama, etc sau primesti ban si pe asta.

NU MAI POLUATI TOPICUL, SI RAMANETI ON-TOPIC, FARA CERTURI SI ALTELE ASEMENEA sau luati ban amandoi si va certati la voi la spalatorie, sau unde vreti voi.
XCARWASH, DACA IMI MAI UMPLI INBOXUL DE REPORTURI INUTILE, DAR COMPLET INUTILE, TE PASTE ACELASI LUCRU

Edited by spare-me, 13 December 2009 - 17:59.


#257
spalareinparcare

spalareinparcare

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009
Se poate incerca si o afacere de spalatorie auto mobila. Nisa este in formare si afacerea prezinta multe avantaje. Cel mai important: nu se mai pierde timpul. Ce parere aveti?

#258
loc_jeca

loc_jeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.03.2009
cum ramane cu intrebarea mea?

#259
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009

View Postloc_jeca, on 19th December 2009, 13:13, said:

cum ramane cu intrebarea mea?

pai tu nu ai avut curiozitatea sa vezi ce s-a scris in aceste 15 pagini anterior.Chiar eu m-am "certat" cu cineva referitor la profitabilitatea spalatoriei cu 2 boxe.
La cele mici, spalatorii, ideala ar fi sa prinzi un contract cu o firma care are o flota de masini.Ai salariile asigurate, dar profitul e mai  mic, chiar daca esti pozitionat ca locatie, undeva mai ascuns.

#260
ppcrst

ppcrst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2010
Buna ziua

Caut o idee de afacere in aceste vremuri tulburi;tot cautand m-am orientat catre cateva directii si printre ele si o spalatorie auto;asa am descoperit acest forum.L-am citit integral de la prima postare si am cateva intrebari:
De ce toti cei prezenti pe acest forum cer informatii ,iar in momentul in care si-au deschis afacerea nu revin cu detalii?
Toti cei prezenti discuta doar despre spalatoriile clasice(manuale),iar nimeni despre cele automate(cu sau fara perii)sau cele cu abur?
Exista cineva care sa detina o spalatorie automata(cu sau fara perii) care sa ofere cateva impresii?
Dar cineva care si-a spalat masina intr-una din ele?
Exista cineva care sa detina o spalatorie cu abur si care poate oferi informatii practice?
Dar cineva care si-a spalat masina intr-o spalatorie cu abur?

#261
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009

View Postppcrst, on 5th February 2010, 09:57, said:

Buna ziua

Caut o idee de afacere in aceste vremuri tulburi;tot cautand m-am orientat catre cateva directii si printre ele si o spalatorie auto;asa am descoperit acest forum.L-am citit integral de la prima postare si am cateva intrebari:
De ce toti cei prezenti pe acest forum cer informatii ,iar in momentul in care si-au deschis afacerea nu revin cu detalii?
Toti cei prezenti discuta doar despre spalatoriile clasice(manuale),iar nimeni despre cele automate(cu sau fara perii)sau cele cu abur?
Exista cineva care sa detina o spalatorie automata(cu sau fara perii) care sa ofere cateva impresii?
Dar cineva care si-a spalat masina intr-una din ele?
Exista cineva care sa detina o spalatorie cu abur si care poate oferi informatii practice?
Dar cineva care si-a spalat masina intr-o spalatorie cu abur?
Cine a deschis o afacere nu mai are timp de forum,
Spalatorie automata cer o investitie dubla fata de cea mai mare.
Eu am spalat masina in toate tipurile de spalatorii inclusiv in Bulgaria unde o spalatorie inseamna o panarama de jet cu presiune.
Spalatoria cu abur se foloseste doar la spalat motoare auto.Spalatul cu abur la masina, are ca efect distrugerea vopselei (efect de paianjen).

#262
karcher

karcher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2010

View Postppcrst, on 5th February 2010, 09:57, said:

Buna ziua

Caut o idee de afacere in aceste vremuri tulburi;tot cautand m-am orientat catre cateva directii si printre ele si o spalatorie auto;asa am descoperit acest forum.L-am citit integral de la prima postare si am cateva intrebari:
De ce toti cei prezenti pe acest forum cer informatii ,iar in momentul in care si-au deschis afacerea nu revin cu detalii?
Toti cei prezenti discuta doar despre spalatoriile clasice(manuale),iar nimeni despre cele automate(cu sau fara perii)sau cele cu abur?
Exista cineva care sa detina o spalatorie automata(cu sau fara perii) care sa ofere cateva impresii?
Dar cineva care si-a spalat masina intr-una din ele?
Exista cineva care sa detina o spalatorie cu abur si care poate oferi informatii practice?
Dar cineva care si-a spalat masina intr-o spalatorie cu abur?

daca vrei sa te ajut cu mai multe informatii...........ma poti contacta pe yahoo msg : radu_neagoe

#263
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

View Postkarcher, on 9th March 2010, 15:21, said:

daca vrei sa te ajut cu mai multe informatii...........ma poti contacta pe yahoo msg : radu_neagoe


ati putea sa ne raspundeti aici la problemele care s-au mai pus. ati ajuta mult mai multa lume.

#264
karcher

karcher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2010

View Postbogdansbg, on 9th March 2010, 15:35, said:

ati putea sa ne raspundeti aici la problemele care s-au mai pus. ati ajuta mult mai multa lume.

spune-mi te rog cu ce te pot ajuta si iti voi raspunde cu cea mai mare placere :)

#265
h-bank

h-bank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2008
hornetb  --- vad ca esti avizat sa vb despre spalatorie, ce iti mai face afacerea, cum merge, eu vreau sa demarez una in toamna si vroiam sa te intreb una alta. Da un semn!

#266
dan_elvetia

dan_elvetia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2010

View Postlalo, on 21st August 2008, 12:43, said:

Nu stiu ce mai este suplimentar in apa. (fier, calcar, carbonat, sare...)

Un indulcitor dublu, la care se necesita sare in forma de tablete (10 kg costa in jur de 15 euro in germania) pentru regenerare si poate sa scoata calcarul din apa costa in jur de 2700 - 3300 €uro. Dupa acest filtru duritatea are 0°dH.

Aici se mai necesita un amestecator??, care amesteca apa dura cu apa 0°dH si se poate regla la 7-10°dH. Acest amestecator costa in jur de 400-500 €uro.
Instalatia necestita o priza de 220-230V AC.

Acestea sunt preturi in Germania. Nu stiu care sunt costurile in Romania! + Transport.

Lalo

O poza in anexa, mumai ca aici este de culoare verde, dar exista si de culoare albastra, sau gri
salut la toata lumea lalo cum pot sa te contactez???

salutare la toata lumea sunt nou pe aici lucrez in bransa la o spalatorie adevarata in elvetia .am cunostinte vaste despre ce spune lalo adica spalatorii tip tunel a noastra are 72 de metrii de ultima generatie. lalo daca vezi mesajul da mi un mail sau un privat mesaj. mail: [email protected]. sunt interesat sa colaborez cu cineva in vederea unei spalatorii de calitate in bucuresti si de tip boxe cu angajati .

#267
laur10

laur10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2010
salutre, am citit cu atentie tot ce ati postat pe acest subiect.Sunt interesat de inceperea unei afaceri in acest domeniu, o spalatorie auto si am nevoie de citeva informatii.
Admitem ca inchiriez un spatiu deja existent care nu a fost spalatorie auto dar se preteaza la asa ceva, are canalizare, apa, curent electric 220 si 380
care sunt pasii ce trebuie urmati? intii ma apuc de amenajari : scurgeri interioare, decantorul acela faimos si dupa aceea obtin autorizatii sau le pot face in paralel? Sau trebuie intii autorizatii si apoi amenajari?

#268
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Ti-am raspuns in mesaj privat. Este important sa ai 380 tensiune. Restul vine de la sine daca ai ceva capital financiar.

#269
torhh

torhh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.06.2007
salut...am si eu o spalatorie auto si ce ziceti voi de genu acele filtre la mii de euro nu-si au rostul in RO, pt ca la noi un spalat nu costa 15 euro ca-n Italia-tara la care se raporteaza toti romanii, si probabil de aceasta a devenit forumul cam inactiv in ultimul an. daca aveti intrebari referitoare la spalatorii auto sau daca va intereseaza echipamente profesionale pentru spalatorii...id meu este [email protected] . nu stiu cat ma veti gasi...dar nici nr de tel nu-mi permit sa-l dau aici. o sa raspund si pe forum cat pot sa fie cat mai activ...ca e f util chiar si pentru cei care cred ca le stiu pe toate

#270
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
eu nu cred ce spui tu.O spalatorie nu poate functiona fara autorizatii (ca orice firma dealfel), iar conditiile pentru mediu sunt clare in legislatie.Trebuie sa respecti.Cum se face in practica, ramane la latitudinea fiecaruia, dupa buget si preferinte.
Dar una e sa ai aut. de mediu pe 10 ani si sa stai linistit si alta e sa te fofilezi si cand vin inspectori in control le dai o atentie (daca vrea).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate