Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#217
vio79s

vio79s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.11.2005

View Postecologistul, on 13th August 2009, 11:27, said:

Sa nu confundam curatatoare de presiune portabile cu cele fixe.In regim de spalatorie cu utilizare permanenta e recomandat spalatoare fixe, care se compun dintr-o baterie de pompe.
Ca marca e optiune personala.

Ai si tu dreptate dar daca vorbim de gama profesionala Karcher crede-ma ca ce spui tu nu e relevant.
Cred ca cel mai important in alegerea echipamentelor este partea de service(mai importanta decat pretul).
Mai devreme sau mai tarziu tot vor ajunge in service indiferent de marca.
Acolo se va face diferenta intre comercianti si nu la faptul ca unul vinde italienesc mai ieftin (iar la momentul aparitiei problemelor toata lumea da din colt in colt cu reparatia) sau altul vinde calitativ mai scump dar asigura un service de nota 10.
Intr-o spalatorie echipamentele sunt tot iar daca acestea se strica, reparatia dureaza mult, iar clientul e nevoit sa inchida din rampe (automat pierde bani) atunci isi va pune intrebarea daca a facut o afacere cumparand ieftin.

Cu respect,

#218
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
Totusi e o mica problema aici care nu este explicata:
regimul de lucru al electromotoarelor de la pompe, care poate fi discontinuu sau continuu (mai rar).
Ideeal ar fi un mod de lucru continu, in regim de baterie de pompe, cu un mediu de lucru uscat fara vapori de apa.Cu un spatiu pentru aerisire termica.
Citi din proprietari de spalatorii se gindesc astfel fata de camera tehnica.

Cred ca am luat-o pe aratura cu explicatiile..

#219
men_george

men_george

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2009
ce inseamna mai exact statie de epurare? ... noi suntem comuna fara canalizare.... :coolspeak:   eu am separatorul de hidrocarburi instalat deja,
si cam cat timpt ar mai dura din momentul in care am toate instalatiile finalizate, si depun dosarul la mediu si la ape?

Edited by men_george, 27 August 2009 - 09:00.


#220
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
Statie de epurare: sistem de tratare a apelor uzate, care prin sistemul utilizat se obtine la deversare o apa uzata care se incadreaza in normativul NTPA 02.Adica indicatori de calitate ai apei uzate nu inregistreaza depasiri.
La mediu procedura (conform prevederilor legale in vigoare) 90 de zile . Acum depinde de locatia ta ca sunt agentii de mediu care lucreaza chiar mai repede sau ceva mai greu.Spre exemplu APM Bucuresti care deserveste o populatie de 2000 000 de locuitori nu se compara cu vecina ei Ilfov, desi au acelasi numar de personal.
La ape cam la fel, dar decind s-au schimbat directorii (care acum sunt manageri) merg cam greu lucrurile.
Men_george: nu conteaza daca ai retea de canalizare in zona unde functioneza spalatoria.

#221
centaur

centaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007
Salut tuturor,

am citit toate posturile si va multumesc tuturor celor care au scris ptr ca am invatat cate ceva.

Vreau sa deschis o spalatorie cu 2 posturi, inchisa ptr a putea functiona si iarna.In zona nu exista canalizare si oricum prefer o statie de purare sau ceva asemanator.
  Cred ca am nevoie de un aparat de spalat cu presiune cu apa calda, un aspirator destept si ce ar mai trebui ptr un start modest.Ii rog pe cei care se ocupa cu vanzarea sau constructia de spalatorii sau aparate sa-mi faca niste sugestii sau propuneri de achizitie.

multumesc mult

#222
vio79s

vio79s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcentaur, on 31st August 2009, 17:48, said:

Salut tuturor,

am citit toate posturile si va multumesc tuturor celor care au scris ptr ca am invatat cate ceva.

Vreau sa deschis o spalatorie cu 2 posturi, inchisa ptr a putea functiona si iarna.In zona nu exista canalizare si oricum prefer o statie de purare sau ceva asemanator.
  Cred ca am nevoie de un aparat de spalat cu presiune cu apa calda, un aspirator destept si ce ar mai trebui ptr un start modest.Ii rog pe cei care se ocupa cu vanzarea sau constructia de spalatorii sau aparate sa-mi faca niste sugestii sau propuneri de achizitie.

multumesc mult

Te pot ajuta eu...0722292677 Viorel

#223
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
incearca sa faci spalatoria la 4 rampe.De acolo poti face ceva bani, altfel "cistigul" e mic si reprezinta un salariu cu variatii mai mici var si mai mari iarna.

#224
Goethe

Goethe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.10.2004
Am un compresor si vreau sa stiu daca se poate folosi pentru pulverizare spuma.
De asemenea vreau sa stiu daca exista o instalatie care sa ma ajute sa am si jet puternic de apa.

Mersi.

#225
vio79s

vio79s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.11.2005

View PostGoethe, on 9th September 2009, 13:43, said:

Am un compresor si vreau sa stiu daca se poate folosi pentru pulverizare spuma.
De asemenea vreau sa stiu daca exista o instalatie care sa ma ajute sa am si jet puternic de apa.

Mersi.

sal...cine ti-a zis tie ceva de compresor nu ti-a zis pana la capat....acel compresor te poate ajuta la spumarea vehiculelor doar cu ajutorul ununi nebulizator care poate fi de 25l, 50l sau 100l....Rolul compresorului este sa produca presiune pentru tragerea spumei active din nebulizator prin pistolul si lancea din dotarea acestui nebulizator....Cat priveste ce de a doua intrebare eu mare lucru nu am inteles...Probabil vrei sagasesti o instalatie care sa iti faca aparatul mai puternic???...O sa ai un jet puternic de apa atata timp cat o sa iti cumperi un jet profesional capabil sa iti produca o presiune considerabila(min 150 Bari) si presiunea la alimentarea cu apa de la coloana sa fie de minim 3 Bari...Sper ca te-am ajutat cat de cat....

#226
Goethe

Goethe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.10.2004
Unde as putea gasi acest nebulizator si cat ar costa?

Mersi.

#227
radu051976

radu051976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2009
inchiriez teren in buftea cu deschidere la dn1a pentru spalatorie auto, vulcanizare, vad foarte bun
. 0722958167

#228
magicboy

magicboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2005

View PostGoethe, on 11th September 2009, 13:57, said:

Unde as putea gasi acest nebulizator si cat ar costa?

Mersi.
se gaseste in toate hipermarketurile si costa cam 1000-1200 lei cel de 50 de litri.

salut ! am si eu o spalatorie auto de vreo 2 ani de zile in Pitesti.
nu pot sa spun ca este o mare afacere pt mine in conditiile in care pe o distanta de 2 - 3 km pana in spalatoria mea mai sunt alte 4 spalatorii deschise, iar una din ele, aflata la mai putin de 500m are 6 rampe si este si non-stop.
tocmai din acest motiv caut sa rentabilizez cat mai mult afacerea si asa am dat de posturile voastre.
primul pas in acest sens l-am facut chiar azi reducand tarifele de splare la 16 lei int+ext+ceara.nu stiu in alte orase ce tarife se practica, dar la noi cam asa sunt. costa maxim 20 de lei un int+ext.
urmeaza sa mai lucrez putin la angajati "sa intru putin in ei" pt ca doar asa fac treaba, impinsi de la spate.
am inceput si o mica campanie publicitara prin ziare, dar nu prea da rezultate. adica nu imi aduce clienti noi.

daca ma mai poate ajuta cineva cu un sfat, o idee de a atrage clientii i-as fi recunoscator.
as fi curios sa stiu daca si la altii merge mai prost de cand ne-a lovit criza asta.
la mine incasarile au scazut la 1/2 de la inceputul anului pana acum.

#229
daniel1

daniel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2009

View Postlalo, on 13th August 2008, 11:02, said:

Domnilor,
Nu iteleg totul scris- pentru ca sunt plecat de aproape 20 ani din Romania, din acest motiv va rog sa scuzati daca scriu gresit.
Eu ma ocup de 18 ani numai cu proiectarea istalatiilor de spalat auto. Am inceput cu boxe self srvice si ultimile 10 ani suplimentar cu portaluri (cele de la benzinarie) si cu strazi. Exemple gasiti pe pagina
www.nilfisk-alto-carwash.com.
Aici puteti vedea citeva proiecte realizate.
In Rominia exista la fiecare colt o spalatorie manuala. Aici se spala 2 masini pe ora/pista.
Romania a intrat la UE deci in viitorul apropiat aceste spalatorii o sa dispara din cauza creintelor ecologice.
Eu va sfatuiesc sa nu incepeti, sa sa investiti bani pentru ceva ce se va inchide in viitorul apropiat. Mai departe trebuie gindit ca muncitorul care spala masina (citi sunt am vazut ca sunt pina la 15 muncitori la o asemenea spalatorie) vrea sa cistige in fiecare an mai multi bani. Ciria creste, costurile de apa curentul si combustibilul cresc nu lunar ci zilnic.
Pentru a putea amortiza aceste costuri trebuie spalate cit mai multe masini/pe ora cu cit mai putini oameni si consum de curent si apa.
Un portal de la benzinarie spala intre 8-12 masini pe ora. Aici se necesita 1 muncitor si un spatiu de 4x10 m + 2x4 m pentru sala technica. Daca se instaleaza un reciclator de apa consumul de apa se reduce la 50 l/masina.

Varianta 2: un tunel Aici se necesita 2-3 muncitori. Un spatiu de 5x25 m + 2x5 m - iar cu acesta instalatie se pot spala 40-80 masini pe ora. Cu un reciclator de apa consumul se reduce la 25-40 l/masina.

Stiu ca in Romania fiecare spune ca nu vrea sa spele cu perii. Bine, spalati cu un material sinteteic care seamana cu blana de oaia. Aceasta nu zgirie masina si aduce un luciu suplimentar.
De ce spun acest lucru, fiecare spune ca vrea sa spele numau cu jet de apa. Acest lucru are doua dezavantaje. Murdaria statica nu se poate spala de pe masina fara ajutor mecanic (perie).
(La Nilfisc-Alto exista un sistem patentat cu care se poate spala fara perie, dar aici se necesta, 55°C apa calda, duritatea apei trebuie sa fie sub 3°dH, Jetul de apa trebuie sa aiba cel putin 110 bar, gradul PH al detgergentului in jetul de spalare trebuie sa fie cel putin 9-10 pH). Asta inseamna multe cerinte care nu pot fii indeplinite la un tunel.
Pentru a ridica presiunea apei la 110 bar si 10 l/minut se necesita o forta electrica de 3,5 kW. Un tunel necesita la fiecare spalare apa 325 l/minut la 70 bar - asta inseamna ca se necesita o forta electrica de 70 kW. Un asemenea tunel necesita 70 kW pentru pompe inalta presiune, Uscatoare 25 kW, pompa apa 4 kw ++++ Inseamna ca se ajunge la o conexiune de 120 kW/ora. Cea ce este foarte greu de primit si de platit.

In comparatie un tunel cu perii necesita in jur de 45 kW/ora cea ce inseamna si numai o 1/3 la consum curent, 1/3 la consum de apa = 1/3 costuri de spalare.

Daca aveti intrebari puteti sa ma contactati. Bineinteles ca o sa respund.
Uwe


Lalo,
Da-mi  te rog o adresa de mail unde te pot contacta; intentionez sa investesc intr-o spalatorie tip PORTAL si vreau sa ma ajuti cu citeva sfaturi.

Multumesc mult. Daniel

#230
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
magicboy, economia de piata si recesiune cam apasa asupara afaceri tale.

cred ca ar trebui sa vezi ce fac celelalte spalatorii si sa faci un gafic centralizator.Ce fac ei si ce faci tu.Referitor la reteta sucesului, din experienta mea, cine nu a umblat la spuma (dilutie) a avut de cistigat pe termen lung.
Evident nu uita de statia de preepurare a apei uzate.

#231
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.03.2007
Gresiti cand spuneti ca o spalatorie cu 2 rampe nu are profit bun. Eu am avut o spalatorie cu 2 rampe pana acum 2 luni. Am fost plecat din tara si nu am vrut sa las pe nimeni sa lucreze pe firma mea. Am revenit in Romania, dar vreau sa plec din nou, poate definitiv. De cand am ajuns in tara, am incercat sa vand spalatoria (firma cu tot cu patrimoniul format din utilaje) cu aprobari valabile pana la sfarsitul lui 2011, deci spalatoria poate fi redeschisa si maine. Spatiul in care aceasta functioneaza este proprietatea mea. Profitabilitatea acestei afaceri se poate verifica in contabilitate pentru cei interesati.

Daca este cineva interesat sa cumpere o spalatorie, o afacere profitabila la cheie, ma poate contacta pentru mai multe detalii.

Cateva informatii despre spalatorie:

Aceasta se afla in Bucuresti, situata pe blvd. Bucurestii noi.
Este dotata cu 2 rampe.
Utilajele sunt formate din: 1x nebulizator, 1x jet apa calda, 1x jet apa rece, 1x aspirator cu un singur motor, 1x aspirator cu doua motoare, 1x compresor aer, 1x masina dejantat, 1x masina echilibrat, 1x polizor, 1x bazin apa si restul de chichite necesare punerii unei roti in functiune.  :)
Utilajele sunt intr-o stare exceptionala, unele in garantie. Acestea sunt cumparate de la Karcher.
Tot in aceeasi locatie va pot oferi cazare pentru muncitori (maximum 15), spatiu depozitare sau spatiu receptie clienti.
Pentru cat timp mai stau in tara, pot informa viitorul proprietar despre tot ceea ce presupune bunul mers al unei afaceri de genul acesta cat si punerea in contact cu toti furnizorii de produse de calitate. Eu nu vand povesti asa ca va rog sa nu deranjati decat daca aveti un interes major.
Tot aici, pot primi intrebari referitoare la spalatoriile auto pentru cei care vor sa inceapa o afacere.

PRET: 9000E discutabil sau 7000E nediscutabil.  :)

Chiria pentru spatiu - 900E discutabil sau 600E nediscutabil.  :)


Tel: 0721309186

Alex.
Succese.

#232
corcodelagaze

corcodelagaze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.10.2009
daca afacerea este profitabila atunci  de ce o vinzi ?
ceva nu este in regula din start
ce e cu diferenta uriasa de chirie dintre 900 si  600 e ?
utilajele sunt vechi ? pretul de vanzare este prea mic chiar daca e criza

#233
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcorcodelagaze, on 3rd October 2009, 15:40, said:

daca afacerea este profitabila atunci  de ce o vinzi ?
ceva nu este in regula din start
ce e cu diferenta uriasa de chirie dintre 900 si  600 e ?
utilajele sunt vechi ? pretul de vanzare este prea mic chiar daca e criza


1. Am spus mai sus de ce o vand. Pentru ca vreau sa plec din tara pentru o perioada lunga de timp. Daca-ti merge bine in orice domeniu nu trebuie sa te culci pe-o ureche pentru ca exista loc si de mai bine.

2. Daca mi-ai spune unde este acel start, as putea sa-l revizuiesc sa nu mai fie in neregula. :)

3. Daca esti interesat sa inchiriezi aceasta locatie, iti pot oferi p preturi. p1 discutabil si p2 nediscutabil. Ideea este ca eu sub pretul p2 n-o sa scad niciodata iar daca tu vrei sa platesti p1.5 nu ma supar. :D  Era o mica glumita insotita de niste emoticoane.

4.

View PostdUa, on 27th September 2009, 20:09, said:

Utilajele sunt intr-o stare exceptionala, unele in garantie. Acestea sunt cumparate de la Karcher.


Pretul de vanzare nu este mic ci extraordinar de mic. Nu am timp sa umblu ca disperatul dupa clientii care dau mai mult. Eu negociez direct cu clientul, fara intermediari pentru ca sunt omul obiectiv si care nu se ascunde dupa cires.
Daca esti interesat, putem aranja o vizionare si cat timp bem o cafea putem despica firu-n patru.

#234
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Daca spalatoria ta este aceasta, atunci nu stiu ce fel de clienti ai avut tu..
Eu am spalat de doua ori aici si mereu am iesit cu masina garaita, spalata in sila, cu apa intinsa pe ea, geamurile nesterse.. Bani aruncati aiurea.

Nu am mai revenit.

In toata zona aia Bucurestii Noi  - Chitila, nu am gasit nici o spalatorie de unde sa ies cu masina curata.

Attached Files


Edited by Sima2k, 04 October 2009 - 02:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate