Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu cred ca afacerile merg singure. dar mie imi placea cum iti faceai tu reclama la inceput, mai finutz, dadeai preturi, sfaturi, exemple. cred ca ai succes mai mare daca vei continua pe ideea aia, decat asa cand incerci sa mentii artificial topicurile in picioare si sa te rogi de noi sa ne facem spalatorie :).

ma rog, parerea mea, tu faci cum vrei, ca d'aia e afacerea ta.


cat despre spalatoriile manuale vs automate, sunt mai multe chestii care ne diferentiaza pe noi de europeni:
-aici mana de lucru e foarte ieftina
-in afara n-am auzit sa aiba noroaiele pe care le avem noi, iar la spalatoriile automate cu perii noroiul mult si intarit poate fi o problema (daca prinde peria o pietricica si ti-o plimba pe toata capota cu viteza, sa vezi ce tuning abstract iese)

#20
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Principala problema in deschiderea unei spalatorii auto sunt banii de investitie ! Atata vreme cat nu dispui de o suma considerabila nu are rost sa te apuci ...
Stii care e problema principala in cazul unei spalatorii in Bucuresti ? Terenul ...[b]   Restul sunt ... detalii .

Edited by agu, 10 February 2008 - 13:06.


#21
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Salutare, eu chiar acum imi deschid o spalatorie in Drobeta Turnu Severin si...cautand pe google utilaje (aspiratoare, chestii de alea cu jet de apa, etc) am dat de acest forum...
Sper sa mai intre cineva din cand in cand pe aici sa mai discutam...eu lucrez si locuiesc in Bucuresti...dar maine sau poimaine ma duc acasa sa vad ce si cum au mai lucrat muncitorii la spalatorie...au sapata deja tot pe acolo, urmeaza sa betoneze...etc
La mine sunt si avantaje si dezavantaje....
La avantaje as baga:
1. terenul e al meu
2. spatiu mare, adica 400 de mp ...lung de 40 de m...
3. e langa casa bunicii mele...
4. e la drum national ...

Dezavantaje...
1. spatiul e cam ingust...adica n-am decat 10 m latime, cam asa....dar sper sa fie loc:)
2. e undeva la iesirea din oras...

Cam atat cred:)
Sper sa mearga:)

Tinem legatura, take care...

#22
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002
daca e la DN atunci poti sa faci spalatorie de tiruri! :) Pacat ca e ingust!

#23
frightmare

frightmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2008
Salut!Citesc cu deosebit interes acest forum si chiar in perioada asta incerc sa-mi intocmesc un plan pt deschiderea unei spalatorii auto manuale.Avantaje am destule(am gasit spatiul,vad super-bun-sosea europeana,chirie relativ mica,etc).
Ceea ce ma "apasa" oarecum sunt costurile ridicarii unei structuri din panouri tip sandwich si autorizatiile necesare pt inceperea desfasurarii activitatii.Din auzite stiu ca dupa actualele norme europene este necesar sau chiar obligatoriu un bazin de filtrare sau depurator sau cum s-o mai numi.
As dori daca cineva detine informatii referitoare la costurile unui asemenea depurator sa ni le impartaseasca.Deasemeni,daca detineti informatii referitoare la ridicarea unei structuri din panouri sandwich ar fi binevenite. In fine...orice informatie legata de infiintarea unei spalatorii ar fi apreciata.
Multumesc binevoitorilor in a raspunde.  :)

#24
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005
hornetb :
poti sa imi  detaliezi si mie cam ce ar consta realizarea spaatoriei, si cam ce suma

#25
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
STEF9, sa-ti detaliez in ce ar consta realizarea spalatoriei?
pai trebuie sa ai firma in primul rand...noroc ca eu (mama) o aveam deja...a trebuit doar sa merg doar la Camera de comert si industrie a judetului meu sa mai adaug un nou obiect de activitate...parca 9020 intretinerea autovehiculelor...daca-mi amintesc bine (am facut asta demult).
trebuie sa umbli dupa acte...la primarie sa-ti dea ce trebuie sa iei , de unde, adica de la pompieri, de la electrica, de la mediu, de la directia de sanatate publica...unde e cam belea, mai ales cu noile norme europene...parca astea-s toate, nu mai retin exact, si asta am facut-o demult...dar pot sa ma uit in acte:)
faci rost de autorizatia de constructie...o sa-ti ia ceva timp...depinde si cum te misti si tu si daca dai/cunosti la primaria orasului tau...
cauti o firma de constructie...firme pe care le recomand, decat sa iei mari mesteri mari care au fente, vor mancare de 3 ori pe zi...bautura, etc:)
ca mi-am aranjat si apartamentul de acasa, si garsoniera din buc, si o anexa la casa de la bunica-mea si gardul ce inconjoara spalatoria cu mesterul meu Gica, un bulangiu ce mi-a luat 60 de milioane sa-mi faca gardul din pamant pana la 2 m si inca 60 ca sa-l tencuiasca si sa-l faca frumos....nu stiu cum se zice, a dat cu pensula sau cu ce mama lui a dat pe el...:)
acum am vorbit cu un tip care aproape-i inginer si are firma de constructii (mai mica, adevarat, angajeaza oameni cu ziua).
puteam sa vorbesc si cu o cunostinta care are ditamai firma de constructii...dar omul e deja greu (55 de ani, X5 si plimbari in Dubai, etc  :D ) deci va dati seama ca nu s-ar fi omorat prea tare cu spalatoria mea...pe cand asta fiind mai tanar omul si la inceput, se zbate si face:)
si lui si baietilor lui nu trebuie sa le dau de mancare...le mai dau eu o bere din cand in cand cand ajung acasa, asa de omenie:)
si treaba cu mancarea...nu numai ca te costa destul, ca nu poti sa le dai orice, si credeti-ma ca-s flamanzi rau...si multi la o asa lucrare (cel putin 5) dar si sa stai dupa ei sa le pui/ridica masa, bleah
dupa ce iei firma de constructii, ei se apuca si sapa santurile, iti fac separatorul acela de produse petroliere, treaba lor cum il fac, bine ca zicea FRIGHTMARE "Din auzite stiu ca dupa actualele norme europene este necesar sau chiar obligatoriu un bazin de filtrare sau depurator sau cum s-o mai numi" , este OBLIGATORIU sa ai ceva care sa-ti separe uleiul si ce reziduuri mai sunt, iar apa care se scurge-n canalizare sa fie curata....bine ca mi-a amintit sa-l sun maine pe al meu inginer sa-l intreb cum il face...sa fie totul ok sa n-am probleme:)
tot pentru FRIGHTMARE, nu stiu la ce te referi cand zici "informatii referitoare la ridicarea unei structuri din panouri sandwich ar fi binevenite" ...panouri sandwich??? ce-s alea??
nu ma prea pricep...
deci oamenii iti sapa santurile, niveleaza terenul....iti vor cere vreo 20 de metri cubi de nisip...sau chiar 30 parca au adus la mine, dar la mine e suprafata mare rau...peste 450 mp parca...din care platforma va fi de 240 sigur...
nisipul e si el pe sorturi (am invatat acum), n-ai nevoie peste tot de nisip fin care e mai scump...390 000 metrul cub:)
ah, uitasem de balastru....asta nu stiu cat e ca am primit si eu cateva basculante (masini) gratis...vreo doua parca
si la nisip mi-au mai pus oamenii peste, cum s-a putut....
dupa aia m-am dus si-am cumparat plasa de Buzau, asa-i zice:)
e un fel de plasa de sarma (bucati de 6 m lungime si 2 latime) ce se pune intre doua straturi de beton B 200 (asta e bun sa tzina:) ) ca sa reziste mai mult timp....
plasa de Buzau e fff scumpa, adica inginerul mi-a zis ca are nevoie sa acopere 240 mp cu ea....adica asta vine ca la 6/2 m cat are una, ai nevoie de 20 de bucati din astea...20 x 1,5 mil ....30 de milioane aproape, zic aproape ca nu-i 1,5 mil fix...e aproape:) 1 440 000 bucata....
plasa de Buzau de 6 mm (diametrul sarmelor, firelor ce-o compun) ...asta e indicata acolo...
dar plasa de Buzau mai e si de 4 mm si unde nu-i asa mare traficul in spalatorie...poti pune si de asta daca n-ai suficienti bani....ca asta-i mai ieftina, e 700 000 bucata parca, deci la jumatate...
nu mai pun la socoteala cat am dat pe boltzarii din care se construieste wc-ul, cabina de dus si de schimb...toate intr-o cladire mica:), ca nu stiu cat au fost...i-a cumparat mama....
plus cimentul ce-l mai baga ei pe canale si-n fosa aceea pe care au sapat-o...
urmeaza sa-mi vina betonul.... B 200 care-i 2,5 mil cu tva si factura....dar daca stii pe cineva si ti-l da ca mie ...poti sa-l iei la 2 mil metrul cub....fara tva si factura...
betonul la suprafata asta...e mult rau, adica am nevoie de vreo 40 de metri cubi....
si mai urmeaza...poate o sa mai scriu, acum ma duc sa dorm ca nu mai pot
ne auzim:)
ALIEN CODE: nu poti de tiruri ca e ingust si ai bagat un tir nu mai faci nimic acolo:)
n-are rost, eu vreau sa spal doar masini mici, jeep-uri si cel mult daca e sa fac vreo exceptie pentru microbuze....dar nu stiu de unde vor veni alea:)

ne auzim baieti
take care

#26
frightmare

frightmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2008
hornetb merci fain pt detalii man! Sunt utile si binevenite.Prin panouri sandwich ma refeream la acele panouri (sau pereti) pe care ii folosesti la ridicarea propriu-zisa a halei sau a structurii in care vei spala masinile.Nu stiu pt ce solutie ai optat tu dar parerea mea e ca asta e cea mai ieftina,rapida si fiabila.Chiar te rog sa-mi spui ce materiale folosesti pt hala.Ti-ai facut un proiect sau te lasi direct pe mana constructorilor?Cat despre partea birocratica...e ok...cel putin eu ma "lupt" cu ei in perioada asta...asa ca personal nu mai am nelamuriri despre avize,srl-uri,autorizatii si alte mecanisme de supt bani :).
A! intrebare: cei de la sanatate publica te-au obligat sa ai Wc si dush? Asta inca tre' sa aflu si eu...Ai mai intampinat "cerinte" ciudate pe care-ai trebuit sa le pui la categoria "cheltuieli neprevazute" ?
Si in final...ai decis de unde iti vei cumpara utilajele? ce si cate crezi ca ti-ar fi necesare pt capacitatea ta de lucru?
Ms fain man pt reply-ul tau si totodata daca mai sunt binevoitori sa ne impartaseasca experiente din domeniu...
O sa fac un brief al intregii operatiuni atunci cand voi da drumul la treaba,dar mai este pana atunci dupa cum se "misca" lucrurile"
Multa bafta tuturor :)

#27
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

View Postfrightmare, on Mar 4 2008, 10:34, said:

hornetb merci fain pt detalii man! Sunt utile si binevenite.Prin panouri sandwich ma refeream la acele panouri (sau pereti) pe care ii folosesti la ridicarea propriu-zisa a halei sau a structurii in care vei spala masinile.Nu stiu pt ce solutie ai optat tu dar parerea mea e ca asta e cea mai ieftina,rapida si fiabila.Chiar te rog sa-mi spui ce materiale folosesti pt hala.Ti-ai facut un proiect sau te lasi direct pe mana constructorilor?Cat despre partea birocratica...e ok...cel putin eu ma "lupt" cu ei in perioada asta...asa ca personal nu mai am nelamuriri despre avize,srl-uri,autorizatii si alte mecanisme de supt bani :).
A! intrebare: cei de la sanatate publica te-au obligat sa ai Wc si dush? Asta inca tre' sa aflu si eu...Ai mai intampinat "cerinte" ciudate pe care-ai trebuit sa le pui la categoria "cheltuieli neprevazute" ?
Si in final...ai decis de unde iti vei cumpara utilajele? ce si cate crezi ca ti-ar fi necesare pt capacitatea ta de lucru?
Ms fain man pt reply-ul tau si totodata daca mai sunt binevoitori sa ne impartaseasca experiente din domeniu...
O sa fac un brief al intregii operatiuni atunci cand voi da drumul la treaba,dar mai este pana atunci dupa cum se "misca" lucrurile"
Multa bafta tuturor :)

Ca bine zici...hala sau structura...pai a mea o sa fie in aer liber pentru inceput:) asa sunt majoritatea din Drobeta Turnu Severin, nu-s ca aici in Bucuresti....
Daca merge treaba si ies bani, o sa ridic o hala (structura, cladire) mai la toamna...
Pai proiect normal ca am facut...mi l-a facut nasul mamei mele...ca-i arhitect omul...sau inginer (oricum, are firma de arhitectura, face proiecte, etc) ...iar constructorul respecta in mare parte proiectul respectiv...
Cei de la sanatate publica nu-ti dau aviz daca n-ai wc, cabina de schimb si dush...si oricum mi-am facut ceva griji ca nu-mi dau autorizatia...ca trebuie sa ai 15 m parca (nu pariez ca asta-i sigur distanta, ca am luat astea acum cateva luni) intre locul unde se spala masinile si vecini...ceea ce e practic aproape imposibil....cel putin acolo unde o fac eu....repet, nu mai retin exact daca asta distanta, oricum era/e una aberanta...si nici nu mai retin daca fata de curtea vecinilor sau de casa...ma rog, am rezolvat-o...
Cu utilajele...sigur n-o sa le iau la mana a doua...ca nu vreau sa repar la ele toata ziua...
Cred ca voi opta initial pentru niste aparate stihl....o sa ma coste cam 60...70 de mil aparatele strict necesare in prima faza...si anume 2 aparate de alea cu jet de apa....1 aspirator, un compresor si o butelie pentru spuma...
Am fost la reprezentanta Stihl pe judetul meu si aia au zis ca de atat am nevoie pentru inceput...ca toate spalatoriile din oras au doar 1 aspirator...si sincer nici prin buc n-am vazut multe care sa aiba mai mult de 2...hai 3...dar rar....
De doua aparate cu jet ai nevoie...ca doua masini poti spala in acelasi timp...dar cu aspiratorul te descurci...
Cele mai bune am auzit ca-s alea marca KARCHER....dar cred ca si preturile sunt pe masura....
Dimineata plec acasa la Severin sa vad ce mai e pe acolo...cand o sa revin in Buc o sa ma interesez si pe aici de preturi la aparatura...etc....
apropo ...tu unde iti deschizi spalatoria? in ce oras?
ne auzim pe joi seara...vineri...
take care

#28
frightmare

frightmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2008

View Posthornetb, on Mar 5 2008, 00:09, said:

ne auzim pe joi seara...vineri...
take care

Eu in Focsani.Sunt destul de multe aici dar merg toate.Si pe mine ma avantajeaza mult pozitia(undeva pe soseaua de centura a orasului care este in acelasi timp si E85 Bucuresti-Suceava).
Eu structura o s-o ridic de la inceput.Aici chiar nimeni nu spala in aer liber si ma gandesc ca fara o hala si un loc nude sa bea lumea o cafea si sa astepte, i-as da dela inceput un nume de "spalatorie de 2 lei".
Imi permit sa-ti dau un sfat...Mai strange putin din fese si fa-ti si o "baraca".Daca nimeni din oras nu are cu siguranta vei fi mult mai bine privit de potentialii clienti.
In prezent m-am lovit de o problema care sincer m-a facut sa transpir instantaneu cand am auzit-o.Se pare ca,fiind pe un drum european,am nevoie de avizul celor de la Drumuri Nationale pt a putea intra si iesi cu masini in spalatorie direct de pe DN.Si se mai pare ca acest aviz dureaza cam 8 luni pt a-l obtine,si mai costa si 70-80 milioane.Astept certificatul de urbanism de la primarie sa vad daca exista deja intrarea marcata,avand in vedere ca acolo exista o poarta veche dar de multi ani inchisa.
Despre utilaje...gandeste-te bine daca le vrei la mana a doua.Sa nu te lase cand ti-e lumea mai draga.DAca vrei,pm me si-ti dau o adresa a unora din Buc care mi-au trimis o oferta si sincer e chiar convenabila.Parca erai si tu pe un DN sau poate ma insel.Daca da,intereseaza-te fugutza de chestia asta cu avizul pt intrare...Ca e chiar belea! Bafta in continuare si astept un pm de la tine :)

#29
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

View Postfrightmare, on Mar 5 2008, 09:46, said:

Eu in Focsani.Sunt destul de multe aici dar merg toate.Si pe mine ma avantajeaza mult pozitia(undeva pe soseaua de centura a orasului care este in acelasi timp si E85 Bucuresti-Suceava).
Eu structura o s-o ridic de la inceput.Aici chiar nimeni nu spala in aer liber si ma gandesc ca fara o hala si un loc nude sa bea lumea o cafea si sa astepte, i-as da dela inceput un nume de "spalatorie de 2 lei".
Imi permit sa-ti dau un sfat...Mai strange putin din fese si fa-ti si o "baraca".Daca nimeni din oras nu are cu siguranta vei fi mult mai bine privit de potentialii clienti.
In prezent m-am lovit de o problema care sincer m-a facut sa transpir instantaneu cand am auzit-o.Se pare ca,fiind pe un drum european,am nevoie de avizul celor de la Drumuri Nationale pt a putea intra si iesi cu masini in spalatorie direct de pe DN.Si se mai pare ca acest aviz dureaza cam 8 luni pt a-l obtine,si mai costa si 70-80 milioane.Astept certificatul de urbanism de la primarie sa vad daca exista deja intrarea marcata,avand in vedere ca acolo exista o poarta veche dar de multi ani inchisa.
Despre utilaje...gandeste-te bine daca le vrei la mana a doua.Sa nu te lase cand ti-e lumea mai draga.DAca vrei,pm me si-ti dau o adresa a unora din Buc care mi-au trimis o oferta si sincer e chiar convenabila.Parca erai si tu pe un DN sau poate ma insel.Daca da,intereseaza-te fugutza de chestia asta cu avizul pt intrare...Ca e chiar belea! Bafta in continuare si astept un pm de la tine :)

Si in Severin sunt multe si merg aproape toate cred, nu stiu exact:). Pe mine ma avantajeaza si dezavantajeaza putin pozitia. Ma avantajeaza pentru ca si eu sunt pe E70, toate masinile care ies din Severin spre Timisoara trec NUMAI PE ACOLO si la fel, cele care intra...intra DOAR PE ACOLO...iar ca dezavantaj....e la vreo 3 km de orasul aglomerat* (*- e in oras dar pe acolo sunt numai case ...si pe distanta aia de 3 km nu prea sunt locuinte). Structura n-o s-o ridic de la inceput....la mine aproape toti spala in aer liber. Loc unde sa bea lumea o cafea si sa astepte este, vor fi masutze, gazon chiar, una alta...ceva frumos sper. Nu-i vorba de strans din "buci", ca poate as putea de acum sa o fac acoperita, dar vreau sa vad cum merge, daca merge si dupa aia ridic imediat daca suna promitzator:). Acum ridic doar o cladire mica unde va fi dusul, baia si cabina de schimb si voi face pe comanda un fel de baraca metalica unde sa depoziteze sculele...
"In prezent m-am lovit de o problema care sincer m-a facut sa transpir instantaneu cand am auzit-o.Se pare ca,fiind pe un drum european,am nevoie de avizul celor de la Drumuri Nationale pt a putea intra si iesi cu masini in spalatorie direct de pe DN" - unde te-ai lovit de aceasta problema? Fii mai exact ...eu nu m-am lovit de ea si sunt deja la faza in care ridic efectiv constructia....
Despre utilaje...parca am zis clar ca nu le vreau si nu le voi lua la mana a doua...
Repet si faptul ca sunt la DN, ba chiar la E70...dar nu stiu nimic de chestia asta si cred si sper ca-i alarma falsa, nu stiu de unde ai auzit tu de ea:)
Ne auzim

#30
frightmare

frightmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2008
Daca imi amintesc bine parca spuneai ca spatiul e la bunica ta sau ceva de genul asta.DAca accesul in spalatorie se va face pe "poarta" bunicii tale,deja existenta,atunci e ok.DAca trebuie sa faci o noua intrare,atunci nu mai e chiar ok.Ar trebui sa mergi la primarie si sa scoti certificatul de urbanism al spatiului respectiv.DAca pe acest certificat este mentionata o cale de acces directa din strada(in cazul tau E70),atunci nu mai ai nevoie de nimic.In caz contrar va trebui sa mergi la directia de drumuri din orasul tau si intereseaza-te acolo.Problema la mine este ca spatiul este pe un drum national dar accesul se face oarecum pe un drum secundar(prin spate sa spunem).Ca sa pot intra direct de pe strada principala imi trebuie avizul celor de la Drumuri Nationale.Asta e "mica" mea problema.Stiu...e absurd...spalatoria se vede din strada dar nu poti intra direct acolo :).Ce sa faci...Romania....Cat despre utilaje... "parca am zis clar ca nu le vreau si nu le voi lua la mana a doua..." pai eu ma refeream la utilaje noi...
Si inca o intrebare...Ce faci de expl vara cand soarele dogoreste cu putere si nu apuci sa stergi masina de apa pt. ca ti-o usuca caldura inainte?...Cred ca-ti imaginezi "ce frumoasa" va fi in urma spalatului...nu? Este doar un dezavantaj in a spala in aer liber..In fine...daca la voi se poarta e ok ;)
Bafta in continuare si iti doresc sa te lovesti de cat mai putine probleme ;)

#31
g_ton

g_ton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2006
Ma intereseaza si pe mine aceasta afacere , sunt inca la inceput .... cam cat preconizati toata investitia ? ar fi foarte grozav daca mi-ati putea da un beep la 0724.506.535 ca nu prea am timp sa intru pe forum .... va sun si discutam ..... dau si o bere !!! :)

#32
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

View Postfrightmare, on Mar 7 2008, 09:25, said:

Daca imi amintesc bine parca spuneai ca spatiul e la bunica ta sau ceva de genul asta.DAca accesul in spalatorie se va face pe "poarta" bunicii tale,deja existenta,atunci e ok.DAca trebuie sa faci o noua intrare,atunci nu mai e chiar ok.Ar trebui sa mergi la primarie si sa scoti certificatul de urbanism al spatiului respectiv.DAca pe acest certificat este mentionata o cale de acces directa din strada(in cazul tau E70),atunci nu mai ai nevoie de nimic.In caz contrar va trebui sa mergi la directia de drumuri din orasul tau si intereseaza-te acolo.Problema la mine este ca spatiul este pe un drum national dar accesul se face oarecum pe un drum secundar(prin spate sa spunem).Ca sa pot intra direct de pe strada principala imi trebuie avizul celor de la Drumuri Nationale.Asta e "mica" mea problema.Stiu...e absurd...spalatoria se vede din strada dar nu poti intra direct acolo :).Ce sa faci...Romania....Cat despre utilaje... "parca am zis clar ca nu le vreau si nu le voi lua la mana a doua..." pai eu ma refeream la utilaje noi...
Si inca o intrebare...Ce faci de expl vara cand soarele dogoreste cu putere si nu apuci sa stergi masina de apa pt. ca ti-o usuca caldura inainte?...Cred ca-ti imaginezi "ce frumoasa" va fi in urma spalatului...nu? Este doar un dezavantaj in a spala in aer liber..In fine...daca la voi se poarta e ok ;)
Bafta in continuare si iti doresc sa te lovesti de cat mai putine probleme ;)

Spatiul e langa casa lu` bunica-mea, langa curtea ei. Era un teren distinct. E un teren intre bunica-mea si cealalalta vecina. Se poate intra direct din sosea. Nu inteleg cum sa fac o noua intrare...aia cand au pus bordurile au lasat loc sa intre masina, poarta nu avea decat de acces pentru persoane, dar acum fac eu porti mari si vor intra si masinile. Presupun ca am scos acel certificat atunci cand am umblat dupa autorizatii, nu? Si cred ca e mentionata o cale de acces. Nu inteleg de ce la tine nu poti intra direct...
La vara cand o sa fie soarele asa de dogoritor...o sa cumpar umbrele:)) O sa fac umbra, vad eu, fac la vara un acoperish, ceva:)
Eu ridic si cladire, numai sa mearga treaba, lasa-ma sa vad:)
Am pus o poza ca sa vezi cam care-i treaba....spalatoria va fi in spatiul din spatele masinii albastre din poza...scuze ca-i una din ianuarie, cand era zapada, dar nu stiu unde am altele cand nu era zapada si se vedea mai bine:).
Urmatoarele patru sunt recente... doua facute pe 29 februarie si celelate doua pe 6 martie...

Ne auzim

Attached Files


Edited by hornetb, 09 March 2008 - 20:16.


#33
frightmare

frightmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2008
Da...ce sa zic...pare destul de ok.O intrebare...ai loc sa intorci masinile sau va trebui sa dai cu spatele pt a iesi din curte?Apa banuiesc ca ai un putz forat...deci vei mai economisi cate ceva.Tie nu cred ca iti trebuie aviz avand in vedere ca esti "intre case".La mine e altceva pt ca sunt pe soseaua de centura a Focsaniului(totodata si E85).Cand spui "am umblat dupa autorizatii" dupa care anume ai umblat si ce ai obtinut?Canalizare ai?
Oricum vad ca esti destul de avansat cu lucrarile.Vei turna beton pe toata suprafata sau vrei sa pui altceva?Daca-mi permiti un sfat...Pune dale in loc de beton...te costa mai putin si daca vrei le poti si scoate si refolosi in alte parti.Si inca o parere personala..Portile ar trebui sa le desfiintzezi de tot...Lasa liber...Ajuta si la vedere si la manevrele masinilor.Aaa! intereseaza-te la politie cum poti rezolva problema dublei linii continue de pe mijlocul strazii din fata...O sa-ti cam amendeze clientii daca o sa stea cu ochii pe tine ;)
Bafta in continuare! take care :)

#34
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

View Postfrightmare, on Mar 11 2008, 09:50, said:

Da...ce sa zic...pare destul de ok.O intrebare...ai loc sa intorci masinile sau va trebui sa dai cu spatele pt a iesi din curte?Apa banuiesc ca ai un putz forat...deci vei mai economisi cate ceva.Tie nu cred ca iti trebuie aviz avand in vedere ca esti "intre case".La mine e altceva pt ca sunt pe soseaua de centura a Focsaniului(totodata si E85).Cand spui "am umblat dupa autorizatii" dupa care anume ai umblat si ce ai obtinut?Canalizare ai?
Oricum vad ca esti destul de avansat cu lucrarile.Vei turna beton pe toata suprafata sau vrei sa pui altceva?Daca-mi permiti un sfat...Pune dale in loc de beton...te costa mai putin si daca vrei le poti si scoate si refolosi in alte parti.Si inca o parere personala..Portile ar trebui sa le desfiintzezi de tot...Lasa liber...Ajuta si la vedere si la manevrele masinilor.Aaa! intereseaza-te la politie cum poti rezolva problema dublei linii continue de pe mijlocul strazii din fata...O sa-ti cam amendeze clientii daca o sa stea cu ochii pe tine ;)
Bafta in continuare! take care :)


Sper sa fie ok...iar cu privire la intorsul masinilor....in niciun caz nu se pune problema sa iasa cu spatele in strada...spatiul are 10 m latime totusi, intorci masina destul de lejer zic eu.
N-am putz forat...iau apa de la reteaua de apa. Bine ca m-ai linistit cu avizul:P. Nu mai stiu de autorizatii, am luat de la pompieri, de la mediu, de la sanatate publica, ceva de la Electrica parca.
Canalizarea e in strada, apa va trece prin separatorul ala sau cum ii zice si se va scurge in canalizarea stradala doar apa ramasa...
Beton pe 240 de mp cred, adica de la strada pana-n cladirea aia care se vede in spate in stanga...pana acolo va fi platforma unde se vor spala masinile. Desigur, n-o sa fie plina de la inceput...asa ca voi pune si niste mese pe acolo si chiar si in partea dreapta in spate vreau sa fac frumos cu o alee de beton si restul pietris sau gazon, vad eu...mese, umbrelutze, una alta:)
Nu mai pot sa pun dale ca deja azi au turnat 8 m cubi de beton, doua masini...maine mai vin doua, desi ingineru` zicea ca vrea 3...dar nu poate omu` sa-mi aduca 3 maine
Acolo oricum trebuia betonat, iar de dale...nu stiu ce zici tu si nici cum sunt alea exact, dar nu trece apa printre ele? nu se scurge in pamant? ceea ce n-ar fi bine...
Nu stiu daca tu traiesti in Romania...sau nu...dar cum dracu sa nu pun porti?
Cum sa las liber?:) Sa intre cine vrea noaptea pe acolo ?:) Nu ca n-ar intra daca-s porti sau ca n-ar mai putea sa fure, dar oricum... si nu vad cum ar putea incurca la manevrarea masinilor daca se vor deschide pana -n pereti...pana-n gard:)
Mai sunt 3 spalatorii care au aceasta "problema" cu linia dubla continua...n-au avut niciun fel de problema, la noi politia nu se tine de din astea:)
Ce dracu, sa fim seriosi, ar fi chiar culmea :)
Asa, iti dai seama ca ar trebui sa-i amendeze pe toti cei care stau pe partea pe care stau eu...si pleaca de acasa cu masina inspre orash, ca trebuie sa intoarca pe linia dubla continua :)
Nu cred ca politia rutiera n-are altceva mai bun de facut:)
Sunt mult mai multi soferi indisciplinati in trafic (ca mine:D ) ce ar trebui amendati, nu aia care ies frumos de acolo:)
Ms, take care too:)

#35
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Nu mai zice nimeni nimic?:)

#36
siddharta

siddharta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.04.2007
publicitate te-ai gandit cum o sa-i faci sau o sa se faca "cunoscuta" singura?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate