Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Revive that old tablet

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Da, m-am gandit sa fac un topic nou despre acest subiect deoarece am suficienti prieteni si colegi care au tablete din generatii ceva mai vechi si care de-a lungul timpului au inceput sa se miste in reluare.
Cum nu toti ne permitem ultima tehnologie - consider ca acest topic este interesant si pentru cei care au telefoane care la un moment dat au fost premium dar acum dupa 5-6 ani nu mai pot sa fie la fel de responsive si au lag atunci cand sunt folosite.
Pe scurt sunt unele set-upuri care chiar fac diferenta intre a putea sa folosesti o tableta cu Android sau sa o tii in sertar.

Ce am gasit si pot spune ca m-a ajutat pentru o tabletaMedion LIFETAB P10327 cu Intel Atom sunt setarile de aici: https://www.ifixit.c...p-android-phone
Date tehnice complete: https://media.medion...09/30021286.pdf
Unele chestii au facut ca sa creasca foarte mult responsivitatea tabletei care dupa standardele actuale este veche bine de tot si are doar 1G RAM

Edited by mfmig200, 08 February 2021 - 17:37.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Prima si prima data, ca sa poti face o tableta sa mearga mai bine, e sa ii pui custom ROM daca gasesti
Asa scapi de multe cacaturi si de add-onuri si lucruri care nu isi au sensul.
Dupa asta...poti optimiza ce vrei.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Problema de incetinire este si de la degradarea memorie eMMC, specifica multor dispozitive vechi, fapt ce duce la performante slabe si dupa o resetare totala. Solutia este inlocuirea chipurilor de memorie. Aceasta problema afecteaza si versiunile mai vechi de Tesla Model S, care necesita o reparatie sau inlocuire a MCU.

Edited by connectorxp, 08 February 2021 - 22:19.


#4
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
na bine - nu m-am dus chiar asa departe nici cu custom ROM si nici cu interventii la eMMC - totusi pare ca ideea de a avea un alt launcher - Nova launcher a scapat tableta de o droaie de bloatware.
Unele chestii clar mancau din RAM-ul care la 1G este suboptim.
Apoi tot Nova launcher-ul m-a scapat de o serie de widget-uri care si ele mancau by default destule resurse.
Ce am mai observat - timpul de animatie cu cat este mai mic sau 0 tinde sa faca tableta mai responsiva si asta mi-a placut - merge atat cu Nova cat si cu Launcer-ul propriu daca te duci pe optiunea "Developer".
Ca browser Firefox Lite, Google Go si VIA Browser mai ales sunt mult mai responsive desi nu au toate chestiile unui browser modern - in schimb viteza a crescut simtitor.

Edited by mfmig200, 08 February 2021 - 18:11.


#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Voi incerca si eu Nova Launcher pe o Nexus 7 2012 folosita pe post de "button box" pentru PC.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
5-6 ani un telefon? Poate doar daca esti masochist. Dupa 2-3 ani deja e bun de aruncat la gunoi, asta daca il folosesti si pentru productivitate, ca daca il iei pentru facebook si insta oricum sunt bani aruncati din start si nu ai ce comentarii sa mai emiti.

As fi curios care e solutia pentru tabletele apple :)). Mi-am cumparat saptamana trecuta Ipad 2020 pentru ca efectiv m-am saturat de vechiul airpad 1 (parca prin 2012-2013 a fost lansat). E de apreciat ca mai merge netflixul si vreo 2-3 siteuri (printre care softpedia, yeey). In rest e absolut varza. Daca as face update la ios probabil s-ar afisa corect paginile web dar ar merge foarte prost. Oricum ai da-o - esti f***t de apple, esti intre ciocan si nicovala.

#7
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Baga si un card microsd cat mai rapid in tableta si foloseste-l pe post de RAM

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBylly00, on 08 februarie 2021 - 18:32, said:

5-6 ani un telefon? Poate doar daca esti masochist. Dupa 2-3 ani deja e bun de aruncat la gunoi, asta daca il folosesti si pentru productivitate, ca daca il iei pentru facebook si insta oricum sunt bani aruncati din start si nu ai ce comentarii sa mai emiti.


LG-ul meu V30 care a intrat in anul 4 se misca excelent. In activitati normale, gen browsing, nu se observa vreo diferenta fata de actualul telefon, P40 PRO.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
O mare  problema la astea vechi e ca aplicatiile s-au tot updatat iar versiunile de acum necesita resurse mai mari. Astea sunt in primul rand problema, ptr ca androidul in general primeste ( daca primeste ) cateva update-uri si gata.

Pe un telefon mai vechi - are vreo 4 ani i-am dat reset si imediat a inceput sa zboare. Cum am instalat cateva aplicatii de care am nevoie - si nu, nu folosesc multe, a murit imediat.

#10
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Ai perfecta dreptate cu aplicatiile care intre timp au ajuns sa foloseasca din ce in ce mai multe resurse. Cine mai are cumva salvate vechiile aplicatii si le instaleaza manual va observa ca telefonul se misca ca si atunci cand era nou (am incercat asta cu doua telefoane si o tableta) atat timp cat acele aplicatii nu isi fac update la o versiune mai noua. Dar acesta este progresul, totul devine mai complex.

Edited by numerci, 08 February 2021 - 20:33.


#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
depinde mult si ce urmaresti... ce vrei de la ea...
altfel, e doar despre sărăkie...

Quote

5-6 ani un telefon? Poate doar daca esti masochist.
daca-ti dau niste specificatii, te risti sa ghicesti?

Edited by apocalipsul, 08 February 2021 - 22:13.


#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View PostCeapaIndustries, on 08 februarie 2021 - 18:47, said:

Baga si un card microsd cat mai rapid in tableta si foloseste-l pe post de RAM
Ai testat sau vorbesti din auzite? Detii in prezent un device la care ai aplicat sfatul dat mai sus?
Uite mai jos niste pareri, poti sa-i contrazici, poate intre timp au aparut informatii noi.
https://forum.softpe...ie-ram-android/

Edited by costeld69, 09 February 2021 - 00:03.


#13
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostBylly00, on 08 februarie 2021 - 18:32, said:

Mi-am cumparat saptamana trecuta Ipad 2020 pentru ca efectiv m-am saturat de vechiul airpad 1 (parca prin 2012-2013 a fost lansat). E de apreciat ca mai merge netflixul si vreo 2-3 siteuri (printre care softpedia, yeey). In rest e absolut varza. Daca as face update la ios probabil s-ar afisa corect paginile web dar ar merge foarte prost. Oricum ai da-o - esti f***t de apple, esti intre ciocan si nicovala.
Adica iti iei o vechitura si te plangi ca nu merge ? Si tot apple e prost = not!
Ia si tu ceva modern ca tot bati apa in piua :

View PostBylly00, on 08 februarie 2021 - 18:32, said:

5-6 ani un telefon? Poate doar daca esti masochist. Dupa 2-3 ani deja e bun de aruncat la gunoi, asta daca il folosesti si pentru productivitate, ca daca il iei pentru facebook si insta oricum sunt bani aruncati din start si nu ai ce comentarii sa mai emiti.

Si ca tine sunt multi din pacate .... Posted Image

#14
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

View Postcosteld69, on 09 februarie 2021 - 00:01, said:

Ai testat sau vorbesti din auzite?
Nu am testat, am FOLOSIT.  Da' tu, ai testat sau vorbesti din auzite ? Stiu deja respunsul nu te mai obosi sa scrii.

View Postcosteld69, on 09 februarie 2021 - 00:01, said:

Detii in prezent un device la care ai aplicat sfatul dat mai sus?
Asta e de pe vremea cand aveam tablete de 512mb si 1gb ram, nu mai am asa ceva de mult timp.

Parca vad ca urmatorul tau mesaj o sa fie din seria "a da, ia zi pasii exacti cum sa faci asta". Nu mersi, n-am niciun chef acu sa stau sa-mi aduc aminte ce si cum facem chestii acu' ani si ani de zile, daca te intereseaza subiectul poti folosi cu incredere google. Dar asa ca idee, nu merge(a) la toate tabletele jmecheria asta. Poate o merge la tableta despre care e topicul asta sau poate nu. Merita incercat ? Da.

#15
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Bun in primul rand topicul NU se doreste a fi doar despre tableta asta, este despre tabletele cu Android care din diferite motive acum sunt la limta resurselor hardware sau pe acolo.
Daca insa considerati ca si la Apple este aceeasi situatie putem impartasi tot aici fiindca unele chesti cred eu sunt oarecum similare.
Asa cu a spus si Eiffel mai sus aplicatiile au inceput sa fie din ce in ce mai complexe si odata cu asta au crescut si resursele de gen putere de procesare, RAM, conexiune mai rapida etc.
Apoi pun pariu ca si din tabletele low cost de acum care se vand pe piata in maxim 1 an hai doi utilizatorii o sa ajunga in aceeasi situatie cu a tabletei de mai sus.
Eu pot incerca tweak-uri daca sugestiile sunt bune si pot sa va spun ce merge pe acest model si ce nu, de-obicei daca merge la o tableta din asta are sa mearga si alte modele sau telefoane.

Ce pot sa spun este ca aplicatiile care sunt de social media si se updateaza des asta consuma reusrse aiurea de mari si e clar ca de la o astfel de tableta nu poti sa ai pretentii mari
- ex.:Facebook - foarte prost optimizat ajunge sa se intinda in toti RAM-ii rapid pur si simplu iti blocheaza orice altceva cateva secunde bune - am incercat si cu facebook lite dar este si asta destul de heavy weight asa ca l-am scos de tot dupa un restore to factory settings.
Instagram - merge chiar binisor si m-am decis ca pana sa faca figuri sa il las in varianta full desi stiu ca sunt si altfel de aplicatii mai lite weight.
Alte satari pe car ele-am facut la browsere am setat sa nu se sincronizeze cu alte dispozitive fiindca si acest lucru consuma in background resurse.

Edited by mfmig200, 09 February 2021 - 10:02.


#16
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View Postconnectorxp, on 08 februarie 2021 - 18:11, said:

Voi incerca si eu Nova Launcher pe o Nexus 7 2012 folosita pe post de "button box" pentru PC.

Am gasit si filmulet cu optiunea de a face animatiile mai rapide sau a le opri de tot: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_2nvC-okZo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai incercat cum merge?

Edited by mfmig200, 09 February 2021 - 10:53.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Kingroot merge pe Android 5. Este extrem de simplu de folosit.
Si se pot scoate foarte multe lucruri inutile.
Nu e nevoie de rom custom doar pentru atat.

Edited by underb, 09 February 2021 - 10:56.


#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postgeorge_alexandru, on 08 februarie 2021 - 19:25, said:

LG-ul meu V30 care a intrat in anul 4 se misca excelent. In activitati normale, gen browsing, nu se observa vreo diferenta fata de actualul telefon, P40 PRO.

Poate imi bag picioarele in apple in cazul asta. Treaba e ca nici nu am nevoie de aplicatii complexe, se misca greu cand schimb aplicatiile, cand intru in ele, cand deschid pagini web (vorbesc de telefon - i7). Deja ar trebui schimbat, dar mai trag de el. Eu folosesc foarte mult whatsapp pentru lucru si se intampla de zeci de ori pe zi sa piarda conexiunea aplicatia de desktop, deschid telefonul mai intru in whatsapp pe el, mai stau 10 secunde, apoi merge. Intr-adevar, aplicatiile cer din ce in ce mai multe resurse, dar in mod absolut nejustificat din ce vad eu. Adica ce cacat de resurse poate sa ceara un client de mail, sa fim seriosi. Sunt umflate artificial sau poate chiar sunt prost optimizate din lene.

@DDooGG - nu prea inteleg ce zici, am si o "vechitura" am si o "noutate". De noutate nu ma plang, ma plang de faptul ca aparatele astea sunt facute special sa nu mai mearga bine dupa cativa ani - in mod artificial, nu pentru ca hardware-ul nu ar face fata, nu pentru ca aplicatiile sunt mult mai complexe si mult mai bune. Se intampla doar din lacomie.

Si asta e valabil in orice domeniu. Ma uitam acum ceva timp sa cumpar un blender. Ei bine, toate aparatele consumer aveau un angrenaj de PLASTIC. PLASTIC, oameni buni. Adica, ar putea sa fie o scapare a unui producator, sa zicem ca unii merg pe low-cost, dar imposibil ca toti sa faca asta doar asa, din economie. Nu, decizia respectiva e luata pentru a se asigura ca dupa cateva sute de ore de utilizare produsul e stricat si nu il mai poti folosi => iei altul. Pe de alta parte, daca vrei ceva serios iei un aparat profesional, care e ditamai namila si costa de tzspe ori mai mult. Deci daca vrei un aparat corect la un pret corect nu ai optiuni efectiv. La asemenea bataie de joc s-a ajuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate