Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Insulele Maldive (2021+)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Asa sa fie... eu am sunat la Mondial Assistance acum vreo 3 saptamani pentru ca am vazut ca acopera vacantele in Seychelles de la Dertour si am presupus ca asigurarea e valabila in tari din zona rosie. Mi-au spus ca nu e asa, ca e o eroare la Dertour si ca nu acopera riscurile pentru tari fata de care este emisa o aletra de calatorie (inclusiv din cauza pandemiei).
Pentru Maldive vindea guvernul lor o asigurare care acoperea si carantina - dar atentie ca sunt 2 feluri de carantina, a doua acoperita foarte rar - daca esti pozitiv sau daca esti doar contact cu un pozitiv. Daca nu esti bolnav majoritatea asiguratorilor nu acopera riscul.
Si mai citeste si aici https://www.tourism....direct_contacts
Nu stiu cu cine ai putea fi contact direct daca stai in resort - a fost un caz pe un vas de diving in iarna si i-a bagat pe toti in carantina pe motivul asta (nu stiu daca ai citit, a circulat si pe TA).
De la Mondial de pe site:
NOTA IMPORTANTA: calatoriile efectuate in tarile pentru care sunt emise avertismente sau alerte oficiale, frica de a calatori si neglijenta nu sunt acoperite
Pandemiile si epidemiile reprezinta in continuare excluderi conform conditiilor de asigurare. De exemplu, daca un organizator anuleaza o calatorie din cauza Covid-19, acest eveniment nu va fi acoperit de asigurare.
Urmatoarele evenimente / motive raman de asemenea excluse din acoperirea asigurarii de calatorie:
Deplasare in tari / zone pentru care sunt emise alerte de calatorie
Frica de calatorie
Nerespectarea regulilor si cerintelor emise de autotitati
Neglijenta si contagiunea intentionata a Covid-19

#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012
ura!
am dori să petrecem un sejur într-o zonă frumoasă în luna ianuarie 2022 (3...4 persoane adulte, perioada aproximativă 3...16 ianuarie)
fiind pe pagina maldivelor, îmi puteți spune dacă este o perioadă bună pt această zonă?
dacă da, atunci fo' 2 sfaturi referitor la locație și regim hotelier?

merci :)

#57
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005

 T Irina, on 07 iunie 2021 - 23:34, said:

Asa sa fie... eu am sunat la Mondial Assistance acum vreo 3 saptamani pentru ca am vazut ca acopera vacantele in Seychelles de la Dertour si am presupus ca asigurarea e valabila in tari din zona rosie. Mi-au spus ca nu e asa, ca e o eroare la Dertour si ca nu acopera riscurile pentru tari fata de care este emisa o aletra de calatorie (inclusiv din cauza pandemiei).



Dupa lupte seculare cu incompetentii de la Mondial care nu au fost in stare sa-mi dea un raspuns concret, am aflat raspunsul de la touroperator (care a aflat raspunsul de la o persoana din esalonul superior de la Mondial).
Alertele la care fac referire cei de la   Mondial Assistance sunt cele de tipul "Există factori confirmaţi de risc – evitaţi călătoriile!", cazul Indiei, Siriei..etc .
Listele rosii, galbene..etc, nu au niciun efect asupra politelor, ci strict alertele de evitare a calatoriilor emise de catre MAE.
Am primit o confirmare scrisa din partea touroperatorului ca polita este valabila, in consecinta nu-mi fac griji.

#58
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 Tz3posu, on 23 mai 2021 - 13:42, said:

Irina sa știi ca nu ma deranjează dacă ma convingi sa schimb Seychelles cu Maldive in vara.
Nu am fost in perioada asta in Maldive, am o singura data si era Februarie. Asta cu senzon, musoni și când sa mergi când sa nu mergi sunt din ce scrie pe net și ce zice lumea. Faptul ca pot sa existe și excepții este cu totul altceva.

La ce prețuri am văzut la resorturi in Iulie m a pus pe gânduri...nu ca as merge la noi pe litoral, dar sunt prețuri de Mamaia ca sa ma expirm așa.

 liviup76, on 06 iunie 2021 - 22:56, said:

Plec eu luna asta la Angaga.



Ei, ceva noutati? @Tz3posu, pe unde mai mergi pana la urma?
liviup76 cum e in Angaga?Posted Image

#59
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Scuze de întârziere, pana la urma am rãmas mai aproape de casa și am mers in Grecia, mai exact Paxos și Antipxos. Rãmâne Maldive pentru iarna când vrem sa scãpãm de frig.

#60
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005

View PostT Irina, on 28 iunie 2021 - 14:02, said:


liviup76 cum e in Angaga?Posted Image

Din pacate, Angaga este puternic afectata de eroziune. Citisem pe TA de niste bungalow-uri afectate, dar se pare ca situatia a avansat astfel ca aprox 25% din bungalow-uri nu mai au plaja deloc. Practic toata partea de sud a insulei este compromisa. Cat am fost noi acolo au inceput sa refaca plaja cu niste pompe (lucrari de genul celor de la Mamaia), dar nu pareau sa aiba prea mare succes. Vilele intre 120 si 135 nu mai au plaja, unele fiind chiar in pericol de degradare din cauza apei.
Noi stiam treaba asta, si am solicitat inainte de plecare cu o saptamna o vila in range-ul 140-150, pe partea cu laguna. Si aici sunt unele probleme, in sensul ca pana in dreptul vilei 143 este niste coral chiar la intrarea in apa, si nu se poate intra pe acolo.
In rest, insula superba, laguna f frumoasa, house reef superb pe partea opusa lagunei (partea de W) si aproape de mal.
Timp de 10 zile nu am purtat papuci nici la masa, lucru sustinut chiar de staff (barefoot island).
Turistii cam 50-50 est-europeni si nemti, in general lume civilizata.
Staff-ul prietenos si zambitor in mare parte.
Zborul cu hidroavionul a fost un deliciu, asta a fost si unul dintre motivele pentru care am ales Angaga.

Beach bunagalow-urile sunt decente, suficient de mari, baile frumoase, dar din pacate au renuntat la dusul exterior. Minibar-ul gol (doar apa), dar se putea lua de la baruri bere la doza sau sucuri din gama Cola si Schweppes imbuteliate ( pt cei cu AI evident).
Masa - se putea si mai bine, dar in niciun caz nu plecai nemancat (au avut inclusiv supa Tom Yum facuta ca la carte). Nimic nu era disponibil la self-service, absolut orice iti era dat de catre cineva.
Wi-fi decent si gratuit in tot resortul.

Regulile Covid bine aplicate, distantare sociala, masti obligatorii la intrarea in baruri sau restaurant, peste tot dezinfectant (inclusiv in camera am avut o sticla), masti disponibile la receptie. Daca mai uita cate unul sa-si puna masca in restaurant cand se ridica de la masa sa-si mai ia ceva de mancare, il trimiteau la plimbare.
Testarea PCR - 121USD/pers, cu 48h inainte de plecare, rezultatul printat in 2 exemplare, a doua zi la receptie. Testul PCR este obligatoriu pentru tranzitarea DOHA indiferent daca esti vaccinat sau nu.

Per ansamblu, vacanta a fost reusita, stiam in mare la ce sa ne asteptam, in general cercetez suficient de mult un loc inainte de a ma duce, astfel ca nu prea am parte de surprize.
Parerea mea este ca raportul calitate/pret este bun, cel putin pt noi a fost, mai ales ca juniorul nu prea mai este asa junior si gasim reduceri mai greu pt varsta lui .

#61
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! Bine ca nu au fost probleme! Regulile vad ca variaza de la resort la resort, in decembrie in Furaveri nu am pus masca niciodata in 9 zile dupa ce am ajuns pe insula. Si servirea era la liber.
Nu stiu insa de ce spui ca trebuie test pentru tranzit in Doha - e ceva introdus de ultima ora. Noi nu am avut nevoie de test si din ce am citit nici nu am vazut sa ceara. Oricum nu mai mergem cu Qatar, am luat bilete la Fly Dubai ca sa ne oprim 4 zile acolo la intoarcere - asa trebuie test. Pana si Dubaiul a renuntat la testul de tranzit daca nu il cere tara de origine.
Sa va fie de bine vacanta!

#62
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Multumesc de urari.

In Decembrie erau alte reguli atat in Maldive cat si in Qatar. Maldivele erau in lista verde cu f putine cazuri zilnice, pe cand acum sunt inca in lista rosie.
Regulile nu tin de resort-uri ci sunt impuse de guvern. Evident ca in perioada asta de pandemie, acestea se schimba in functie de situatia fiecarei tari.

"All passengers transiting through Qatar must have the mandatory pre-travel PCR test certificate valid for (72) hours of arrival to Qatar, and in case they require another PCR test for their onward destination, they can have it at Hamad International Airport on a standard fee of QAR 300/- per test."

Sursa: https://covid19.moph...el-Policyy.aspx


Si voua vacanta placuta!

Edited by liviup76, 12 July 2021 - 12:32.


#63
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Multumim!!!

Insa tot nu cred faza cu testul obligatoriu in Doha la intoarcere, eu pana acum vreo 5 zile eram sigura ca iau bilete la Qatar si am tot citit. Link-ul tau nu se deschide, la ei pe site scrie:
”Travellers transiting Qatar with onward international flights to another country should conform to the entry requirements of any other intermediate transit point and their final destination.”
https://www.qatarair...-19-update.html
Se cere test daca intri in Doha, turistii oricum nu pot intra, sau daca ai tranzitat India, Pakistan, Vietnam etc. Nici Romania nici Maldive nu sunt pe lista. Voua v-a cerut testul la imbarcare?

#64
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Site-ul este al ministerului sanatatii din Qatar si nu se deschide daca ai ad-blocker activ in browser.
Evident ca ne-au cerut test.
Asta cu testul de intoarcere mi-a mancat si mie ficatii. Informatia este destul de ambigua pe site-ul Qatar

Crede-ma ca este corecta informatia.

Edited by liviup76, 12 July 2021 - 13:24.


#65
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Daca e asa trebuia sa fie mult mai clar explicat  pe site-ul lor. La Fly Dubai la fiecare cautare iti povestesc conditiile de intrare. Poti sa-mi spui in 2 cuvinte cum a fost la intoarcerea in Ro? Vad ca trebuie completata o declaratie dar in ea sunt trecute doar Adresa de carantinare/izolare, nu apare varianta cu vaccin in care nu faci nici una nici alta.
Multumesc!

#66
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
La intoarcere am fost direct la control pasapoarte si am spus ca suntem vaccinati + test PCR si nu ne-a trimis la cei de la DSP.

#67
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
200 de zile si pt noi pana la Anantara Kihavah. Trece greu timpul, asa ca daca mai sunt calatori prin Maldive please do share pics. :)

#68
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Am fost in Ananthara Dhigu, fabulos resort.

#69
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. Am vrea sa mergem in Maldive cu ceva charter (varianta aparuta post-pandemie) si incerc sa identific hotelurile la care sejurul este in zona 2000E/pers (7 nopti cu DP sau AI) si unde ai cele mai multe activitati posibile (acvatice desigur). In primul rand ma intereseaza daca prin ofertele de la noi este vreunul cu recif de corali in imediata apropiere pentru a face snorkeling. Am gasit pe Google/Youtube topuri de resorturi cu house reefs dar nu am prea gasit resorturile respective prin ofertele de la noi.

#70
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Uita-te pe dertour.de si vezi daca gasesti acolo resorturile pe care le-ai selectat.
Orice gasesti acolo, garantat se poate lua si de la agentiile romanesti si la acelasi pret. Charter-ul este oricum separat.
Din  ce simulari am facut eu la un moment dat, 7 nopti cu charter ies la acelasi pret cu 9-10 nopti si transport individual(daca nu ai probleme cu escalele prin Doha sau alte parti).

#71
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Multam Liviu, voi cauta si acolo. Nu am probleme cu escalele, desi normal ca e mai confortabil sa te duci direct la destinatie (faci si mai putin). Pe Google Flights pentru un 8-day trip (7 zile acolo) gasesc cheapest cu Fly Dubai intre 620 si 670E (m-am plimbat cu perioada de 7 zile pe grafic in ianuarie si pana in martie). Oare se gasesc mai ieftin daca se cauta 2 zboruri separate cu schimb prin Istanbul sau Dubai?

Edited by fuscobal, 10 December 2021 - 18:15.


#72
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postfuscobal, on 10 decembrie 2021 - 18:14, said:

Multam Liviu, voi cauta si acolo. Nu am probleme cu escalele, desi normal ca e mai confortabil sa te duci direct la destinatie (faci si mai putin). Pe Google Flights pentru un 8-day trip (7 zile acolo) gasesc cheapest cu Fly Dubai intre 620 si 670E (m-am plimbat cu perioada de 7 zile pe grafic in ianuarie si pana in martie). Oare se gasesc mai ieftin daca se cauta 2 zboruri separate cu schimb prin Istanbul sau Dubai?

Nu stiu daca mai e actuala intrebarea dar...
Iti recomand ab-in den-urlaub.de Acolo ai posibilitatea sa alegi joi legatura directa cu Condor din Frankfurt spre Male. Exista zboruri directe din Bucuresti spre Frankfurt cu Tarom.

In general preturile la 9 zile, adica 7 nopti sunt mai bune decat cele pt 7 zile.
Intrebare pentru cei care au plecat in Maldive dupa 13 martie: mai e nevoie de testul PCR? informatiile pe care le gasesc snt contradictorii
mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate