Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Insulele Maldive (2021+)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
E de asteptat, din majoritatea tarilor din vestul Europei nu s-a putut pleca, cand le da drumul va fi jale acolo! De ce pentru 2022? Pana atunci ce faci?

#38
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Nu ma duc in low season in Maldive. Pana atunci ma duc in alte destinatii.

#39
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Eu am fost de 4 ori vara si o data iarna - de fiecare data vremea a fost mai buna vara, asa ca asta cu low season e discutabila. Probabil in aprile se poate garanta vreme mai buna, dar in rest e la fel.

Iar anul asta Asia nu pare sa se deschida in vara, in Caraibe sunt uragane (desi am fost si acolo vara si am prins vreme foarte buna), in Africa e cu dus si intors...asa ca tot Maldivele raman optiunea ce mai buna in vara.

Edited by T Irina, 27 April 2021 - 12:43.


#40
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Nu am zis ca e o idee rea sa mergi in low season, doar ca proportia - cat platesc / riscul sa am cateva zile cu ploaie nu merita. Poti sa prinzi 7 zile de soare la fel cum poti sa ai 7 zile de ploaie, e la noroc.

#41
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020

View PostT Irina, on 27 aprilie 2021 - 12:39, said:

Eu am fost de 4 ori vara ...asa ca tot Maldivele raman optiunea ce mai buna in vara.
Este asa interesant acolo de te-ai dus de 5 ori?
Cineva mi-ar spus ca n-am ce cauta acolo,  ca te umpli de plictis...  (Vs. Carraibe)

#42
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Depinde ce cauti. Daca vrei relaxare si deconectare, este perfect. Sunt sigur ca in Carraibe nu gasesti servicii si mancare de 6 stele, plaja goala 99% din timp si diversitate acvatica la 2m de vila in care stai. E strict vorba de preferinte si de asteptari, fiecare vede o vacanta exotica in felul lui.

Am vizitat multe alte locatii exotive, dar in Maldive ne simtim cel mai bine, de aia incercam sa mergem an de an.

#43
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostAlex432, on 28 aprilie 2021 - 02:26, said:

Este asa interesant acolo de te-ai dus de 5 ori?
Cineva mi-ar spus ca n-am ce cauta acolo,  ca te umpli de plictis...  (Vs. Carraibe)
A, eu m-as duce de 5 ori pe an daca s-ar putea... asa incerc macar o data, nu iese mereu, dar acum, cu restrictiile, am sa ajung prima data de 2 ori intr-un an (alte destinatii in Asia sunt inca inchise).
Eu nu ca nu am reusit sa ma plictisesc, inca nu am ajuns sa ma satur... au ceva magic, nu stiu cand trece timpul acolo!
Am fost si in Caraibe, in Bali, Thailanda, Malaezia si Seychelles, foarte frumos peste tot, insa in Maldive as fi in stare sa plec oricand e posibil!

#44
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Dpmdv Seychelles este peste Maldive, dar fiecare are preferinte personale.

#45
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Ambele destinatii sunt minunate, diferenta o face locatia aleasa acolo.

#46
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 edi10000, on 10 mai 2021 - 21:46, said:

Dpmdv Seychelles este peste Maldive, dar fiecare are preferinte personale.
In Seychelles e pacat sa mergi sa stai doar intr-un resort... poate dupa ce ai ajuns de 3-4 ori si ai vazut tot. La 10-12 zile impartite macar pe cele 3 insule mari pleci dimineata si te intorci seara. Resorturile sunt scumpe fata de Maldive. Ca natura in general normal ca sunt peste Maldive, relieful e mult mai variat, ai rainforest si plaje superbe, testoasele sunt o atractie... insa snorkelingul e mai slab, nici in Maldive reciful nu se simte prea bine, dar pesti sunt multi.
Oricum a cam murit topicul asta cu vacante exotice, desi vad ca lumea circula in continuare.

#47
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
A murit pentru ca e nesiguranța deocamdată. Ma uitam sa plec in Seychelles in vara pr ca in Maldive nu e sezon și m am felicitat ca nu am plătit încă niciun ban când am auzit Știrea ca deși sunt vaccinați este nu știu ce explozie de cazuri covid și au băgat ceva restricții. Nu m am interesat prea mult, dar am zis ca dacă e sa plec o sa iau ceva last minute pe moment cu maxim 1-2 săptămâni înainte chiar dacă plătesc mai mult (cu o limita și aici ca nu sunt milionar)
Vom vedea vremuri mai bine pe viitor, deocamdată e încă nesiguranta, deși mulți au plecat anul asta și Zanzibar a fost foarte vizitat de exemplu.

Edited by Tz3posu, 15 May 2021 - 03:07.


#48
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Acum fiecare cu optiunile lui, eu am fost in Maldive in iarna si merg si in vara. Asta cu nu e sezon e o idee prost propagata - am zis si mai sus, am fost si eu odata in sezon cu pandemia, ca altfel nu mergeam si in toate variantele din iulie -august am avut vreme mai buna decat in decembrie. Acum s-a schimbat musonul, au fost cateva zile de ploi si furtuni, azi e din nou soare. Te poate ploua de nu te vezi si in sezon daca ai ghinion. Nu e nici o regula.
In Seychelles cred ca plec in 2 luni, e la concurenta cu Dominicana, nu ma ingrijoreaza cazurile, ei au o populatie mica si orice bum se vede, cred ca pana atunci vor scadea mult.
In Maldive merge lumea, am iesit pe locul 5 in topul natiunilor furnizoare de turisti (bineinteles, asta pentru ca au lipsit altii mai mari!). Dar oricum au ajuns multi romani anul acesta, insa se pare ca nu banuie si aici, pe forum, Am prins si o insula cu reguli mai relaxate - la bufet se facea autoservirea normal, nu erau chelneri care sa iti puna in farfurie, a fost o gura de oxigen, de viata normala.

#49
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Irina sa știi ca nu ma deranjează dacă ma convingi sa schimb Seychelles cu Maldive in vara.
Nu am fost in perioada asta in Maldive, am o singura data si era Februarie. Asta cu senzon, musoni și când sa mergi când sa nu mergi sunt din ce scrie pe net și ce zice lumea. Faptul ca pot sa existe și excepții este cu totul altceva.

La ce prețuri am văzut la resorturi in Iulie m a pus pe gânduri...nu ca as merge la noi pe litoral, dar sunt prețuri de Mamaia ca sa ma expirm așa.

Edited by Tz3posu, 23 May 2021 - 13:43.


#50
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Anul asta au crescut preturile mult ca sa recupereze din pierderi. Oferta noastra pentru Kihavah a fost cu 50% mai scumpa anul viitor ca anul asta. Noroc ca am avut rezervare anul asta in martie pe care nu am putut sa o onoram si am primit relativ acelasi pret. Pe booking AK in perioada in care mergem incepe de la 20K Euro pt 8 nopti, mult mai scump in comparatie cu anul asta in martie.

#51
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Si totusi nu mai pleaca nimeni in curand in Maldive? Chiar daca per ansamblu situatia pare grava, in resorturi riscurile sunt minime, majoritatea cazurilor sunt in Male, iar cu vaccin nici nu se face carantina la intoarcere.

#52
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Plec eu luna asta la Angaga.
Ce e nasol, este ca au reintrodus obligativitatea testului PCR si pentru cei full vaccinati, de cand au crescut cazurile si la ei.
Mai trebuie completat un formular online cu 24h inainte de sosire/plecare, destul de stufos, in sensul ca trebuie sa urci inclusiv poza, pe langa test PCR si informatii despre zboruri si cazare.
Sunt si ceva cazuri in resorturi, cam 10/zi in medie, dar nu-mi fac griji prea mari, avand in vedere ca sunt in scadere nr de cazuri zilnice si ca au depasit varful.
Pe 9 iunie se termina si carantina din Male, asta daca nu o prelungesc.
Pana si cei de la Qatar cer un formular prin care trebuie sa-ti dai acordul sa-ti retina o copie a testului PCR.
Ce ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca avem 10 ore escala in Doha la intoarcere, dupa ce Qatar-ul au anulat zborul de intoarcere DOH-OTP de la pranz, si astfel plecam din Male la 8 seara in loc de 9 dimineata.
Una peste alta, sunt convins ca nu vor fi probleme si vom avea parte de vacanta pe care ne-o dorim.

#53
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Super! Sa pui si aici cateva impresii. Formularul acela trebuia si in decembrie. Testul a fost scos doar un timp foarte scurt, eu deja am facut 7 teste, 1-2 in plus nu mai conteaza (desi poate mai schimba conditiile pana in august)!
Pentru escala din Doha ia acces la lounge- Al Mourjan (noi am luat si la dus si la intors in decembrie - e 80 euro/persoana pentru 6 ore, dar face toti banii, mai ales la o escala asa lunga - pot pune cateva poze daca vrei).
De unde ai luat asigurare? Eu inca nu am gasit in Romania o companie care sa asigure si zona rosie (astia se pare ca asigura, dar numai daca esti depistat pozitiv - citisem pe FB ca era cineva in Maldive in carantina declarat contact - fara sa aiba test pozitiv; https://heymondo.com...nsurance-covid/).  
Vacanta frumoasa!

#54
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
La Al Mourjan ne gandeam si noi sa facem rezervare. Am cercetat, si doar asta pare sa merite.
Legat de asigurare, am luat de la Mondial Assistance, iar in conditiile de asigurare este inclusa carantina pe baza suspiciunii autoritatilor, iar legat de zona rosie sau galbena, nu sunt referiri.
"Carantină: izolarea obligatorie, impusă persoanei asigurate prin ordin al guvernului sau al autorității, deoarece persoana asigurată suferă de o afecțiune contagioasă (inclusiv o afecțiune cauzată de o epidemie sau pandemie, cum ar fi Covid-19) sau dacă există suspiciunea că persoana asigurată ar fi contractat o astfel de afecțiune. Nu este inclusă carantina impusă, în mod general, unei părți sau întregii populații, unei nave sau unei zone geografice sau care se aplică în zona spre care sau prin care călătorește persoana asigurată"

Edited by liviup76, 07 June 2021 - 08:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate