Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Insulele Maldive (2021+)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postaxisborn, on 08 februarie 2021 - 13:38, said:

Daca vrei sa faci sex nu tre' sa mergi pana in Maldive Posted Image
Da, e misto ptr cei care prefera activitatile acvatice.
Dar totusi biletele de avion sunt prea scumpe, clar nu e o destinatie ptr omul de rand, si aici ma raportez la salariul mediu in  RO.
Eu as da 1000 de euro pe un bilet de avion doar daca acolo vad/fac ceva super super wow. Asa, doar sa stau sa  ma balacesc, nu prea merita. Nu mai pun ca m-as plictisi deja a doua zi, dar acum, bineinteles, fiecare cu preferintele sale.

Pentru activitati acvatice poti merge mult mai ieftin in Egipt, reciful e intr-o stare mult mai buna decat in Maldive. In Maldive poti vedea mai muti pesti mari poate, manta si rechini balena se gasesc in ambele zone dar e la noroc, eu inca nu am reusit sa vad.
Biletul de avion nu a fost 1000 de euro niciodata (decat daca ai vrut asta). In decembrie am dat 780 la Qatar, inainte de pandemie mergeam cam cu 550, din Sofia am mers cu 450 iar din Istanbul cu 305 euro dus/intors, tot cu Qatar! Cazare poti gasi pe toata plaja de preturi, Au fost/cred ca mai sunt oferte pentru Embudu cu 100 euro/noapte 2 persoane Full Board, taxe incluse. Se mai adauga 78 USD/persoana transfer cu barca. La 250-300 euro/noapte 2 persoane Full Board se gasesc mai multe insule, la astea gtrebuie adaugat transferul.

#20
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostAhasverus, on 08 februarie 2021 - 09:22, said:

La dus este 1.5 ore tranzit intre avioane (perfect).
La intoarcere escala este de 7 ore, de aceea va recomand sa va luati cazare in aeroport (zona de tranzit) in Doha.
Aici exista doua hoteluri:
- cubicule, cu baia comuna
- hotel de 5* - Oryx Airport Hotel - recomand sa dati email si sa cereti pachetul orar!
Faceti rezervare din timp, altfel dormiti pe scaun!

Ajungeti la pranz, fix pentru check-in si plecati seara, adica nu pierdeti o zi de plaja.


2. Cum aleg resortul:

Din experienta mea, recomand urmatoarele:
- 5*, pentru ca la 4* am avut parte de servicii semnificativ mai slabe.
- in functie de buget, alegeti un resort unde puteti ajunge cu barca sau cu hidroavionul.
A scris mai sus @Adm despre costurile cu hidroavionul, care sunt mari.
Dar sunt putine resorturi aproape de Male, si adesea au crescut preturile din cauza cererii.
Velassaru cred ca e cel mai cunoscut resort de acest gen.

Attachment WhatsApp Image 2021-02-06 at 13.58.02.jpeg


- adesea cea mai buna oferta e cea Half Board, adica 2 mese (dimineata si seara).
Cand optezi Full board sau UAC, pretul explodeaza fara logica.
Nu mergi acolo sa pleci rotund de la mancare, iar la pranz e destul o salata si un cocktail.
Alcoolul costa foarte mult (nu am vazut nici macar rusi beti), dar apa plata e gratuita, deci faceti o cura.


3.2 Booking.com
- multe hoteluri au oferte Genius, iar daca cunoasteti pe cineva care e Genius la ei, puteti beneficia de -15% discount.
- Genius + Black Friday = castigator in fiecare an.
+++ nu include transportul cu hidroavionul ++++ vedeti toate aspectele descrierii ofertei.
- alegeti oferte care permit modificari/cancel cat mai aproape de data de plecare.
- sunt considerati copiii pana la 14.99 ani
- dati un card de debit gol, il umpleti doar inainte de incheierea perioadei de cancel/modificari. Mai exista obiceiul sa traga banii inainte.
Pretul original e in USD, deci perfect ar fi sa platiti in USD (card dedicat sau Revolut), ca sa nu suportati % de conversie USD/EUR/RON etc.



4. Ce tip de vila sa aleg?

Desigur, depinde de ceea ce ofera respectivul resort, dar va pot da niste recomandari:

4.1 Vilele pe apa sunt teapa!
Da, arata foarte bine la pozele de sus, suna incantator, dar sunt teapa:
- ai un mic ponton de lemn extrem de fierbinte
- ai adesea mult de mers pana la nisip/hotel
- accesul in apa se face pe scara si atentie cand sariti in cap, ca refluxul poate crea probleme.
- nu ai plaja.

4.2 Pe ce parte a insulei sa iau vila?
In maldive vantul bate de la est si e foarte ciudat.
Pe partea de est apare fenomenul de eroziune puternica a insulei, vantul bate de te rupe,, plaja e rpaf si mica, iar pe cealalta parte a insulei mori de cald, nu e nici urma de vant.


4.3 Vila cu piscina?

Depinde de gust. Copiii apreciaza, dar sa nu fie f mici copiii.
In general vilele cu piscina sunt pozitionate pe parte unde bate vantul si e plaja praf.

- daca iese pozitiv testul PCR la plecare, ai dat de dracu - esti dus in Male, la un hotel cam non-5* pana se negativeaza testul.


[/spoiler]




Am lasat in quote pasajele la care am ceva de comentat!Posted Image

In Doha pentru tranzit de 7 ore este si varianta de Lounge - am avut in decembrie escala si la dus si la intors si am avut posibilitatea sa iau acces la Al Mourjan, chiar cu bilete la economy - 6 ore 80 Euro, face toti banii! Ai 2 restaurante, a la carte si bufet in cel mare (mancare foarte buna, mie  nu mi-a placut mancarea din avion, e prima data cand nu am putut sa o mananc, in schimb in lounge e rasfat), ai camere pentru dus impecabile, cu tot ce ai nevoie, poti sa si dormi cateva ore daca mai ai timp. Inainte de pandemie nu am vazut posibilitatea asta, puteai lua doar la Oryx.


Legat de resort, sunt mai multe cu transfer cu barca - Embudu, Bandos, Kuda Bandos, Paradise sunt destul de ieftine si au transfer accesibil.
Mai sunt insule care au transfer cu avion intern - Fly Me si barca. Hidroavionul are preturi destul de diferite in functie de insula.

Diferenta de bani dintre HB, FB si AI variaza foarte mult in functie de insula. La unele creste foarte putin si merita, la altele - cum e Velassaru, ca tot a fost amintit, chiar diferenta intre BB si HB e foarte mare. Sunt insule (Kuredu, Meeru, Vilamendhoo care ofera doar FB sau AI). Diferenta la AI merita doar daca consumati alcool sau e foarte mica fata de FB. Majoritatea insulelor ofera 2 sticle mari de apa in camera, apa in restaurant e 5 usd sticla mare, deci nu muriti de sete. Cand au AI unii fac exces de alcool, si la caldura aceea...

”Vilele pe apa sunt teapa!”  lasa-ma sa te contrazic! Depinde de insula, noi am fost de Craciun pe Furaveri si am stat ultimele zile in vila pe apa - prima data pana acum. A fost de senzatie, chiar daca statusem o saptamana pe insula cand am ajuns in camera prima impresie a fost WOW!!! Vila era noua, 100 mp, terasa imensa cu hamac, luminoasa si spatioasa, iar apa care se vedea din pat ... asa ca mai vreau si de acum incolo.

Pe ce parte a insulei? Asta trebuie verificat, pe Furaveri prima parte am stat in est apoi in vest, nu batea mai tare vantul in nicio parte. Plaja cea mai putin frumoasa era in partea cu pontonul. Prima vila avea piscina si plaja era frumoasa in fata (e dragut sa ai piscina ta, mai faci o tura dupa ce vii de la ocean; avand piscina ai si dus afara, poti spala echipamentul dupa snorkeling, ceea ce e util).

De cumparat eu am luat in ultimi ani de la Agoda - preturile sunt vizibil mai bune decat pe booking. Plata se face cu 5 zile inainte de plecare, anulare gratuita cu 3 zile inainte. Daca stai 9 zile de ex. poti lua 2+7 si atunci poti anula gratuit cea mai mare parte a cazarii dupa ce ai rezultatul la testul Covid.

Daca esti depistat pozitiv poti fi trimis intr-unul dintre cele 5-6 centre de carantina - unul e pe Fun Island, este pe FB o poveste nu prea vesela a unor turisti carantinati acolo, sau, in unele cazuri, poti ramane pe insula pe care ai fost cazat, toate au alocate un numar de vile pentru carantina. Trebuie vazut in ce masura asigurarea acopera carantinarea - au si maldivienii o asigurare care se poate cumpara cu pana la 24 de ore inainte de sosire, dupa ce iti iese testul negativ, care acopera 150 usd/zi/14 zile de carantinare si costa cam 45 usd.

Attached Files


Edited by T Irina, 08 February 2021 - 15:06.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
In general, vilele sunt mari/incapatoare, chiar si cele de pe apa.

Nici eu nu sunt foarte fericita de cele de pe apa, mai ales cu copii, pentru ca trebuie sa fii atenta sa nu cada cineva in apa, iar lemnul la pranz este ca o tigaie incinsa.

Prefer umbra unui palmier si nisipul super fin.

#22
blackie1

blackie1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.01.2012
Mici observatii:
1. Vantul isi schimba directia pe aceeasi insula in functie de sezon: dry/wet.
2. Corect ce a spus Irina in ceea ce priveste hb/fb/ai. Mai nou unele insule nu mai ofera gratuit la camera nici macar sticla de apa zilnic si la caldura aia bei ceva. Personal prefer sa beau pina colada sau bere fara sa ma gandesc la costuri. Ca fapt divers am fost 2 cupluri pe o insula: noi la ai si ei la fb. La sfarsit am iesit apropiat la costuri, desi nu am consumat alcool decat in cocktailuri, dar asta depinde de fiecare.

#23
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Cand mai avem o luna pana sa plecam, este outbreak exact la resortul la care trebuia sa mergem - Anantara Kihavah. ~82 de infectati, staff si guests.

Noi luam avionul mereu Turkish, cat despre agentii, folosim doar UK based (Purely Maldives exemplu). Am avut parte de servicii de nota 11 si preturi foarte bune.

#24
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Si nu puteti schimba resortul? Banuiesc ca se inchide pentru un timp in conditiile astea.
In alta ordine de idei, am fost si eu cu cei de la Purely, intr-adevar au fost foarte ok, dar de cativa ani preturile au crescut semnificativ fata de Agoda - sunt cam cu 30% mai mari.

Edited by T Irina, 11 February 2021 - 12:40.


#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Mai e cineva pe aici care pleaca cu Karpaten (gullivair) in 28.03.2021 in Maldive? Pe mine tocmai m-au anuntat ca s-a anulat zborul si vreau sa verific daca s-a anulat pe bune sau au vandut bilete mai multe decat locuri...

#26
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postmirel3003, on 12 martie 2021 - 20:07, said:

Mai e cineva pe aici care pleaca cu Karpaten (gullivair) in 28.03.2021 in Maldive? Pe mine tocmai m-au anuntat ca s-a anulat zborul si vreau sa verific daca s-a anulat pe bune sau au vandut bilete mai multe decat locuri...
Poti sa il urmaresti pe 28 la Plecari Otopeni si pe https://www.flightradar24.com. Acum de exemplu e in aer!

Attached Files



#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Am plecat intr-un final in data de 21.03... eram in zborul ala. Acum scriu din Maldive...

#28
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postmirel3003, on 24 martie 2021 - 16:06, said:

Acum scriu din Maldive...
Vad ca ai plecat mai devreme... Cum e acolo?  Mi s-a facut un dor de duca...

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostT Irina, on 21 martie 2021 - 23:13, said:

Poti sa il urmaresti pe 28 la Plecari Otopeni si pe https://www.flightradar24.com. Acum de exemplu e in aer!

View Postmirel3003, on 24 martie 2021 - 16:06, said:

Am plecat intr-un final in data de 21.03... eram in zborul ala. Acum scriu din Maldive...


hihi.. ce coincidență zâmbitoare!

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAlex432, on 27 martie 2021 - 06:48, said:

Vad ca ai plecat mai devreme... Cum e acolo?  Mi s-a facut un dor de duca...
Azi m-am intrors... Am stat 7 nopti la Meeru Island.
Am prins vreme destul de buna.... a mai picurat din cand in cand dar a fost ok. Ieri in 29.03 a fost furtuna de pe la 10:00 pana pe la 14:00, dupa care a iesit soarele...

Din fericire Maldive nu mai e pe lista galbena, deci nu mai trebuie sa stau 14 zile in autoizolare.

Pentru mine Maldive a fost un obiectiv pe care trebuia sa il ating... nu stiu daca o sa mai ajung vreodata pe acolo. Maldive e totusi o destinatie destul de scumpa.

#31
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Multumesc. Era multa lume, atmosfera, ceva - sau erara cu restrictii multe ?
Ma voi gandi la o plecare in afara tarii dupa ce imi fac vaccinul.

#32
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postmirel3003, on 30 martie 2021 - 17:41, said:


Azi m-am intrors... Am stat 7 nopti la Meeru Island.
Am prins vreme destul de buna.... a mai picurat din cand in cand dar a fost ok. Ieri in 29.03 a fost furtuna de pe la 10:00 pana pe la 14:00, dupa care a iesit soarele...

Din fericire Maldive nu mai e pe lista galbena, deci nu mai trebuie sa stau 14 zile in autoizolare.

Pentru mine Maldive a fost un obiectiv pe care trebuia sa il ating... nu stiu daca o sa mai ajung vreodata pe acolo. Maldive e totusi o destinatie destul de scumpa.

Aici am fost și eu in 2018, am postat pe threadul vechi.

De ce ai rămas dezamăgit și e doar o destinație ce trebuia atinsa? Insula aia e printre cele mai ok dintre cele decente la preț.
Suficient de mare cât sa nu te simți claustrofob, dura ceva o tura sau o plimbare, plaje impecabile, mâncare foarte buna, Laguna etc etc

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostTz3posu, on 30 martie 2021 - 21:26, said:



De ce ai rămas dezamăgit și e doar o destinație ce trebuia atinsa? Insula aia e printre cele mai ok dintre cele decente la preț.

A fost foarte ok concediul... chiar nu am ce sa reprosez, nu am zis nicaieri ca am fost dezamagit.... Doar am zis ca Maldive e o destinatie destul de scumpa si nu sunt 100% ca o sa mai merg...

Ca si restrictii COVID au fost super ok... masca purtai doar cand in spatiile inchise gen cand mergeai sa iti alegi mancarea. In rest super ok.

Destul de putini turisti... eu dupa micul dejun mergeam la InfinitiPool si era pustiu acolo....

Acum am pe lista Seychelles; Borabora; Zanzibar, etc...

#34
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am inteles, este mai scump decât altele așa este, dar nu departe de cele amintite de tine la final. Diferența e ca in Maldive dai toți banii la început ca sa ai all inclusive și la celelalte ii cheltui pe parcurs. Per total diferențele nu sunt atât de mari pentru destinații exotice.

Seychelles am și eu in plan la vara, Zanzibar e de mers când e iarna la noi.

Iar Bora Bora...pe lângă cost care este peste Maldive sau asemanator in funcție de alegerile tale la cazare te aștepta 3 zboruri de 2-3 ore pana într-un hub aerian in Europa apoi 12 respectiv 9 ore minim. Ești pregătit? M am uitat și eu recent ca tot nu am fost nicaieri iarna asta, dar pe lângă escala din state unde e greu in vremurile astea ma încurca rău alea 24 de ore pe drum...

#35
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postmirel3003, on 31 martie 2021 - 18:47, said:

A fost foarte ok concediul... chiar nu am ce sa reprosez, nu am zis nicaieri ca am fost dezamagit.... Doar am zis ca Maldive e o destinatie destul de scumpa si nu sunt 100% ca o sa mai merg...

Ca si restrictii COVID au fost super ok... masca purtai doar cand in spatiile inchise gen cand mergeai sa iti alegi mancarea. In rest super ok.

Destul de putini turisti... eu dupa micul dejun mergeam la InfinitiPool si era pustiu acolo....

Acum am pe lista Seychelles; Borabora; Zanzibar, etc...


Deci ti-am facut o poza in aer! Bun asa!

Nu as zice ca Seychelles e mai ieftina ca Maldive, nici Zanzibar - daca faci mai ales o combinatie cu un safari. Nu mai zic de Bora Bora...
Daca ai ceva informatii recente despre Seychelles - cum mai e dupa pandemie - ma intereseaza si pe mine. Au stat un an inchisi, nu cred ca sunt pe roze...
Pana una alta in vara ma intorc pe Furaveri - vila pe apa 6 zile+ vila pe apa cu piscina inca 3 zile (FB) cu 1000 euro/persoana... e mai ieftin ca la Mamaia! Maxim 1000/persoana va mai fi si transportul pana acolo.

Edited by T Irina, 03 April 2021 - 20:47.


#36
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Am reusit sa rebook pt 2022 Anantara Kihavah. Din pacate Milaidhoo / Vakkaru erau mult prea scumpe, au explodat preturile pt la anul cu 50%.

Ce pot sa zic, ca in fiecare an, asteptarea ma omoara, mai ales ca am ratat anul asta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate