Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Conectare videoproiector la av receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Cf_Ionut

Cf_Ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2021
Buna ziua!
Detin un av receiver Denon AVR-X550BT si un sistem de boxe 5.1 conectate la el.
Vreau sa achizitionez un videoproiector, pe care sa-l conectez la reteaua locala (de preferat prin cablu) sa pot reda filme de pe PC, dar nu stiu ce specificatii/conectica ar trebui sa aiba, astfel incat sa-l pot conecta la receiver si sa am parte de sunet 5.1 cu toate formatele pe care receiverul le poate reda (Dolby TrueHD, DTS HD Master...). Videoproiectorul trebuie sa aiba rezolutie fullHD, sa suporte 3D si daca stiti ce alte specificatii ar trebui sa mai urmaresc, nu ma pricep la proiectoare.
Camera de vizionat, este o sufragerie de 6mx3,3m, in care pot face ceva intuneric pe timp de zi cu draperiile (pe peretele apropiat zonei de viziont am un geam la care am montat un rulou exterior) si cu o distanta de proiectie de aproximativ 2,5m.
In plus am nevoie de un ecran de proiectie rulant, pe care sa-l montez deasupra comodei TV care are undeva la 2,5m latime cu 2m inaltime.

Apreciez orice sfaturi legate de cele de mai sus.

Va mulțumesc!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Videoproiectorul nu se leagă la receiver ci la PC.   Se trimite semnalul video prin hdmi. Dacă receiverul stie , se trimite video către el,prin hdmi in,  acesta decodează partea de sunet si trimite video către proiector prin hdmi out.
Videoproiectorul nu primește semnal video de înaltă rezoliție prin LAN. Prin lan se poate accesa de la distanță, printr-o interfață WEB meniul intern

Care este distanța dintre pc si proiector, care este suma maximă pe care ti-o poți permite?

Edited by orlandobarbulescu, 05 February 2021 - 16:38.


#3
Cf_Ionut

Cf_Ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2021
Vroiam pe LAN, pentru ca Pc-ul este în dormitor și videoproiectorul urmează a fi montat în sufragerie. Distanta este de vreo 15m. Bugetul ar fi de 3000lei.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
atunci un mediaplayer cu LAN (ex. un Dune ieftin) legat la receiver prin hdmi si din receiver, la hdmi out , legat proiectorul.Gasesti media player SH la 3-400 lei si cu bay de hdd si nu mai esti legat de pc

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005

View PostCf_Ionut, on 05 februarie 2021 - 15:43, said:

Detin un av receiver Denon AVR-X550BT si un sistem de boxe 5.1 conectate la el.
Vreau sa achizitionez un videoproiector, pe care sa-l conectez la reteaua locala (de preferat prin cablu) sa pot reda filme de pe PC, dar nu stiu ce specificatii/conectica ar trebui sa aiba, astfel incat sa-l pot conecta la receiver si sa am parte de sunet 5.1 cu toate formatele pe care receiverul le poate reda (Dolby TrueHD, DTS HD Master...). Videoproiectorul trebuie sa aiba rezolutie fullHD, sa suporte 3D si daca stiti ce alte specificatii ar trebui sa mai urmaresc, nu ma pricep la proiectoare.
Camera de vizionat, este o sufragerie de 6mx3,3m, in care pot face ceva intuneric pe timp de zi cu draperiile (pe peretele apropiat zonei de viziont am un geam la care am montat un rulou exterior) si cu o distanta de proiectie de aproximativ 2,5m.
In plus am nevoie de un ecran de proiectie rulant, pe care sa-l montez deasupra comodei TV care are undeva la 2,5m latime cu 2m inaltime.

Despre ce buget discutam?

Citeste info despre subiectul asta aici: https://forum.softpe.../page__st__3474

View Postorlandobarbulescu, on 05 februarie 2021 - 16:39, said:

Videoproiectorul nu se leagă la receiver ci la PC.   Se trimite semnalul video prin hdmi. Dacă receiverul stie , se trimite video către el,prin hdmi in,  acesta decodează partea de sunet si trimite video către proiector prin hdmi out.

Ce sfat e asta? De ce sa nu se conecteze videoproiectorul la receiver? Este cea mai buna solutie sa fie asa pentru ca la receiver pot conecta ce aparatura audio/video vreau si sa redau tot pe videoproiector.

#6
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
A vrut sa zică ca receiverul nu este sursa de semnal video.

Receiverul este un amplificator (decodor eventual) audio și comutator audio/video.

Presupun ca autorul s-a gândit ca dacă un smartTV poate rula video din rețea, și un proiector o poate face.

Exista proiectoare la care te poți conecta în rețea și transmite "renderul" de pe ecranul PC sau telefon. FPS e mic dar cu probabil astea noi pot mai mult (25fps la HD).
Totuși, sursa semnalului video este un alt aparat.

#7
Cf_Ionut

Cf_Ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2021


Presupun ca autorul s-a gândit ca dacă un smartTV poate rula video din rețea, și un proiector o poate face.

Exact asa am gandit🙂



#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Am scris cum se poate conecta vidoproiectorul la amplif multicanal. Din PC prin hdmi spre receiver si apoi din acesta spre videoproiector. Daca e necesar pot face si un desen

La 3000 de lei ful hd si 3d decent ( activ cu ochelari dedicați) plus ecran si short throw pt diagonală mare-distanță mică nu gasesti.

Uite cât costă unulcu toate funcțiile de sus  Ceva mai ieftin dar fara short throw

Edited by orlandobarbulescu, 05 February 2021 - 19:22.


#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Formularea ta initiala m-a indus in eroare, ca nu se leaga la receiver ci la PC. Nu am fost suficient de atent ca ai explicat ce ai vrut sa spui de fapt dupa.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
No problem.

#11
Cf_Ionut

Cf_Ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2021
In concluzie, pot sa iau orice proiector si neaparat un mediaplayer pe care sa-l conectez la receiver pe una din intrari si la iesirea din receiver sa conectez proiectorul?
Si inca ceva, care sunt diferentele intre DLP si 3LCD? Din cate am vazut, fiecare producator isi promoveaza tehnologia, nu stiu in functie de ce factori sa aleg una sau cealalta.

#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Da, asa trebuie sa procedezi.

Niste recomandari:

https://www.avstore....are/benq-w1090/

https://www.avstore....rbee-resigilat/

#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
DLP
Digital light processing

Lumina produsa de lampa trece printr-un filtru rotativ cu 5 culori.
Raza de lumina cade pe un procesor care are câte o oglinjoara pentru fiecare pixel.(procesorul are dimensiunea unghiei de la degetul mare)
Dacă lumina e roșie, se întorc oglinzile corespunzătoare pixelilor roșii din cadrul respectiv.
Samd.
Lumina este reflectata prin prisme și apoi prin tunul optic (zoom și focus) spre ecran.

3LCD
Lumina este trecuta prin 3 ecrane LCD, fiecare pentru câte o culoare (rosu, verde, albastru)

Tehnologia 3LCD e mai noua.

#14
Cf_Ionut

Cf_Ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2021
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate