Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Monitor nou, buget 700 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
1. Când se va face achiziția - imediat
2. La ce va fi folosit monitorul - programare și browsing, foarte puțin gaming
3. Bugetul maxim - 700 lei
4. Rezoluția și diagonala monitorului - 1920x1080 și 23-25 inch
5. De achiziționat din magazine online, prin card BT Star
Aș dori să aibă DVI și HDMI sau 2 x HDMI, iar panelul să fie IPS.
Am găsit mai multe modele și m-am oprit asupra acestuia. Ar fi altul mai potrivit pentru ceea ce îmi trebuie?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ia-ți ceva cu diagonală mai mare, măcar 25 inch. Te va ajuta dacă citești text toată ziua.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Dupa ce ca il iei in rate, te arunci si la cel mai ieftin... Philips.
Poti incepe de aici, nu am pus filtru si pe conectori:
https://www.cel.ro/m...ch-61.13cm/4c-1














#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostMannion, on 05 februarie 2021 - 08:34, said:

Aș dori să aibă DVI și HDMI sau 2 x HDMI, iar panelul să fie IPS.
Am găsit mai multe modele și m-am oprit asupra acestuia. Ar fi altul mai potrivit pentru ceea ce îmi trebuie?
Eu ti-as recomanda acest AOC de 23.8"...Eu am luat acum 2 luni pe fratele lui mai mic (de 22") ca nu vreau sa fac gimnastica cu gatul (stau la 60cm de monitor, la birou). Am luat 22P2DU, de care sunt foarte multumit (550Lei). Am conectat la el 2 unitati (pe VGA si HDMI).
   Atentie, poza poate sa induca in eroare! Si eu am crezut ca va sta prea sus...NU, se poate ergla pe inaltime, sa stea la cativa cm de birou, astfel incat sa fie mai jos decat ochii mei (asa cum e recomandabil, mai ales cand ai ochelari bifocali sau progresivi).
https://www.compari....erea-produsului
Cand l-am luat pe al meu, asta era la 600Lei si desi aveam bani sa-l iau, mi s-a parut prea mare pentru distanta la care il privesc eu, asa ca am ales de 22":
https://www.compari....term=aoc_22p2du

Edited by danpet, 05 February 2021 - 13:36.


#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Orice monitor Full HD sub 24 de inch se vede prea mic textul și recurgi la tot felul de artificii să mărești fontul din browser. Treaba ta.

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Iti dai seama cum vad cei care si-au luat laptop-uri cu display FHD de 15" sau chiar de 14"?!!! Posted Image

Edited by danpet, 06 February 2021 - 08:31.


#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
https://altex.ro/mon...cpd/MONVA27EHE/
Asta pe pagina oficiala are 2 HDMI

Totusi daca iei de 27 poate este mai bine sa iei ceva cu rezolutie mai mare de full hd

Edited by xymzar, 06 February 2021 - 10:14.


#8
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006

View Postrickysyv, on 05 februarie 2021 - 08:41, said:

Ia-ți ceva cu diagonală mai mare, măcar 25 inch. Te va ajuta dacă citești text toată ziua.
Monitorul va fi folosit de fiul meu, care este încă la școală, iar programarea este pasiunea lui. Doar în ultima perioadă cu școala online și în vacanță ce a stat mai mult la pc, deci nu este vorba de ore în șir petrecute cu ochii în monitor. Considerăm că diagonala de 23-25 este suficientă pentru moment.

View Postnei-k, on 05 februarie 2021 - 11:50, said:

Dupa ce ca il iei in rate, te arunci si la cel mai ieftin... Philips.
Poti incepe de aici, nu am pus filtru si pe conectori:
https://www.cel.ro/m...ch-61.13cm/4c-1
Nu este vorba de cel mai ieftin, dar e cel care ne-a încântat cel mai mult. Pot plăti și mai mult de 700 de lei, nu e o problemă, dar am căutat să fixăm o sumă în care să ne încadrăm cumva.
Ne-am apucat și noi de căutat pe mai multe site-uri. Aș fi dorit o recomandare de un model sau o gamă de modele.

View Postdanpet, on 05 februarie 2021 - 13:23, said:

Eu ti-as recomanda acest AOC de 23.8"...Eu am luat acum 2 luni pe fratele lui mai mic (de 22") ca nu vreau sa fac gimnastica cu gatul (stau la 60cm de monitor, la birou). Am luat 22P2DU, de care sunt foarte multumit (550Lei). Am conectat la el 2 unitati (pe VGA si HDMI).
Atentie, poza poate sa induca in eroare! Si eu am crezut ca va sta prea sus...NU, se poate ergla pe inaltime, sa stea la cativa cm de birou, astfel incat sa fie mai jos decat ochii mei (asa cum e recomandabil, mai ales cand ai ochelari bifocali sau progresivi).
https://www.compari....erea-produsului
Cand l-am luat pe al meu, asta era la 600Lei si desi aveam bani sa-l iau, mi s-a parut prea mare pentru distanta la care il privesc eu, asa ca am ales de 22":
https://www.compari....term=aoc_22p2du
Mulțumesc pentru recomandare, este adăugat în lista de opțiuni.

View Postrickysyv, on 05 februarie 2021 - 22:32, said:

Orice monitor Full HD sub 24 de inch se vede prea mic textul și recurgi la tot felul de artificii să mărești fontul din browser. Treaba ta.
Eu credeam că, cu cât diagonala este mai mare, cu atât și rezoluția este bine să fie cât mai mare.

View Postdanpet, on 06 februarie 2021 - 08:30, said:

Iti dai seama cum vad cei care si-au luat laptop-uri cu display FHD de 15" sau chiar de 14"?!!! Posted Image
Eu chiar am un ThinkPad L480 care are 14'' și FHD și sunt foarte mulțumit de el, inclusiv de display.

View Postxymzar, on 06 februarie 2021 - 10:05, said:

https://altex.ro/mon...cpd/MONVA27EHE/
Asta pe pagina oficiala are 2 HDMI
Totusi daca iei de 27 poate este mai bine sa iei ceva cu rezolutie mai mare de full hd
Mulțumesc pentru sugestie, dar cred că ne vom limita la o diagonală mai mică.

Am mai analizat situația și vom crește rezoluția la 2560x1440, iar în privința porturilor este suficient un singur port HDMI (un al doilea HDMI ar fi fost pentru Raspberry Pi, dar mi-a explicat fiul că îl poate conecta și altfel).

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Atentie cu rezolutia, sa nu dai bani in plus, degeaba, pentru ceva de care n-ai nevoie...Citeste pe net ce spun cunoscatorii. Rezolutia necesara la un display (sau TV) depinde de marimea ecranului si de distanta de la care e privit...Parerea generala este ca pana la 22-24" nu are sens o rezolutie mai mare de FHD (1080). De la 27" in sus, poate fi utila rezolutia mai mare (QHD) sau la diagonale mai mari, chiar 4k...asta doar daca stai langa un monitor de 32" la 50cm de el Posted Image...si sa nu vezi pixelii.
    PS: poti face un test (daca ai vederea foarte buna): apropie-te treptat de un display FHD pe care-l ai si masoara de la ce distanta incepi sa vezi pixelii (imagine pixelata). Apoi faci cateva calcule cu regula de 3 simpla si vei obtine rezultate similare pentru diferite diagonale si distante de privit. Succes!...poti sa ne spui rezultatele (sau le poti gasi pe net, facute deja de altii).

Edited by danpet, 07 February 2021 - 12:24.


#10
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Ce să aleg între acest Philips, acest Lenovo sau acest Acer? Ar mai fi și alte opțiuni?

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Acer pare bun, la emag e gresit consumul dat in specificatii: 60W e aberant pentru un LED de 24". Real, e in jur de 20W. Nota maxima e dintr-un singur comentariu, dar e interesanta reducerea de pret (uriasa la emag). E posibil sa fie un model foarte nou si de-aia sa nu fie multe comentarii.
Lenovo are cea mai mica (subtire) rama si e o marca bine cotata la monitoare (vezi scorul din 10 comentaii).
Cauta rewiew-uri pe alte site-uri...si compara.

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
daca te satisface conectica îți recomand monitorul din link
https://pdmedia.ro/m...arantie-12-Luni

#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Posted Image ...N-ai vazut ca initiatorul a ridicat stacheta si vrea acum WQHD (1440) la peste 800Lei?...si tu ii propui unul FHD la 250Lei!

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Tinand cont de utilizare, poate cumpara 2 bucăți, iese mai ieftin și are mai mult spațiu de lucru

#15
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
@danpet: Sunt conștient că în cele mai multe cazuri diferența dintre cele două rezoluții la monitoarele de 23,8 inch nu este sesizabilă, dar am zis că mai bine să fie și să nu trebuiască decât să îmi pară rău că nu am luat unul cu o rezoluție mai mare pentru câțiva lei în plus.
Am căutat și voi mai căuta review-uri, doar că, după ce am citit câteva păreri și am zis: ”Gata, pe acesta îl iau!”, găsesc un review care să îmi schimbe părerea... Oricum, sunt conștient că nu voi găsi monitorul perfect, sau poate că există, dar la un preț pe măsură.
@nei-k: Mulțumesc pentru recomandări, dar prefer totuși unul nou, deoarece am citit despre destui cumpărători care au primit monitoare noi cu probleme și mă gândesc ce ar însemna unul sh.
Am mai citit despre o problemă pe care au reclamat-o unii utilizatori: unele monitoare au specificat 75 Hz, dar în realitate la rezoluția maximă au doar 60 Hz, iar 75 Hz au doar la rezoluții mai mici. Pot verifica acest lucru înainte de a-l cumpăra?

#16
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Posted Image  Ce bine ca mi-ai amintit de 75Hz...Il am de 2 luni si pana acum nu m-a interesat pe ce frecventa merge. N-am facut decat sa-l conectez la cele 2 PCuri si pentru ca a mers fara probleme, din prima, n-am mai facut nimic...
Aaa, m-am jucat putin la butoane sa vad cam ce stie sa faca si atat, ca daca merge excelent si sunt foarte multumit de el...ce sa-i mai fac?...Acum abia, m-am uitat in setari si am vazut ca PC-ul e setat pe "Generic PnP" display la 60HZ...sincer, nu m-a deranjat si nici nu observ vreo diferenta, acum cand l-am trecut pe 75Hz. Posted Image
Chiar nu stiu daca are rost sa setez in PC modelul exact de monitor (AOC 22P2DU), ca merg la el toate functiile (asa cred). Are si USB-uri, pe care le-am testat cu card-reader si memory-stick, iesire de casti.
Difuzoarele din el sunt de 2 bani, nu le folosesc, ca am boxe mai bune.
Nu stiu daca il poti testa la cumparare, dar, acasa da...si daca ceva nu-ti convine, poti face retur in termen de 14 zile sau cat accepta magazinul de unde-l iei.Daca-l comanzi online, iti vine acsa sigilat. Numai din review-uri poti afla dinainte daca merge la 75Hz.
  La care te-ai decis?

Edited by danpet, 07 February 2021 - 23:28.


#17
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Oscilez între Lenovo și Philips. Cred că voi comanda Lenovo.

#18
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Cel Philips are avantajul reglajului pe înălțime, dar cred că nu ar fi un inconvenient pentru cel Lenovo. Acum avem un LG L1740P care nu are reglaj pe înălțime și n-am simțit că ar fi o problemă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate