Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Indrumare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SfetcuDoina

SfetcuDoina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2021
Buna seara,am absolvit Facultatea de Inginerie Electrica si Telecomunicatii,cu nivel 1 psihopedagogic,si master in telecomunicatii.
Ma intereseaza ce materii pot preda.Am inteles din ce am citit pana acum ,ca as putea preda doar la gimnaziu.Am fost la inspectoratul scolar al judetului sa ma indrume...si din pacate nu mi au oferit raspuns clar...cautau raspuns la intrebarile mele de fata cu mine.Imi poate explica cineva,centralizatorul de discipline?Eu m-am uitat in dreptul facultatii absolvite si acolo apar foarte multe materii.Sa inteleg ca acele materii le as putea preda?Avand in vedere ca momentan detin doar modulul 1,la titularizare catre ce materii ma orientez?Am vazut subiecte atat pentru prof,cat si pentru maistrii.Banuiesc ca pentru maistrii trebuie,nu?Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Avand licenta si modul psihopedagogic de la acest nivel, poti doar la gimnaziu, la acele materii din centralizator unde se gaseste specificat licenta ta.
Pentru liceu mai trebuie si master plus modulul psiho de aici si iarasi ai specificat in centralizator catedra unde poti preda la liceu asociata cu licenta si masterul necesar.

Edited by neagu_laurentiu, 04 February 2021 - 01:48.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Nivelul 1 este materie optionala in majoritatea facultatilor.
Sa-l faci nu-i mare branza,  dar dupa cel faci nu poti avea pretentii sa devii profesor si sa  "predai" la clasele de liceu sau la cele cu copii cu nevoi speciale.

Edited by tioopedi, 04 February 2021 - 01:52.


#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

View PostSfetcuDoina, on 04 februarie 2021 - 00:20, said:

Buna seara,am absolvit Facultatea de Inginerie Electrica si Telecomunicatii,cu nivel 1 psihopedagogic,si master in telecomunicatii.
Ma intereseaza ce materii pot preda.Am inteles din ce am citit pana acum ,ca as putea preda doar la gimnaziu.Am fost la inspectoratul scolar al judetului sa ma indrume...si din pacate nu mi au oferit raspuns clar...cautau raspuns la intrebarile mele de fata cu mine.Imi poate explica cineva,centralizatorul de discipline?Eu m-am uitat in dreptul facultatii absolvite si acolo apar foarte multe materii.Sa inteleg ca acele materii le as putea preda?Avand in vedere ca momentan detin doar modulul 1,la titularizare catre ce materii ma orientez?Am vazut subiecte atat pentru prof,cat si pentru maistrii.Banuiesc ca pentru maistrii trebuie,nu?Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Din ce stiu eu, nu aruncati cu pietre daca ma insel:

Poti preda orice materie cu profil real daca treci de examentul de titularizare (matematica, fizica, chimie, informatica, si optionale ce tin de domeniul real). Poti preda doar la clasele V-VIII.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ca suplinitor... Insa sa devii titular sunt clar stabilite criterii despre studii si catedra.

Edited by neagu_laurentiu, 04 February 2021 - 16:41.


#6
SfetcuDoina

SfetcuDoina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2021
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Sunt constienta ca este nevoie de nivelul 2 ,si vreau sa il incep in toamna.
In mod special m-ar interesa sa predau matematica.Sunt dispusa sa fac reconversie .Din ce am inteles si citit este nevoie sa fiu intrata in sistem ,sa predau minim 1 an dupa care sa ma inscriu pentru reconversie .Nu este nevoie de raspunsuri agresive,as aprecia daca ati trece peste postare daca nu ma puteti indruma.Va multumesc tuturor.

#7
SfetcuDoina

SfetcuDoina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.02.2021
Am si masterul terminat,tot in telecomunicatii.As aves de completat doar nivelul 2 de modul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate