Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Legalitate bilete virtuale Dinamo - FCSB

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dinamo vinde bilete virtuale la meciul, din Cupa Romaniei, cu FCSB. Spun “virtuale”, deoarece meciul se va juca fara spectatori. Biletele sunt vandute pe site-ul bilete.ro, iar pe acestea scrie ca partida se va desfasura pe Arena Nationala. In realitate, meciul se va juca pe stadionul “Stefan cel Mare”, o arena cu mult mai putine locuri decat Arena Nationala.

Intrebare: Este legal sa vinzi bilete (chiar si virtuale) pe alt stadion decat cel pe care se joaca meciul?

As prefera, daca se poate, sa raspunda doar avocatii de pe forum.

Multumesc!

Edited by Cosmin30061999, 02 February 2021 - 21:54.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu sunt avocat, dar iti spun parerea mea

Chestia asta cu vanzarea de bilete e doar o strangere mascata de fonduri. Puiteau sa-i spuna "dati 1 euro pentru Dinamo", dar poate nu s-ar fi strans atatia bani. Nu vad ce e ilegal aici, cata vreme ai meciul la TV, deci nu esti conditionat de plata "biletului".

PS Am platit bilet sa ma uit la o piesa de teatru online. Acolo e putin diferit, ca daca nu plateam, nu aveam acces la piesa. Dar si acolo s-au vandut vreo 3700 de bilete (dupa cum s-au laudat ei) desi au jucat intr-o sala de vreo 200 de locuri.

#3
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 Cosmin30061999, on 02 februarie 2021 - 21:54, said:

Intrebare: Este legal sa vinzi bilete (chiar si virtuale) pe alt stadion decat cel pe care se joaca meciul?
Au gasit unii o platforma gata creata pentru a strange niste fonduri, si tu intrebi daca e legal... S-a intamplat in trecut sa se vanda bilete pe bune pentru un meci pe un anumit stadion, iar apoi meciul s-a mutat pe alt stadion (era vorba tot de dinamo si cele 2 stadioane pomenite aici, si de multe alte echipe). Se mai intampla si la concerte. Deci nu cred ca e vreo problema dpdv legal.
Daca ar fi pus in platforma respectiva ca loc de desfasurare al meciului Stadionul Dinamo, acea platforma, avand in baza de date acel stadion cu vreo 10.000 de locuri, ar fi putut vinde maxim 10.000 de bilete virtuale. Asa, au gasit chichita asta sa poata aduna bani de la 50.000 de oameni.

Edited by cristi712, 03 February 2021 - 02:54.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu-s avocat dar sa incercam sa facem abstractie de echipele implicate, sa discutam aici numai de legalitate.
Citez de pe bilete.ro: Bucuresti, Arena Nationala Virtuala.
Personal, cred ca e vorba de o scapare, o eroare facuta neintentionat. Nu m-ar mira ca cel care a editat anuntul sa o fi facut prin modificarea unuia anterior folosind copy/paste, a modificat doar cateva cuvinte.
Pe cei care vor plati nu ii intereseaza pe care stadion va avea loc meciul, citez tot de pe bilete.ro: Datorita situatiei actuale, accesul pe stadion nu este permis!
Deci e clar, meciul va fi vazut la televizor, ca-i Arena Nationala sau Dinamo, e fara importanta.
Imi vine in cap faimoasele procese in care acuzarea a pierdut pentru niste mici greseli asemanatoare, un avocat motivat cred ca poate scoate ceva din asta. Dar care-i motivatia? Nu-s fan Dinamo, incerc doar sa nu fiu partinitor.

#5
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Am impresia ca nu faci diferenta intre Arena Nationala Virtuala si stadionul Arena Nationala.
Au denumit spatiu virtual Arena Nationala Virtuala ca sa agate lumea, ca daca ii zicea stadionul imaginar probabil ca nu dadea nimeni bani.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ai dreptate, exista si o emisiune la radio numita ARENA NATIONALA.

#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
In primul rand este o chestie "virtuala", sa nu zica suporterilor: cotizati si voi cu ce puteti pentru a ajuta ca aceasta echipa sa supravietuiasca, ca pana la urma datorita lor inca mai traieste acest club, fac treaba asta cu bilete virtuale. Ce mai conteaza cand si unde? Esti FC SB-ist cumva?

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Atata vreme cat se platesc taxe pentru incasarile alea, nu va problema.
Dar poate se trezeste vreunu' sa faca plangere la OPC ca de fapt meciul nu e pe Arena Nationala, ci se joaca fara spectatori. Cel mai bine ar fi sa se specifice la cumpararea biletului ca e doar bilet virtual, fara rezervare de loc, etc. Ceva explicatie incat sa nu fie vreunu' ca se duca deseara pe Arena Nationala si nu vede meciul :))

#9
54YAK

54YAK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2008
Meciul din campionat se joaca azi pe stadionul Dinamo. Cel din Cupa din 10.02 se joaca pe Arena Nationala

https://www.prosport...liga-1-19195458

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Nu sunt dinamovist, dar le zic jos palaria :arigato: celor care au avut aceasta idee. De mult imi doresc ca echipele din Romania sa se organizeze pe sistemul socios din Spania si alta tari, sa nu depinda de un patron, iar suporterii sa aiba cu adevarat un cuvant de spus. Ma gandeam ca echipe foarte populare cum e Rapidul ar putea face lucrul asta, dar vad ca le-au luat-o cainii inainte :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate