Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegere între monitor 2k Asus si LG

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Salut, am luat acest monitor asus vg27aq, toate bune dar are 2 pixel roșii care se aprind doar pe fundal inchis si doar când lângă este ceva deschis la culoare. De ex dacă trag fereastra de my computer peste nu se mai vad. Am fost dezamăgit mai ales ca la banii astia nu te aștepți
Am zis sa iau altul un lg 27gn850. Nu are pixeli defecți. Dar încă nu am reușit sa il fac sa arate ca si Asus la imagine. Parca are culorile mai intense. Si stativul mult mai masiv arunca monitorul spre mine. Am birou îngust 60cm, Asus sta la 17 cm fata de perete iar LG la 23.
Întrebarea este si un sfat. Care sa îl păstrez si care sa îl returnez. Sa fac un comprims cu cei 2 pixeli? Despre lg nu prea sunt review-URI...Fosolsec rezoluție 2560x1440 cu 144 Hz
PS am Atașat 2 poze pe negru. Făcute cu telefonul...
Il folosesc la cad, jocuri, browsing, fără filme, alea pt tv
Ms

Attached Files



#2
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Sincer il pastrezi pe cel care avantaje mai multe. As merge pe asus, chiar daca are 2 piseli rosii, pt tine este mai dauntator monitorul LG, vei sta foarte aproape de el.

#3
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 14.02.2006
....eu daca as sti ca am chiar si numai 1 pixel defect, m-as uita tot timpul la el ... Dar asa sunt eu din fire, mai stresat.

#4
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006

View PostFratello, on 02 februarie 2021 - 13:06, said:

....eu daca as sti ca am chiar si numai 1 pixel defect, m-as uita tot timpul la el ... Dar asa sunt eu din fire, mai stresat.
Mai bine un pixel decat doi ochi care in timp primesc 2 lentile :))).

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
In principiu Asus vg27aq nu este un model foarte reusit pentru gaming. Era pe lista mea de monitoare dar am vazut teste cu el si era clar inferior monitoarelor nano-IPS de la LG. Totusi nu stiu cum este GN850. Cred ca problema ta este cu setarile monitorului, panelul LG are trebui sa fie superior celui de pe Asus. Cauta online care sunt setarile optime pentru acel LG si cred ca o sa arate cel putin la fel de bine.

#6
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Din păcate Asus nu mai este pe stoc ca îl schimbam. De aceea am luat LG. După review pare ok dar are culorile prea staurate nu știu cum da spum. Am instalat si driverul si si a instalat si profilul de culoare.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
As pastra LG-ul. Culorile le poti regla din meniul OSD al monitorului. La fel, te poti juca cu setarile utilitarului de la placa video. Nu te juca cu profilele de culoare, mai rau strica imaginea, daca nu stii unde sa umbli

PS. nici eu nu as suporta acei 2 pixeli defecti

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Cu asus am avut doar evenimente negative si regretabile.Nu recomand acest brand: Asus.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postandrey_dumytrescu, on 02 februarie 2021 - 12:23, said:

Care sa îl păstrez si care sa îl returnez.
Este simplu, il returnezi pe cel cu pixeli defecti.
la un birou ingust recomand un brat de prindere monitor pe standard VESA (motorul tau sigur are vesa 100, nu m-am uitat la specificatiile modelului dar toate monitoarele mai acatarii suporta vesa 100). In felul asta il poti efectiv lipi de perete (poti chiar lua un mount ieftin vesa 100 pentru montare in perete, la nivelul peretelui - arata ca 2 table care culiseaza una in alta - una o montezi pe monitor si una pe perete).

View PostPiticVerde, on 02 februarie 2021 - 18:39, said:

Cu asus am avut doar evenimente negative si regretabile.Nu recomand acest brand: Asus.
Eu la ultimile 3 desktopuri construite am avut placa de baza ASUS, placa video asus si monitor asus ... nici o problema in 10 ani de cand folosesc firma asta. Defecte se mai intampla la orice producator.
Nu pot generaliza ca ASUS face produse bune doar pe baza experientei mele, asa cum tu nu poti generaliza ca face produse proaste doar pe baza experientei tale. Pentru asta exista statistici si rate de defectare publicate online.

#10
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostFratello, on 02 februarie 2021 - 13:06, said:

....eu daca as sti ca am chiar si numai 1 pixel defect, m-as uita tot timpul la el ... Dar asa sunt eu din fire, mai stresat.
Si eu la fel.

#11
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Lg - are posibilitate de reglaje doar pe profilul gamer 1, la care orice ai face are culorile (mai ales) rosul mult, intense fata de de Asus sau vechiul BenQ, pt a putea reda spre normal, trebuie trecut pe profilul sRGB care le reda corect dar aici celelalte reglaje nu se pot modifica.
L-am folosit o zi iar spre final ma durea capul, după am trecut pe Asus si in toate zile nu mi-a cauzat durere de cap. Îl voi păstra pe acesta, iar in legătura cu pixelii am vorbit la magazin si o se refacă stocurile in câteva zile si dacă doresc îl pot înlocuii.

Attached Files



#12
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Treaba ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate