Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

termen aprobare dosar credit prima casă

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
Salut,

Cine știe care ar fi intervalul de timp necesar aprobării unui credit „prima casă”?
Intenționez să fac o „bucurie” unor tineri, cărora le-a plăcut apartamentul meu, și doresc să știu cât să trec în precontractul VC.

Merci!

#2
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
intre 1 si 4 luni... de la caz la caz. De obicei dureaza mai putin de 2 luni.

Eu stiu ca perioada standard e 3 luni, care se trece in promisiune

Edited by Qwerty69, 02 February 2021 - 09:12.


#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Trece 90 de zile, la nevoie prelungești cu încă 30 de zile.

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
Mulțumesc!

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Insa Noua Casa 2021 nu e lansat inca

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
As merge spre 3 luni, dar sa aiba dosarul complet.

Cand am facut eu (2017), am depus actele in septembrie si in ianuare (30.01) semnam contractul. Aprobarea de la Fondul de Garantare o aveam din decembrie (parca pana in Craciun).

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostPololica, on 02 februarie 2021 - 10:14, said:

As merge spre 3 luni, dar sa aiba dosarul complet.

Cand am facut eu (2017), am depus actele in septembrie si in ianuare (30.01) semnam contractul. Aprobarea de la Fondul de Garantare o aveam din decembrie (parca pana in Craciun).

Dosarul complet trebuie sa il ai tu... Cumparatorul vine doar cu contract de munca + adeverinta angajator.... in rest toate documentele se pot face abia dupa ce ai promisiunea...

#8
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016
Cum zicea cineva mai sus, sa ai tu hartogariile gata.
Eu am avut aventura cu un vanzator care nu avea gazele si energia gata, dar punea presiune sa rezolv eu partea mea de legat de Prima casa.

#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu in 2016 am avut nevoie de doar o saptamana. Azi am fost la banca sa ma interesez daca ma incadrez cu veniturile si peste o saptamana am semnat actele. Mai mult decat atat nu aveam nici apartamentul gasit.

#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostKLMN, on 02 februarie 2021 - 13:24, said:

Eu in 2016 am avut nevoie de doar o saptamana.

Ce banca?

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Eh, 2016... M-ai lasati porcariile astea!
Acum suntem in 2021, in pandemie, si toate afacerile si lucrurile cu institutiile statului merg mai incet ca melcul. Nimeni, nu are chef de munca la stat!
Noua Casa 2021 nu e lansat inca, asa ca sigur va dura peste 90 de zile de la lansare!

Vinzi acum, primesti banii prin septembrie, decembrie!

#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Asta daca citu mai aloca fonduri. Eu tind sa cred că nu

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postloveparade, on 03 februarie 2021 - 07:47, said:

Eh, 2016... M-ai lasati porcariile astea!
Acum suntem in 2021, in pandemie, si toate afacerile si lucrurile cu institutiile statului merg mai incet ca melcul. Nimeni, nu are chef de munca la stat!
Noua Casa 2021 nu e lansat inca, asa ca sigur va dura peste 90 de zile de la lansare!

Vinzi acum, primesti banii prin septembrie, decembrie!

Banii se vireaza de pe o zi pe alta (in functie de din ce banca pleaca si unde ajung). Din momentul in care lucrurile sunt clare (cumparatorii sunt decisi sa cumpere, vanzatorul este de acord cu vanzarea), mai ramane banca sa-si dea acordul. Fara acordul bancii pentru credit, Citu poate garanta 100% din credit. Verificarea bonitatii este in sarcina bancii, nu a Ministerului de Finante.

Dar, ca sa stau la subiect: din momentul in care "am batut" palma cu dezvoltatorul si am facut OP-ul (eliminand 5 luni pentru care am asteptat ca firma sa faca 12 luni de existenta, altfel banca nu ar fi aprobat creditul), prin prima casa a durat 3 luni (din ziua semnarii rezervarii pana in ziua in care am semnat OP-ul de plata). Ce am facut in perioada asta:
  • am depus dosarul in mai (la care mai adaugam 5 luni pentru ca firma la care lucram sa faca 12 luni. Din procedurile bancare, am inteles ca firmele angajatoare trebuie a depuna doua bilanturi pentru a fi salariatii eligibili pentru imprumuturi ipotecare)
  • la sfarsit de octombrie (inceput de noiembrie, nu mai stiu exact data) am fost la banca (BCR) de unde a fost preluat dosarul (am stat cam o ora pentru discutii si semnarea cererii de imprumut)
  • in 13.12 dosarul a fost introdus in sistem (in programul Prima Casa)
  • in 08.01 dosarul a fost aprobat de fond (deci 3 saptamani)
  • in 17.01 am fost la banca sa semnam actele finale (cu garantia de la Stat)
  • in 30.01 am semnat la notar contractul de vanzare cumparare

LE: ulterior semnarii urma sa ma intorc in banca pentru semnarea OP-ului, dar am semnat unul in alb, trimitand o copie dupa contract (scanat) si sa le trimit o copie a documentelor semnate la notar prin curier (nu mai stiu daca acea copie a contractului am primit-o de la notar sau a trimis-o notarul, cer e ca eu am trimis o fotocopie prin curier "conforma cu originalul"). Doamna de acolo ne-a explicat care sunt pasii de dupa notar si ne-a zis ca OP-ul trebuie semnat si completeaza ea cifrele (pentru suma si contul bancar al beneficiarului), nefiind nevoie sa mai pierd o zi pe drum.

#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostPiscopescu, on 02 februarie 2021 - 22:27, said:

Ce banca?
Nu as fi vrut sa le fac reclam. Este vorba de ING Bank.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
mulțumesc tuturor!

#16
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

 Flat, on 03 februarie 2021 - 08:34, said:

Asta daca citu mai aloca fonduri. Eu tind sa cred că nu


Quote

3. Programul Noua Casa, continuator al programului Prima Casa, operationalizat in partea a doua anului 2020, a contribuit la deblocarea creditului ipotecar prin facilitarea accesului persoanelor fizice la achizitia unei locuinte prin contractarea de credite garantate de stat. Impreuna, cele doua programe, Prima Casa, si Noua Casa sunt responsabile de acordarea a 16.102 garantii, pentru credite de aproximativ 3,6 miliarde lei. De la data de 17.09.2020, cand a fost incarcata prima solicitare de garantare pe Noua Casa, au fost acordate 7.882 garantii, in valoare de 999,3 milioane lei, ce sustin finantari in valoare de 1,95 miliarde de lei. Aceste cifre demonstreaza ca noul program este adaptat necesitatilor de locuire actuala si raspunde dorintei romanilor de a avea acces la o locuinta in proprietate, cu un confort sporit. Programul este digitalizat prin utilizarea aplicatiei web-plafon si a semnaturii electronice si are un plafon total de garantare alocat in anul 2021 de 1,5 miliarde lei.
de pe fngblablabla.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate