Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Cum au reusit utilizatorii /Reddit sa faca praf Wallstreet

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci au shortat prin vara pe la 6 și îți dau seama ca au ieșit la 75 și dacă au avut nevoie de infuzie de 2.75 miliarde înseamnă că au pierdut cam atât. Probabil pana atunci au făcut o grămadă de bani... Ei ziceau ca fac 25-30% randament an de an. Deci... Au pierdut 1.5 ani de randamente. Eh asta e...

Edited by MembruAnonim, 31 January 2021 - 18:35.


#74
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
nu cred ca au shortat la 6 si au iesit la 35, decat daca trade-ul era minuscul raportat la capitalul lor, ca se incadreze in pierderea aia de 1% din capital pe care au voie s-o aiba sau daca aia de la Melvin sunt complet handicapati, ceea ce mi-e greu sa cred. Si daca ar fi handicapati, tot au proceduri de care trebuie sa se tina.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ăștia zic cam 7.5 miliarde. E cam mult.

CNBC's Andrew Ross Sorkin reported last week that Melvin Capital closed out its short position in GameStop on Tuesday afternoon after sustaining heavy losses. Citadel and Point72 infused close to $3 billion into the fund to shore up its finances.

Melvin's assets under management now stand at more than $8 billion — including the emergency funding — down from roughly $12.5 billion at the beginning of the year, according to the Journal.

View Postchique, on 31 ianuarie 2021 - 18:39, said:

nu cred ca au shortat la 6 si au iesit la 35,

Au shortata 6 și au ieșit la 75!!! Nu au avut timp sa reacționeze, creșterea a fost prea rapida. Bai nene sa cumperi vreo 2-3 mil de acțiuni nu e chiar o chestie de 1 zi

Edited by MembruAnonim, 31 January 2021 - 18:41.


#76
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
link?

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lectura plăcută. E cam nașpa, gaby ala de la Melvin a reușit performanta sa facă muci un portofoliu. Cred ca are multe de explicat.

https://www.cnbc.com...mestop-wsj.html

Sper ca realizezi ca banii aia au intrat în niste conturi. Nu toate ale redittilor... Sunt și alții care au jucat cu ei...

Edited by MembruAnonim, 31 January 2021 - 18:46.


#78
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
dar eu nu inteleg cum a pierdut 53%. 53% din ce? Un paragraf mai incolo zic ca a pierdut 3 miliarde din 12.5. Pai 3 din 12.5 e 24%.

ah, si daca sapi putin afli ca pierderea lui Melvin nu e numai din Gamestop ci, "Losses extended beyond GameStop, with declines coming from throughout its portfolio during a period of market turmoil in January.


te doare capul, majoritatea articolelor bursiere sunt gunoi frumos ambalat. Sa nu uit sa-mi anulez abonamentul la WSJ, ca oricum e degeaba.

https://www.wsj.com/...od=hp_lead_pos1

deci nu se stie exact cat a pierdut Melvin din Gamestop, asta voiam de fapt sa exprim :))

Edited by chique, 31 January 2021 - 19:12.


#79
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

View Postchique, on 31 ianuarie 2021 - 19:04, said:

te doare capul, majoritatea articolelor bursiere sunt gunoi frumos ambalat.
e o economie simplă aici: cine dă bani la televiziune, direct, hedge funds sau publicul? pe ăia îi cocoloșim.
uită-te și la noi. zf e plin de articole publicitare, în care oamenii dau bani să se audă vorbind, și analize traduse prost, că oamenii nu înțeleg ce traduc.

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postchique, on 31 ianuarie 2021 - 19:04, said:

dar eu nu inteleg cum a pierdut 53%. 53% din ce? Un paragraf mai incolo zic ca a pierdut 3 miliarde din 12.5. Pai 3 din 12.5 e 24%.

Ba. Scrie destul de clar.
12.5 inițial plus 2.75 infuzie de capital și a ajuns la 8

12.5+2.75-8= 7.25 pierdute. :)

#81
closertotheedge

closertotheedge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.08.2020
De parca le era greu sa declare ca au inchis pozitiile. Mi se pare cea mai logica abordare. Daca n-ar fi cineva cu un minus enorm in acest moment, cu siguranta alde RH, IB si Co nu ar limita cumpararea de actiuni la GME, AMC, BB, NOK si altele. E super dubios ce se intampla, probabil vor fi aplicate cateva amenzi, dar cu siguranta asta inseamna un mic procent din eventualele pierderi daca ar lasa multimea sa-si faca de cap.

#82
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 19:15, said:

Ba. Scrie destul de clar.
12.5 inițial plus 2.75 infuzie de capital și a ajuns la 8

12.5+2.75-8= 7.25 pierdute. Posted Image

da, ok, dar nu numai din GameStop, ci si din alte trade-uri. Cat a pierdut exact din GameStop nu se stie.

Si oricum, eu nu inteleg de ce te bucuri asa mult ca a pierdut Melvin, un fond de care pana acum 5 zile nici nu auzisesi. Care-i chestia, ca eu nu ma prind.

Edited by chique, 31 January 2021 - 21:58.


#83
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcarturarulobosit, on 31 ianuarie 2021 - 17:37, said:

Diferenta e ca cei de pe reddit pierd cateva sute de dolari, poate cateva mii. Cam cate miliarde au pierdut pana acum ceilalti?
Pana nu se inchide pozitia, acele pierderi sunt pur teoretice, doar chiria pe actiuni e pierdere reala pe masura ce trece timpul.
PS : infuziile de capital sunt doar garantii colaterale pentru a nu intra in margin call. Sumele se elibereaza dupa ce pozitia va fi pe profit, atunci cand pretul va ajunge unde ar trebui sa fie.
Au pierdut cei care au cedat si au inchis pozitiile pentru ca nu au mai avut cu ce sa le sustina.
Mai devreme sau mai tarziu valul de scadere va incepe in mod natural

Edited by radu103, 31 January 2021 - 21:58.


#84
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postvali, on 31 ianuarie 2021 - 19:11, said:

e o economie simplă aici: cine dă bani la televiziune, direct, hedge funds sau publicul? pe ăia îi cocoloșim.
uită-te și la noi. zf e plin de articole publicitare, în care oamenii dau bani să se audă vorbind, și analize traduse prost, că oamenii nu înțeleg ce traduc.

nu mai citesc de mult articolele asa-zis economice din presa romaneasca, imi menajez nervii.

#85
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 18:35, said:

Deci au shortat prin vara pe la 6 și îți dau seama ca au ieșit la 75 și dacă au avut nevoie de infuzie de 2.75 miliarde înseamnă că au pierdut cam atât. Probabil pana atunci au făcut o grămadă de bani... Ei ziceau ca fac 25-30% randament an de an. Deci... Au pierdut 1.5 ani de randamente. Eh asta e...
Nu cred ca exista traderi atat de idioti sa piarda de 15-20 ori cat profitul potential estimat cand au intrat.
Refuz sa cred ca un investitor profesional intra cu mai mult de 3% fonduri pe orice pozitie.
E risk management for dummies regula asta
Sigur au iesit pe la 12-18$ pretul actiunii...sa vedem surprizele cand se termina si de fapt cati bani au facut pe valul de crestere

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 18:40, said:

Au shortata 6 și au ieșit la 75!!! Nu au avut timp sa reacționeze, creșterea a fost prea rapida. Bai nene sa cumperi vreo 2-3 mil de acțiuni nu e chiar o chestie de 1 zi
E imposibil sa intri fara stop loss la un investitor profesional.
Iar stop loss-ul ala nu e de 10 ori cat estimezi profitul....de obicei e maxim profitul, 1 : 1 in cel mai permisiv caz
Mi se par povesti nemuritoare pentru copii retardati

Edited by radu103, 31 January 2021 - 22:06.


#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postchique, on 31 ianuarie 2021 - 21:51, said:

.

Si oricum, eu nu inteleg de ce te bucuri asa mult ca a pierdut Melvin, un fond de care pana acum 5 zile nici nu auzisesi. Care-i chestia, ca eu nu ma prind.

Nu ma bucur, ma doare în cot. Ma bucur ca nu mai câștiga numai insiderii și ăștia care se întâlnesc la vin seara și pun de un short impreuna. Și ca a mai apărut un jucător în piață, unul care nu mai poate fi asa ușor controlat, care e imprevizibil și democratizeaza bursa.

De citron și de point72 am auzit însă... E și patronul de la mets. De Melvin aia am auzit acum, dar faptul ca banii s-au dus de acolo catre alții care au citit informațiile de pe informări oficiale și nu din ideea meetings ma face mega fericit. Înseamnă că unii au fost mult mai deștepți ca ei, niște retardați au pus în cur pe aia cu smart money.

View Postradu103, on 31 ianuarie 2021 - 22:04, said:


Nu cred ca exista traderi atat de idioti sa piarda de 15-20 ori cat profitul potential estimat cand au intrat.


Nu crezi dar explica de ce valoarea fondului ala a scăzut de la 12.5 la 8 miliarde deși au primit o infuzie de 2.75 miliarde (info publica și publicata de cnbc). Dintr-un hedge fund închis nu merge sa îți tragi tu banii de pe o zi pe alta, nu ai nevoie de o infuzie de capital atât de mare decât ca să închizi niște poziții. Eu alta explicație nu am dar poate găsești tu una mai buna... O aștept aici.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2021 - 22:14.


#87
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 22:11, said:

Și ca a mai apărut un jucător în piață, unul care nu mai poate fi asa ușor controlat, care e imprevizibil și democratizeaza bursa.

Problema cu jucatorul asta nou din piata este ca joaca doar pana cand pierde un joc si dupa accea il bate "partenera/ul" cu facaletul acasa si nu se mai intoarce "la piata" (cumpara de la mini-market)

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 22:14, said:

Nu crezi dar explica de ce valoarea fondului ala a scăzut de la 12.5 la 8 miliarde deși au primit o infuzie de 2.75 miliarde (info publica și publicata de cnbc). Dintr-un hedge fund închis nu merge sa îți tragi tu banii de pe o zi pe alta, nu ai nevoie de o infuzie de capital atât de mare decât ca să închizi niște poziții. Eu alta explicație nu am dar poate găsești tu una mai buna... O aștept aici.
Daca au intrat la 6$, profitul lor maxim era 6$ (6 - 0).
Ca sa iasa la 75$ insemna ca au luat o pierdere de 75$ - 6$ = 69$ pe unitate. 69/6 = 11.5 ori.
Niciun factor de supraveghere/verificare individual sau colectiv din cadrul fondului (si sigur au mai multe nivele ptr asa ceva) n-ar accepta un asemenea stop loss si nici pozitie fara stop loss.
Ei vor explica sau nu de ce au pierdut bani dar cu siguranta au pierdut si pe alte actiuni la fel de mult
Fonduri aditionale sunt necesare cand vrei sa DESCHIZI pozitii noi sau cand pozitiile tale deschise CER MARGINE ptr ca au pierdut prea mult.
Refuz sa cred ca un investitor profesional a facut strangere de fonduri ca sa extinda marginea pe o pozitie falimentara deja.
Sa mai spun de avertismentele automate la fiecare 10% pierdere a pozitiei pe care le primesti ?
De la 0 la -1150% ar fi fost vreo 100 de avertizari automate

Povestile sunt scrise pentru cei care nu au bazele tranzactionarii deci sigur exista o manipulare acolo si sigur nu e de la fraieri catre lume/rechini, ci invers

Edited by radu103, 31 January 2021 - 22:23.


#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postradu103, on 31 ianuarie 2021 - 22:14, said:



Problema cu jucatorul asta nou din piata este ca joaca doar pana cand pierde un joc si dupa accea il bate "partenera/ul" cu facaletul acasa si nu se mai intoarce "la piata" (cumpara de la mini-market)

De data asta majoritatea dintre ei joaca deja profiturile. Mai sunt și aia care au câștigat pe Tesla, aia care au câștigat pe plug și pe nio... Unde crezi ca au ajuns banii de la aceste companii shortate la greu de hedge fund-uri in ultima perioada?

View Postradu103, on 31 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Daca au intrat la 6$, profitul lor maxim era 6$ (6 - 0).
Ei vor explica sau nu de ce au pierdut bani dar cu siguranta au pierdut si pe alte actiuni la fel de mult

Pai cel mult pot sa estimez. Nu sunt acționar la Melvin Capital sa îți zic unde au pierdut banii dar dacă oamenii spun ca au pierdut de ii doare curu și valoarea fondului a scăzut la jumătate inclusiv infuzia de capital, când ei declara ca au ieșit marți cand prețul era 75$ înseamnă că poate au dreptate aia de cnbc sa estimeze ca au pierdut miliardele alea.


View Postradu103, on 31 ianuarie 2021 - 22:16, said:

.
Refuz sa cred ca un investitor profesional a facut strangere de fonduri ca sa extinda marginea pe o pozitie falimentara deja.


Când o sa fii tu miliardar și o sa fii invitat la un hedge fund sa participi o sa îți zică aia ce stop loss uri au. Pana atunci trebuie sa dam crezare unor info publicate de cnbc, S3 și alte firme care ne fac tot felul de analize. Pana atunci presupunem. Ce nu putem presupune este ca prețul a crescut de la 6 la 18 apoi la 345 :)

Si ca ai făcut și tu câteva sute/mii dacă te-ai jucat pe acțiunile alea.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2021 - 22:25.


#89
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Noah, daca articolul asta stie ce vorbeste, Melvin shortase prin puts in valoare de 55 de milioane. Piece of cake.

Melvin’s most recent filing showed that it held 5.4 million puts on GameStop, valued at more than $55 million — an increase of 58 percent during the third quarter.
Melvin also disclosed short bets via puts on more than a dozen other stocks — and the prices of many of those have also been soaring.
The big stock moves all began happening on January 12, the day after activist investor Ryan Cohen, also the co-founder of online pet retailer Chewy, joined its board. Since then, GameStop had gained about 600 percent as of Monday morning around 10:30 a.m. but has since come off a bit. It’s now up 300 percent for the year.
Melvin’s biggest short was GSX Techedu, in which it had owned put options worth roughly $149 million at the end of the third quarter. GSX had soared last year, hurting other short sellers, but had started to come back down. This year, it had fallen more than 10 percent until January 12, when it began to climb back up. It’s now up nearly 90 percent for the year after doubling since the mid-January move.
Other shorts Melvin disclosed were the talk of Wall Street on Monday, including National Beverage, iRobot, and Bed Bath and Beyond. All were soaring Monday morning — when the overall market was down.

https://www.institut...apital-s-Crisis


cred ca e foarte multa informatie falsa pe subiect, cifrele vehiculate pana acum, in corelatie cu faptele, pur si simplu nu au sens. Probabil s-au intamplat chestii pe care nu le stim noi, de au pierdut asa de mult, mai ales daca shortase cu puts, unde riscul e limitat la premium.

Edited by chique, 31 January 2021 - 22:29.


#90
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 22:24, said:

Pai cel mult pot sa estimez. Nu sunt acționar la Melvin Capital sa îți zic unde au pierdut banii dar dacă oamenii spun ca au pierdut de ii doare curu și valoarea fondului a scăzut la jumătate inclusiv infuzia de capital, când ei declara ca au ieșit marți cand prețul era 75$ înseamnă că poate au dreptate aia de cnbc sa estimeze ca au pierdut miliardele alea.
Daca recunosc cu nonsalanta nivelul de 75$ sunt buni de dat in judecata pentru gestionare frauduloasa a fondurilor si nerespectarea a cel putin 10 reguli de baza.
Ceva nu se leaga privind informatia asta

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2021 - 22:24, said:

Când o sa fii tu miliardar și o sa fii invitat la un hedge fund sa participi o sa îți zică aia ce stop loss uri au.
Crezi ca le au asa de laxe ?
Sau n-au deloc ? (pe model ruleta rosu/negru  "ori la bal ori la spital")
Eu nu cred si gata. Sa fim seriosi...

Edited by radu103, 31 January 2021 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate