Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum au reusit utilizatorii /Reddit sa faca praf Wallstreet

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In cazul de fata au castigat cei care au avut actiuni si le-au vandut redditzilor. Foarte bine.

#20
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 takillya, on 30 ianuarie 2021 - 07:47, said:

Desi stirea a aparut de 2 zile
Știrea a apărut demult iar Wallstreet bets și alte subbreddituri asemănătoare au apărut de ani buni. Dacă nu știai tu, nu înseamnă că nu exista.

Faptul că a pierdut un fond de investiții niște bani, înseamnă "a face praf Wall Streetul"? Sumele pierdute de cei care au jucat short sunt cam 70 de miliarde, adică fix un căcat când e vorba de sistemul financiar, mai puțin de o picătură în ocean sau de cantitatea de decență pe care o manifestă Bianca Drăgușanu.

S-au bucurat niște unii că "i-o trag fondului ăla", dar e clar că pierderile lor cumulate vor fi mult mai mari. Dacă ești băiat deștept, exact acum e momentul să ocupi niște poziții short, să scoți bani de la papagalii de pe Reddit.

#21
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

 neur0, on 30 ianuarie 2021 - 11:03, said:

Știrea a apărut demult iar Wallstreet bets și alte subbreddituri asemănătoare au apărut de ani buni. Dacă nu știai tu, nu înseamnă că nu exista.

Faptul că a pierdut un fond de investiții niște bani, înseamnă "a face praf Wall Streetul"? Sumele pierdute de cei care au jucat short sunt cam 70 de miliarde, adică fix un căcat când e vorba de sistemul financiar, mai puțin de o picătură în ocean sau de cantitatea de decență pe care o manifestă Bianca Drăgușanu.

S-au bucurat niște unii că "i-o trag fondului ăla", dar e clar că pierderile lor cumulate vor fi mult mai mari. Dacă ești băiat deștept, exact acum e momentul să ocupi niște poziții short, să scoți bani de la papagalii de pe Reddit.

Nu e chiar asa. Ca trebuie sa dai dobanda pe imprumutul respectiv. Si papagalii, nu. Cine stie cat o sa le tina. Poate se mai apuca si cumpara jocuri de la companie. Poate compania se mai si reformeaza. Poate devine un simbol social. Dar spor!


ON:

Din ce am inteles, sunt mai multe straturi ale problemei.

Daca fondul respectiv trebuie sa lichideze tot ce are, ca sa plateasca gaura, e un risc sistemic.

Pentru ca vor vinde multe actiuni, scad preturile multor alte actiuni. Care din cauza panicii, se prabusesc.
Apar probleme si pe fondurile de pensii, etc.

Si riscul e sa cada toata sandramaua. Asta ar explica de ce au aparut informatii cu interventii chiar de la casa alba.


Alte voci, spun ca numele GameStop e cam ironic si ca ar face parte din marea resetare rasdiscutata pe forum. Si ca reddits users vor fi gasiti vinovati de colaps. Cand de fapt ei doar se bucurau ca le-o trag in sfarsit oamenilor mari.



Vedem ce o fi. Cert e ca daca face poc, ne afecteaza si pe noi, vrem nu vrem.

Edited by bvygKLM, 30 January 2021 - 11:23.


#22
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Roaring kitty nu a manipulat piata, a vandut doar o mica parte din investitia incipienta in Gamestop.
Faptul ca au aparut speculatori care au creat o bula e un fenomen normal generat de lacomia umana.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E distractie mare Posted Image

Dar a fost pregatita bine din Septembrie 2019. pe r/wsb a fost un tip care a luat multe actiuni in Sep 19 la GME si isi facea update lunar. Toata lumea radea de el, ca ce-o sa faca cu ele. tiul s-a bazat pe 140% sau cat era GME shorted constant si pe rezultatele financiare care nu erau deloc dezastruase (adica compania era chiar pe profit si avea in cash cat sa-si plateasca toate datoriile, daca voia).
Apoi shorterii usor usor au rascumparat. Tacere, updateuri ia pe reddit. Tipul nu o zis niciodata ca ba, hai sa le-o tragem. Doar isi posta portofoliu si toata lumea facea misto de el.

Apoi anul trecut a sarit putin pretul, lumea a vazut si s-a bagat din inertie sa mai cumpere GME. Apoi, cand te bagi sa cumperi, faci research.

A vazut mai multa lume ca e pont de mega squeeze, a luat foc.


https://twitter.com/...2133051393?s=20

https://www.reddit.c...ing_up_my_cost/

Threadul initial


Quote

You could land a 747 between the spread on these. Possible no one will even buy these at the mid. Sell now




Quote

You’re gonna have a hard time dumping these when the stock drops below $3 this week..



Well, karma Posted Image

tipul inca posteaza update-uri lunare

Edited by Lex404, 30 January 2021 - 11:31.


#24
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 takillya, on 30 ianuarie 2021 - 07:47, said:

Desi stirea a aparut de 2 zile vad ca in poiana nu e discutata inca si ar fi pacat sa treaca neobservata

Nu a trecut deloc neobservata, doar n-a avut topic dedicat, de fapt pe threadurile din sub-domeniul de bursa 80% din ultimele pagini sunt despre asta.

Edited by pumbacu90, 30 January 2021 - 11:38.


#25
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 underb, on 30 ianuarie 2021 - 10:53, said:

In cazul de fata au castigat cei care au avut actiuni si le-au vandut redditzilor. Foarte bine.
Aici nu e vorba doar de actiuni ci tranzactionare de optiuni, e un instrument financiar complex care a generat si Depresiunea din 2008 .
Melin Capital e un hedge fund care a pariat sume importante de bani ca aceasta companie specializata pe vanzarea de console o sa se prabuseasca ca urmare a pandemiei si faptului ca noua consola Sony Playstation 5 permite cumpararea si descarcarea titlurilor direct din magazinul virtual. Melin Capital nu  detine actiuni propriu-zise ci optiuni care intre timp au devenit toxice pentru investitori.
Optiunea e practic un contract, o clauza care prevede un termen viitor in care optiunea imprumutata trebuie sa fie platit a in functie de cum a evoluat cotatia actiuni impotriva careia s-a facut pariul.
Nu au anticipat aceasta miscarea pe reddit si acum trebuie sa onoreze optiunile cu pierderi enorme, deoarece au pariat ca actiunile Game Stop o sa valoreze cativa centi.
Iar cei care i-au imprumutat dar si detinatorii de actiuni GMS vor sa le fie acum onorate optiunile, asa numitul margin call.

Edited by doxan, 30 January 2021 - 11:43.


#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Totusi, ieri bataia mai mare a fost pe $AMC

Volum de peste 600M. + in after hours, se vedea (daca beleai ochii pe candles si volum live) ca se misca bani multi, au fost ~4 sesiuni de vanzari cu volumn imens in acelasi timp (obv ceva putred) insa pe partea de cumparare a fost constant (retailers).

A fost o batalie stransa, e posibil ca niste unii sa isi fi vandut actiuni in masa ca sa forteze pretul insa sa le fi rascumparat in transe mai mici. idk.

Si faptul ca joi s-a oprit cumpararea (Doar cumpararea) deliberat de anumiti brokeri se vede clar in scaderile de joi. Si o sa si-o ia urat, mai ales Robinhood. Atat de la public cat si legal.

Oricum, e un razboi frumos :lol:

In loc de Batalia de la Calugareni o sa invete copchii Batalia de la $GME

#27
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

 eiffel, on 30 ianuarie 2021 - 08:42, said:

Pai nu Poiana e aria ptr asa ceva - vezi pe Money...

Si cineva o sa-si ia o mare teapa dintre cei de pe Reddit. In schimb cativa baieti destepti care i-au instigat pe ceilalti se vor imbogati pest noapte.

singura diferenta care o vad  e ca aia de pe reddit nu au bagat prea mult individual..ca sunt foarte multi..si atunci problema nu ar fi chiar mare...dar da..ai dreptate.ei investesc doar ca sa le dea la oase celor de pe WS..nu pt ca acea companie ar avea un business valabil si promitator.

#28
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Ce raboi ?
E magarie totala .
Pai cum sa interzici cumpararea?
Daca interzici sau limitezi cumpararea , aia nu mai e piata bazata pe cerere si oferta , e un simulacru in care logic n ai ce face decat sa vinzi.

Da , problema e alta.
De ce ar baga un hedge found bani multi pariind pe scaderea unei actiuni.
E vreun bogat pe planeta care cand investeste se uita doar prin calculatoare.
Nu.
Se duce la baietii aia cu afacerea.
Cum merge treaba baieti ,
Prost.
Pai hai s o facem sa mearga bine .
Voi duceti in cap afacerea ca si asa merge prost , deci e normal sa mearga si maoi prost , asta i treaba voastra.
Noi facem short selling si multiplicam de 100 de ori banii investiti.
Din profit o sa aveti si voi suficient ca sa nu mai munciti 100 de vieti.

In realitate s a intamplat invers.
Baietii de pe Reditt au facut invers iar rezultatu este ca smecherii trebuie sa plateasca de 300 de ori mai mult pe o actiune .
Au imprumutat actiuni cu 3 dolari si acu tre sa le dea inapoi , da pretu e 300 de dolari.

– hedge funds au imprumutat actiuni pentru o perioada x de timp, timp dupa care trebuie sa le inapoieze.
– hedge funds se bazau pe ideea ca actiunile o sa-si piarda din valoare, asa ca le-au vandut, planul fiind sa le cumpere mai ieftin inainte de momentul in care trebuiau sa le returneze
– niste baieti de pe reddit s-au apucat sa cumpere actiuni, ceea ce le-a crescut valoarea
– hedge funds s-au trezit ca trebuie sa cumpere actiuni la preturi mai mari decat alea la care au vandut, astfel pierzand bani

#29
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Pentru cine este curios , descrierea mai detaliata a afacerii.
https://www.capital.ro/cutremur-financiar-fara-precedent-miscare-incredibila-a-investitorilor-america-sub-presiune.html

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Am citit de 5 ori cutremur financiar in articolul ăla și abia începuse :lol:

Lol presa românească...

#31
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 lstefanescu14, on 30 ianuarie 2021 - 13:26, said:

Au imprumutat actiuni cu 3 dolari si acu tre sa le dea inapoi , da pretu e 300 de dolari.
Si cand trebuie sa le dea inapoi ?
E un termen anume ? E cunoscut ?

#32
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Daca nu le dadea massmedia atata atentie la r/WSB nu se ajungea pana aici.
De la 1mil de useri sunt acum aproape 7mil.
Nu stiu , la noi a aparut stirea despre asta din afara de siteurile de finante ?
Mi se pare ca daca stia mai multa lume  era si mai si .. si - au traso singuri Posted Image

#33
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
E un user pe reddit, /DeepFuckingValue. Are actiuni in valoare de $46 milioane si nu vinde nimic.

IF HE'S HOLDING I'M HOLDING

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 carturarulobosit, on 30 ianuarie 2021 - 14:50, said:

E un user pe reddit, /DeepFuckingValue. Are actiuni in valoare de $46 milioane si nu vinde nimic.

IF HE'S HOLDING I'M HOLDING

A avut niste call uri pe care le-a exercitat.

#35
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015

 vali, on 30 ianuarie 2021 - 08:10, said:

de 2 zile? se discută peste tot de o săptămână. mă rog, acolo unde are loc de știri panicarde cu urși și accidente de trafic.
@vali Asa se intampla daca nu urmariti blogul lui care scrie numai despre lucruri seriose! El a aflat si a scris de 3 zile, mai exact pe 27 ian

 theMisuser, on 30 ianuarie 2021 - 14:07, said:

Si cand trebuie sa le dea inapoi ?
E un termen anume ? E cunoscut ?

Nu e neaparat un termen, e mai degraba un procent din suma avuta la un broker. Sa zicem ca am 1 mil $ la un broker. Suma oricum variaza zilnic si in functie de ce actiuni am (uneori e o lista, uneori dupa valoarea lor adica, la actiunile mari pot sa ma imprumut mai mult, la alea mici mai putin) pot sa cumpar actiuni cu bani imprumutati de la broker. Broker-ul nu o sa ma lase sa datorez mai mult decat am. Sa zicem ca la $1 mil ma lasa sa imprumut $700K. Acum sa zicem ca eu am imprumutat de la broker-ul meu actiuni de 300K, le-am vandut si sper ca pretul sa scada ca sa le pot cumpara inapoi si sa le restitui broker-ului. Daca insa actiunile cresc eu o sa datorez din ce in ce mai mult si daca ma apropri de cei 700K care sunt limita mea ori trebuie sa aduc bani ca sa restiui 70% procentul maxim de indatorare, ori trebuie sa vand ce mai am si sa cumpar actiunile la pret supra evaluat si sa le dau inapoi. Acest lucru din urma daca nu-l fac eu il face broker-ul pentru mine. Uneori ai cateva ore la dispozitie.

 westYmate, on 30 ianuarie 2021 - 14:09, said:

Daca nu le dadea massmedia atata atentie la r/WSB nu se ajungea pana aici.
De la 1mil de useri sunt acum aproape 7mil.
Nu stiu , la noi a aparut stirea despre asta din afara de siteurile de finante ?
Mi se pare ca daca stia mai multa lume  era si mai si .. si - au traso singuri

media n-a facut decat sa amplifice fenomenul si pierderile hedge fund-urilor.

Edited by vladut01, 30 January 2021 - 15:43.


#36
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
teoretic nimeni nu poate impiedica milioane de oameni sa  urmeze 'sfatul' ciuva si sa inceapa sa cumpere actiuni , fara  a avea nici un fel de educatie financiara in spate ; dupa principiul - de banii mei ma distrez doar eu .
F. multi care lurcreaza de acasa  au economisit bani in 2020 ( n-au cheltuit pe vacante, baruri, restaurante etc ) si sa pierzi 100$ doar ca sa 'make a point'  e f usor pt unii ( mai mult decat se crede )

Robinhood e doar un exemplu puternic mediatizat. mai sunt si altii...parca si la revolut poti cumpara actiuni...
@robinhood - Cine a cumparat sus , poate vinde ceva acum , sa recupereze din datorii, si tot asa in ordinea inversa a intrarii pe piata/pret - depinde unde sunt urmatoarele praguri pe care au mizat short-sellerii

Edited by marmota_vasi, 30 January 2021 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate