Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Am platit pentru 3 foi de sticla, am primit 2 foi "3 camere"

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
Usa de la intrare:

[ https://i.imgur.com/RiKldkS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/B5K4JOQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astea sunt toate geamurile si usa cu dimensiunile. Rame maro. Am platit ~3000 euro instalate.

6 bucati:
[ https://i.imgur.com/eTqup0E.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o bucata:
[ https://i.imgur.com/K2wvAw1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o bucata:
[ https://i.imgur.com/H0UPVgC.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o bucata:
[ https://i.imgur.com/fHtFnNQ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Bunishor.KBE ca si profil,ar trebui sa fie pe 70 mm adancime co structiva.Mergea acolo un oaresce tripan.Daca e chiar cu 2 sticle e putin  supraevaluata lucrarea.Acum nu stiu preturile din zona ta

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Poste1ioan, on 28 ianuarie 2021 - 22:58, said:




Am postat sa intreb daca am fost tras in piept la pret. Am vrut 3 foi dar au fost instalate 2. Pretul total a fost 3000 euro. Am dat dimensiunile geamurilor si ma asteptam ca cineva care cunoaste subiectul (suntem in forum specializat nu?) sa imi zica "n-ai primit ce ai vrut dar pretul de 3000 euro e acceptabil pt ce ai primit" sau "pretul care l-ai platiti e mult prea mare pt ce a fost instalat".

Stiu ca nu prea mai am ce sa fac, dar totusi sunt interesat cat de fraier am fost.
cum ai platit banii aia? nu ai avut o factura? o proforma ceva?

#22
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

View Postarg, on 28 ianuarie 2021 - 23:43, said:

cum ai platit banii aia? nu ai avut o factura? o proforma ceva?

Inca n-am. Maine primesc detalile despre ce produs, cum a fost facut, etc.

Dupa mai multe oferte primite de la diferite companii, omul care e angajat sa-mi repare acoperisul (om serios, recomandat de o cunostinta) a zis "am primit cea mai buna oferta, 3000 euro" pt 3 foi de sticla, cu plase de tantari, instalate. Am trimis banii, a platit avansul, oamenii au venit si au instalat geamurile ieri, le-a dat restul de bani. Cam asta e situatia.

Azi mandru mi-a trimis pozele cu ferestrele. Cand l-am intrebat de 3 foi de sticla asta e ce a raspuns:

Quote

-3 camere inseamna sticla mai groasa, deci nu 2 cm ca 3 cm

Trebuie sa-mi gasesc un diriginte de santier serios in care sa am incredere sa supravegheze lucrarea. Mai am de bagat vreo 30 mii euro in apartamentul ala, nu vreau sa fiu dezamagit cand totul e gata. Am crezut ca omul cu acoperisul e dirigintele de santier, ca mi-a fost recomandat ca om serios, dar se pare ca trebuie sa gasesc pe altcineva.

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
te-a intepat la bani iar acum face pe prostu', ca nu intelege ce e ala geam cu 3 foi. da-i șpiț.

Edited by laffin, 29 January 2021 - 03:11.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Poste1ioan, on 29 ianuarie 2021 - 00:02, said:

... Am trimis banii, a platit avansul, oamenii au venit si au instalat geamurile ieri, le-a dat restul de bani. Cam asta e situatia.
...
mie-mi suna a teapa.... ca ferestrele au costat mai putin.

eu in locul tau ceream proforma pe mail (eventual factura) si plateam eu in contul firmei.


#25
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
e posibil sa fie mai scump din cauza acelui geam semirotund... ala e mai scump, nu-l platesti la acelasi pret/mp
poate te lamuresti din facturi

Edited by apocalipsul, 29 January 2021 - 06:55.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Necesit.ro
Zici ca vrei sa cumperi, și primești oferte. Te prinzi dacă e supraevaluat sau nu.

#27
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Initiator, las-o asa ca iti consumi nervii si viata. Si cu tamplaria si aici pe forum. Faptul este consumat, in conditiile date ai rezolvat o problema: ai pus termopane de la distanta. Bucura-te de partile frumoase, termopanele sunt niste nimicuri.

#28
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Poste1ioan, on 29 ianuarie 2021 - 00:02, said:


Trebuie sa-mi gasesc un diriginte de santier serios in care sa am incredere sa supravegheze lucrarea. Mai am de bagat vreo 30 mii euro in apartamentul ala, nu vreau sa fiu dezamagit cand totul e gata. Am crezut ca omul cu acoperisul e dirigintele de santier, ca mi-a fost recomandat ca om serios, dar se pare ca trebuie sa gasesc pe altcineva.


Barbate,daca nu esti din Romania,stai cuminte la locul tau de dincolo de gard si munceste,salveaza banul si apoi,dupa ce dai pe la doctori pentru maini rupte,spate stricat si alte maruntaie distruse de munca de eroic "soim al patriei" pe aici...well,banii ramasi iti faci tu cu mana ta ce poti si vrei

Eu nu as baga acea suma vehiculata de tine aici public,de la distanta !

Eu daca sunam pe OLX sa intreb ceva cu numar din afara tarii,mi se spunea o poveste.
Daca sunam acuma cu numar din Romania,lucrurile sunt evaluate in alt mod !


Sanatate.

#29
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
Asta e ce a fost instalat. Pentru 90 euro mai mult, am avut oferta pentru 44mm Low-E + F4 + F4 + Argon
Deci, parerea mea e ca am fost tras in piept.

Totusi am o intrebare, cat de bune sunt geamurile instalate? Sunt acceptabile?

Aici e ce a fost instalat:
[ https://i.imgur.com/utipcRs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Feroneria vorne e probabil cea mai ieftina de pe piata

#31
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View Postbogumilandia, on 01 februarie 2021 - 21:01, said:

Feroneria vorne e probabil cea mai ieftina de pe piata
este și mai "heftina"😜🤐, avantajul e că o iei gata coclită🤣🤣🤣

#32
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Poste1ioan, on 01 februarie 2021 - 19:55, said:

Asta e ce a fost instalat. Pentru 90 euro mai mult, am avut oferta pentru 44mm Low-E + F4 + F4 + Argon
Deci, parerea mea e ca am fost tras in piept.

Este complicat, teoretic pare că ai fost “tras în piept”, practic depinde cât de mult.

Un geam tripan (trei sticle) de 44mm poate avea un coeficient de transfer termic de 0,6 w/mpk (foarte aproape de maxim cât se poate, 0,5),  tripanul în configurația dată de tine are 0,8 w/mpk, asta dacă cineva poate crede că un termopanist care configurează tripanul cu doar o singură sticlă cu depunere (low e) pune și argon. Eu nu cred că ai fi avut argon, tripanul pe care l-ai fi primit ar fi fost 100% fără argon și ar fi avut un coeficient de transfer termic de 1.0 w/mpk.

Termopanul (două sticle), aici puțini sunt cei care se riscă să facă magii, dacă ce ai tu pe ofertă nu ar fi realitate cel mai grav ar fi să nu ai acel low-e care apare pe ofertă și să ai sticlă cu transfer termic de 2,7 w/mpk. Dar cum am spus este greu de crezut acest lucru, pentru că pe cei care se riscă la așa ceva trebuie să-i cauți bine, să-i meriți, să fi greșit tu cu ceva, rău de tot.

Din ofertă rezultă un termopan 24 mm cu depunere low -e pe una dintre sticle și fără argon, această configurație are un coeficient de transfer termic de 1,3 w/mpk. Un termopan bun, cu argon si planitherm one (un low-e mai bun) sau cu 4s are un coeficient de transfer termic de 1.0 w/mpk. Adică același coeficient de transfer termic pe care bănuiesc eu că l-ai fi avut la tripan-ul din descrierea ta “low-e+f4+f4+ argon”, pentru că eu bănuiesc că nu ai fi avut argon.

Cum interpretăm ce am spus mai sus? Simplu, ți-ai fi luat o țeapă oricum, atât că cea pe care ți-ai luat-o este mai ieftină cu 90 euro. Dacă ai ști câtă lume își ia țeapa mai scumpă nu te-ai mai plânge atâta.

Așa este când vrei trei sticle și atât, crezând că 3>2 rezultă 3 mai bun decât 2 și atât.
La fel este țeapa și la profile, atunci când crezi că 7 camere este mai bun decât 5 și atât, poți primi un profil cu 7 camere care face mai puțin decât unul cu 5, dacă-l mai ajută și sticla, poți lua un kkt cu 7 camere și poți fi fericit.

Altfel, eu aș fi fericit că nu am tripan pe profil KBE cu feronerie Vorne. Profilul n-ar fi o problemă, chiar dacă nu-mi place mie, l-am folosit, am pus tripan pe el de 38mm și nu sunt probleme, dar am respectat niște reguli. La tine dacă nu avem argon și avem feronerie vorne, fix tripanul mai lipsea, pentru că este foarte posibil ca profilul să fi fost armat necorespunzător, cum probabil este.

#33
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 02 februarie 2021 - 20:57, said:



Este complicat, teoretic pare că ai fost “tras Ă®n piept”, practic depinde cât de mult.

Un geam tripan (trei sticle) de 44mm poate avea un coeficient de transfer termic de 0,6 w/mpk (foarte aproape de maxim cât se poate, 0,5),  tripanul Ă®n configurația dată de tine are 0,8 w/mpk, asta dacă cineva poate crede că un termopanist care configurează tripanul cu doar o singură sticlă cu depunere (low e) pune și argon. Eu nu cred că ai fi avut argon, tripanul pe care l-ai fi primit ar fi fost 100% fără argon și ar fi avut un coeficient de transfer termic de 1.0 w/mpk.

Termopanul (două sticle), aici puțini sunt cei care se riscă să facă magii, dacă ce ai tu pe ofertă nu ar fi realitate cel mai grav ar fi să nu ai acel low-e care apare pe ofertă și să ai sticlă cu transfer termic de 2,7 w/mpk. Dar cum am spus este greu de crezut acest lucru, pentru că pe cei care se riscă la așa ceva trebuie să-i cauți bine, să-i meriți, să fi greșit tu cu ceva, rău de tot.

Din ofertă rezultă un termopan 24 mm cu depunere low -e pe una dintre sticle și fără argon, această configurație are un coeficient de transfer termic de 1,3 w/mpk. Un termopan bun, cu argon si planitherm one (un low-e mai bun) sau cu 4s are un coeficient de transfer termic de 1.0 w/mpk. Adică același coeficient de transfer termic pe care bănuiesc eu că l-ai fi avut la tripan-ul din descrierea ta “low-e+f4+f4+ argon”, pentru că eu bănuiesc că nu ai fi avut argon.

Cum interpretăm ce am spus mai sus? Simplu, ți-ai fi luat o țeapă oricum, atât că cea pe care ți-ai luat-o este mai ieftină cu 90 euro. Dacă ai ști câtă lume Ă®și ia țeapa mai scumpă nu te-ai mai plânge atâta.

Așa este când vrei trei sticle și atât, crezând că 3>2 rezultă 3 mai bun decât 2 și atât.
La fel este țeapa și la profile, atunci când crezi că 7 camere este mai bun decât 5 și atât, poți primi un profil cu 7 camere care face mai puțin decât unul cu 5, dacă-l mai ajută și sticla, poți lua un kkt cu 7 camere și poți fi fericit.

Altfel, eu aș fi fericit că nu am tripan pe profil KBE cu feronerie Vorne. Profilul n-ar fi o problemă, chiar dacă nu-mi place mie, l-am folosit, am pus tripan pe el de 38mm și nu sunt probleme, dar am respectat niște reguli. La tine dacă nu avem argon și avem feronerie vorne, fix tripanul mai lipsea, pentru că este foarte posibil ca profilul să fi fost armat necorespunzător, cum probabil este.
corect,mă întreb oare aceia care se zgircesc la o feronerie buna baga restul de bani in armatura,sticla sau....... buzunar?sau daca au blu 92 sau veka 82 restul nu mai contează? Fără supărare dar mama proștilor e mereu gravida😳😳😭

#34
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

View PostDorel-Jefuitorul, on 02 februarie 2021 - 20:57, said:


Este complicat, teoretic pare că ai fost “tras în piept”, practic depinde cât de mult.


Multumesc mult pentru raspunsul detaliat.
Greseala mea a fost ca nu am intrebat aici pe forum la ce sa fiu atent INAINTE sa comand geamurile, nu dupa. Acum e prea tarziu, trebuie sa ma multumesc cu ce e. Cum a zis altcineva mai sus, "las-o asa ca iti consumi nervii si viata".

#35
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostTimplarualin, on 02 februarie 2021 - 22:25, said:

corect,mă întreb oare aceia care se zgircesc la o feronerie buna baga restul de bani in armatura,sticla sau....... buzunar?sau daca au blu 92 sau veka 82 restul nu mai contează? Fără supărare dar mama proștilor e mereu gravida������

Ofertanții de tâmplărie nu se zgârcesc neapărat, ei doar ofertează produse diferite, unele mai ieftine, altele mai scumpe.

Cumpărătorii se zgârcesc, cred că este și cazul tău, ai o postare anterioară în care spui că omul tău de la fața locului a gasit un preț mai mic sau mai bun (nu contează pentru că oricum nu ai de unde să știi tu asta) și de aia ai ales tâmplăria pe care o ai.

Eu am spus mai sus că profilul nu ar fi o problemă, dar veka 82 și blu 92 cu vorne eu încă nu am văzut și văd multă tâmplărie, de toate felurile, cu toate profilele, în diferite variante de țeapă sau ok din toate punctele de vedere.

Ideea este că, cu cât mergi mai sus la profil, cu atât este mai mică șnsa să-ți iei o țeapă. După asta, cu cât mergi mai sus ca bani, cu atât există posibilitatea ca țeapa să fie foarte mică sau deloc.

#36
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Scuze colegu, am rămas cu impresia că vorbesc cu inițiatorul topicului, nici nu m-am uitat la nume când am scris răspunsul. Rămân însă valabile multe lucruri, mai puțin că ar fi vorba despre tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate