Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Metal care nu corodeaza

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Daca deschizi un astfel de topic pe stiinta, o sa-ti recomande lumea aur, iridiu, platina, paladiu, rodiu etc..
:D

Dar altfel, e bun si aluminiu pentru aplicatia ta. Sau o tabla emailata, inox alimentar, etc.
De corodat corodeaza toate in anumite conditii, dar fiecare dintre ele pasiveaza, sau intr-un fel au altul protejeaza impotriva coroziunii data in principal de temperatura mare.
Nici fonta nu se corodeaza, daca nu e tinuta in apa, doar ca nu exista tabla de fonta. Or exista totusi placi de fonta.
Cenusa are caracter bazic, amestecata cu apa. N-ar trebui sa corodeze un metal, care e electropozitiv. Problema ramane coroziunea apei si a oxigenului din aer sub actiunea temperaturilor inalte.
Apa in plus poate genera coroziune galvanica.
Dar in plus, nu-ti trebuie metale nobile pentru a te proteja de baze si de oxigen. Mai sunt si alte fenomene chimice care protejeaza metalul.

In principiu, ceea ce-ti trebuie tie e o solutie practica, nu una stiintifica. Mai bine intrebai pe forumurile dedicate lucrarilor practice.

#20
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
separator de particule la un cos de soba?
e euro7 ?
ps: daca ,,ciclonul" -este doar de acea exhaustor de inox care se roteste, sa sti ca ala e ptr ventilatii, nu ptr cosuri de fum!
adica ala iti mareste tirajul, aruncand astfel caldura pe cos!
de obicei, la cosurile ptr cazane pe lemne, se urmareste exact invers: sa micsoram irajul, asa incat fumul cald sa aiba timp sa dedeze caldura catre cazan!

Edited by richi_e, 27 January 2021 - 15:00.


#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Contra acizilor puternici nu rezista niciun material.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFriskey, on 27 ianuarie 2021 - 15:03, said:

Contra acizilor puternici nu rezista niciun material.

Sticla. :D

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nici.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFriskey, on 27 ianuarie 2021 - 16:02, said:

Nici.

Hai mai, ce "nici"!?

N-ai in cosul de fum asa acizi incat sa nu reziste sticla la ei.

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vorbeam strict teoretic, cum a zis initiatorul.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2021 - 14:01, said:

Metalele sunt corodate. Așa e corect.

Adica se corodeaza.

#27
quark7

quark7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.10.2009

View Postapocalipsul, on 27 ianuarie 2021 - 11:00, said:

exista colector de condens pentru cosul de fum
cel mai bine e sa iei masuri pentru a evita condensarea gudronului... izolatie termica in primul rand

Ceva am facut prost la partea de izolare... acum e tardiv sa rezolv asta, cosul are 16 metri inaltime, diametru 40cm. Pana nu gasesc o nacela de inchiriat sa tai tabla care tine izolatia si sa inlocuiesc....dureaza. Macar drumul de fum de la centrala la cos sa il rezolv cumva...
La ce curs prastie de fochist am facut, printre putinele lucruri utile invatate au fost ca fumul (la centrala mea pe lemne cel putin am inteles) ar trebui sa aibe >140 grade celsius in mod ideal pentru a nu face condens. Amu cred ca trebuie sa verific daca asa era, si sa verific si la mine ce temperatura am la iesire. Dar sigur nu am atat, ca s-ar simti pe caile de evacuare...

View Postrichi_e, on 27 ianuarie 2021 - 14:59, said:

separator de particule la un cos de soba?
e euro7 ?
ps: daca ,,ciclonul" -este doar de acea exhaustor de inox care se roteste, sa sti ca ala e ptr ventilatii, nu ptr cosuri de fum!
adica ala iti mareste tirajul, aruncand astfel caldura pe cos!
de obicei, la cosurile ptr cazane pe lemne, se urmareste exact invers: sa micsoram irajul, asa incat fumul cald sa aiba timp sa dedeze caldura catre cazan!
E centrala industriala... 700 kw, apa calda, cos 16m inaltime, 40cm diametru. Separatorul ala de particule nu stiu de ce este acolo, probabil ca sa indeplineasca cerintele de mediu... habar n-am. Ideea e ca daca a fost, va trebui sa existe in continuare (parerea mea!).

Partea cu transferul caldurii e adevarat, insa daca scade temperatura gazelor prea mult sigur face condens... am vazut cosuri rupte in doua de coroziune, si la 16inaltime situatia e destul de grava.

View Postmaccip, on 27 ianuarie 2021 - 14:38, said:

In principiu, ceea ce-ti trebuie tie e o solutie practica, nu una stiintifica. Mai bine intrebai pe forumurile dedicate lucrarilor practice.
Practic am solutia de la colegi: faci alt echipament, din tabla ieftina, si il schimbi cat de des trebuie. Eu sunt mai lenes si ma gandeam ca am o solutie mai trainica.
Si da...am anticipat raspunsurile cu aur, dar nu stiam de restul ce le-ai mentionat :)
Oricum, intrebarea cred ca e mai mult pentru mine, in categoria Life-Long Learning.

Edited by quark7, 28 January 2021 - 09:46.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postadisz, on 27 ianuarie 2021 - 16:33, said:

Adica se corodeaza.
Nu. Nu pe sine-se.
Doar sunt corodate de agenții externi.

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View Postquark7, on 28 ianuarie 2021 - 09:44, said:



Ceva am facut prost la partea de izolare... acum e tardiv sa rezolv asta, cosul are 16 metri inaltime, diametru 40cm. Pana nu

Practic am solutia de la colegi: faci alt echipament, din tabla ieftina, si il schimbi cat de des trebuie. Eu sunt mai lenes si ma gandeam ca am o solutie mai trainica.
Si da...am anticipat raspunsurile cu aur, dar nu stiam de restul ce le-ai mentionat :)
Oricum, intrebarea cred ca e mai mult pentru mine, in categoria Life-Long Learning.

Problema dumitale nu e atat materialul cat gazele, compozitia lor, de fapt constructia si functionarea instalatiei de incalzire.

Nici un material pentru cos nu va fi perfect, cel putin din cele la care ai acces, nu vorbesc de metale mai exotice sau acoperiri interioare cu amestecuri ceramice.
Temperatura gazelor, compozitia, particule solide, continutul de apa si alte substante sau gaze.
Centralele mai noi au dispozitive de extragere a apei din gazele de ardere, dar problema principala este combustibilul folosit aici, lemnul.
Nu cred ca vei gasi solutii si recomandari aplicabile in cazul gazelor de la arderea lemnului. Pentru arzatoarele de gaz sau carbune deja lucrurile stau altfel, valori de 25 ani functionare neintrerupta pentru cosuri din otel sunt obisnuite acolo.

Deci, asa cum au spus ceilalti, segmente din material ieftin, usor de montat/demontat schimbate periodic. Atentie mai mare la calitatea lemnului folosit, la starea filtrului (f important, pentru ca depozitele de funingine si alte substante pe peretii interiori atrag vaporii de apa si alte lichide care-si incep lucrarea in conditii optime). Curatarea periodica ajuta desigur dar e cam scump in cazul dumitale.
Treci pe gaz natural :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate