Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Colet cu ramburs, platit deja online

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
crazycrix

crazycrix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2021
Buna tuturor

Am făcut o comanda pe Okazii pentru o carte pe care mi-o doream de mult. Momentan nu sunt in tara deci decid sa plătesc cu cardul si sa o livrez a casa la bunica pe numele ei. Toate bune si frumoase pana când vânzătorul îmi scrie ca a trimis coletul si ca e cu ramburs... De aici o întreagă epopee...
Am contactat serviciul clienților care mi-a spus ca ea ar putea modifica tipul de livrare, dar clar nu vrea. Mult mai mult, îmi spune sa accept livrarea, sa plătesc si sa-i si mai dau si datele mele bancare ca îmi trimite ea bani care i-am plătit in plus pe card. Cum sa nu. Am făcut deja reclamație (cu tot cu poze de la emailurile trimise) pe site si bani sunt blocați, problema mea este coletul care va ajunge oricum la bunica.

I-am spus sa nu plătescă si sa refuze sa preia coletul, întrucât comportamentul vânzătorului a fost necorect - Știa ca este achitat!
Acum ma întreb: care sunt consecințele pentru bunica? Femeia nu are nici o vina in treaba asta, dar acum ar trebui sa vina un colet pe numele ei de plătit... Posta o poate obliga oricum sa plătească?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nicio problema. Nu pateste nimic bunica.
Curier sau posta romana?
Cel ce a trimis pachetul va plati si returul.
Insa tu ai de muncit sa iti recuperezi banii.
Cum ai facut plata? Transfer bancar?
Greu ... Banca va procesa plata in 2-3 zile si apoi... pa, pa banii.

Ai platit cu cardul? hmm. Posibil chiar o teapa si mai mare.
Daca era o pagina fake in care ai pus datele cardului.

Daca faceai plata din internet banking era mult mai sigur

Edited by dorin_2k, 26 January 2021 - 18:50.


#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Posta nu obliga pe nimeni . Se intoarce  coletul .
E posibil sa fie ultima lui/ei  tranzactie pe  okazii (de  vanzator  zic ) .
Bine ca-s  blocati banii.

Edited by scub, 26 January 2021 - 18:51.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcrazycrix, on 26 ianuarie 2021 - 17:39, said:

si sa-i si mai dau si datele mele bancare
Doar numele si IBAN-ul ii trebuie sa iti faca o plata.

Dar cum ai platit tu online?
Ca ii apare oricum cine a facut plata si IBAN-ul tau.

Edited by dorin_2k, 26 January 2021 - 18:57.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
coletul nu vine garantat ca n-a fost trimis dar banii tai din cont se pot duce daca ti-ai dat datele.
au mai vandut carti pe aici si altii

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Plata cu cardul pe Okazii? Nu as face asa ceva.

Edited by pasilla, 26 January 2021 - 19:33.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 26 ianuarie 2021 - 18:49, said:


Ai platit cu cardul? hmm. Posibil chiar o teapa si mai mare.
Daca era o pagina fake in care ai pus datele cardului.

Daca faceai plata din internet banking era mult mai sigur
Inițiator. Ai citit mai sus?
Verifica banii din cont.
Daca inca ii mai ai, blochează repede cardul.
Daca nu ii mai ai.... nasol moment.


Săptămânal citesc astfel de înșelăciuni.
"Are balta peste".
Ar fi bine să mă înșel, dar.... mici șanse.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cum naiba ai platit cu cardul ?

I-ai dat respectivului nr de card si codurile e securitate ?
Ca e cam teapa din cate inteleg eu.

Contacteaza-ti banca si blocj=heaza cardul..

Plus ca - in cazul unei livrari cu ramburs, expeditorul poate oricand anula acel ramburs. Dar numai el.

#9
crazycrix

crazycrix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2021
A fost trimis cu Posta Romana. Sincer nu prea îmi pasa de bani, ma interesează sa nu aibă ea probleme, nu vreau sa plătească nimic din cauza mea.
Mai nou vânzătorul mi-a trimis alt email, zicând ca ar fi vina mea, si anume:

Daca citeati specificatiile produsului de pe okazii, observati sa stipulez ca trimit doar prin posta cu plata ramburs. Nu am avut de unde sa stiu ca ati platit in avans, nu ma anunta aplicatia. Prin urmare, confor aprobarii dumneavoastre, in care nu ati mentionat nimic despre plata in avans, v-am trimis cartea conform specificatiilor din aplicatie.
Regret neintelegerea, dar nu cred ca eu am provocat-o.

Eu sincer am văzut ceva ce voiam si am cumpărat... nu trebuia scoasa plata prin card? Nu se poate? Este posibil ca vânzătorul sa nu fi văzut ca produsul este achitat?? Trebuia sa-i spun eu ca am achitata deja?? Eu am confirmat numai adresa, ca asta ma întrebat. Sincer e prima data când cumpăr de pe Okazii, si cred ca si ultima.
In plus Termeni și Condiții de pe Okazii spun ca:

4.6.18. Detalii plata si livrare
Vanzatorul are obligatia de a introduce toate detaliile legate de livrarea si plata produsului in sectiunile special destinate din pagina produsului. Nu este permis ca vanzatorul sa afiseze conditiile de livrare si plata doar in descrierea articolului. Descrierile care incalca aceasta regula pot fi editate de catre Serviciul Asistenta Clienti.


Am plătit pe Okazii, nu i-am trimis nimic vânzătorului, doar adresa si numele pentru livrare.

View Posteiffel, on 26 ianuarie 2021 - 19:48, said:

I-ai dat respectivului nr de card si codurile e securitate ?

Plus ca - in cazul unei livrări cu ramburs, expeditorul poate oricând anula acel ramburs. Dar numai el.

Persoana respectiva nu are nimic. Am rugat-o sa anuleze rambursul si asta este răspunsul care l-am primit: Este mai complicat sa cer schimbarea tipului de trimitere la Posta Romana, mai ales ca pachetul a plecat deja. Fie solicitati celor de pe Okazii sa anuleze plata, fie aveti incredere ca va voi returna banii. Am mai avut astfel de situatii si intodeauna am fost corecta in relatia cu partenerii mei.

Eu clar nu scot reclamația de pe Okazii, daca am greșit eu sa-si tina banii care sunt blocați.

Edited by Dany_Darke, 26 January 2021 - 20:03.


#10
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009
Greseala este si de la site-ul Okazii fiindca nu evidentiaza clar vanzatorului ca s-a platit cu cardul.Am patit-o si am discutat cu acel client si a fost de acord sa ii transfer valoarea rambursului si sa ridice apoi coletul.

View Posteiffel, on 26 ianuarie 2021 - 19:48, said:

Cum naiba ai platit cu cardul ?

I-ai dat respectivului nr de card si codurile e securitate ?

Cumparatorul plateste de fapt in contul Okazii si apoi site-ul trimite catre vanzator banii incasati dupa 2-3 saptamani. Nu este nicio inselaciune cum sustin unii pe aici.

Edited by Rainwish, 26 January 2021 - 19:57.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRainwish, on 26 ianuarie 2021 - 19:56, said:

Cumparatorul plateste de fapt in contul Okazii si apoi site-ul trimite catre vanzator banii incasati dupa 2-3 saptamani.
Cum trimite banii ?

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am pățit-o și eu, a fost o eroare a vânzătorului. Am preluat coletul, mi-a virat banii în cont. Dacă n-ar fi făcut asta, aveam datele lui bancare, sunt sigur că se pricepea poliția să-l găsească.

#13
crazycrix

crazycrix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2021

View PostSmurfK, on 26 ianuarie 2021 - 20:18, said:

Am pățit-o și eu, a fost o eroare a vânzătorului. Am preluat coletul, mi-a virat banii în cont. Dacă n-ar fi făcut asta, aveam datele lui bancare, sunt sigur că se pricepea poliția să-l găsească.
Problema e ca nu vreau sa plătească nimic bunica. Mie mi se pare o lipsă de transparentă din partea sa, chiar daca este si neatenție din partea mea... Ar fi putut sa ma avertizeze înainte de al trimite. Nu prea este corect ca eu sa plătesc de doua ori.. sau nu?

#14
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009

View Postpasilla, on 26 ianuarie 2021 - 20:16, said:

Cum trimite banii ?
In ibanul setat in cont.

View PostSmurfK, on 26 ianuarie 2021 - 20:18, said:

Am pățit-o și eu, a fost o eroare a vânzătorului. Am preluat coletul, mi-a virat banii în cont. Dacă n-ar fi făcut asta, aveam datele lui bancare, sunt sigur că se pricepea poliția să-l găsească.
Ma indoiesc ca aveai datele bancare ale vanzatorului de pe okazii; plata facuta de tine a intrat in contul firmei care detine site-ul.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRainwish, on 26 ianuarie 2021 - 20:31, said:

In ibanul setat in cont.
Ms de info. Oricum ciudat serviciu.

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postpasilla, on 26 ianuarie 2021 - 20:37, said:

Oricum ciudat serviciu.
bine zici, n-am mai auzit asa ceva, numai in Ro sa platesti cand primesti coletul, peste tot vrei ceva, prima data platesti, nimeni nu trimite ceva pana n-are banii-n cont

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcrazycrix, on 26 ianuarie 2021 - 20:23, said:

Problema e ca nu vreau sa plătească nimic bunica. Mie mi se pare o lipsă de transparentă din partea sa, chiar daca este si neatenție din partea mea... Ar fi putut sa ma avertizeze înainte de al trimite. Nu prea este corect ca eu sa plătesc de doua ori.. sau nu?
Las-o mai in pace pe bunica! Ea nu are ce sa pateasca... Doar nu vin camatarii la ea sa o stranga de gat! Daca refuza coletul el pleaca inapoi si gata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate