Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Rambursare anticipata credit bcr si asigurare de viata

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Am un credit de nevoi persoanale care mai are 1 an pana la data scadenta.

Minunata banca bcr nu discuta cu tine fara programare asa ca ma documentez ai eu pe internet pana sa ajung la o discutie cu ei, sa am bani pregatitit si actele si ideile.

Ma intereseaza persoane care au stins credite bancare, procedura.
Vreau sa sting si asigurarea respectiva in aceeasi timp cu creditul.
Care este procedura? Te duci pregatit cu bani, probabil consultantul financiar iti face o chitanta si mergi si platesti la casierie sumele respective si apoi te duci la consultant sa faca inchiderea.

Asigurarea de viata o inchide consultantul financiar in aceeasi timp cu creditul?

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Nu stiu cum e pt.creditul de nevoi personale, dar la.anticipat se 8nchide automat asigurarea, fiind calculata pt valoarea ramasa, pana l.achitare completa. Nu esti obligat sa ai banii sa platesti pe loc, e suficient sa pui intrebarea, nu esti si obligat sa platesti, dar va trebui in caxul asta sa faci 2 drumuri. S-ar putea sa ai o taxa de rambursare anticipata de platit

#3
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
In contract zice 1% taxa rambursare anticipata dar nu zicea nimic despre procedura.
Vreau sa stiu daca in idee treburile sunt asa de simple, sa ma duc cu bani si pe loc sa stinga creditul si asigurarea.
Poate sa inchida si contul bancar si cardul atasat?
Fiind totusi pandemie vreau sa evit cat mai mult drumurile.

Edited by DuskGerman, 25 January 2021 - 20:52.


#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 DuskGerman, on 25 ianuarie 2021 - 20:49, said:

In contract zice 1% taxa rambursare anticipata dar nu zicea nimic despre procedura.
Vreau sa stiu daca in idee treburile sunt asa de simple, sa ma duc cu bani si pe loc sa stinga creditul si asigurarea.
Poate sa inchida si contul bancar si cardul atasat?
Fiind totusi pandemie vreau sa evit cat mai mult drumurile.
Eu am inchis mai demult (nu la bcr dar ar trebui sa fie la fel procedura). Daca ai banii, ii depui sau ii transferi in cont (inainte sa vorbesti cu ei sa iti dea exact suma de plata, in general ai 1% comision de rambursare anticipata, nu ar trebui sa fie alte costuri). Din experienta, cardul (daca te-au pus sa iti faci si card la ei) nu se inchide automat, trebuie sa ceri tu explicit sa inchizi toate serviciile pe care le doresti (nu cred ca bcr e diferita). Daca nu, ramai cu ele active, bancii ii convine.

#5
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
alimenteaza contul cu suma ramasa de plata,la banca te duci sa semnezi actele si in principiu in aceeasi zi vor retrage banii si inchide creditul,pentru a inchide si contul teoretic e posibil dar trebuie sa fie pe 0 contul

#6
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Mie dragutii astia mi-au marit rata, pentru ca nu mai incasez salariul la ei in cont.Le-am spus''fratilor, nu mai incasez deloc salariu, sunt somer!''Nu conteaza, asta e.
Scuze..

#7
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu ai asigurare?

#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu pentru rambursare anticipata la PrimaCasa, transfer suma in cont si doar sunt in CallCenter unde fac solicitarea. In aprox 2 zile se rezolva.
Poti intreba in CallCenter care ar fi procedura. Poate faci telefonic rambursarea si la banca te mai duci doar pentru a primi adresa de inchidere a creditului.

Edited by mannyx92, 25 January 2021 - 21:50.


#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
Asigurarea nu trebuie s-o inchizi. Se inchide de la sine in momentul in care va expira, pentru ca logic, nu-i asa?, nu o vei mai plati.

#10
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006

 DuskGerman, on 25 ianuarie 2021 - 21:44, said:

Nu ai asigurare?
Eu? Am.Dar nu cred ca are legatura cu dobanda.Baiatul de am vorbit cu el, mi-a zis ca dupa ce revin la serviciu sa sun la ei(in caz ca incasez din nou salariul la ei), sa spun ca primesc salariul la ei , si vor modifica dobanda la loc.Dar sa sun, ca nu se face automat, ca marirea Posted Image

#11
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Bine de știut:

(3) Creditorul nu are dreptul să aplice penalizări, să perceapă compensație sau orice alte costuri de la consumator în cazul rambursării anticipate.

Art. 43. -
În situația în care creditul este rambursat anticipat și există un contract de asigurare atașat creditului, consumatorul poate opta fie pentru menținerea în vigoare a contractului de asigurare, cu încheierea unui act adițional în vederea schimbării beneficiarului asigurării, fie pentru încetarea valabilității acestuia, cu posibilitatea restituirii diferenței de primă aferentă perioadei rămase, conform prevederilor condițiilor de asigurare.

https://lege5.ro/gra...geydimrygmztooa

Eu înțeleg că acel 1% este contrar legii. Dar poate am înțeles eu greșit. Legea este OU 52/2016.

#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Toate bancile percep 1% daca ai credit cu dobanda fixa si 0% la cele cu dobanda variabila. E cam neclara legea din pacate

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

 dany67, on 25 ianuarie 2021 - 21:36, said:

Mie dragutii astia mi-au marit rata, pentru ca nu mai incasez salariul la ei in cont.Le-am spus''fratilor, nu mai incasez deloc salariu, sunt somer!''Nu conteaza, asta e.
Scuze..
Pai daca tot stai bine cu banii, au zis sa te ajute cu o rata mai mare.
De curiozitate, cu cat ai dobanda mai mare?

#14
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
De la 640 la 665 Posted Image
Somajul 589 Posted Image

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 dany67, on 25 ianuarie 2021 - 21:36, said:

Mie dragutii astia mi-au marit rata, pentru ca nu mai incasez salariul la ei in cont.Le-am spus''fratilor, nu mai incasez deloc salariu, sunt somer!''Nu conteaza, asta e.
Scuze..
Acest aspect apare in contractul incheiat cu ei, citeste-l Cand ai facut creditul, ti-au dat probabil cu 1% (cam asa e de obicei) mai mica dobanda cu conditia sa iti primesti la ei salariul. Si te-ai bucurat ca e dobanda mai mica. Daca nu mai incasezi salariul la ei, tot in contract spune ca se revine la dobanda clasica, fara acel bonus. Stiu ca asa aveam si eu acuma ceva ani cand am facut un credit de nevoi personale, aparea in contract clar ce si cum.
Ei nu fac decat sa respecte contractul semnat intre tine si ei.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 mannyx92, on 25 ianuarie 2021 - 22:36, said:

Toate bancile percep 1% daca ai credit cu dobanda fixa si 0% la cele cu dobanda variabila. E cam neclara legea din pacate


Neclara dar se aplica. La ING, dobanda variabila, 0% comision de rambursare. Si apropos de asigurare, oricum expira in 30 de zile. Am mai platit alea 30 de zile si apoi am anuntat ca nu mai doresc nici o asigurare. Case solved.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate