Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre Ivermectina (Stromectol)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Discutii generale despre Ivermectina la om.

https://ro.wikipedia...iki/Ivermectina

"Ivermectina este un derivat semisintetic din clasa avermectinelor, un grup de lactone macrociclice produse de Streptomyces avermitilis, fiind utilizat ca antihelmintic. Ea are o acțiune microfilaricidă în oncocercoză (boală parazitară determinată de Onchocerca volvulus) și reduce numărul microfilariilor fără efectele toxice ale dietilcarbamazinei. Ivermectină are, de asemenea, o acțiune microfilaricidă în filarioză limfatică și este utilizat în tratamentul acesteia. Ivermectină este activă și în alte helmintiaze. Acesta este utilizată în tratamentul strongiloidozei și a fost încercată în unele infecții cu Mansonella. Este folosită în tratamentul unor boli parazitare ale pielii, inclusiv scabia și pediculoza.

Molecula a fost descoperită în 1975 și a fost aprobată pentru uz medical în anul 1981. Se află pe lista medicamentelor esențiale ale Organizației Mondiale a Sănătății.

În SUA este folosită sub denumirile comerciale Stromectol și Sklice. În România nu este autorizată pentru tratamentul uman."

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
mai nou, a fost folosita cu ceva succes si la covid!
dar, ca si hidroxiclorochina, e (mult) prea ieftina si nu e rentabila!

#3
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,178
  • Înscris: 08.01.2021
Plaquenil e 5€ flaconul, si eu medicament de pe vremea lui Pazvante, cu costurile de cercetare/dezvoltare/omologare  amortizate de mult si poate fi produs oriunde.  

Vaccinul de la Oxford e 1.78€/doza, cel de la jenssen cam 8€,  iar cel de la Pfizer e cel mai scump si e 12€ doza (aka 24€ de caciula), si abia au fost dezvoltate cu costuri destul de importante.  Oare cate or fi de rentabile?

Edited by KiloW, 23 January 2021 - 11:37.


#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
O discutie interesanta cu un medic roman din America [youtube].

➥ Marius Tucă a vorbit cu medicul român Ion Alexie, miercuri, la Aleph News.
➥ „Este un medicament destul de bun și foarte sigur. Are efecte secundare minime, se folosește în toată lumea”, a spus medicul.
➥ Ion Alexie: Problema este că mulți nu vor să se vaccineze. Acești oameni se vor infecta și vor împrăștia boala.

#5
adrian77ene

adrian77ene

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2021
Am folosit Ivermectin anul trecut pentru o parazitoza (chist hidatic). O singura doza calculată ca la pisici 0,2 mg/kg corp adică 16 mg la greutatea mea. Rezultatele au fost atât de bune încât m-am crezut vindecat definitiv, după o săptămână au reapărut simptomele acestei boli păcătoase de care mă tratez și în prezent. Pentru cine vrea să încerce doza uzuala este de 0,2 - 0,5 mg/kg corp, apar efecte secundare la doze peste 1mg/kg corp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate