Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Monitor pentru editari foto, ocazional gaming, browsing

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc de raspunsuri, am mers pe AOC

#20
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019
sa pui aici ceva pareri despr emonitorul ala. urmeaza sa achizitionez si eu unul si nu m-am decis pe care sa-l iau, momentan folosesc un hp de 24', dar e cam vechi

#21
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ Tidel - am luat AOC Q2781 si un DELL S2721, am mai multe calculatoare in camere diferite si am zis poate mai iau unul. Din fabrica, mi-au placut amandoua, ceva mai ok AOC. Dupa calibrare, mi s-au parut foarte asemanatoare. Fara pixeli morti, nu am vazut ceva deranjant la nici unul. Am pastrat doar DELL, mi-a placut mai mult cum e facut si la specificatii parca sta mai bine. La AOC am facut retur. Cred ca o sa mai iau un S2721 pentru cealalta camera.
Daca vrei poze sau ceva anume, scrie. Mi se pare foarte ok, scrisul se vede foarte bine, culori bune, foarte multumit de el. Nu am incercat inca Xbox sa vad cum e.

#22
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019

View Postlopi, on 05 februarie 2021 - 17:25, said:

@ Tidel - am luat AOC Q2781 si un DELL S2721, am mai multe calculatoare in camere diferite si am zis poate mai iau unul. Din fabrica, mi-au placut amandoua, ceva mai ok AOC. Dupa calibrare, mi s-au parut foarte asemanatoare. Fara pixeli morti, nu am vazut ceva deranjant la nici unul. Am pastrat doar DELL, mi-a placut mai mult cum e facut si la specificatii parca sta mai bine. La AOC am facut retur. Cred ca o sa mai iau un S2721 pentru cealalta camera.
Daca vrei poze sau ceva anume, scrie. Mi se pare foarte ok, scrisul se vede foarte bine, culori bune, foarte multumit de el. Nu am incercat inca Xbox sa vad cum e.
dell-ul asta il ai ? https://www.emag.ro/...f/pd/DZY0G3MBM/

#23
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ Tidel_wave - nu, cu panel VA si FullHD, am luat cel cu IPS si 1440:
https://www.emag.ro/...a/pd/D9MWTDMBM/

- pentru editare foto, e ok. constructie - extrem de multumit, ca la orice DELL avut de pana acum, culori foarte ok, luminozitate foarte ok. Pentru browsing, gaming - personal, as fi preferat un FullHD la 27 inch. Probabil se vedeau pixelii, desi la cel vechi nu era asa, doar daca stateai la 30 cm de monitor. Scrisul e prea mic, ii dau la browser scaling la 150% si in jocuri - doar World Of Tanks, la fel scrisul e prea mic, nu inteleg nimic ce scrie acolo, trebuie sa fac eforturi considerabile sau sa ma apropii de ecran. Stau la 1 metru distanta de monitor. Si in Windows citesc cu greu ce e pe acolo, ar trebui scaling la distanta asta. Doar parere personala la 1 m sau mai mult, eu prefer 27 inch Full HD si poate 32 inch 1440. 4K, nicicum nu as lua, mai ales pe 27 inch. Xbox, inca nu am incercat. Din ce vad, jocurile ar fi mai ok pe FullHD, dar nu am timp de multe jocuri.
Poate sunt eu mai chior (desi, stateam foarte bine cu ochii si nu am ochelari), dar imi place sa nu fac eforturi la citit de la 1 m, sa fie ochiul relaxat, nu sa ma chinui sa citesc ceva. E mai important pentru mine sa nu ajung la ochelari decat orice monitor - monitor mai iau, ochi nu.
Nu stiu daca e corect ce scriu - daca se face scaling, atunci nu cred ca mai este avantaj ca e 1440, daca scazi densitatea pixelilor si il faci ca un FullHD. Pentru browsing, gaming, prefer 27 inch FullHD.

Edited by lopi, 10 February 2021 - 13:05.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu trebuie sa va fie frica de scalare (din Windows). Atat sistemul cat si mai toate programele moderne au grija sa randeze textul (si alte forme geometrice din interfata) la o rezolutie mai mare astfel incat sa rezulte o imagine mai calitativa.

Daca in anii 90 acordam doar 5-6 pixeli unei litere fiindca astea erau constrangerile de atunci, nu inseamna ca in 2021 trebuie sa tinem cu dintii de aceleasi valori. Se numeste evolutie.

#25
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019

View Postlopi, on 10 februarie 2021 - 13:00, said:

@ Tidel_wave - nu, cu panel VA si FullHD, am luat cel cu IPS si 1440:
https://www.emag.ro/...a/pd/D9MWTDMBM/

- pentru editare foto, e ok. constructie - extrem de multumit, ca la orice DELL avut de pana acum, culori foarte ok, luminozitate foarte ok. Pentru browsing, gaming - personal, as fi preferat un FullHD la 27 inch. Probabil se vedeau pixelii, desi la cel vechi nu era asa, doar daca stateai la 30 cm de monitor. Scrisul e prea mic, ii dau la browser scaling la 150% si in jocuri - doar World Of Tanks, la fel scrisul e prea mic, nu inteleg nimic ce scrie acolo, trebuie sa fac eforturi considerabile sau sa ma apropii de ecran. Stau la 1 metru distanta de monitor. Si in Windows citesc cu greu ce e pe acolo, ar trebui scaling la distanta asta. Doar parere personala la 1 m sau mai mult, eu prefer 27 inch Full HD si poate 32 inch 1440. 4K, nicicum nu as lua, mai ales pe 27 inch. Xbox, inca nu am incercat. Din ce vad, jocurile ar fi mai ok pe FullHD, dar nu am timp de multe jocuri.
Poate sunt eu mai chior (desi, stateam foarte bine cu ochii si nu am ochelari), dar imi place sa nu fac eforturi la citit de la 1 m, sa fie ochiul relaxat, nu sa ma chinui sa citesc ceva. E mai important pentru mine sa nu ajung la ochelari decat orice monitor - monitor mai iau, ochi nu.
Nu stiu daca e corect ce scriu - daca se face scaling, atunci nu cred ca mai este avantaj ca e 1440, daca scazi densitatea pixelilor si il faci ca un FullHD. Pentru browsing, gaming, prefer 27 inch FullHD.

multumesc de raspuns, am la munca 2 monitoare de 27, un lg si un asus destul de vechi cu rezolutii 1920x1080-la 60hz, este ok cat de cat, laptopul la care sunt atasate prin dispay port are o placa video K1100M. acaa doresc monitorul pe care mi l-ai recomandat, momntan folosesc un Hp de 24' lcd cred ca e. nu prea ma ajuta la culori, lucrez in Photoshop, Corel draw, illustrator.

#26
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Daca vrei acuratete a culorilor cauta monitor cu minim 99% SRGB si alte certificari suplimentare (Adobe RGB, REC 709 , DCI-P3). Pentru editare 2D nu te ajuta in mod special rata de refresh mare, 60 Hz sunt arhisuficienti.
Raportul diagonala/rezolutie ideal il obtii pentru 24" @1080p sau 27" @2K. Poti incerca si 27" @4K, dar va trebui sa scalezi interfata la minim 150% ca sa distingi ceva.

Nu m-as uita la altceva decat:
- Dell seria U (sau seria P, cu indulgenta)
- HP seria Z
- iiyama serile XB sau XUB
- posibil si LG, ca oricum ei fabrica panelurile pentru cei de sus, insa nu stiu care sunt seriile profi de la ei

Toate cu panel IPS. Se gasesc la preturi decente.

PS. pentru utilizare similara, la munca folosesc 2 x Dell U2417H, inainte am avut un Dell S2318H cu ecran glossyPosted Image
Acasa am un LG 34WN750-B nou, si 2 x iiyama XB2380HS care au aproape 10 ani si sunt in stare perfecta

#27
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Las si eu un link:
https://petapixel.co...-photo-editing/
Poate mi-o fi si mie de folos cindva :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate