Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

macbook gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
djciupi

djciupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.12.2010
salutare băieți , sunt “fan” apple adica pe scurt am avut toate modelele de iphone începând cu 3gs , acum am 12 pro max , as vrea sa imi achiziționez un mac pro și vrea un sfat , îl voi folosi pentru :
1. web browsing
2.netflix
3 . counter strike 1.6 :D și câteodată euro truck simulator 2 ...

întrebarea este , ar face fata un mac de 2015 sau 2017 maxim , pentru ce îl folosesc eu nu vreau sa dau foarte mulți bani pe el ...
ps vreau mac deoarece ador sistemul de operare apple

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ia-ti un mac mini cu M1...

Dar nu te astepta la performanta miraculoasa in gaming, nu-s facute pentru asta, momentan.


ps. vrei macbook sau mac pro?

daca vrei macbook, Pro-ul cu M1 coasta cat un iPhone ;)


Si Air-ul cu M1 ar trebui sa fie ok, exceptand ca s-ar incinge daca te joci prea mult.

Also, o sa lanseze versiuni noi anul asta de 14 si 16".

La cat tin draciile alea (mai ales dupa ce scot porcaria aia de touchbar), merita sa iei unul nou "la curent". O sa-l schimbi mai rar decat iPhone-ul.

Edited by Lex404, 19 January 2021 - 19:13.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mergi pe pc, jocuri pentru mac sunt, dar mai puține.
Plus ca un mac de gaming costă enorm.
Acum depinde si ce vrei tu de la el.

#4
djciupi

djciupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.12.2010

View PostLex404, on 19 ianuarie 2021 - 19:05, said:

Ia-ti un mac mini cu M1...

Dar nu te astepta la performanta miraculoasa in gaming, nu-s facute pentru asta, momentan.


ps. vrei macbook sau mac pro?

daca vrei macbook, Pro-ul cu M1 coasta cat un iPhone ;)


Si Air-ul cu M1 ar trebui sa fie ok, exceptand ca s-ar incinge daca te joci prea mult.

Also, o sa lanseze versiuni noi anul asta de 14 si 16".

La cat tin draciile alea (mai ales dupa ce scot porcaria aia de touchbar), merita sa iei unul nou "la curent". O sa-l schimbi mai rar decat iPhone-ul.

nu ma interesează mare lucru la el doar ce am menționat

vreau doar sa ma joc cs 1.6 la 100 fps totusi e in joc lansat in 2002 nu cred ca are cerințe așa mari ... cred ca un mac de 2015 nu ar avea probleme la capitolul asta ... am văzut sh in danemarca ca aici stau , costa cca 4500-5000 kr adica 2500-3000 lei sh

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Problema e ca macul ala din 2015 va fi scos din support in curand. Il iei acum ca sa-l arunci anul viitor cand nu vei mai primi support. Aplicatiile pe MacOS sunt destul de sensibile la versiunile OS, asa ca daca Apple iti taie macaroana la versiuni noi, o aplicatie poate sa nu mai fie disponibila.

Ia in calcul si faptul ca Valve si restul vor trebui sa isi actualizeze jocurile pentru m1. CS aparent merge pe M1 chiar daca nu a fost portat oficial.


Cum am zis, e o chestie pe care nu o cumperi in fiecare an si mai bine iei ceva actual.

#6
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Sunt jocuri destule și pt Apple .
   Caută pe YouTube ce te interesează și mai nou poți sa folosești și joystick de la ps4 sau de Xbox .
   Dacă cumperi un MacBook pro 13 Inch cu M1 procesor și te legi la un monitor de 27 Inch cu un joystick ai rezolvat problema și ai și un viitor destul de indeleungat in update-urile mac os

https://www.pcgarage...tebook / Laptop

Uite aici câteva jocuri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cu8gEq-Os_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View PostReactor2015, on 19 ianuarie 2021 - 19:16, said:

Mergi pe pc, jocuri pentru mac sunt, dar mai puține.

Sunt destule, acuma devs sa vrea sa faca.

mai ales ca pe M1 poti instala aplicatiile de pe iOS, si acolo sunt jocuri cu nemiluita.

M1 si Metal sunt foarte puternice, practic pot duce jocuri foarte bine. Dar din cauza pietei consumer relativ scazuta, si interesul devs a fost la fel de scazut.

#8
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Dar sigur se vor schimba cu noile procesoare de la Apple .

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Daca tot ceea ce vrei este sistemul de operare, studiaza un Hackintosh.

#10
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Uite aici MacBook cu joystick in joc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_caHvUGSOG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Am avut PC din 1998. Prin 2007 sau 2008 s-a cumparat si primul MacBook in familie. Mai mult parintii il foloseau. Dupa un an sau doi s-a mai cumparat unul acesta fiind in seria Pro. Ambele au fost noi cu DVD de instalare. Tot ce stiu ca au functionat foarte bine, le-am folosit ocazional in acea vreme. Da, dupa un timp Mac-ul se mai si schimba deoarece ca pt orice device de genul, tertii nu mai ofera suport cand OS-ul ajunge la o noua versiune (valabil si pt Windows si OS X si Linux). Pot extinde inca un timp cel mult acel suport insa cand va trece acea vreme nu vei mai putea accesa anumite site-uri, rula anumite programe (caci nu vor mai fi de gasit decat daca le-ai salvat pe un usb ori dvd, altminteri in ziua de azi fara conexiune la net esti mort). Am avut si netbook ordinar Lenovo..vreo 3-4 ani a tinut.. o rabla de netbook. Am luat ulterior un ACER in 2013 foarte bun, si azi mai merge, doar ca are o hiba mai nou la display si pt scurt timp face niste dungi, dupa care isi revine. Pt un sistem bun platesti mai mult. Insa la produsele Apple iei cea mai buna combinatie. Nu mai ai bataie de cap cu drivere la placa video ca o fi ea dedicata, integrata etc, la cipset, la retea, la sunet ca are sau nu Dolby sau un Surround.. Si taman cand ti-e lumea mai draga ori Windows 10 de exemplu iti strica fericirea cu updateurile automate, ori in Linux nu mai ofera producatorii uneori sau deloc drivere si trebuie sa pui ceva compatibil. Mai bine un Mac.. chiar de va fi sa reinstalezi OS X cand se va umple de prea multe programe, va merge curat din partitia de back-up si din cloud. Am si un MacBook Pro din 2010 insa e intel core2duo, nu din seria i3,i5,i7.. Nu e prea grozav, insa ca stabilitate sistemul este net peste Windows 8.1 care il  am pe ACER si chiar peste Windows 10. Singurul lucru care ramane de vazut e cand se vor produce alte modificari ale aplicatiilor sa poata rula si pe noul M1 dar, mai important care va fi succesorul lui M1. Voci din web mentioneaza ca va fi mult mai puternic. Raman la parerea ca MacBook sunt fiabile.. nu pt oricine.. pt tanti de la primarie care tasteaza cu doua degete e o buna orice "troaca", ea tot isi ia leafa, timpu trece, dar pt noi ceilalti care utilizam aceste sisteme la nivel mult mai inalt avem nevoie de stabilitate in timp si performanta. PS: Acerul era nou, MacBook PRO al meu l-am luat SH, tata cand a schimbat la un moment dat PRO-ul lui cu un Air mai nou tot de la cineva l-a luat si crede-ma ca un MacBook SH se misca la fel de bine ca un notebook nou nout, totul multumita pieselor mai bune, firmwareului si a sistemului de operare stabil. Faza cu bateria se va simti si in timp: rezista mai mult pt ca e optimizat consumul si putin daca nu il folosesti scade din luminozitate, mai se stinge displayul, intra in st-by, se deschide repede din st-by lucru pe care un notebook obisnuit rar le poate obtine. Iar proacele Intel si AMD se pare ca au ramas in urma tare.. iar pe video tot mai bine se misca proacele pe arhitectura ARM din smartphoneuri. Inclin sa cred ca ele vor fi viitorul. Daca ai sa te uiti pe net ai sa vezi ca sunt chiar si modulele Raspberry Pi sau Banana Pi care sunt tot ARM si lucreaza bine, iar cu mai multe module se pot crea adevarate servere.

L.E: Referitor la jocuri, daca vei merge pe M1 va trebui sa vezi cum va rula jocul ori cu Rosetta si sa aiba o mica latenta ori poate nu, ori daca producatorul il face si nativ. Daca iei MacBook cu proc intel (mai sunt cateva modele) ai sansa sa poti pune mai orice joc. Mai sunt emulatoarele care merg pe arhitectura intel crossover, wine si scummvm pt diferite programe rulate pe windows sa le poti folosi pe mac fara a fi nevoie de prezenta windowsului. Eu personal m-am dus la un iStyle sa butonez niste MacBook cu proc M1 si AppStore detecteaza tipul device-ului cu ce proccesor e si arata rezultate diferite la cautare fata de ce gasesc eu pe iphone, MacBook PRO asta cu intel. App Store arata practic compatibilitatile. Mai e si sansa sa poti instala jocuri si alte aplicatii din ce se pare care au fost dezvoltate pt iOS caci iPad PRO are si el M1.

Edited by andreidl, 03 July 2021 - 02:27.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
M1 vine cu un avantaj major la jocuri: merg cele de iOS :)

#13
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

 Lex404, on 03 iulie 2021 - 10:59, said:

M1 vine cu un avantaj major la jocuri: merg cele de iOS Posted Image

Ai MacBook cu procesor M1? Aplicatiile de cloud ma intereseaza daca le gasesc sau daca pot fi instalate cu succes ca si cele pt intel: pcloud, icedrive, yandex, dropbox dar si VLC, uTorrent (asta zice ca de la catalina in sus poti folosi doar un browser special). Office am vazut ca e WPS.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Am i7.

Probabil o sa iau un M1 la un moment dat, dar nu ii graba :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate