Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

UBB Cluj Informatica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
Salut,

Ca sa intri la UBB iti trebuie obligatoriu bac la info, nu? Ma cert cu niste prieteni pt ca ei tot stiu pe cativa care au intrat cu bac la fizica la UBB Info, ceea ce mi se pare destul de ciudat. Se poate asa ceva? Sa dai bac la fizica, admitere la mate si sa intri la Info?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.cs.ubbcl...-nivel-licenta/

Attached File  9ADF3A3A-A093-4CC8-B0FE-AA510291175A.png   118.86K   44 downloads

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Ti s-a raspuns deja pe un alt topic, cu linkuri si tot: https://forum.softpe...onomica-pareri/
In plus informatiile sunt disponibile pe site-ul facultatii de matematica si informatica si ti s-a dat link spre ele si acolo, desi ar trebui sa stii si tu sa le gasesti daca tot vrei sa mergi pe domeniul asta.

Edited by utopium, 17 January 2021 - 11:12.


#4
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Imi amintesti de mine cand eram curios cu tot felul de detalii de acest  gen :)

#5
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View Postutopium, on 17 ianuarie 2021 - 11:11, said:

Ti s-a raspuns deja pe un alt topic, cu linkuri si tot: https://forum.softpe...onomica-pareri/
In plus informatiile sunt disponibile pe site-ul facultatii de matematica si informatica si ti s-a dat link spre ele si acolo, desi ar trebui sa stii si tu sa le gasesti daca tot vrei sa mergi pe domeniul asta.
da doar ca sunt curios :D
+ ca nu eram sigur

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Si nu sunt suficient de clare detaliile de pe site-ul facultatii? Vezi undeva sa scrie de Bac la fizica?

Oricum sper ca esti constient ca regulile de admitere se tot schimba, ce a fost valabil anul trecut sau acum 2 ani poate sa nu mai fie acum.

Bacul la mate e o gluma proasta fata de ce matematica vei face acolo, deci daca nu poti lua cu usurinta peste 9 la Bac oricum nu prea ai ce cauta la sectia asta.

Edited by utopium, 18 January 2021 - 04:30.


#7
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

View Postutopium, on 18 ianuarie 2021 - 04:20, said:

Si nu sunt suficient de clare detaliile de pe site-ul facultatii? Vezi undeva sa scrie de Bac la fizica?
Bacul la mate e o gluma proasta fata de ce matematica vei face acolo, deci daca nu poti lua cu usurinta peste 9 la Bac oricum nu prea ai ce cauta la sectia asta.

Are dreptate în procentaj de 100%.

#8
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postutopium, on 18 ianuarie 2021 - 04:20, said:

Bacul la mate e o gluma proasta fata de ce matematica vei face acolo, deci daca nu poti lua cu usurinta peste 9 la Bac oricum nu prea ai ce cauta la sectia asta.

Aici depinde dacă vrei bursă sau te mulţumeşti şi cu sfântul 5.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Daca Bacul la mate reprezinta o problema (de genul ca nu poti lua o nota suficient de buna incat sa o folosesti la admitere), chiar si 5-ul ar putea fi problematic. Nivelul matematicii din FMI e cu multe nivele peste ce se da la Bac. Dar oricum din moment ce dai examen de matematica la admitere, si la ala vei avea mari probleme daca Bacul e o problema.

Ca idee, majoritatea celor admisi anul trecut au avut 10 la Bac la mate/info, iar cea mai mica nota intre admisi la Bac din ce vad a fost 9.50: https://www.cs.ubbcl...tica romana.pdf si chiar si aia e o exceptie, de obicei nu prea sunt note sub 9.85

Deci daca nu iei macar 9.50 la Bac (la mate/info) nu are sens sa dai aici ... si chiar si la 9.50 te trage in jos.

Edited by utopium, 18 January 2021 - 10:54.


#10
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View Postutopium, on 18 ianuarie 2021 - 10:53, said:

Daca Bacul la mate reprezinta o problema (de genul ca nu poti lua o nota suficient de buna incat sa o folosesti la admitere), chiar si 5-ul ar putea fi problematic. Nivelul matematicii din FMI e cu multe nivele peste ce se da la Bac. Dar oricum din moment ce dai examen de matematica la admitere, si la ala vei avea mari probleme daca Bacul e o problema.

Ca idee, majoritatea celor admisi anul trecut au avut 10 la Bac la mate/info, iar cea mai mica nota intre admisi la Bac din ce vad a fost 9.50: https://www.cs.ubbcl...tica romana.pdf si chiar si aia e o exceptie, de obicei nu prea sunt note sub 9.85

Deci daca nu iei macar 9.50 la Bac (la mate/info) nu are sens sa dai aici ... si chiar si la 9.50 te trage in jos.
mersi de informatii :D

matematica nu este o problema, pot sa iau cu usurinta 10 la bac, iar la admitere... trebuie sa mai lucrez

eu initial am intrebat daca se poate intra si cu bac la fizica pt ca un prieten mi-a zis ca stie pe cineva care a intrat cu bac la fizica, intrucat pe site scrie ca poti sa alegi nota ORI la mate ORI la info :)

mersi oricum

tot asa, cum se intra la Info Engleza? am auzit (de la acelasi prieten) ca se intra mai usor la engleza decat la romana
e adevarat?

#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

View Postandreii4563, on 18 ianuarie 2021 - 11:13, said:


mersi de informatii :D

matematica nu este o problema, pot sa iau cu usurinta 10 la bac, iar la admitere... trebuie sa mai lucrez

eu initial am intrebat daca se poate intra si cu bac la fizica pt ca un prieten mi-a zis ca stie pe cineva care a intrat cu bac la fizica, intrucat pe site scrie ca poti sa alegi nota ORI la mate ORI la info :)

mersi oricum

tot asa, cum se intra la Info Engleza? am auzit (de la acelasi prieten) ca se intra mai usor la engleza decat la romana
e adevarat?

O fi intrat el cu bac la fizica dar la cuantumul notei de admitere i s-a pus bacul la matematica nu fizica.
La informatica-engleza de regulă sunt note mai mici (nu cu mult) pentru că există și proba orală de engleză, și nu toți vor.

#12
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostWishShadow, on 18 ianuarie 2021 - 17:20, said:

O fi intrat el cu bac la fizica dar la cuantumul notei de admitere i s-a pus bacul la matematica nu fizica.
La informatica-engleza de regulă sunt note mai mici (nu cu mult) pentru că există și proba orală de engleză, și nu toți vor.
si banuiesc ca la Info Engleza e aceeasi materie ca la Romana nu?
acum ca am aflat si de profilul asta m-as duce acolo, doar nu am luat C2 cu A degeaba :D

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

View Postandreii4563, on 18 ianuarie 2021 - 18:45, said:


si banuiesc ca la Info Engleza e aceeasi materie ca la Romana nu?
acum ca am aflat si de profilul asta m-as duce acolo, doar nu am luat C2 cu A degeaba :D

Desigur că-i aceeași materie, doar că predarea e în limba engleza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate