Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

covid 19-fiecare respiratie o simteam ca o victorie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rusupaul2019

rusupaul2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.04.2019
eu dupa infectia cu covid 19 au inceput sa imi dispara simtomele treptat
Cum a fost in cazul meu :
Ziua 1 : 24 Decembrie 2020 - Spre seara simpt o usoara durere in piept (am zis ca e o raceala simpla)
Ziua 2 : 25 Decembrie 2020 - Ma trezesc si parca eram pe alta planeta (totul era ciudat si oarecum un pic deformat) vin de la 112 cu testarea sa ma testeze - apar primele simptome respiratorii dar nu dureaza mult.
Ziua 3: 26 Decembrie 2020 - Am o senzatie de somnolenta -dorm aproape toata ziua far simtome respiratorii si simpt ca ma dor mainile si toti muschii.
Ziua 4: 27 Decembrie 2020 -Senzatie de letargie, astenie ma dor toti muschii din corp am febra 37.5
Ziua 5: 28 Decembrie 2020 -Imi dispare gustul si mirosul (am dat cu spray pe mana si nu simteam aproape nimic!
Ziua 6: 29 Decembrie 2020 - Apar senzatii de dispnee (hipoxie), apoi dispar, apoi iar apar, febra 37,5
Ziua 7: 30.12.2020 - In prima parte a zilei eram ok, apoi dupa masa incet incet se agraveaza simtomele respiratorii, senzatie tot mai mare de lipsa aer, un pic de pauza, apoi iar simtome respiratorii (sun la 112) - astept sa vina salvarea (astept o jumatate de ora am crezut ca o sa mor), vin cei de la 112 si imi pun pulsoximetrul ala care masoara saturatia de oxigen din sange si arata o saturatie de oxigen de 97, 98 % insa pulsul de era de 127 (tahicardie), ajung la spital acolo imi masoara iar pulsul - a crescut la 131,132, oxigenarea 97-98%, ma asculta cu stetoscopul, au zis ca nu am nimic ca e doar anxietate
Ziua 8 31.12.2020: M-am trezit un pic mai bine dar cand ma dadeam jos din pat si faceam primii pasi, iar aveam dificultati de respiratie, apoi dupa masa am luat un calmant, m-am culcat si m-am trezit destul de bine (am zis in gand gata a murit cornovirusul din mine) , seara am putu manca, am baut si un pahar de suc.
Ziua 9 01.01.2021: Revin iar simtomele respiratorii la primii pasi (masor pulsul 131, 150, senzatie de sufocare desi saturatia era buna apoi pulsul se restaqbileste cand ma pun in pat)  la urcatul scarilor cam aceleasi senzatii ca la primii pasi, senzatie de plutire, cand ma puneam in pat respiram bine, dar cand incercam sa ma pun la calculator era un chin!
Ziua 10 02.01.2021: Cand ma trezesc si stau in pat totul bine, in schimb cand fac primii pasi tot asa simtome respiratorii, apasare pe piept, simteam ca si cand ma strangea cineva de piept, respiratii foarte scurte, senzatia ca si cand ceva umbla prin mine
Ziua 11: 03.01.2021: Cand ma trezesc dimineata iar am crezut ca am prins  pe Dumnezeu de un picior si ca a murit covidul din mine, apoi usor, usor cand incepeam sa umblu prin casa iar apareau simtomele respiratorii, cand ma puneam in pat si stayeam dispareau
Ziua 12 04.01.2021: Noaptea nu pot dormi aproape deloc (ma trezesc noaptea cu senzatie de sufocare severa) iau pulsoximetrul imi masor saturatia de oxigen din sange imi arata 77 % apoi a crescut rapid la 96-97%
Ziua 13 05.01.2021: Este pentru prima data cand pot sta la claculator dar destul de greu, era o senzatie ca si cand eram total confuz, ingrozitoare zenzatie, nu puteam sa stau la claculator mai mult de 10-15 minute simteam ca nu aveam suficient aer si ma concentram sa respir, apoi noaptea am dormit iar bine.
Ziua 14 06.01.2021: Cat am stat in pat totul bine si frumos, insa cand stateam in picioare senzatie de respiratie scurte, ma concentram sa respir( nu inteleg de ce dar poate un medic stie), fac psihoza pe aparat si imi masor pulsul si satruatia din sange din 2 in doua ore
Ziua 15: 07.01.2021: Iar nu pot dormi noaptea, ma trezesc ma duc la mama in pat (cand ridic patura iar senzatie ca de sufocare), apoi ma pun in pat dispar simtomele respiratorii, apoi cand cobor scarile, la centrala sa bag pe foc simteam pe masura ce cobram ca respiram in apa si nu pe uscat, eram total in alta lume, la etaj nu aveam senzatia asta doar la demisol si la parter mai putin  cel mai tare senzatia de repirat sub apa era la demisol
Ziua 16: 08.01.2021: Dorm bine noaptea, ma dau jos din pat, iar simpt ca am insuficienta respiratorie, iau aparatul 93-94-95 % saturatie poxigen cabd merg cand stau in pat 96, 97, 98. 99%, apoi scade bursc la 95%, apoi 94%, apoi iar urca, spre seara ma simt foarte rau am crezut iar ca mor desi saturatia la efort era de 95-96% iar pulsul de 80-90
Ziua 17: 09.01.2021: Dorm cu pauze, adorm doar spre dimineata un pic cu simtome de sufocare bineinteles, imi iau iar aparatul masor 93% saturatie in oxigen cand stau in pat, apoi iar la 95%, 96, stau pentru prima data la calculator ca oamenii spre seara, pot manca mai bine.
Ziua 18: 10.01.2021: Dorm bine, ma trezesc nu cu senzatie asa de accentuata de sufocare cand fac priimii pasi si cand urcam scarile numai erau asa accentuate deci era mai bine decat ziua precedenta
Ziua 19: 11.01.2021: Dorm iar bine, au revenit simtomele de senzatie de lipsa de aer ls primii pasi insa pe masura ce stateam mai mult pe scaun acestea incepeau sa dispara treptat spre seara (ma programez la pneumolog)
Ziua 20: 12.01.2021 : Dorm bine, senzatiile de sufocare s-au mai diminuat dupa ce ma dadeam jos din pat si pe masura ce stateam pe scaun la calculator, incepea sa mi se relaxeze respiratia incet, incet
Ziua 21 : 13.01.2021: Dorm bine, senzatiile de sufocare la efort incep sa se diminueze si mai mult (merg la pneumolog, ma asculta cu stetoscopul si la inima si a zis ca nu am nimic), am pofta de mancare mai buna, mai am ameteli
Ziua 22: 14.01.2021: Dorm bine, senzatiile de sufocare la efort se diminueaza (in fiecare zi e un pic mai bine), nu spectaculos in bine de la o zi la alta- inca mai am senzatie de plutire dar mult mai diminuata.

#2
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Eu daca mor "simpt" ca ma contopesc cu universul .
Deci este bine si nu mai vait aiurea .

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Da uite si partea pozitiva....Ai scris mai mult decat putem unii din noi citi!

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cati ani ai? ai luat antiinflamatoare? dicloreum 150mg...

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Ce varsta ai?

#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
Bingo, sa nu fim rai acum, un dezacord - doua si un simpt - pot fi cauzate de boala.

buna!
cati ani ai? zici ca te-ai dus la mama in pat. dansa nu era bolnava?
tratament medicamentos ai luat in perioada asta?
cred ca ai incercat si niste atacuri de panica, cine, bolnav fiind, isi noteaza constiincios toate simptomele timp de 22 de zile?

sanatate! ai supravietuit de data asta Posted Image

Edited by canarel, 15 January 2021 - 17:44.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 canarel, on 15 ianuarie 2021 - 17:44, said:

....
sanatate! ai supravietuit de data asta Posted Image
„... dar data viitoare nu se stie. :)

Esti cinica, de-a dreptul.

#8
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
doar putin ironica, avand in vedere suspansul relatarii.

#9
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.03.2016

 rusupaul2019, on 15 ianuarie 2021 - 17:23, said:

Ziua 13 05.01.2021: Este pentru prima data cand pot sta la claculator dar destul de greu, era o senzatie ca si cand eram total confuz, ingrozitoare zenzatie, nu puteam sa stau la claculator mai mult de 10-15 minute simteam ca nu aveam suficient aer si ma concentram sa respir, apoi noaptea am dormit iar bine.
Din cele 22 de zile de vise descrise de tine, spui ca exact in mijlocul crizei (ziua 13) tu stateai la calculator. Bai baiatule, iti spune unul trecut prin iad, nu puteam deschide ochii, ce calculator? Problema era alta, cu ochii inchisi nu mai vedeam ca alta data doar femeile din tineretea mea, vedeam doar verdeata, si nici un asternut pe verdeata!!!
Eu cred ca te-ai rasfatat (alintat) putin toate zilele astea. Bine ca acum dormi bine!!! Si mie mi-au revenit visele alea frumoase, dar dee... doar visele, ca varsta nu vrea sa revina!!!!

#10
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

 maccip, on 15 ianuarie 2021 - 17:41, said:

Ce varsta ai?
mai bine intrebai " ce tip de troll esti"?

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Schimbă măcelarul de familie
Trebuia în trei zile să fii pe picioare
Boala este la noi de peste un an!!!!

Edited by sarac.lipit, 15 January 2021 - 18:38.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
si n-ai putut deschide din prima zi topic sa ne spui in direct?ti-ai luat notite iar acum transcrii?

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Anxietate mare acolo la tine, asa esti tu sau e din cauza bolii?

Pulsoximetrul nu se foloseste la 2 ore!

Edited by arab, 15 January 2021 - 19:17.


#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Daca omul nu comentaza aiurea pe forum insamna ca e troll?

#15
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.03.2016

 EMPP, on 15 ianuarie 2021 - 19:06, said:

si n-ai putut deschide din prima zi topic sa ne spui in direct?ti-ai luat notite iar acum transcrii?
Hai ca si tu esti culmea !!! Păi doar in ziua 13 a putut sa stea la calculator!!! Posted Image

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Omul a sintetizat  exact ce simt/traiesc  75% din cei afectati , sunt cazuri mult mai grave.

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu sunt acum in izolare cu niste Covid. La mine singura diferenta a fost ca dormeam 10-12 ore pe zi cateodata, in afara de asta n-am simtit nimic pana acum si deja e ziua 12.

#18
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.03.2016

 DjMx, on 15 ianuarie 2021 - 20:09, said:

singura diferenta a fost ca dormeam 10-12 ore pe zi cateodata, in afara de asta n-am simtit nimic pana acum si deja e ziua 12.
E o mare diferenta, esti in ziua 12 si esti la calculator. Initiatorul in ziua 13 a stat la calculator. Deci? Esti la avansati!!

Baiatul a deschis topicul la 17:23 iar de la ora 17:32 nu a mai trecut pe aici. De ce ne batem gura?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate