Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cine reflecta realitatea pe culoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gordon_93

gordon_93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2021
Am o dilema pe care vreau sa o inteleg..
Dupa cum se vede si in ss,fondul de culoare pe cele 3 dispozitive nu este chiar identic,in sensul ca,pe videoproiector si laptop,  tenta de culoare este albastruie,iar pe TV este verzuie.Dupa cum se vede este acelasi ss pe toate cele 3 dispozitive.
model videoproiector:   Touyinger T26K china  (conexiune cablu HDMI)
model laptop: acer x555L
model TV: Samsung UE32H5030AW  (conexiune cablu HDMI)
OS:windows 8.1
Dilema mea este una singura:Cine distorsioneaza realitatea la culori,videoproiectorul+laptopul sau maretul Samsung?Samsung care mereu se lauda ca au cele mai bune contraste si saturatii pe culoare.Eu nu mai inteleg nimic
Vreau sa mentionez din start ca sa ne intelegem, ca toate dispozitivele sunt by default pe culoare,nu am umblat la contrast ,luminozitate etc
Tv-ul vede la fel atat pe chroma de culoare 4:2:0 cat si pe full RGB 4:4:4,are aceasi saturatie de culoare
Cei care inca mai aveti windows 8,spuneti-mi va rog la sectiunea:Personalize, windows desktop background, la tema Flowers 6, voua cum va afiseaza tenta de culoare pe fundal, albastrui sau verzui?Chiar sunt curios.

Attached Files



#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
posibil ca toate 3 sa nu fie calibrate :)
Le poti calibra manual, sau iti poti lua un gadget / senzor

#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Televizoarele nu-s facute pentru acuratete. Poate sunt unele care au profile speciale si tre sa le selectezi. De ex., daca gasesti un profil sRGB prin meniu, care e calibrat cat de cat, altfel...
Daca vrei sa ai acuratete, macar aproximativa, fara sa calibrezi, folosesti un monitor Dell sau HP calibrat din fabrica asa, macar aproximativ.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postgordon_93, on 15 ianuarie 2021 - 15:47, said:


Dilema mea este una singura:Cine distorsioneaza realitatea la culori,videoproiectorul+laptopul sau maretul Samsung?Samsung care mereu se lauda ca au cele mai bune contraste si saturatii pe culoare.Eu nu mai inteleg nimic
Gestionarea culorii e o știință în sine, nu e ușor de făcut.

Pe scurt, pentru a reda culorile cât mai aproape de realitate tot lanțul video trebuie să fie calibrat. Adică camera, sistemul de editare, televizorul la care te uiți tu și tot ce mai intervine pe traseu trebuie să fie calibrat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate