Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Samsung S21 Ultra

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7183 replies to this topic

#6859
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
Bună seara! Rog și eu un sfat: cum garanția expiră în curând, vreau să merg la ESD să îmi schimb bateria pe gratis, cat mai am vreme (undeva în ianuarie). Însă cu ocazia asta vreau să fac și un fresh OS install, ca să fie telefonul ca nou din toate punctele de vedere 😁Cum ziceți ca e mai bine pentru eficienta procesului și maximizarea rezultatelor: să schimb întâi bateria și apoi sa dau full reset sau întâi dau reset și apoi merg la ESD? 🙏

#6860
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Trebuie trimis resetat, deci ai o singura optiune.

#6861
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,978
  • Înscris: 13.09.2007
Nu e chiar singura opțiune. Mai nou, în Samsung Members, există opțiunea Mod mentenanță pentru situațiile de acest gen. Îl poate trimite trimite la ei activând acea opțiune și îi face resetare după ce îl primește cu bateria schimbată. Dacă la service îi vor rescrie softul, va veni resetat, logic.

Attached Files



#6862
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 13.07.2006
De cateva ore primesc eroare can't conect to dns.adguard.com. aveti idee de la ce poate fi?voua va merge?multumesc

#6863
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.10.2010
E picat serviciul lor.

Poti vedea probleme aici https://status.adguard.com/history

Edited by octav_sergiu, 29 December 2022 - 18:32.


#6864
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
Multumesc pentru raspunsuri! Inca ceva: telefonul e cumparat direct de la Orange, cu factura si garantie cu tot. E suficient sa le trimit la ESD pe astea impreuna cu telefonul, nu? Posted Image

#6865
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,978
  • Înscris: 13.09.2007
Da.

#6866
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
La Multi Ani tuturor!

Update nou pe ROM, VL3, Security Patch Level 01.01.2023. Posted Image

#6867
maricelstan

maricelstan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 17.01.2010
Tocmai ce am achizitionat si eu unul. Dar are o problema la camera principala, pe care am vazut ca nu sunt singur. Si anume, nu focalizeaza bine decat daca scuturi telefonul. Alte solutii mai stiti?

#6868
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
Intreb si aici, deoarece pe topicul general S21 nu am primit raspuns: dupa update-ul la Android 13, ati intampinat problema cu blocarea autorotirii ecranului ?

https://eu.community.../6393286/page/3

#6869
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Da...am rezolvat cu restart.

#6870
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004
Ce versiune de soft aveti ?

#6871
dave_vl

dave_vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 09.12.2006
Și al meu face 2 ani în câteva săptămâni și l-aș trimite în service pentru schimbare baterie. Există șanse să mi-l trimită înapoi pe ideea că bateria este inca bună? Eu mai plătesc și asigurarea Samsung Care+.

 Katos, on 27 decembrie 2022 - 23:14, said:

Bună seara! Rog și eu un sfat: cum garanția expiră în curând, vreau să merg la ESD să îmi schimb bateria pe gratis, cat mai am vreme (undeva în ianuarie). Însă cu ocazia asta vreau să fac și un fresh OS install, ca să fie telefonul ca nou din toate punctele de vedere 😁Cum ziceți ca e mai bine pentru eficienta procesului și maximizarea rezultatelor: să schimb întâi bateria și apoi sa dau full reset sau întâi dau reset și apoi merg la ESD? 🙏

Edited by dave_vl, 11 January 2023 - 18:01.


#6872
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
Update la schimbatul bateriei: am fost in Samsung Plaza si in 30 de minute a fost gata Posted Image  Baietii nu au comentat nimic legat de baterie (gen pare inca buna, sunt de vina aplicatiile etc.) si au schimbat-o gratis in baza facturii (nici macar nu au cerut certificatul de garantie). Acum nu stiu cum sa fac cu batreria noua (am uitat sa-i intreb): trebuie sa descarc-incarc telefonul de cateva ori ca sa o formatez sau nu e necesar? Parca la Li-Ion nu e nevoie, dar voi ce stiti?

P.S. Baietii mi-au spus ca telefonul se resofteaza o data cu cu schimbatul bateriei, deci trebuie backup. Insa eu am activat maintenance mode din settings si l-am dat asa in service, iar cand l-am primit, tot in maintenance mode era. Am dezactivat maintenance mode si telefonul era exact asa cum l-am lasat inainte sa activez modul maintenance (aceleasi setari, conturi, date personale, aplicatii etc.). Deci nu cred ca au facut resoftare in sensul de reset general. Dar tot e bine sa aveti backup, just in case.

 dave_vl, on 11 ianuarie 2023 - 18:00, said:

Și al meu face 2 ani în câteva săptămâni și l-aș trimite în service pentru schimbare baterie. Există șanse să mi-l trimită înapoi pe ideea că bateria este inca bună? Eu mai plătesc și asigurarea Samsung Care+.
Nu, nu comenteaza nimic, iti spun din experienta proprie Posted Image Doar mentionezi ca nu mai are autonomie buna, ca se descarca rapid, ceva de genul.

Edited by Katos, 12 January 2023 - 13:45.


#6873
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
@Katos: Nu e necesar sa faci nimic deosebit dupa schimbarea bateriei: se calibreaza singura.

#6874
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 07.08.2011
Dupa schimbarea bateriei ai probat etanseitatea?
La mine dupa ce am reparat la ESD un N20U, lua apa la greu, s-au zgarcit baietii la lipici.
Nu mai zic ca la o privire mai atenta, compartimentul camerelor era plin de scame pe dinauntru.Mi-au lasat o impresie de amatori desi inainte nu am avut probleme cu reparatiile facute la ei.


#6875
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017

 ionut_blue, on 12 ianuarie 2023 - 17:38, said:

Dupa schimbarea bateriei ai probat etanseitatea?
La mine dupa ce am reparat la ESD un N20U, lua apa la greu, s-au zgarcit baietii la lipici.
Nu mai zic ca la o privire mai atenta, compartimentul camerelor era plin de scame pe dinauntru.Mi-au lasat o impresie de amatori desi inainte nu am avut probleme cu reparatiile facute la ei.
Cum as putea sa probez etanseitatea? Sa il bag in apa? Posted Image Nu mi se pare o idee buna nici daca ar fi nou.

Legat de scame, nu sunt, m-am uitat atent in compartiment.

#6876
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 07.08.2011
Pffff...eu obisnuiam sa spal Note-ul la robinet, frecvent.Era si covidul in floare...
S21U il spal mai rar, ca am un skin lipit pe el si imi e ca se desface. :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate