Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Samsung S21 Ultra

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7183 replies to this topic

#1351
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 30.07.2009

View PostNenea Zap, on 16 februarie 2021 - 10:23, said:

5500 ron + 200 ron voucher la emag genius
5100 - 200 voucher- puncte TY x 3 la Orange :D

#1352
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 03.01.2015
La Orange nu este pe stoc

#1353
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 12.03.2020
https://www.emag.ro/..._medium=android
De asta ce ziceti? Are protectie si pt camera!

#1354
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
Parca vroia cineva husa cu spen. Acum este și pe stock.
Este preț bun aici: https://brandgsm.ro/...ith-s-pen-black

Edited by cipri_m78, 17 February 2021 - 22:13.


#1355
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Am schimbat csc de pe oro pe rom și nu gãsesc call recorder. Este undeva?

#1356
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View Postf18dragos, on 17 februarie 2021 - 20:43, said:

https://ibb.co/0DYn9Zn
https://ibb.co/pXQnr81
https://ibb.co/ctD5cjR

I-am mai luat o husa :))) Dar tot mai vreau sa-i cumpar. Asta nu prea lasa amprente, dar nu are grip. Pe cand aia transparenta are grip, lasa amprente, se lipesc toate particulele de praf (interior/exterior) Mai vreau una slim, pe un silver ceva, dar cu grip bun. Sa se simta decent. :D daca aveti propuneri, va rog.
Incearca Latercase(Cyber edition).

#1357
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,005
  • Înscris: 23.01.2010

View Postblaster_bh, on 17 februarie 2021 - 23:31, said:

Am schimbat csc de pe oro pe rom și nu găsesc call recorder. Este undeva?

Nu gasesti asa ceva decat pe CSC-urile de Asia....din cate stiu eu

#1358
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
Am si eu o intrebare: daca schimb CSC cu Samkey (din ORO in ROM) e afectat Knox, se pierde garantia? Adica efectele sunt aceleasi cu instalarea prin Odin a unui nou firmware?

#1359
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
Prin schimbarea csc.ului nu afecteaza knox.ul,deci garantia e la locul ei.La fel si cu instalarea unui soft oficial cu Odin.Daca faci root la telefon atunci se deranjeaza knox,iti da un punct si pierzi garantia :)

In cazul in care,presupunem,sunt probleme legate de garantie(defect) nu e nevoie sa te duci intai la operator sa-ti rezolvi problema,mergi direct la Samsung ESD(service).

#1360
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017

View Postlawrence74, on 18 februarie 2021 - 06:42, said:

Prin schimbarea csc.ului nu afecteaza knox.ul,deci garantia e la locul ei.La fel si cu instalarea unui soft oficial cu Odin.Daca faci root la telefon atunci se deranjeaza knox,iti da un punct si pierzi garantia :)

In cazul in care,presupunem,sunt probleme legate de garantie(defect) nu e nevoie sa te duci intai la operator sa-ti rezolvi problema,mergi direct la Samsung ESD(service).
Super! Pai atunci nu e mai bine sa instalez un CSC nou prin Odin, ca sa am si factory CSC corespunzator? Am vazut prin postarile anterioare ca cineva spunea ca ramane factory CSC original dupa schimbarea CSC prin Samkey. Sigur, e mai complicat ca trebuie sa reinstalezi totul, dar macar scapi de intarzierile enervante de la Orange (uneori asteptam si o luna pana venea patch-ul pentri luna anterioara...). Eu evitam sa instalez prin Odin fiindca aveam impresia ca apare x1 la Knox trip, dar inteleg ca nu e cazul😇

#1361
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
Nu e cazul sa-ti faci griji.Ai nevoie de Samkey sa-ti schimbi csc.ul.Un simplu firmware nu ti-l schimba.Acum softul telefonului nebranduit are un grup de  csc.uri numit OXM.Chiar daca descarici si instalezi un soft cu un csc diferit de ROM, de exemplu BTU(uk),nu faci decat sa rescrii softul tau sau sa aduci un update,dar ca csc tot ROM ramane.Pe vremuri daca instalai un soft cu csc diferit iti ramanea noul csc instalat.De cateva generatii s-au cam schimbat lucrurile. :)

Odata schimbat csc.ul cu Samkey,ramane noul csc,nu se mai modifica in urma unei resetari.L-ai schimbat in ROM,atunci in ROM intepeneste.Vrei sa revii la ORO,apelezi din nou la Samkey.

#1362
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017

View Postlawrence74, on 18 februarie 2021 - 09:18, said:

Nu e cazul sa-ti faci griji.Ai nevoie de Samkey sa-ti schimbi csc.ul.Un simplu firmware nu ti-l schimba.Acum softul telefonului nebranduit are un grup de  csc.uri numit OXM.Chiar daca descarici si instalezi un soft cu un csc diferit de ROM, de exemplu BTU(uk),nu faci decat sa rescrii softul tau sau sa aduci un update,dar ca csc tot ROM ramane.Pe vremuri daca instalai un soft cu csc diferit iti ramanea noul csc instalat.De cateva generatii s-au cam schimbat lucrurile. Posted Image

Odata schimbat csc.ul cu Samkey,ramane noul csc,nu se mai modifica in urma unei resetari.L-ai schimbat in ROM,atunci in ROM intepeneste.Vrei sa revii la ORO,apelezi din nou la Samkey.

Merci mult pentru explicatii, foarte utile! Am schimbat CSC cu succes, intr-adevar ramane factory CSC initial (ORO) - care inteleg ca va ramane totdeauna asa, nu am ce face (sau ma insel?). Oricum, nu ma deranjeaza, atata vreme cat, daca am o problema cu telefonul in garantie si ma duc la service-ul Samsung, baietii nu comenteaza.

In schimb, la OTA updates nu imi apare optiunea de actualizare la ultimul firmware (UB6). Am incercat si wipe cache din recovery, dar nu merge. Smart Switch de pe PC insa il vede. E vreo problema cu OTA updates pe viitor? Adica nu o sa mai pot actualiza OTA telefonul dupa schimbarea CSC?

#1363
aikido1996

aikido1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.11.2014
oro,vdf,din cate stiu eu e multi csc ca si rom .thl
single csc este OLE care apartine de XID indonezia(un exemplu).

Eu am trecut de la ORO la XID pentru inregistrarea apelurilor,dupa aceea am trecut la EUX(OXM),cu ODIN.Ambele miscari le-am facut cu ODIN.
Dupa aceea cu samkey am trecut la THL , si are inregistrare apeluri.Pe EUX nu avea.

#1364
Alekxxx23

Alekxxx23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 19.04.2017
Au aparut 2 module noi in Galaxy labs:
https://twitter.com/...318536174002176
https://apps.samsung...sung.utilityapp

Edited by Alekxxx23, 18 February 2021 - 11:17.


#1365
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAlekxxx23, on 18 februarie 2021 - 11:14, said:


Apropo de asta, am observat o chestie: inainte cand eram pe CSC ORO, nu gaseam aplicatia Galaxy Labs in Samsung Store. Acum, dupa ce am trecut pe ROM, brusc a aparut in Samsung Store. Posted Image Nu stiu daca are vreo legatura, dar e prea mare coincidenta Posted Image

#1366
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
Fiecare csc are anumite programe implicite.

View Postrioachim, on 18 februarie 2021 - 10:24, said:



Eu am vorbit de trecerea din ORO in ROM.Treaba cu schimbarea csc.ului in THL pentru inregistrarea apelurilor poate fi o alta poveste.Csc.urile din firmware sunt dispuse in functie de
csc firmware/csc sim1/csc sim2/csc sales code.
Nu am incercat sa schimb unul din csc.uri in functie de sim.ul introdus si softul aferent,din alta zona a lumii.E posibil sa fie o modificare in urma resetului daca nu se executa tot cu un sim THL si nu de ROM sa pastreze csc.ul THL.

Edited by lawrence74, 18 February 2021 - 11:50.


#1367
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017
Revin legat de OTA update: dupa ce am schimbat CSC in ROM, pana la urma am decis sa instalez firmware UB6 via SmartSwitch (cum spuneam, in aplicatie aparea acest update pentru ROM) si, doar la cateva minute dupa restart, am primit notificare de OTA pentru build UB9 Posted Image Concluzia: actualizarile OTA merg si dupa schimbarea de CSC, cel putin in cadrul aceleiasi familii de CSC-uri. M-am linistit Posted Image

#1368
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 12.03.2020
Acum ai rom si ai primit UB9?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate