Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Samsung S21 Ultra

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7186 replies to this topic

#1243
mariuscostache

mariuscostache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2009
Mr_Hara mă lămurești și pe mine?

Am S21 Ultra, Model - SM-G998B/DS, în orange CSC ORO.

Nu am sim card fizic în el. Am doar ESIM.

În momentul când devine posibil să schimbi CSC cu samkey, ce presupune procedura din punct de vedere al ESIM.

Trebuie dezactivat ESIM, reactivat, pierd ceva? Și dacă tot îl schimb ce CSC folosiți voi de obicei? Mă interesează și Samsung pay și fast updates from samsung.

Mulțumesc.

#1244
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmariuscostache, on 14 februarie 2021 - 22:48, said:

Mr_Hara mă lămurești și pe mine?

Am S21 Ultra, Model - SM-G998B/DS, în orange CSC ORO.

Nu am sim card fizic în el. Am doar ESIM.

În momentul când devine posibil să schimbi CSC cu samkey, ce presupune procedura din punct de vedere al ESIM.

Trebuie dezactivat ESIM, reactivat, pierd ceva? Și dacă tot îl schimb ce CSC folosiți voi de obicei? Mă interesează și Samsung pay și fast updates from samsung.

Mulțumesc.

Nu am folosit pana acum Samkey dar nu cred ca o sa pierzi ceva la schimbarea CSC-ului pentru ca telefonul nu cere factory reset din cate stiu.

Legat de Esim, nu situ ce sa zic pentru ca nu am folosit niciodata, oricum e mai bine sa ai fizic pentru ca in caz de ceva scoti sim-ul si il pui in alt telefon.

Eu sunt in UK si momentan am CSC VOD(Vodafone UK), nu ma deranjeaza deloc, doar ca update-urile OTA vin foarte greu si deja imi este lene sa pun tot ce apare nou de fiecare data cu Odin(dureaza putin dar lenea e mare).
Daca vrei Samsung Pay iti trebuie un CSC dintr-o tara care suporta Samsung Pay gen UK(CSC BTU) dar mai sunt si altele.

Eu o sa pun cand o sa pot BTU pentru ca sunt in UK iar BTU este CSC-ul liber ca si DBT(Germania), ROM(Romania) etc

Edited by Mr_Hara, 15 February 2021 - 00:48.


#1245
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010

View Postserban_bogdan, on 13 februarie 2021 - 21:36, said:

O alta metoda de a schimba csc-ul este Chimera Tools tot contra cost insa la fel ca si Samkey momentan nu suporta schimbarea de CSC. Mai asteptam. Eu voi folosi Chimera Tools deoarece am licenta de pe vremea cand am schimbat CSC-ul la Note 20U

Ai idee cate credtie costa schimbarea CSC-ului cu Chimera?
Stiu ca momentan nu se poate la S21 dar doar vreau sa compar cu Samkey...

#1246
mariuscostache

mariuscostache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2009
Mr_Hara acum crezi că merge?

SamKEY CodeReader v3.50.0 Released

What's New :

Added Change CSC support for Android 11 (ALL SAMSUNG MODELS)
Added Change CSC support for Android 10 Release DEC-2020 & Later
Added Change CSC support for Android 9 Release DEC-2020 & Later
Added Change CSC support for Android 8 Release DEC-2020 & Later
Added Change CSC support for SM-G991B, SM-G991U, SM-G991N, SM-G9910 (Galaxy S21 5G)
Added Change CSC support for SM-G996B, SM-G996U, SM-G996N, SM-G9960 (Galaxy S21+ 5G)
Added Change CSC support for SM-G998B, SM-G998U, SM-G998N, SM-G9980 (Galaxy S21 Ultra 5G)

cum aflu câte credite samkey trebuie să cumpăr pentru csc change?

#1247
jullianos

jullianos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.10.2011

View PostTomaz2015, on 14 februarie 2021 - 22:16, said:

Păi se pare ca acel flickering este problema de fapt...nu culoarea rece sau caldă... nu îl sesizezi dar te afectează...când filmezi cu încetinitorul,  display-ul se vede cum pâlpâie la Samsung,  la Huawei cu opțiunea antiflickering activată nu se mai manifestă...cred ca asta me spunea colegul
Bun, ajutati-ma și pe mine sa înțeleg, asta e ca si cum ne-am trezi într-o dimineață cu o profunda dezamagire ca mașinile NU sunt elicoptere. Pai stai putin, au fost vreodata elicoptere? Ca orice telefon Samsung face flickering. Am probat acum in afara de S21U și un S20FE si un S10 normal, toate fac acel banding vertical si pâlpâie. Poate cineva să-mi răspundă la intrebarea: E vreun telefon Samsung care sa nu aiba flickering asa cum are S21U?

#1248
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 22.08.2009
Tot ce e ecran in jurul nostru face flickering indiferent ca e tv, laptop, monitor etc

#1249
jullianos

jullianos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.10.2011

View Postyanqemil, on 15 februarie 2021 - 09:38, said:

Tot ce e ecran in jurul nostru face flickering indiferent ca e tv, laptop, monitor etc
Pai si atunci care e drama omului mai de mai sus? Probabil nu a avut niciodată telefon Samsung, doar Huawei, dar si Huawei cred ca doar ultimele 2 generatii nu au, ca primele modele e imposibil sa nu aiba screen flickering.

#1250
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 12.03.2020
Asa am zis si eu! Nu mi se pare o chestie pe care o are doar s21U si trebuie sa ii fac retur! 🤣🤣🤣

#1251
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Sunt persoane care nu suporta flicker-ul, de accea orice monitor de PC, laptop etc vin cu AntiFlicker / Flickerfree sau alte denumiri generice, iar unele companii de telefoane adopta aceeasi masura pe ecranele lor.
Eu nu am probleme cu flicker-ul, dar e un fenomen cat se poate de real

#1252
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 22.08.2009
Ar putea fi o metoda sa faci sa nu se mai vada pe filmare flikereala. Sa filmezi la fps =rata de refresh a displayului.

E ca atunci cand vezi filmari cu elicoptere iar elicea pare ca sta pe loc si nu se invarte.

#1253
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Pe filmare, dar ecranul tot flickereste, chiar daca ochiul uman nu vede asta.
Iar un ochi sensibil care priveste flickerul respectiv poate avea de suferit.

Edited by badboy69on, 15 February 2021 - 10:29.


#1254
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Totuși sunt producători care oferă opțiune de antiflickering...asta spunea colegul , cum Huawei poate de ce nu poate Samsung care este fabrica cele mai bune display-uri OLED de pe piață? Măcar sa fi pus opțiunea pe Ultra ...

#1255
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View PostMishufac123, on 13 februarie 2021 - 07:11, said:

A fost problema asta și la S20. Încearcă asta : https://www.sammobil...phones-fix/amp/
Da, citisem de ceva de genul asta dar avea leagatura cu data. Zilele trecute am cautat totusi si am dat peste solutia respectiva, si a mers dar doar dupa ce am sters datele SDHM din safe mode.

#1256
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTomaz2015, on 15 februarie 2021 - 10:32, said:

Totuși sunt producători care oferă opțiune de antiflickering...asta spunea colegul , cum Huawei poate de ce nu poate Samsung care este fabrica cele mai bune display-uri OLED de pe piață? Măcar sa fi pus opțiunea pe Ultra ...
Cand vrei costuri cat mai mici cu profit cat mai mare, tai de unde poti. Casti, incarcator, lipsa protectie flickering (omul nu trebuie sa stea toata ziua cu telefonul in ochi :))) )

#1257
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Ai dreptate 😀

#1258
mariuscostache

mariuscostache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2009
câte credite samkey trebuie să cumpăr să schimb csc la S21 Ultra?

#1259
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004

View PostMr_Hara, on 15 februarie 2021 - 01:46, said:

Ai idee cate credtie costa schimbarea CSC-ului cu Chimera?
Stiu ca momentan nu se poate la S21 dar doar vreau sa compar cu Samkey...

E gratuit daca ai licenta Samsung.

View Postmariuscostache, on 15 februarie 2021 - 13:52, said:

câte credite samkey trebuie să cumpăr să schimb csc la S21 Ultra?

Am intrat acum pe Samkey.org si zice ca modelul SM-G998B nu e suportat.

#1260
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmariuscostache, on 15 februarie 2021 - 08:45, said:

Mr_Hara acum crezi că merge?

SamKEY CodeReader v3.50.0 Released

What's New :

Added Change CSC support for Android 11 (ALL SAMSUNG MODELS)
Added Change CSC support for Android 10 Release DEC-2020 & Later
Added Change CSC support for Android 9 Release DEC-2020 & Later
Added Change CSC support for Android 8 Release DEC-2020 & Later
Added Change CSC support for SM-G991B, SM-G991U, SM-G991N, SM-G9910 (Galaxy S21 5G)
Added Change CSC support for SM-G996B, SM-G996U, SM-G996N, SM-G9960 (Galaxy S21+ 5G)
Added Change CSC support for SM-G998B, SM-G998U, SM-G998N, SM-G9980 (Galaxy S21 Ultra 5G)

cum aflu câte credite samkey trebuie să cumpăr pentru csc change?

Intra si intreaba pe chat daca se poate si cate credite sunt necesare, raspund foarte rapid daca sunt online.
Eu am bagat SM-G998B acolo la search si zice ''this model is not supported'' deci nu cred ca merge inca...

View PostAlice, on 15 februarie 2021 - 10:34, said:

Da, citisem de ceva de genul asta dar avea leagatura cu data. Zilele trecute am cautat totusi si am dat peste solutia respectiva, si a mers dar doar dupa ce am sters datele SDHM din safe mode.
Dupa fiecare update e necesar un clear cache din recovery, eu am facut asta la ultimul update si nu am avut astfel probleme

View Postserban_bogdan, on 15 februarie 2021 - 16:58, said:

E gratuit daca ai licenta Samsung.

Pai nu vreau sa cumpar licenta toata ca nu am ce face cu ea si nu sunt nebun sa dau 69 euroi doar pentru o schimbare de CSC.
Se pot cumpara credite si pentru Chimera din ce am vazut, de aia am intrebat cate sunt necesare ca nu vreau sa cumpar in plus, pot folosi Samkey dar parca mi se pare mai safe Chimera, mai ales ca Windows vede Samkey ca si Troian imediat dupa instalarea programului...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate