Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Verificare RCA aida

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Bună ziua. E posibil ca la un RCA expirat ieri și reînnoit azi cu valabilitate de azi sa nu apară pe site la Aida? Nu se actualizează instant ca la rovinieta pe site? Mulțumesc!

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Dureaza cateva zile.

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Eu stiam ca se pot emite Asigurari RCA, dar valabilitatea lor incepea din ziua urmatoare pentru autovehiculele deja inmatriculate.
S-a schimbat treaba asta ?

Edited by eug3n92, 14 January 2021 - 22:48.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
RCA intra in vigoare dupa 24 h.
Alfel ar fi simplu sa circuli fara rca, sa faci accident si apoi asigurare valabila in acea zi.

Edited by pasilla, 14 January 2021 - 23:06.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Nu poți reinoi azi și tot de azi valabil. Poate e un RCA fals.

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Obișnuiesc să fac asigurări prin Emag, doar dacă fac comanda în prima parte a zilei îmi permite să aleg dată de început a poliței următoarea zi, iar seara dacă încerc să fac comandă nu îmi permite să aleg ziua următoare. Cândva mi-a expirat într-o vineri, și am vrut să comand polița cu ziua următoare, abia cu ziua de luni mi-a permis. Dar poate doar la ei este așa.

Poate durează puțin să se actualizeze datele?

Reînnoit astăzi cu valabilitate de astăzi nu se poate, verifică polița.

#7
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Mam exprimat puțin greșit la repezeala. Polița expira pe 13. A fost reînnoita pe data 05.01 cu noua data de valabilitate de pe 14. Nici acum nu apare pe Aida. E făcută direct pe site la o firma importanta de RCA din tara, firma care are legătură cu un colecționar de mașini ca să nu dau numele exact. Ma gândeam ca politia dacă ma oprește ma verifica în Aida dar poate ca da, durează pana se actualizează datele la ei.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica după VIN.
Eu am o mașina înmatriculată în octombrie.
Nici acum nu apare după număr, cu toate că am primit apoi poliță și cu număr pe ea. Făcută inițial doar cu VIN.

#9
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Nu apare nici asa. Oricuma gândesc ca dacă e polița valabila nu o sa am probleme. E doar o baza de date și atât. Ma gândesc ca poate politia verifica altundeva nu?

#10
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.04.2006

View Postalexbowwow, on 15 ianuarie 2021 - 08:15, said:

Mam exprimat puțin greșit la repezeala. Polița expira pe 13. A fost reînnoita pe data 05.01 cu noua data de valabilitate de pe 14. Nici acum nu apare pe Aida. E făcută direct pe site la o firma importanta de RCA din tara, firma care are legătură cu un colecționar de mașini ca să nu dau numele exact. Ma gândeam ca politia dacă ma oprește ma verifica în Aida dar poate ca da, durează pana se actualizează datele la ei.
Nu totate firmele de asigurari fac raportarile zilnic, unele firme fac raportarile la o anumita perioada mai mare de o zi.
Dar verifica si pe baza VIN-ului pentru siguranta.

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poti prezenta polita de asigurare tiparita la imprimanta sau descarcata pe telefon sau tableta.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Tipărite poti face zeci acasă. (false)
Poliția verifica in sistem daca e valida sau nu.

#13
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Oricum politia ma gândesc ca are o baza de date actualizata în care clar apare ca am RCA valabil din 14. Nu cred ca întra politia pe Aida sa ma verifice ma gândesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate