Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Eligibilitate noua casa sau credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
happiuta

happiuta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2015
Buna. Am o nelămurire referitor la eligibilitatea pentru un credit ipotecar si ma gândeam ca ma puteți ajuta. Am peste 10 ani vechime in munca fara întreruperi mai mari de 30 de zile și 4 ani la actualul angajator, din care ultimele 20 de luni am fost in concediu de crestere copil. As vrea sa iau un credit imobiliar in luna reinceperii activitatii (martie), dar un broker mi-a spus ca nu pot, pentru ca trebuie sa am cel puțin 3 luni vechime. In contextul meu nu vad ce sens are regula asta, mai ales ca nu mai exista perioada de proba, ba din contra. Plus ca perioada de concediu de crestere copil este considerata vechime în munca.

Dacă ați găsit vreun topic asemănător, va rog sa ma ghidați către el. Eu am cautat și n-am găsit.
Multumesc anticipat pentru răspunsuri.

Edited by happiuta, 14 January 2021 - 15:07.


#2
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Uite aici cateva topicuri: https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#3
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Majoritatea bancilor nu te baga in seama daca ai mai putin de 6 luni vechime pentru credit ipotecar... pentru credit de nevoi personale, da e suficient 3 luni.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Explicatia este foarte simpla.
Fiind in concediu de crestere copil NU ai salariu.
Ceea ce primesti acum se numeste indemnizatie de crestere a copilului.
Acum - fiecare banca are propriile conditii si politica interna de creditare iar in general refuza astfel de credite pentru ca iau in considerare veniturile cu caracter permanent ori, indemnizatia de crestere a copilului Nu are caracter permanet.
Deci, broker-ul are dreptate.
Incepi munca - acumulezi vechimea minima necesara conform cerintelor bancii - aplici pentru credit
Cam asta e

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Nu cred ca ar trebui sa fie probleme din cauza vechimii, chiar daca contractul de munca a fost suspendat pe perioada concediului de maternitate.

OTP de exemplu accepta clienti aflati in condediu de maternitate, cu niste conditii care difera de la produs la produs

https://www.otpbank....credit-ipotecar

Transilvania insa nu accepta.

https://intreb.banca...cita-un-credit/

Tu nu mai esti in concediu de maternitate, insa am dat exemplele pentru a ilustra politica diferita a bancilor.

Edited by george_alexandru, 14 January 2021 - 15:24.


#6
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Incearca direct la banca, sau gaseste un broker mai priceput. Problema este ca va veniturile din indemnizatia de crestere copil nu sunt luate in considerare, ci iti vor cere adeverinta cu veniturile pe ultimile 3 luni lucrate, inainte de CCC. Sigur ING si OTP accepta pentru ca am dat eu adeverinte pentru credite unor angajati

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai in ultimile 3 luni nu a lucrat
A stat cu ala mic Posted Image

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Banca nu e interesata in mod deosebit daca a lucrat sau nu, ci mai degraba ca venitul sa fie cert si predictibil. De exemplu, daca esti in perioada de proba nu se poate vorbi de venit predictibil, cat timp angajatorul poate renunta la tine fara motiv. In schimb, in cazul ei, contractul se reactiveaza la revenirea din concediul de maternitate.

#9
happiuta

happiuta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2015

View Postromanul10, on 14 ianuarie 2021 - 15:13, said:

Uite aici cateva topicuri: https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Multumesc de răspuns, totuși nu este specificat nimic referitor la situația mea.

#10
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Nu poti ! Trebuia sa aplici inainte de a intra in concediu de maternitate .

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cele 20 de luni de Crestere copil te vor da inapoi, chiar daca ai garantat locul 6 luni (parca atat e la lege). Bancile au nevoie de:
  • venituri constante
  • contracte de munca pe perioada nedeterminata
  • minim 3 luni (6 luni de regula) la actualul loc de munca
  • firma sa aiba minim 12 luni de existenta (au nevoie de bilant de la ANAF)
  • contracte de chirii sau din orice care sa aduca bani (preferabil declarate la ANAF)
  • alte venituri
Bancile au o politica proprie si va trebui sa intrebi la fiecare. La mine (Prima Casa) aveam 6 luni, dar firma avea doar 9 si a mai trebuit sa astept inca 3 luni.

#12
happiuta

happiuta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.04.2015
Multumesc pentru răspunsuri. Tocmai ce am vorbit cu un consultant de credite al ING. Se poate lua credit imobiliar in timpul concediului de crestere copil. Se poate lua și după, cu condiția sa treacă măcar o luna de la începerea activitatii pentru a avea un salariu (intreg) virat în cont pentru a putea vedea la ce suma ma încadrez.
Sper ca acest răspuns sa ajute alti oameni în aceeași situație.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate