Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Editor de AVI (aka "the keyframe problem")

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Vreau sa selectez doar anumite secvente, destul de precise in timp, din niste .AVI-uri comprimate DivX, si folosesc Virtual Dub pentru asta. Secventele sunt salvate ca fisiere separate pe disk, la sfarsit le unesc si am astfel un mic montaj de imagine.

Problema apare vis-a-vis de keyframe-uri, indiferent de selectia mea pe film, programul salveaza de la keyframe la keyframe, iar eu nu vreau asa, pentru ca - evident - apar in plus imagini la inceput si la sfarsit care pe mine nu ma intereseaza.
Cum, cu ce program imi permit sa salvez exact de la frame-ul X la frame-ul Y, chit ca sta un pic in plus sa-mi re-encodeze de la keyframe-ul dinainte?

Am incercat si cu "pop up extended options" la "Open File", dar nu imi apar keyframe-uri in plus, si nici nu am gasit alta optiune sa adaug keyframe unde vreau eu. Era ceva la SBC, dar nu mi-a placut/incantat.

Ca sa explic problema si altfel, am:
1 keyframe
2 delta
3 delta
4 delta
5 delta
6 delta
7 delta
8 keyframe
9 delta
10 delta
11 delta
12 delta

Vreau sa ii zic programului: "vezi la frame-ul 5, (unde e cursorul acum), fa-mi un keyframe".

Multumesc anticipat.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
direct si din prima nu prea se poate ce vrei tu

asta pentru ca un delta frame e doar informatie diferenta si afisata fara raportare la un keyframe anterior sunt doar niste aberatii pe ecran.

materialul trebuie recomprimat in zona cu problema :
selectezi si salvezi intre doua keyframe-uri unde ai vrea sa tai pe delta si nu poti. salvezi necomprimat (ca iti permiti fiind durata scurta), apoi la fel la bucata de la final.

segmentul de film dintre keyframe-urile cele mai apropiate (la cele la care s-a terminat primul segment salvat necomprimat si unde a inceput ultimul) il salvezi normal video > directstreamcopy.

incarci primul segment mic salvat necomprimat, acum tai inceputul unde vrei (pt ca acum acolo sunt toate keyframe-uri) si recompresezi la paramterii identici cu filmul mare. la fel si cu ultimul, apoi incarci primul segment mic facut DivX, segmentul mare si in final, append cel mic de la sfarsit (atentie sa fie deci acelasi compresor, acelasi fps, etc ca altfel o sa dea error)

direct stream copy la video si save intreaga bucata. testeaza sync-ul audio sa nu ai surprize (foloseste ultimul vdub ca versune)

altfel, fara recompresia segmentelor alea mici nu ai cum

#3
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Ai dreptate, pana la urma o sa salvez bucatile necomprimat. Ele au maxim 2 MB comprimat, deci nu vor iesi foarte mari necomprimate.
Iar acolo selectez excelent.
Cu audio nu e nici o problema, ori nu va fi deloc, ori va fi inlocuit la final cu altul.
Mersi !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate