Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme cervicale cu dureri groaznice

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
abcd777

abcd777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.07.2020
Buna ziua,

Ma numesc Andrei, 31 de ani, programator (deci stau toata ziua la calculator).
In ultimii 10 ani am dezvoltat dureri groaznice in zona cervicala, dureri pe care le am pe tot parcursul zilei.
Am facut RMN de cateva ori in acesti ani, mereu concluzia a fost aceeasi:

- discopatie cervicala intre C3-C4
- Tasare vertebrala, aparent am coloana mult prea dreapta din nastere/copilarie si vertebrele se taseaza pe parcursul zilei, apasand una peste cealalta nervul este sugrumat, avand coloana prea tensionata si cu dureri cosntante

Am facut cateva programe de fizioterapie si kinetoterapie insa nu m-au ajutat aproape deloc. Am incercat si cateva tratamente medicamentoase, degeaba. Din cauza durerilor imi trosnesc gatul si coloana de zeci de ori zilnic pentru a detensiona putin vertrebrele.
Tin sa mentionez ca intr-o oarecare masura, genunchii si incheieturile mainilor imi trosnesc similar.

Cu toate cele de mai sus, am ajuns la capatul puterilor, aceste dureri de spate (cervicale) imi dauneaza enorm stilului de viata, imi strica relatia cu oamenii si randamentul la munca.

Vin catre forum cu rugamintea daca e cineva care a avut sau are probleme asemanatoare si a gasit o solutie sau ameliorare cu adevarat - medicament sau tratament. Nu as vrea sa ajung la operatie, nu cred ca e cazul, insa ma tot interesez daca ceva injectii cu acid hialuronic in coloana ar putea ajuta.

Multumesc frumos.
A.

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu am rezolvat afectiuni ale discurilor intervertebrale si ale capsulelor articulare cu tratamente la Herculane, cate 2 pe an, la distanta de cam 6 luni.
Curenti interferentiali, ultrasunete, masaj si obligatoriu, bai termale cu sulf.
Cartilajele au in structura lor condroitin-sulfati.
In alimentatia actuala gasim foarte putine proteine cu sulf.
Sulful coloidal din apele termale sulfuroase se absoarbe prin piele si organismul il distribuie la tesuturile care au nevoie.

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La un chiropractician ai fost?
Ar trebui să-ți întârești musculatura în zona aia ca să îți susțină coloana.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si pozitia la birou sa fie in picioare.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 abcd777, on 13 ianuarie 2021 - 10:07, said:

insa ma tot interesez daca ceva injectii cu acid hialuronic in coloana ar putea ajuta.


Ajuta pentru un anumit timp. Apoi acidul se resoarbe si trebuie sa le faci din nou. Si nu sunt deloc ieftine.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 abcd777, on 13 ianuarie 2021 - 10:07, said:

daca ceva injectii cu acid hialuronic in coloana ar putea ajuta.


Nu ajuta, acidul hialuronic se face in articulatiile mari, in general la genunchi, in cazuri de artroza (grad Kellgren-Lawrence peste 2).
In cazul de fata analgezice si relaxante musculare pe cale bucala, iar local unguente antiinflamatoare.
Cum s-a zis deja, foarte importante sunt fizioterapia si intarirea musculaturii cervicale si a spatelui precum si o ergonomie buna in timpul muncii.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
fără să fiu răutăcios (am și io o odraslă programatoare :) ), dar ne zici și câtă gimnastică de-ntreținere faci între orele de lucru? :o

io-ți recomand 40 minute lucru, apoi 10 minute alergare pe bandă (pt a nu pleca din fața calculatorului :P ), 5 minute gimnastică specifică întreținerii coloanei, 5 minute sugi un suc de fructe (lasă naibii „cola-cola”, că și aia te-a devitaminizat și demineralizat!) și te speli de transpirație...

cât despre tratare: dacă fizioterapia nu mai are efect, te anunț cu părere de rău că DOAR cuțitul/laserul chirurgical, te mai ajută :(
(trebuie refăcute plastic distanțierele dintre vertebre...)

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ergonomia buna la locul de munca inseamna alternarea pozitiei corpului si limitarea timpului de munca.
adica, alternarea pozitiei in picioare cu intins in pat.
de asemenea, greutatea corporala sa fie in parametri.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Persoane cu dureri de spate din cauza muncii (santier sau scaun) s-au "reparat" cu masaj.
Acum, nu stiu sa fi avut si probleme medicale asa ca n-o lua drept adevar absolut. Daca vrei, intreb maseuza.

#10
abcd777

abcd777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.07.2020
Am incercat si masaj si kineto, etc.
De curiozitate, a incercat cineva sedintele de Elongatii cervicale? Par sa decompreseze vertebrele pe cat posibil.

Multumesc.
A.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Hunor_66, on 13 ianuarie 2021 - 10:38, said:

Eu am rezolvat afectiuni ale discurilor intervertebrale si ale capsulelor articulare cu tratamente la Herculane

Tot am zis ca merg si eu, inca n-am apucat.

Am auzit de la mai multi ca apele de acolo sunt foarte bune.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Si eu am dubla discopatie cervicala C4-C5, insa fac anual 10 sedinte de fizioterapie si nu am probleme. Cand am fost la control acum vreo 6 ani doctorul mi-a spus ca nu am nicio sansa decat daca ma operez. Sfatul meu este sa incerci absolut orice metoda, inainte de a alege sa te operezi.

LE. Desi nu s-ar crede, masajul terapeutic ajuta foarte mult, eu fac masaj de intretinere saptamanal.

Edited by 2Unlimited, 13 January 2021 - 11:34.


#13
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
eu am tot o discopatie, dar lombara, care nu este de operat si m-a chinuit 8 luni (tona de antiinflamatoare)
am facut fizio si tot asa ma gandeam, ca nu are efect, dar ce sa vezi - dupa 1 luna de la ultima sedinta, au aparut rezultatele
cand ai facut fizio?

#14
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
am o ruda pe care a ajutat-o f mult ozonoterapia.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia-ti un guler cervical, poate ajuta. Nevasta-mea a avut o spondiloza cervicala , ajunsese sa nici nu mai poata dormi de durere. Gulerul cervical i-a facut bine, il purta de cand ajungea acasa, pana cand pleca a doua zi la serviciu. Si a fost bine.

Edited by MembruAnonim, 13 January 2021 - 13:02.


#16
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Nu stiu cat o sa te ajute, dar merita sa incerci: si eu am probleme cu coloana vertebrala din cauza statului prea mult timp la calculator si pana nu demult, aveam niste dureri cervicale ingrozitoare, in special dimineata, dupa o noapte de dormit pe perne incomode. Iar durerile cervicale dadeau intotdeauna dureri de cap puternice. Asa ca mi-am cumparat o perna anatomica, din spuma cu memorie. Am luat-o de la Jysk (asta: https://jysk.ro/dorm...alba-30x50x10-7 ) si sunt super multumita de ea. Durerile cervicale s-au redus semnificativ, iar cele de cap au disparut aproape de tot. E buna de dormit pe o parte, nu pe spate. Si eu chiar simt cum imi relaxeaza toti muschii spatelui si coloana.

#17
abcd777

abcd777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.07.2020
Multumesc.
La mine am incercat si cu fizio, kineto perne, etc.

A testat cineva gulerul cervical sau elongatiile cervicale? Cred ca astea sunt ultimele optiuni inainte de injectii sau alta interventie.

Mersi.

#18
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
La virsta asta ?cu asa probleme nu mai stai pe aici, miscare , cu bratele balansate cit mai mult, masaje,bai ,sport usor, cineva care stie sa-ti maseze gitu cu elongatie, toate se pot reface, esti tinar.....peste citiva ani cum te vezi daca nu vei face nimic?Ce ai tu trece cu masaj,miscare fizio,bai.....fara medicamente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate