Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

UBB Cluj Informatica Economica- Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
Salut, am si eu niste intrebari legate de Info-Economie:
1) Mai bine merg pe Info pur?
2) Este strutocamila? Am citit niste thread-uri de acum cativa ani, dar in ele scriau studentii ca se va schimba facultatea. S-a schimbat?
3) Merita facultatea? Am mai multe sanse de cariera decat daca as face info pur?
4) Cum se intra la facultate? Am citit in mai multe forum-uri, si din cate am inteles trebuie sa dai admitere la Info/Mate la alegere si iti cere nota de la bac la mate SAU info, nu?

Mersi mult anticipat Posted Image

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Da' ce carieră vrei?
Economist, operator facturi, programator, automatizări?

#3
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 shiva, on 12 ianuarie 2021 - 10:06, said:

Da' ce carieră vrei?
Economist, operator facturi, programator, automatizări?
analist de risc, programator, data analyst

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,535
  • Înscris: 01.08.2006
Daca vrei info pe bune, du-te la informatica. Asta e intr-adevar o struto-camila, inveti ceva programare, baze de date sau ce mai inveti, aplicate in economie. Nu te astepta sa ai cursuri la fel ca la info, unde ai multe materii pe baza de matematica si programare. La info-economic ai jumatate economie, jumatate informatica aplicata in economie.
Oricum si cum diploma asta ai intrare la unele firme de IT, dar in entry-level si acolo inveti mai multe. De fapt, cam la orice facultate trebuie sa inveti mult pe langa ca sa evoluezi.
Ca o concluzie: depinde cat de duce capul la info si la mate. Daca te duce capul, du-te la info. Materia e mai grea. Daca nu te duce capul la multe, du-te la info-economic. E materia mai usoara.
La fel si cu privire la cariera ta: daca ai scopuri inalte, du-te la info pur. Daca vrei sa o lalai prin multinationale, fara mari aspiratii de cariera, e suficienta info-economic.
Dupa ce primesti hartia numita "diploma", de la oricare facultate alegi, totul depinde de tine.

Edited by bai3tzash, 12 January 2021 - 10:31.


#5
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 bai3tzash, on 12 ianuarie 2021 - 10:28, said:

Daca vrei info pe bune, du-te la informatica. Asta e intr-adevar o struto-camila, inveti ceva programare, baze de date sau ce mai inveti, aplicate in economie. Nu te astepta sa ai cursuri la fel ca la info, unde ai multe materii pe baza de matematica si programare. La info-economic ai jumatate economie, jumatate informatica aplicata in economie.
Oricum si cum diploma asta ai intrare la unele firme de IT, dar in entry-level si acolo inveti mai multe. De fapt, cam la orice facultate trebuie sa inveti mult pe langa ca sa evoluezi.
Ca o concluzie: depinde cat de duce capul la info si la mate. Daca te duce capul, du-te la info. Materia e mai grea. Daca nu te duce capul la multe, du-te la info-economic. E materia mai usoara.
La fel si cu privire la cariera ta: daca ai scopuri inalte, du-te la info pur. Daca vrei sa o lalai prin multinationale, fara mari aspiratii de cariera, e suficienta info-economic.
Dupa ce primesti hartia numita "diploma", de la oricare facultate alegi, totul depinde de tine.
ai dreptate, oricum in liceu in mare parte am invatat informatica singur
dar mi s-a tot zis ca la IE ai mai multe sanse, intrucat inveti 2 materii (i.e. informatica si economie), dar intrebarea mea e: cum poti sa inveti 2 materii intr-o singura facultate? dupa cum ai zis, materia la info e mai usoara, deci si la economie e la fel nu? practic, faci 2 facultati pe jumatate?
(scuze daca nu fac sens dar sunt in ora si scriu repede :P)

#6
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
tot asa, mi-am amintit:
Care facultate e mai buna? IE la UBB sau la Cibernetica la ASE?

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,535
  • Înscris: 01.08.2006
Ai aici materiile ce se fac la info-economic: https://econ.ubbcluj...a economica.png
Si asta la Informatica: http://www.cs.ubbclu...gramme-profile/
Dupa cum vezi, au foarte putine in comun.
La info-economic, in primul an inveti mai multe economie, apoi, din anul 2, treci pe mai multe informatica, genul de informatica ce se poate folosi in economie: baze de date, retele, site-uri, analiza sisteme IT. Nu e programare, e mai mult o intrepatrundere intre ce poate aduce IT-ul in economie.
Deci dupa facultatea asta clar nu ramai cu multe cunostinte de economie. Dar o sa te poti angaja ca economist undeva, daca are cineva chef sa te ia de la zero la o firma mica sau la vreo multinationala.
Dar nici nu ramai cu multa programare, dar o sa te poti angaja la vreo firma, daca are cineva chef sa te ia de la zero la o firma mica sau la vreo multinationala.
La cum e inca cererea in Cluj-Napoca, cel mai probabil o sa gasesti de munca entry-level.
Pana la urma, vezi ce vrei sa inveti mai mult.

#8
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 bai3tzash, on 12 ianuarie 2021 - 10:50, said:

Ai aici materiile ce se fac la info-economic: https://econ.ubbcluj...a economica.png
Si asta la Informatica: http://www.cs.ubbclu...gramme-profile/
Dupa cum vezi, au foarte putine in comun.
La info-economic, in primul an inveti mai multe economie, apoi, din anul 2, treci pe mai multe informatica, genul de informatica ce se poate folosi in economie: baze de date, retele, site-uri, analiza sisteme IT. Nu e programare, e mai mult o intrepatrundere intre ce poate aduce IT-ul in economie.
Deci dupa facultatea asta clar nu ramai cu multe cunostinte de economie. Dar o sa te poti angaja ca economist undeva, daca are cineva chef sa te ia de la zero la o firma mica sau la vreo multinationala.
Dar nici nu ramai cu multa programare, dar o sa te poti angaja la vreo firma, daca are cineva chef sa te ia de la zero la o firma mica sau la vreo multinationala.
La cum e inca cererea in Cluj-Napoca, cel mai probabil o sa gasesti de munca entry-level.
Pana la urma, vezi ce vrei sa inveti mai mult.
mersi mult de informatii :D
ai fost cumva la UBB?

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Daca vrei sa fii programator si esti bun la mate/info, du-te la UBB la Info. Daca matematica/informatica nu sunt punctele tale forte, dar totusi vrei sa lucrezi in viitor in domeniu, poti merge si la info-economica si vei recupera in viitor (dar vei fi in urma cu cunostintele fata de colegii care termina info). Am si colegi care au terminat info-economica si au ajuns programatori buni pana la urma, dar evident ca prima sansa de a ajunge programator bun o ai daca mergi pe informatica la Facultatea de Matematica si Informatica (sau la Automatizari si Calculatoare/etc la Poli).

Nivelul la ceea ce faci in facultate la info-economica e semnificativ mai scazut decat la info la FMI. Pentru unii asta e un avantaj pentru ca vor sa le fie mai usor in facultate, dar le va fi mai greu dupa sa recupereze. Eu am terminat info la UBB.

Singurul alt motiv pentru a merge la info-economica e daca te gandesti ca poate vrei sa activezi si ca economist in viitor ... sau vrei sa te axezi masiv pe soft economic. E o aiureala ideea ca ramai deschis pentru doua cariere, nevasta-mea e economista si castiga de 4 ori mai putin decat mine si toata viata ei a castigat de 3-4 ori mai putin decat mine. In momentul de fata a fi economist e o cariera cu mai putine oportunitati, foarte putini ajung sa castige macar jumate cat mine (si chiar cunosc multi economisti), pe cand programatori care castiga cat mine sunt o gramada.

Edited by utopium, 12 January 2021 - 11:46.


#10
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 utopium, on 12 ianuarie 2021 - 11:42, said:

Daca vrei sa fii programator si esti bun la mate/info, du-te la UBB la Info. Daca matematica/informatica nu sunt punctele tale forte, dar totusi vrei sa lucrezi in viitor in domeniu, poti merge si la info-economica si vei recupera in viitor (dar vei fi in urma cu cunostintele fata de colegii care termina info). Am si colegi care au terminat info-economica si au ajuns programatori buni pana la urma, dar evident ca prima sansa de a ajunge programator bun o ai daca mergi pe informatica la Facultatea de Matematica si Informatica (sau la Automatizari si Calculatoare la Poli).

Nivelul la ce faci in facultate la info-economica e semnificativ mai scazut decat la info la FMI. Pentru unii asta e un avantaj pentru ca vor sa le fie mai usor in facultate, dar le va fi mai greu dupa sa recupereze. Eu am terminat info la UBB.

Singurul alt motiv pentru a merge la info-economica e daca te gandesti ca poate vrei sa activezi si ca economist in viitor ... sau vrei sa te axezi masiv pe soft economic. E o aiureala ideea ca ramai deschis pentru doua cariere, nevasta-mea e economista si castiga de 4 ori mai putin decat mine si toata viata ei a castigat de 3-4 ori mai putin decat mine. In momentul de fata a fi economist e o cariera cu mai putine oportunitati, foarte putini ajung sa castige macar jumate cat mine, pe cand programatori care castiga cat mine sunt o gramada.
ce-i drept IE pare un fel de Info pt cei de la uman din liceu, dar daca faci IE poti sa ajungi de ex Software Engineer? sau tot asa daca faci AC?

PS: mai stii cumva ce entry requirements ai avut la admitere? am auzit pe unii ca au intrat la info cu bac la fizica si examen de admitere la mate
poti sa faci manevra asta? mi se pare cam ciudata

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Pe vremea mea erau 3 examene foarte dificile de matematica ... dar asta a fost demult Posted Image Acum poti participa la un concurs de info inainte de admitere (prin primavara) si daca iei nota buna la ala poti sa o folosesti pentru admitere:
http://www.cs.ubbclu...admiterea-2021/

Aici ai detalii despre admitere: http://www.cs.ubbclu...-nivel-licenta/
In principiu trebuie sa fii bun ori la matematica, ori la informatica ... in functie de asta decizi ce cale urmezi la examinare. Fizica n-are treaba cu UBB Info, eventual la Politehnica. Oricum Bacul te ajuta doar la departajare, trebuie sa fii mai intai bun la proba scrisa la Mate sau la Info. Sau sa fii olimpic (premiul I/II/III la olimpiade judetene de mate/info iti poate asigura un 10 cu care se face media cu proba scrisa, iar premiile nationale la olimpiade de mate/info iti asigura media 10 la admitere).

Edited by utopium, 12 January 2021 - 12:08.


#12
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016
Struto-camila. Been there, done that. Un an si jumatate de omoara cu conta, dupa care te inghesuie cu informatica, pe repede-inainte.
O porcarie de muls bani de la studenti.

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Matematica îți place?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate