Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Skoda Enyaq 2021 EV

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostTonic Water, on 15 ianuarie 2021 - 10:18, said:

Nu poti sa ceri depanorilor de pe autostrada sa-ti aduca o galeata de curent.
De ce nu?

[ https://electrek.co/wp-content/uploads/sites/3/2016/09/aaa-charging-truck.png?w=1348 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lumea evoluează, am ieșit din epoca căruțelor trase de cai, și posibilități sunt mai multe decât vedem noi în spatele casei. Că nu se pretează pentru toată lumea și pentru toate nevoile, e una. Dar deja electricele sunt suficient de viabile pentru o droaie de scenarii.

#74
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Băieți, dacă aș avea garanția că găsesc încărcătoare și că nu e rând de 30 de mașini la ele, o încarc. Dar în plin sezon la mare...
Și apropos, Litoral nu înseamnă doar Mamaia. Sunt peste 500km dacă treci de Constanța.
Dar nu vreau să deviem discuția pe situația asta. :)

#75
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
IN caz ca vreti sa vedeti cum arata linia de productie ENYAQ
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tWEaOvZElSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postalexcrist, on 15 ianuarie 2021 - 12:41, said:


De ce nu?

[ https://electrek.co/wp-content/uploads/sites/3/2016/09/aaa-charging-truck.png?w=1348 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lumea evoluează, am ieșit din epoca căruțelor trase de cai, și posibilități sunt mai multe decât vedem noi Ă®n spatele casei. Că nu se pretează pentru toată lumea și pentru toate nevoile, e una. Dar deja electricele sunt suficient de viabile pentru o droaie de scenarii.
LoL.
Ma intreb de ce masina de interventie nu e electrica.
EVul e de oras si de imprejurimi, chiar daca altii se chinuie sa demonstreze contrariul si patesc ca ala din poza.

#77
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Vrei sa spui ca ala a patit-o fiindca era negru ? Vezi ca poti fi reclamat pentru rasism :)

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBloodRa, on 12 ianuarie 2021 - 09:58, said:


Pentru designul cu tableta tre' să-i mulțumim lui musk.
bre' musk a pus ditai televizorul acolo, nu doar o tableta.

View Postunderb, on 17 ianuarie 2021 - 15:47, said:


LoL.
Ma intreb de ce masina de interventie nu e electrica.
EVul e de oras si de imprejurimi, chiar daca altii se chinuie sa demonstreze contrariul si patesc ca ala din poza.
da' , o sa mearga lumea la ski prin munti si paduri cu eniaq, si apoi cand se descarca bateria de la frigoaica, o sa cute prize printre copaci..

View PostFord4, on 13 ianuarie 2021 - 17:07, said:

Mai oameni buni, Bacau - Arad is vreo 550 km si am ajuns la granita. Ce concedii va faceti voi cu 800 km in fiecare zi ? Sau daca faceti asa ceva, alea le numiti concedii ?
In 2018 am facut excursie de o luna in Franta, iar in 2019 una de 3 saptamani in Italia. In ambele cele mai lungi drumuri le-am facut pana am ajuns acolo, maxim am facut intr-o zi 1100 km, restul au fost mai scurte ca stateam intr-o locatie cate 2-3-4 zile si vizitam imprejurimile dupa care maxim mai faceam 300-400 km pana la urmatoarea locatie. Sa zicem ca acel drum de 1100 km il faceam in doua zile. Mare branza o zi in plus cand esti in concediu. In rest prin tara fac maxim 240 km la drumurile mai dese din weekend sau sarbatori iar restul oras.
Merita sa renunt la beneficiile unei electrice doar pentru ambitia de a face 1000 km intr-o singura zi doar odata sau de doua ori pe an ?
Eu mai degraba am retineri in privinta unei electrice fiindca nu stiu cum va evolua numarul de statii de incarcare uitandu-ma la cum "evolueaza" autostrazile la noi. Doar ca sunt optimist ca de ele nu se va ocupa guvernul si atunci e posibil sa fie o problema falsa.
las ca vor fi statii electrice , si cand ajungi la ea ca camila insetata din desert, poti avea surpriza ca nu este pusa in functiune, sau e defecta.  In Europa occidentala poate ca nu sunt probleme, dar prin balcani, nu cred ca se incumeta cineva la drum fara sa planifice minutios traseul.

View Postandreyvsjoker, on 12 ianuarie 2021 - 13:54, said:

Inainte sa postezi macar citeste ce s-a scris prin topicurile astea.
Nu este necesara o statie de incaracre noua la fiecare model. In Europa avem standrad Type 2 pentru incarcare AC si CCS pentru DC.
Este si Chademo dar e pe cale de disparitie. Oricum toate FAst chargerele de la noi au si CCS si Chademo.

Se sta cu orele la incarcat la AC dar la incarcatoarele rapide nu se sta cu orele.

Ce poate sa se intample cu acumulatorii? Se folosesc in alte aplicatii dupa inlocuirea celulelor degradate  sau se recicleaza. Cu tehnologiile actuale se pot recupera pana la 96% din metalele dintr-o celula Li Ion. Si aceste tehnologi de reciclare vor fi dezvoltate in continuare pentru ca vor fi multi bani de facut cu aceste procese peste 10-15 ani.
am citit pe undeva un articol, care descria cum in Japonia se reutilizeaza bateriile de pe masinile hibride uzate, fiind incorporate in sisteme de baterii casnice. Cand o baterie auto se uzeaza scazand capacitatea spre 50%, masina nu prea mai este atractiva pe piata sh, dar capacitatea bateriei este inca suficienta pentru aplicatii casnice.

#79
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postandreyvsjoker, on 15 ianuarie 2021 - 11:34, said:

Te rog nu te mai pronunta de parca ai cunoaste fenomenul.
nu te-ai obisnuit? :) cred ca poti pune mesjaul in clipboard si il pastezi o data la cateva zile asa...pt toti.
toti sunt experti...de pe margine :)

View Posttfmercedez, on 17 ianuarie 2021 - 18:03, said:

las ca vor fi statii electrice , si cand ajungi la ea ca camila insetata din desert, poti avea surpriza ca nu este pusa in functiune, sau e defecta. .
si totusi, suntem in 2021, avem aplicatii, avem internet...avem alte mijloace de comunicare decat fumul...

#80
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postwrc2007, on 18 ianuarie 2021 - 07:25, said:


si totusi, suntem in 2021, avem aplicatii, avem internet...avem alte mijloace de comunicare decat fumul...
  da  avem internet, avem roaming in Albania si Serbia la tarife de mai bine lasa..

Eu ma refeream la Balcani, in comparatie cu occidentul. Si Romania e mai degraba comparabila cu tarile balcanice decat cu cele occidentale.

Edited by tfmercedez, 18 January 2021 - 11:14.


#81
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Da, pai  adevarul  e ca tre sa downloadezi GB intregi ca sa verifici disponibilitatea unei statii.
Poate tu esti mai aproape de balcani ca eu nu.

Edited by andreyvsjoker, 18 January 2021 - 11:28.


#82
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttfmercedez, on 18 ianuarie 2021 - 11:14, said:

da  avem internet, avem roaming in Albania si Serbia la tarife de mai bine lasa..
De Albania nu știu dar la sârbi e 300 de dinari un SIM. 12 lei.
Și am văzut destule stații și în Belgrad și în Novi Sad.

#83
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

View Postalexcrist, on 15 ianuarie 2021 - 12:41, said:

De ce nu?

[ https://electrek.co/wp-content/uploads/sites/3/2016/09/aaa-charging-truck.png?w=1348 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lumea evoluează, am ieșit din epoca căruțelor trase de cai, și posibilități sunt mai multe decât vedem noi în spatele casei. Că nu se pretează pentru toată lumea și pentru toate nevoile, e una. Dar deja electricele sunt suficient de viabile pentru o droaie de scenarii.
Faptul ca Google ti-a gasit un depanor care sa-ti incarce bateria cand esti in pana nu inseamna  practic ca gasesti asa ceva curent pe autostrazile Europei. In rest ...comentariu cu carutele este de genul ''neam de traista'' care intra la categoria flame. Daca nu ai ceva de comentat pe subiect  mai bine te las-o balta.

#84
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Dintre noi 2, cine n-a comentat la subiect? Nu te obosi, e retorică întrebarea. ;)

Dacă nu-ți place poza aia generică, ia și de la botu' calului, că văd că numai mie îmi merge Google: https://arceuropegro...ctric-jerrycan/
Ăștia au partener inclusiv în România, dar încă nu au servicii de EV și la noi. Dar sigur va urma, după ce evoluează piața.

Și sigur există și alții, sau vor apărea. Dar nu vreau să suprasolicit Google-ul prea mult acum, că și-așa doar la mine merge. :P

View Postunderb, on 17 ianuarie 2021 - 15:47, said:

LoL.
Ma intreb de ce masina de interventie nu e electrica.
Deci dacă ai mașină pe benzină, vrei neapărat să vină o dubă pe benzină, nu pe motorină, nu? Și vice-versa. Iar dacă ai vreun pe hidrogen, să vină platformă tot pe hidrogen. Să nu amestecăm gazele între ele. :lol:

#85
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Locuiesc in Germania si astazi mi-am comandat noul Enyaq 60.
Leasing.
Vine pe la vara.
Masina de oras.
Abia astept Posted Image

#86
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posttfmercedez, on 17 ianuarie 2021 - 18:03, said:

bre' musk a pus ditai televizorul acolo, nu doar o tableta.

da' , o sa mearga lumea la ski prin munti si paduri cu eniaq, si apoi cand se descarca bateria de la frigoaica, o sa cute prize printre copaci..

las ca vor fi statii electrice , si cand ajungi la ea ca camila insetata din desert, poti avea surpriza ca nu este pusa in functiune, sau e defecta.  In Europa occidentala poate ca nu sunt probleme, dar prin balcani, nu cred ca se incumeta cineva la drum fara sa planifice minutios traseul.

am citit pe undeva un articol, care descria cum in Japonia se reutilizeaza bateriile de pe masinile hibride uzate, fiind incorporate in sisteme de baterii casnice. Cand o baterie auto se uzeaza scazand capacitatea spre 50%, masina nu prea mai este atractiva pe piata sh, dar capacitatea bateriei este inca suficienta pentru aplicatii casnice.
Doar o baterie foarte mare poate fi folosita pe masina pana ajunge la 50% din capacitate, chiar daca ai de facut doar drumuri scurte si nu iti trebuie range. Si asta doar in modul eco pentru a nu avea varfuri de consum.
Asta pentru ca sub 80%, cand o baterie LiIon este considerata la sfarsitul vietii, bateria nu mai poate sustine curenti mari de descarcare.
Dpadv, o baterie mai mare merita intotdeauna daca achizitia e pe termen lung, indiferent daca ai sau nu nevoie de range mare.
Nu doar pt ca un ciclu inseamna o distanta mai mare dar si pentru ca numarul de cicluri utile va fi mai mare, putand folosi o baterie mai mare pana cand ajunge intr-o stare de degradare mai pronuntata decat poti folosi o baterie mica.


Pe scurt, o baterie mai mare va parcurge de-a lungul vietii o distanta mai mare/KWh decat una mai mica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate