Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Skoda Enyaq 2021 EV

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este un SUV. :)
https://ro.wikipedia.org/wiki/SUV

#20
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Și vrei sã spui cã mașina asta are capabilitãți de teren accidentat? 🤣
Doar variantele de vârf au tracțiune integralã.
Mai curând încadrarea la SUV se datoreazã poziției de condus, un motiv pentru care prefer un break in detrimentul unui SUV.

Iar grila luminatã poate fi un lucru bun. Cea de la Hyundai aratã bestial

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostYOUR_GOD, on 11 ianuarie 2021 - 19:43, said:

Insa am altceva ce nu inteleg: cum e masina asta SUV? Asta e masina de Kaufland. SI nu doar ea. Eu sunt fan Skoda si daca aveam bani de noua, luam in aceeasi bani Skoda ci nu VW. Totusi, mi se pare ca termenul de SUV se arunca aiurea. Nu stiu daca din 10, 20 masini cu SUV pe catalog, una merge pe drumuri accidentate, fara sa-ti rupa dintii, nu ca atinge ea.
Pai atunci 80% din masinile considerate SUV nu mai sunt SUV :)

Wikipedia: "De obicei SUV-urile au tracțiune 4x4 și deși unele dintre ele au și capacități pentru terenuri grele, SUV-urile nu sunt vehicule off-road."

SUV-ul se vrea un fel de compromis intre o masina de oras si una de mers pe drumuri mai accidentate, unde ai nevoie de o garda la sol mai inalta decat la o berlina, unghiuri de atac mai bune, roti mai mari, suspensie mai avansata. Eu am zis de multe ori ca nu sunt fan SUV pentru ca realitatea e ca multi le iau ca sa o foloseasca ca o berlina/break, adica prin oras si pe drumuri bune, iar in situatiile astea SUV-ul e mult mai ineficient decat o berlina/break. Daca iesi de pe drumurile bune foarte rar, mi se pare o alegere neinspirata pe care multi o fac doar ca sa se simta mai in siguranta (ca au o masina mai grea si cu pozitie mai inalta).

Daca as merge mai des pe la munte, mi s-ar parea o alegere potrivita un SUV (preferabil 4x4) ... la cum folosesc eu acum masina, nu mi se pare. Astept berlina electrica de la Skoda. Sau sa imi schimb stilul de viata si sa am nevoie de un SUV, cine stie, poate ma apuca vreo idee sa-mi fac cabana la munte. Inteleg foarte bine de ce poate fi un compromis foarte bun pentru unii, dar (inca) nu ma incadrez in publicul tinta. Acum doar mi-as mari costurile cu masina cu 40% fara sa am nici un beneficiu real.

#22
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In realitate mulți le cumpãrã pentru pozitia de condus înaltã, care le reduce intimidarea când conduc. La femei mai ales se întâmplã asta.

#23
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View Postutopium, on 12 ianuarie 2021 - 09:15, said:

Astept berlina electrica de la Skoda.

O samai ai de asteptat. De obicei pentru inceput toti vor scoate SUV-uri fiindca astea se cauta cel mai mult.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFord4, on 12 ianuarie 2021 - 09:21, said:

O samai ai de asteptat. De obicei pentru inceput toti vor scoate SUV-uri fiindca astea se cauta cel mai mult.
Eu cred ca prin 2023 va aparea ... totul e sa am eu rabdare pana atunci Posted Image VW se pare ca va scoate ceva berlina electrica in 2022, iar Skoda vine de obicei dupa 6 luni cu varianta lor.

Edited by utopium, 12 January 2021 - 09:24.


#25
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Pentru o electrica arata bine, bordul insa e o gluma, parca e de la vreun Citroen din anii 90, plus tableta aia infipta in bord, nope

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostReactor2015, on 11 ianuarie 2021 - 20:58, said:

Este un MPV in doua volume (ca nu e musai ca un MpV sa fie monovolum).

Sa nu exageram cu SUVul totusi...

Altfel, complet neinteresanta ca masina de oras si complet nepractica ca masina de drum lung IN Romania sau ca unica masina. Si asta nu doar momentan ci pentru atata timp cat rata de crestere a parcului auto electric e mai mare decat rata cu care se dezvolta infrastructura.

Si nici nu e masina pe care s-o iei ca sa o plimbi sa te vada lumea ca e Skoda.

Dar poate fi ok pentru cineva caruia ii place modelul si VREA masina electrica nu un plugin hibrid.

Edited by underb, 12 January 2021 - 09:52.


#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostMondeo, on 12 ianuarie 2021 - 09:39, said:

Pentru o electrica arata bine, bordul insa e o gluma, parca e de la vreun Citroen din anii 90, plus tableta aia infipta in bord, nope
Pentru designul cu tableta tre' sã-i mulțumim lui musk.

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Modelul a fost lansat pentru Europa, la noi cum 40% din populația tarii sta la bloc normal ca va avea vanzari subtirele.

#29
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005

View Postutopium, on 11 ianuarie 2021 - 18:47, said:

Si eu voiam sa intreb de ce vorbim de Franta, ca e aparuta de mai bine de o luna si la noi pe configurator.


Pai nu e ca si cum ar fi scump sa-ti pui volan sport daca nu-ti place cel implicit (e 101 euro). Eu n-am nici o problema nici cu ala implicit ...
Vorbeam de preturi in Franta petru ca eu traiesc in Franta si acolo am vazut-o. Pentru colegul care zicea de bonusul ecologic in Franta il vezi aici:https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F34014
Pentru Romania nu cred ca este o optiune valabila, la numarul de puncte de incarcare de mare putere  nu poti decat sa mergi cu ea ma mall. Si mai rau, daca locuiesti intr-un bloc  cum Dumnezeu o  incarci, face blocul punct de incarcare? Bateria cea mai mare necesita 40 minute de incarcare minim pentru 80% capacitate.
Parerea mea este ca electricele mai trebuie sa astepte  o perioada.
Vorbeam de Toyota, am primit o oferta pentru re-chargabila, la schimb cu aia veche (RAV de 4 ani  hybrid). 49, 000 Eu. Vorba romanului s-a intalnit hotu' cu prostu', mama lor de snapani. Dupa 15 ani in care am schimbat 5 Toyote (Clio in Aygo pt madame, Avensis in Rav 4 si iar in Rav 4 hybrid pentru familie) o sa zic pass la urmatoarea schimbare. De ce nu o skoda, dar e data asta berlina hybrid, tot rechargeable. Gata cu SUV-urile fancy  care consuma 10 l/100km si care au autonomie 25 km pe electric

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTonic Water, on 12 ianuarie 2021 - 10:10, said:

Pentru Romania nu cred ca este o optiune valabila, la numarul de puncte de incarcare de mare putere  nu poti decat sa mergi cu ea ma mall. Si mai rau, daca locuiesti intr-un bloc  cum Dumnezeu o  incarci, face blocul punct de incarcare? Bateria cea mai mare necesita 40 minute de incarcare minim pentru 80% capacitate.
Parerea mea este ca electricele mai trebuie sa astepte  o perioada.
In Cluj o buna parte din parkingurile publice (si sunt vreo 15, inclusiv in cartiere) au statii de incarcare si locuri dedicate de parcare pentru electrice (inclusiv parkingurile de cartier). Ba mai nou sunt si statii de incarcare la marginea drumului, facute de primarie in diverse zone (din nou, si in cartiere, nu doar in centru, pe strazile recent modernizate se fac si cateva parcari laterale pentru electrice, stiu cel putin doua locatii unde s-au facut locuri de parcare pentru electrice (cu incarcare) la marginea drumului anul trecut, dar probabil ca mai sunt si altele). Mall-ul si supermarketurile sunt si ele alte optiuni. Dar in principiu nu iti iei electrica daca nu o poti incarca acasa, nu?

Edited by utopium, 12 January 2021 - 11:00.


#31
standingstar

standingstar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.11.2019

View Postutopium, on 12 ianuarie 2021 - 09:23, said:

Eu cred ca prin 2023 va aparea ... totul e sa am eu rabdare pana atunci Posted Image VW se pare ca va scoate ceva berlina electrica in 2022, iar Skoda vine de obicei dupa 6 luni cu varianta lor.

Va aparea la jumatatea acestui an. Ma interesat si pe mine dar pana la urma am ales Peugeot e2008.

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Eu ma refeream la o berlina electrica ... VW ID4 sau e2008 nu sunt berline. La proiectul VW de berlina electrica ii zice ID Vizzion si e estimat pentru 2022. Skoda banuiesc ca va urma in 2023, probabil 2022 ar fi prea optimist.

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@underb, nu este un MPV. MPV-ul duce mai multe spre zona de minibus. Nu că ar conta, dar sunt inginer auto și aș putea intra în multe detalii cu privire la clasificarea autovehiculelor, dar nu e cazul topicului ăsta.
SUV e mai mult o denumire populară decât o clasificare. Inventată de americani. Iar BMW a inventat termenul de SAV, să fie ei mai șmecheri, dar nu a avut prea mare trecere.

Aș avea multe de zis la adresa mașinii din topic. Dar vreau s-o văd întâi fizic. Nu mă pronunț nici despre ceasurile de bord, nici despre tableta înfiptă pentru că pe unele mașini soluția asta arată bine, pe altele este groaznică. Sunt adeptul unei planșe de bord cât mai simplistă. Eu mă uit pe bord în 90% din cazuri doar pentru viteză și iarna pentru temperatura lichidului de răcire, dar nu e cazul la electrice. Apoi mă mai uit pentru combustibil și cam atât. Dacă o mașină îmi arată doar astea, eu sunt foarte mulțumit, în rest nu vreau să-mi arate ceva decât dacă e vreo problemă.
Partea de navi și multimedia, e altceva.
Una peste alta, nu știu cât de mult îmi place bordul de Enyaq, dar nici nu aș putea afirma că-mi displace.
Ținând cont de prețul cerut, mi se pare foarte slabă calitatea materialelor din interior. Am configurat una și sar lejer de 50k euro.

#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postutopium, on 12 ianuarie 2021 - 09:15, said:

Pai atunci 80% din masinile considerate SUV nu mai sunt SUV Posted Image

Wikipedia: "De obicei SUV-urile au tracțiune 4x4 și deși unele dintre ele au și capacități pentru terenuri grele, SUV-urile nu sunt vehicule off-road."

SUV-ul se vrea un fel de compromis intre o masina de oras si una de mers pe drumuri mai accidentate, unde ai nevoie de o garda la sol mai inalta decat la o berlina, unghiuri de atac mai bune, roti mai mari, suspensie mai avansata. Eu am zis de multe ori ca nu sunt fan SUV pentru ca realitatea e ca multi le iau ca sa o foloseasca ca o berlina/break, adica prin oras si pe drumuri bune, iar in situatiile astea SUV-ul e mult mai ineficient decat o berlina/break. Daca iesi de pe drumurile bune foarte rar, mi se pare o alegere neinspirata pe care multi o fac doar ca sa se simta mai in siguranta (ca au o masina mai grea si cu pozitie mai inalta).

Daca as merge mai des pe la munte, mi s-ar parea o alegere potrivita un SUV (preferabil 4x4) ... la cum folosesc eu acum masina, nu mi se pare. Astept berlina electrica de la Skoda. Sau sa imi schimb stilul de viata si sa am nevoie de un SUV, cine stie, poate ma apuca vreo idee sa-mi fac cabana la munte. Inteleg foarte bine de ce poate fi un compromis foarte bun pentru unii, dar (inca) nu ma incadrez in publicul tinta. Acum doar mi-as mari costurile cu masina cu 40% fara sa am nici un beneficiu real.
Compromisul nu este crossover? Ideea este ca denumirea de SUV este una comerciala. Ce apare acum ca SUV este o strutocamila, adica exact un crossover. Dar Dorel nu vrea crossover, vrea SUV, asa ca, de ce nu.
Si nu ca sunt folosite doar pentru oras exclusiv, dar chiar nu ai cum sa mergi cu ea pe drumuri accidentate, cu atat mai putin in 2021, cu o electrica. Si nu sunt toate 4x4, desi definitia spune alta. Multe sunt exact 2x4. SI unele sunt extrem de joase. De fapt, mai inalt este un Logan decat multe masini vandute ca SUV.
Cam atat.

#35
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005

View Postutopium, on 12 ianuarie 2021 - 10:53, said:


In Cluj o buna parte din parkingurile publice (si sunt vreo 15, inclusiv in cartiere) au statii de incarcare
La ce pret/Kwh poti incarca acolo? Prin Belgia tariful e aproape dublu fata de acasa sau chiar peste la cele care tarifeaza si durata.La tarife de 0.4-0,66E/kwh nu prea renteaza.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, doar nu platesti doar curentul. Si bucuria asta cu incarcarea free, nu o sa tina. Nu ca as cumpara masina cu gandul sa o incarc la supermarket. Ideea este ca instaaltiile de incarcare sunt foarte sumpce. Dar, daca iti iei electrica, iti iei si statie de incarcare. EU nu stiu cum sta treaba cu masinile electrice, dar daca este necesara o statie de incarcare noua la fiecare nou model de masina, atunci nu-i vad bine. Ma astept la un standard. A, si nu prostia asta cu masina in priza cu orele. Ca de aia iau masina, platesc taxe si alea, sa o am disponibila oricand. Ma astept la module de baterii, detasabile. Mergi la benzinarie, detasezi bateria, iei un suc, o alta baterie, o introduci, pleci. Pana la acest nivel, pana la o standardizare, masina electrica va fi doar un vis umed, o gluma vopsita in culori ecologice. Chiar, ce se va intampla cu sutele de kg de acumulatori, dupa ce se vor uza masinile astea? Dar nu acesta este subiectul nostru de discutie.
Mie imi place masina asta, dar as lua o berlina, ceva mic, mic, pentru cumparaturi. Inca nu ma simt curajos sa ies din oras cu o electrica.
As merge cu un hibrid insa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate