Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Nelamurire taxa reziliere abonament Telekom

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019
Buna ziua!

Am mai postat un topic in 2018 daca nu ma insel in legatura cu un contract la telekom incheiat pe 3 ani.

Am gresit eu, nu am verificat cum trebuia contractul si m am ales cu 2 nr de telefon (40 euro fara tva + 33 euro fara tva)

Au trecut aprox 18 luni de cand am inceput perioada contractuala si doresc sa fac reziliere, am platit aprox 18 luni daca nu ma insel si  am facut amanare de plata 3 luni, am vrut sa platesc tot odata cu grant ul venit recent.

Deci totalul pe contract -> 73 euro fara tva x 24 luni + 33 euro fara tva x 12 luni. Cu tot cu TVA da undeva la 14.400 lei maxim.

Avand in vedere ca am platit deja 18 luni (vreo 8100 lei) mai am de platit (1246 euro -6070 lei, aceasta suma am primit o de la 2 angajati telekom).

Problema incepe acum-> am fost sunat de o agenta telekom astazi, m a tot invartit cu oferte si pana la urma a spus ca pot rezilia doar unul din contracte (daca vreau) iar celalalt (ca sa raman la ei) il scad la 10 euro/luna(cel de 33 euro). Am spus sa imi trimita pe mail toate informatiile, suna ok, as fi platit ce a mai ramas din ambele contracte pana pe 2021 martie adica aprox 2800-3000 lei iar pe urma in loc sa platesc cash cei 33 euro/luna fara tva as fi platit 10 euro/luna pentru urmatoarele 13 luni.

Concluzie: In loc de 1246 euro cash, -> 2800-3000 lei cash + 10 euro fara tva/luna pentru 13 luni incepand din martie.

Ce am primit pe mail in urmatoarea ora:
"Asa cum am discutat telefonic, atasat puteti regasi contractul serviciului de telefonie mobila *******162 in varianta cu 10 euro fara tva. In acest moment, achitati 34 euro fara tva, iar tariful se va reduce la 10 euro fara tva si se vor adauga 30 zile la perioada contractuala.
Cu privire la desfiintarea serviciului ********02 aceasta se poate face doar cu taxa de reziliere ceea ce inseamna un tarif de 574 euro fara tva plus contra valoarea subventiei de care ati beneficiat in 2019 pentru acest serviciu in valoare de 560 euro fara tva. Costul total al taxei de reziliere pentru ********02 va fi de 1134 euro fara tva, aproximativ 6735 lei, tva inclus. Asa cum v-am transmis telefonic, va rugam sa luati in calcul solutia de a mentine serviciile pana la expirarea perioadei contractuale.

Cum au ajuns la suma de 6732 lei, tva inclus + 10 eura/luna cand eu in contract total mai aveam 1246 euro(suma primita de la 2 angajati telekom)

Cand i am spus de acea suma, mi a spus de o taxa de SUBVENTIE 560 euro de care am beneficiat?????
Si taxa de reziliere de 574 euro, care, din cate am inteles peste tot online, este abuziva.

Super recunoscator pentru orice ajutor. Multumesc!

PS: e facut pe firma.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Trimite mailul lor la ANPC impreuna cu plangerea! Sunt idioti total daca ti-au dat asta in scris Posted Image

#3
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
ce servicii ai avut?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu ti-e clar ce ai semnat, contacteaza un avocat. Si cauta contractele initiale.
Asta e cel mai bun sfat pe care ti-l pot oferi.

Contractele in disputa intre firme se rezolva in instanta de obicei.

View PostGlCA_Contras, on 11 ianuarie 2021 - 16:59, said:

Trimite mailul lor la ANPC impreuna cu plangerea! Sunt idioti total daca ti-au dat asta in scris Posted Image

Te rog nu mai debita prostii. Nu este de competenta ANPC-ului un contract intre firme.

#5
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

View Postbilti, on 11 ianuarie 2021 - 17:01, said:

ce servicii ai avut?

telefonie mobila, internet date, tot ce mi au putut baga pe gat XXXXL.

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 17:04, said:

Daca nu ti-e clar ce ai semnat, contacteaza un avocat. Si cauta contractele initiale.
Asta e cel mai bun sfat pe care ti-l pot oferi.

Contractele in disputa intre firme se rezolva in instanta de obicei.



Te rog nu mai debita prostii. Nu este de competenta ANPC-ului un contract intre firme.

intrebarea e de aceste 2 sume: taxa de subventie si cea de reziliere, ce taxa de subventie? Pentru ce? E un argument valid sa merg la anpc pentru cele 2 taxe?

Edited by Radu1296, 11 January 2021 - 17:06.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ti-au bagat nimic pe gat cata vreme ai semnat contractul cu mana ta :)

#7
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 17:06, said:

Nu ti-au bagat nimic pe gat cata vreme ai semnat contractul cu mana ta Posted Image
Pentru 14.400 lei da, recunosc, platesc asta e. Dar mi au mai ramas 6000 lei, in contract scrie clar ca trebuie sa platesc ce ramane din valoarea totala a contractului, si se pun taxe in valoare de 1000 euro doar asa?

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ti-a explicat din ce este formata suma?

#9
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 17:09, said:

Nu ti-a explicat din ce este formata suma?

Asta am primit

-> "Cu privire la desfiintarea serviciului ********02 aceasta se poate face doar cu taxa de reziliere ceea ce inseamna un tarif de 574 euro fara tva plus contra valoarea subventiei de care ati beneficiat in 2019 pentru acest serviciu in valoare de 560 euro fara tva.

Costul total al taxei de reziliere pentru ********02 va fi de 1134 euro fara tva, aproximativ 6735 lei, tva inclus."

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Mai ai 6 luni de contract.
Plătești in continuare și rămâi și le folosești și serviciile lor.
Cu o lună înainte de final trimiți mail cu solicitare încheiere contracte și asta e.


#11
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

View Postdorin_2k, on 11 ianuarie 2021 - 17:13, said:

Mai ai 6 luni de contract.
Plătești in continuare și rămâi și le folosești și serviciile lor.
Cu o lună înainte de final trimiți mail cu solicitare încheiere contracte și asta e.

Imi sta grant ul pe srl uri in banca pregatit sa plateasca tot. Nu vreau sa continui sa dau din profitul personal. Vreau sa aflu daca e furt in toata regula (cel putin taxa de reziliere) si daca pot sa fac ceva in legatura cu asta

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Tu plăteai lunar 100€ pt 2 numere de telefon și internet?
Datorita celor ca tine au rămas în piața.
2 telefoane fixe și internet pt ambele numere?
Ce tehnologie? Viteza?
Internet garantat? 100% uptime?

#13
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

View Postdorin_2k, on 11 ianuarie 2021 - 17:20, said:

Tu plăteai lunar 100€ pt 2 numere de telefon și internet?
Datorita celor ca tine au rămas în piața.
2 telefoane fixe și internet pt ambele numere?
Ce tehnologie? Viteza?
Internet garantat? 100% uptime?
Pardon, nu am mentionat. Mi am luat telefon si aceste nr au venit la suma respectiva pentru ca logic nu puteau da un telefon fara plata cash initiala la abonamente ieftine.

Scuze ca nu am mentionat.

Indiferent, acum vreau sa aflu de acea taxa de reziliere daca cineva are vreo idee, multumesc

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur ai in contract scris.
Nu poate nimeni sa știe ce oferta ai avut.
Nu ai scris complet. Tot adaugi cate un an, un telefon gratis...etc
E pe firma.
ANPC nu te va asculta.
Citește contractul.
Acolo scrie ce taxe și vei avea de plătit în caz de reziliere anticipata.

Da. Acea taxa de reziliere e legala daca ai primit cadou ceva de la ei.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostRadu1296, on 11 ianuarie 2021 - 17:17, said:

Imi sta grant ul pe srl uri in banca pregatit sa plateasca tot. Nu vreau sa continui sa dau din profitul personal. Vreau sa aflu daca e furt in toata regula (cel putin taxa de reziliere) si daca pot sa fac ceva in legatura cu asta

Cauta contractele din 2019, pune si mailul de la Telekom langa ele, si plateste o amarata de consultatie la un avocat.

Cand le-ai semnat, in 2019, nu te-ai gandit ca e furt in toata regula ce ti se cere acolo?

#16
Radu1296

Radu1296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2019

View Postdorin_2k, on 11 ianuarie 2021 - 17:56, said:

Sigur ai in contract scris.
Nu poate nimeni sa știe ce oferta ai avut.
Nu ai scris complet. Tot adaugi cate un an, un telefon gratis...etc
E pe firma.
ANPC nu te va asculta.
Citește contractul.
Acolo scrie ce taxe și vei avea de plătit în caz de reziliere anticipata.

Da. Acea taxa de reziliere e legala daca ai primit cadou ceva de la ei.

"Contractul intra in vigoarea la data semnarii lui de catre parti si este in vigoare cat timp ramane activ cel putin un serviciu contractat in baza lui.

Fiecare serviciu se furnizeaza pe o Perioada Minina (PM) indicata in tabelul de mai jos, calculata de la data activarii care se prelungeste automat pe perioada determinata daca nicio parte nu notifica cu cel putin 30 de zile inainte de expirarea PM intentia sa de a nu mai continui contractul pentru serviciul respectiv....

..

In cazul in care Contractul inceteaza total sau partial inainte de expirarea PM, din culpa sau la initiativa Clientuluil, Clientul va datora TK despagubiri pentru incetare prematura al caror cuantum este indicat mai jos:

24 luni pana la data de 15.03.2021 / 100% din valoarea totala pentru lunile ramase pana la expirarea PM.

Identic pentru ambele numere. Deci daca asta trebuie sa platesc, conform contractului, ce a mai ramas din PM. De ce trebuie sa platesc taxa de reziliere? Nu vad sa scrie asta in contract

View PostAlexEn, on 11 ianuarie 2021 - 18:00, said:

Cauta contractele din 2019, pune si mailul de la Telekom langa ele, si plateste o amarata de consultatie la un avocat.

Cand le-ai semnat, in 2019, nu te-ai gandit ca e furt in toata regula ce ti se cere acolo?

Am fost mic si prost. Mi am asumat, vreau sa platesc tot, dar atata respect de sine am, anume sa caut daca macar taxa asta e furt sau nu.

Voi face asta, mersi

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Succes.Sa ne tii si pe noi la curent.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,156
  • Înscris: 27.10.2007

View PostRadu1296, on 11 ianuarie 2021 - 16:50, said:

Am gresit eu, nu am verificat cum trebuia contractul si m am ales cu 2 nr de telefon (40 euro fara tva + 33 euro fara tva)

Problema incepe acum-> am fost sunat de o agenta telekom astazi, m a tot invartit cu oferte si pana la urma a spus ca pot rezilia doar unul din contracte (daca vreau) iar celalalt (ca sa raman la ei) il scad la 10 euro/luna(cel de 33 euro).

PS: e facut pe firma.
problema e la tine, clar. te-au pacalit odata si tu ai mai vrut ? de ce?
vezi daca poti renunta si la oferta asta, astepta pana la finalul perioadei contractuale si spune-le ca te portezi. simplu.

PS fiind contract intre firme, n-are ANPC nici o treaba.

Edited by strongsss, 11 January 2021 - 18:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate