Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Put cu apa potabila, Pantelimon, jud. ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Salutare,

As vrea sa fac un put cu apa potabila in zona Pantelimon, Ilfov (str. Eforie, mentionez ca pe strada asta nu s-au facut umpluturi dupa cutremurul din 77). Este posibil sa dau de apa potabila in zona?
M-am uitat pe analize de apa prelevate dintr-un put cu adancimea de 150m si erau depasiri doar la Mangan, chiar si la adancimea asta tot trebuie sa iti iei o instalatie de filtrare a apei  
Asa ca am unele intrebari la care nu reusesc sa le gasesc un raspuns:
- E cineva care are un put de mare adancime
- la o adancime mai mare de 150m pot scapa de instalarea unei statii de filtrare a apei
- stiu ca trebuie autorizat, cat dureaza, ce trebuie facut pentru autorizarea lui
- cum se procedeaza, mai intai il faci apoi il autorizezi
- chiar daca putul e de mare adancime, ma gandesc sa il forez cu adancimea de 140m, apa mai trebuie filtrata
- ce sistem de filtrare ar fi bun pentru apa menajera si apa potabila
- apa din stratul 2 Fratesti mai trebuie dedurizata

Asa ca daca aveti experiente de gen va rog sa le impartasiti.
Va multumesc.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
nu ai vecini prin zona, care au putz, sa iei mostre de apa de la ei?

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Iesi mai ieftin sa bei Borsec imbuteliat decat sa pompezi apa potabila la 140 metri. Parerea mea.

#4
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
In marea majoritate a cazurilor apa din straturile de apa  de adancime este microbiologic pura, ramane problema mineralizarii apei care o poate face sau nu potabila. Pomparea de la 150 m nu este asa de scumpa daca ai un mic bazin si pompa nu functioneaza continuu. Vezi daca nu este vreo intreprindere prin zona care are un astfel de put si de unde poti afla cum este apa.. Te poti interesa si la cei de la Apele Romane de calitatea apei din acviferul respectiv.

Edited by AlexD2, 11 January 2021 - 17:46.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea, care nu am idee de cum e apa in Pantelimon, la 150 m adancime:
Faci socoteala cat te costa forajul, inclusiv tuburi, cat te costa 2-3 pompe "inseriate" sau una capabila sa impinga 200 m, instalatii, cabluri, energie, filtre si ce mai consideri tu, versus cat te costa apa cumparata de la unde vrei tu, instalatie minimala de filtrare, LUNAR.
Vezi cum stai cu balanta.
Si mai ales cum stai cu faptul ca, dupa mine, trebuie sa ai si o solutie de back-up in caz de cadere curent, defectare pompa. Nu mai pun la socoteala ca poti sa faci forajul si sa nu iasa OK analiza apei din fundu' pamantului!
Io am un terenn de 5000 mp intr-o zona super OK, la sosea nationala, pe care l-am dat in arenda pentru ca sub acel teren, 3 straturi de panza freatica sunt INUTILIZABILE. Deci pana aproape de 80 m adancime = OTRAVA. Un sfert de sat este in aceasta situatie. Nu se construieste pentru ca nu este rentabil din multe puncte de vedere. Apa nepotabila, foarte calcaroasa, prima panza freatica la mai putin de 1 m adancime...
Am lucrat acum multi ani in zona Pantelimon - Acumulatorul.
Nu pot sa-ti povestesc ce dezastru ecologic era pe lacul respectiv. Gunoaie, starvuri de animale, dejectii de buda, ce-ti trece prin minte sau nu, toate varsate in Lacul Pantelimon. Ca pe vremea aia nu exista, ca nici azi, garda de mediu care sa functioneze asa cum trebuie.
Sa-ti mai povestesc ca de la Acumulatorul si de pe intreaga platforma industriala, dupa "neutralizare", apele reziduale se varsau tot in Lacul Pantelimon? Plumb, acid sulfuric si orice alte chestii cancerigene.
Faceai baie azi in lac sau pescuiai 10 ciortani, dupa o saptamana incepa sa-ti cada parul, dintii sau murea "dansa" brusc si iremediabil.
Poate azi e mai OK, dar fara a pune in balanta costuri vs. castig...

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Daca suni la firme mari care fac puturi o sa iti spuna din experinta cam la ce adancime e a 3-a panza in zona ta, dar nu o sa iti garanteze ca iese potabila nici la adancimea aia. In unele zone din ilfov chiar coboara sub 200m daca tin minte corect. Oricum costurile unui foraj la adancimea aia nu se justifica daca nu vrei sa vinzi apa.
La adancimile respective sunt putini care sapa si costurile sunt pe masura. Nu se compara cu cei care sapa pana in 60m.
Eu am la 55m in Mogosoaia si duritatea este 12 grade germane. Fierul si manganul sunt chiar pe limita superioara. In plus din cauza fierului in abundenta se dezvolta si niste bacterii iubitoare de astfel de element, deci avem si lampa uv. Lucrarea a fost cam 2500 euro acum 2 ani, dar nu poate inlocui apa de la retea. Noi consumam incontinuare apa plata.

#7
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Cu autorizarea nu mai stiu cum a fost. Dar nu tin minte sa fi facut ceva in directia asta. In general am respectat toate dispozitiile legale in privinta santierului, deci tind sa cred ca ori m-au convins cei de la firma de foraje ca nu e nevoie, ori s-au ocupat ei. Ori poate ar fi trebuit sa fac ceva ulterior si a venit santierul peste mine si am uitat. Concret nu am nici o hartie de la apele romane sau alta autoritate, dar putul e declarat pe toate plansele si nu mi-au cerut nimic nici la avizul de la sanatatea populatiei si nici la receptia finala.

#8
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 21.09.2012
Fabrica de bere Tuborg foloseste apa din foraje de mare adancime. Circa 230 metri.
Fabrica Acumulatorul a avut vreo 10 puturi de mare adancime. Intre 170 si 250 metri. Apa era verificata din punct de vedere fizic,chimic,bacteriologic si microbiologic si era considerata potabila. Acumulatorul nu deversa apa uzata in Lacul Pantelimon. Apa uzata era pompata in reteaua de canalizare a localitatii Pantelimon care este conectata cu reteaua APANOVA>

#9
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 23.11.2005
Totusi, sa nu mergi prea adnac sa nu dai de apa sulfuroasa.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View PostAOADRIAN, on 12 ianuarie 2021 - 16:18, said:

Acumulatorul nu deversa apa uzata in Lacul Pantelimon. Apa uzata era pompata in reteaua de canalizare a localitatii Pantelimon care este conectata cu reteaua APANOVA>
Nu deversa in mod direct. Ci doar indirect, prin spargerea "olanelor" canalizarii.
Ai idee despre materialul din care erau facute respectivele "olane"? Si unde se spargeau cel mai des?
Dar gunoaiele si starvurile de pe malurile lacului au fost si inca mai sunt o realitate.

Si revin:
Da, este 100% Ok apa de la mai adanc de 150 m adancime. MERITA foraj si tot ce trebuie ca sa fie functionala instalatia vs. apa la bidon de 20 l.

Edited by viceroy56, 12 January 2021 - 18:33.


#11
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010

 Scurthea211, on 11 ianuarie 2021 - 18:23, said:

Daca suni la firme mari care fac puturi o sa iti spuna din experinta cam la ce adancime e a 3-a panza in zona ta, dar nu o sa iti garanteze ca iese potabila nici la adancimea aia. In unele zone din ilfov chiar coboara sub 200m daca tin minte corect. Oricum costurile unui foraj la adancimea aia nu se justifica daca nu vrei sa vinzi apa.
La adancimile respective sunt putini care sapa si costurile sunt pe masura. Nu se compara cu cei care sapa pana in 60m.
Eu am la 55m in Mogosoaia si duritatea este 12 grade germane. Fierul si manganul sunt chiar pe limita superioara. In plus din cauza fierului in abundenta se dezvolta si niste bacterii iubitoare de astfel de element, deci avem si lampa uv. Lucrarea a fost cam 2500 euro acum 2 ani, dar nu poate inlocui apa de la retea. Noi consumam incontinuare apa plata.


Multumesc de feedback. cu cine ai facut forajul, mai ai contactul lui?

 AOADRIAN, on 12 ianuarie 2021 - 16:18, said:

Fabrica de bere Tuborg foloseste apa din foraje de mare adancime. Circa 230 metri.
Fabrica Acumulatorul a avut vreo 10 puturi de mare adancime. Intre 170 si 250 metri. Apa era verificata din punct de vedere fizic,chimic,bacteriologic si microbiologic si era considerata potabila. Acumulatorul nu deversa apa uzata in Lacul Pantelimon. Apa uzata era pompata in reteaua de canalizare a localitatii Pantelimon care este conectata cu reteaua APANOVA>
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

 viceroy56, on 12 ianuarie 2021 - 18:31, said:

Nu deversa in mod direct. Ci doar indirect, prin spargerea "olanelor" canalizarii.
Ai idee despre materialul din care erau facute respectivele "olane"? Si unde se spargeau cel mai des?
Dar gunoaiele si starvurile de pe malurile lacului au fost si inca mai sunt o realitate.

Si revin:
Da, este 100% Ok apa de la mai adanc de 150 m adancime. MERITA foraj si tot ce trebuie ca sa fie functionala instalatia vs. apa la bidon de 20 l.


Ai dreptate, eu mi-am facut un calcul si merita, apa tot o sa se scumpeasca

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 ionita_adrian, on 20 ianuarie 2021 - 12:58, said:


Multumesc de feedback. cu cine ai facut forajul, mai ai contactul lui?


E mai complicat. Nu stiu ce numar sa iti dau de fapt. Cand am cerut oferte, am cautat firme mai mari care sa aiba utilaje si recomandari, sa fie de mult pe piata, ca sa pot sa am un minim de incredere si sa nu dorm cu ei 4 nopti pe santier de frica ca imi schimba tevile din scumpe in ieftine dupa ce plec de acolo, ca sapa aiurea, ca se infunda cu nisip in 3 luni..etc. Asa am ajuns la Cosmescu For ( il gasesti pe google). Cu el am discutat, pretul era in aceeasi gama cu celelalte oferte de la genul asta de firme : utilaje mecanizate si nu manuale, teava albastru pentru puturi ( nu portocalie), utilaje de denisipat..etc. Dupa ce ne-am inteles mi-a dat numarul sefului de echipa. Au venit cu ditai utilajul, tevi si tot ce le trebuie, s-au campat pe teren si au inceput sa sape.

#13
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
La un moment dat l-am auzit pe seful de echipa vorbind la telefon si dand preturi pentru alta lucrare si mi s-a parut cam ciudat. Asa ca l-am pus pe un cunoscut sa il sune si sa il intrebe de o lucrare similara cu ce faceau la mine. Si surpriza sa aflu ca de fapt ii cerea 40 euro pe ml si nu 50 cum plateam eu. Iti dai seama ca l-am sunat pe seful initial si i-am facut scandal. La reprosurile mele ca m-a pasat la alta firma si mi-a mai si luat 25% comision el mi-a spus ca de fapt e tot firma lui si ca o foloseste la foraje de mica si medie adancime ca are nush ce avantaje in contabilitate pt cifra de afaceri mai mici. Nu m-a convins ca nu e vrajeala asa ca l-am confruntat si pe seful de echipa, care era la 2 m de mine, nu auzise discutia initiala si nici nu a apucat sa vb la telefon intre timp. Asta mi-a bagat aceeasi placa, ca e nu e firma lui, ca e tot a lui Cosmescu, ca el e doar sef de echipa..Ori spuneau adevarul, ori nu am fost primul care s-a prins. Cand l-am intrebat de ce pt alte lucari oferteaza mai putin, mi-a zis direct ca daca nu vin prin seful mare, au sanse mici sa le ia daca nu dau pret mic si umbla la calitate: le lucreaza cu teava portocalie si alt utilaj. Mi-a spus din nou ca sa stau linistit, ca tot ce vine de la seful mare e lucrata la standard mai inalt. Nu am fost foarte convins de nici una din explicatii, si faptul ca lucrau cu mai multe standarde de calitate m-a bagat si mai tare in dubii. Pana la urma exact de asta alesesem o firma mai mare, verificata in lista firme sa existe de mult, sa aiba angajati, sa se ocupe cu asta si sa aiba cifra de afaceri decenta. Practic plateam mai scump pt o firma de care incercasem sa scap. Am pus in balata sa ii trimit acasa cu tot cu utilaje, dar cum deja dormeau de 2-3 nopti acolo si ajunsera la 30m adancime inainte sa am eu revelatia, mi-am dat seama ca banii deja erau pierduti. Nu aveam nici o sansa sa o scot la capat civilizat cu ei fara sa le platesc cei 30 m deja sapati. Daca aduceam alta echipa, sigur nu ar fi sapat dupa ei, deci eram oricum de la 0 . Asa ca am strans din dinti, i-am lasat sa termine si am sperat ca nu ma mint. Ca oricum nu prea mai aveam ce sa fac decat sa sper.
La final mi-au facut documentatia forajului, facturi, bonuri avans si lichidare si tot ce trebuie fara sa fie nevoie sa cer.
Intre timp au trecut 4 ani si forajul a functionat ireprosabil. Dar nu stiu nici acum daca nu cumva ieseam cu aceeasi lucrare la 75% din pret daca sunam din start la Ciprian Foraje ( firma care mi-a emis factura) si nu la Cosmescu. Am trecut-o la zona de compromisuri facute pe santier si am trecut mai departe. Din punct de vedere al forajului, dupa 4 ani nu am ce sa le reprosej ( in care in fiecare iarna cam 6 luni a stat nefolosit). Dar zona asta de subcontractare mi s-a parut cam suspecta.

Le: scuze pt double post, dar la primul paragraf am apasat din gresala post inainte sa termin, si se pare ca pana am scris al doilea paragraf a expirat timpul in care puteam sa editez. Cred ca e o limitare pentru junior members.

#14
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 21.09.2012

 viceroy56, on 12 ianuarie 2021 - 18:31, said:

Nu deversa in mod direct. Ci doar indirect, prin spargerea "olanelor" canalizarii.
Ai idee despre materialul din care erau facute respectivele "olane"? Si unde se spargeau cel mai des?
Dar gunoaiele si starvurile de pe malurile lacului au fost si inca mai sunt o realitate.

Si revin:
Da, este 100% Ok apa de la mai adanc de 150 m adancime. MERITA foraj si tot ce trebuie ca sa fie functionala instalatia vs. apa la bidon de 20 l.
Teava de evacuarea a apelor uzate de la Acumulatorul este teava din ROPAFS. Teava de inalta calitate. Acum se numeste PAFSIN.

Edited by AOADRIAN, 23 January 2021 - 18:36.


#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Eu vorbesc de canalizarea existenta pana in anii '92 - '95.
Citeste AICI paragraful 4.1.2.7 si vezi si poza 4.14
Asa era canalizarea.
tuburi de plastic, fibra, ROPAFS/PASFIN sunt acum, cand nu mai exista fabrica Acumulatorul!

Edited by viceroy56, 23 January 2021 - 22:03.


#16
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Am facut put pana la 25m adancime la recomandarea putarului.

Concluzie: Apa este ok dar are nisip, mult nisip. Apa nu are miros, gust dar cu nisipul nu s-a rezolvat.

A bagat pietris granulatie 3-4mm, am insistat sa bage cuart in loc de pietris(il cumparam separat, a zis ca arunc banii) dar m-a asigurat ca nu o sa fie nisip, dar e. A venit cu recomandarea sa bag pompa mai sus si atunci nu o sa mai fie nisip (se aduna nisip in varful putului si trebuie sa faci denisipare mai des).

Pe mine nu ma deranjeaza nisipul ca apa o sa o folosesc la gradina. dar asa ca recomandare pentru alti. As face putul la 35m si as folosi cuart in loc de pietris. Am vazut si puturi facute cu cuart si se vede diferenta. Asa ca nu mergeti pe recomandarea putarului in care foloseste pietris granulatie mica (care este foarte ieftin) in loc de cuart

#17
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
La forari de adancime, preturile sunt total diferite fata de puturile normale. La mine acasa am put normal la a treia panza freatica, adancime cam 45ml. Am platit prin 2008 cam 5500-6000 lei parca, il folosesc de atunci fara nici o problema, super multumit.
Am un teren la munte, altitudine aprox 800m. In urma cu exact 1 am de zile am cerut o oferta de la o firma specializata pentru foraje de adancime, in zona mea ar fi trebuit sa foreze undeva la 100m adancime, fara garantie ca se gaseste apa. Pretul pentru acesti 100m era de 14k EUR. Daca nu se gasea apa, aveai posibilitatea de a plati doar 50 EUR/ml+TVA pentru o sonda simpla U de 40mm pentru pompa de caldura, in ideea de a nu ramane cu pierderea si de a folosi cumva groapa respectiva Posted Image. Asta ca informatie pentru cine mai are idei nastrusnice de a sapa la mare adancime Posted Image . La mine s-a rezolvat mai usor, am luat alt teren in zona care avea reteaua de apa in fata terenului si am platit vreo 250 lei racordul sau ceva de genul. Evidend, cand nu exista alternative, orice foraj poate fi o varianta.

Edited by CristiALF, 23 December 2021 - 18:42.


#18
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 ionita_adrian, on 23 decembrie 2021 - 10:55, said:

Am facut put pana la 25m adancime la recomandarea putarului.

Concluzie: Apa este ok dar are nisip, mult nisip. Apa nu are miros, gust dar cu nisipul nu s-a rezolvat.

A bagat pietris granulatie 3-4mm, am insistat sa bage cuart in loc de pietris(il cumparam separat, a zis ca arunc banii) dar m-a asigurat ca nu o sa fie nisip, dar e. A venit cu recomandarea sa bag pompa mai sus si atunci nu o sa mai fie nisip (se aduna nisip in varful putului si trebuie sa faci denisipare mai des).

Pe mine nu ma deranjeaza nisipul ca apa o sa o folosesc la gradina. dar asa ca recomandare pentru alti. As face putul la 35m si as folosi cuart in loc de pietris. Am vazut si puturi facute cu cuart si se vede diferenta. Asa ca nu mergeti pe recomandarea putarului in care foloseste pietris granulatie mica (care este foarte ieftin) in loc de cuart
Putarul are dreptatea lui. Pietrisul daca nu a fost bine spalat inainte poate sa aiba putin nisip inglobat, dat asta e nesemnificativ fata de cat poate exista in stratul unde este cantonata apa. Problema este cu stratul de unde scoti apa. Daca acest strat este numai de nisip atunci ai mici sanse sa scapi de el deoarece oricat ai pompa stratul de pietris sau de curt nu il va putea filtra. Daca insa stratul are si parti grosiere cu timpul nisipul va fi scos de apa afara (important este sa pompezi cat mai mult) si zona din care scoti apa se va consolida cu pietrisul ramas in zona de extractie si cu cel adaugat in put. Acum vine intrebarea : cum a fost materialul scos din zona cu apa cand s-a facut forarea ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate