Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

La ce va uitati, cand cumparati un monitor?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Poll: La ce va uitati, cand cumparati un monitor? (27 member(s) have cast votes)

La ce va uitati, cand cumparati un monitor?

  1. Producator (5 votes [18.52%] - View)

    Percentage of vote: 18.52%

  2. Diagonala (6 votes [22.22%] - View)

    Percentage of vote: 22.22%

  3. Tip panel (7 votes [25.93%] - View)

    Percentage of vote: 25.93%

  4. Rezolutie (1 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  5. Timp de raspuns (2 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

  6. Rata de refresh (6 votes [22.22%] - View)

    Percentage of vote: 22.22%

  7. Unghi de vizibilitate (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 10 ianuarie 2021 - 15:13, said:

in primul rand tre' facuta corelatia cu placa video.Poti sa ai monitor 240K daca placa video este o GTX 710.
Nu sunt de acord cu asta. Monitorul trebuie sa aiba capacitate superioara placii video.
Monitorul il cumperi pentru cca 10 ani, timp in care schimbi macar 3 placi video...

Eu am o regula: mereu cumperi cel mai puternic hardware pe care ti-l permiti, indiferent despre ce hardware e vorba.
In felul asta, in viitorul mai mult sau mai putin apropiat, cand faci alte upgrade-uri partiale la restul sistemului, nu vei fi stramtorat de chestia pe care ai cumparat-o anterior.

#20
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cu ocazia achizitiei unui monitor 4K Samsung, care mi-a venit cu culorile varza, totul super vivid, super colorat, super bright, super-super, pe care sunt departe de a-l aduce la un nivel de editare foto si video, am mai investit 250 de euro intr-un colormetru pentru calibrare.

Practic setezi monitorul la setarile de fabrica, pui totul pe standard si aici intervine colormetrul si softul aferent.

Reglezi din butoane doar lumina monitorului pe care colormetrul ti-o recomanda functie de lumina ambientala din incapere. Dupa care colormetrul incepe si masoara cateva sute de patchuri de culoare. Trimite la monitor niste culori standard si masoara ce afiseaza monitorul. Dupa care compenseaza soft pentru culoarea respectiva. In urma calibrarii creeaza un fisier cu profilul monitorului pe care il adauga automat (sau il importi ulterior) in windows la profilul de culoare.

Orice alte ajustari din butoanele monitorului (sau din Windows) sunt pistol cu apa si bule de sapun (adica in lipsa unei calibrari, ca dupa calibrare trebuie sa uiti ca butoanele alea de pe monitor exista).

Sfatul meu este, daca nu va permiteti o astfel de investitie, sa cautati un prieten cu astfel de scula sa va calibrati monitoarele, ca diferenta este greu de exprimat verbal. In principiu orice fotograf care se respecta are asa ceva.

Merita chiar sa inchiriati o astfel de scula ca sa va faceti calibrarile daca gasiti de unde sa inchiriati asa ceva.

Edited by Groot, 13 June 2021 - 17:05.


#21
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 29.05.2011
Tocmai am luat un nou monitor si am cautat asa: 27 inch, QHD, macar 144hz. Am dat insa peste alte probleme care m-au facut sa studiez mai bine problema. Dupa un HP x27i si un Gigabyte M27Q returnate din cauza de IPS glow, am luat un LG 27GN850-B care se prezinta foarte ok. Are un mic bleeding in stanga sus si jos, atentie bleeding nu IPS glow. Oricum IPS glow e cam loterie deci totul se rezuma la noroc. Per total sunt foarte multumit de produs, negru e negru, alb e alb si culorile sunt superbe. Exista si un minus, bratul monitorului este inutil de masiv si face ca monitorul sa nu stea apropiat de perete pe birou.

Attached Files

  • Attached File  img.jpg   22.23K   11 downloads


#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGroot, on 13 iunie 2021 - 17:00, said:

ca diferenta este greu de exprimat verbal.

Poti urca niste exemple de grafice before & after pentru cei ce nu sunt familiari. Facute de exemplu cu HCFR (dintre programele moca pentru asa ceva)

Edited by dani.user, 14 July 2021 - 16:24.


#23
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
1. Flicker Free
2. Blue Light Filter
3. Adaptive Brightness
4. Lighting Uniformity / No bleeding
5. IPS de calitate
6. Rezolutie
7. Dimensiune

Eu il folosesc pt office si proiectare, pentru gaming clar sunt alte cerinte.

#24
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostNotsure, on 10 ianuarie 2021 - 15:45, said:

Probabil vrea sa foloseasca rezolutie nativa si se fereste de 4K, sa nu micsoreze la extrem totul. Asta daca nu da scaling.
Alt sens nu pot gasi la prostia aia scrisa vag.
Nu e nicio prostie!
Daca dai scaling, se vede blurat. Ca si cum ai pune o alta rezolutie si nu pe cea nativa.
Eu dau scaling doar la scris.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate