Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Vanzare imobil Prima Casa cu procura

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004
Buna dimineata,
Va rog un raspund daca se poate.
Am un imobil achizitionat prin Prima Casa (in 2014) la care inca platesc rate si doresc sa il vand.
Acum locuiesc in strainatate.
Se poate vinde de catre altcineva daca ii fac procura fix pt acest lucru?
Multumesc

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nici măcar n-ai terminat de achitat... nu se poate vinde așa simplu cum pare că crezi.  

Am achiziționat un imobil prin programul Prima Casă și doresc să-l înstrăinez/vând. Cum se procedează ?
R: Instrăinarea (vânzarea) imobilului se poate realiza după împlinirea a 5 ani de la achiziționarea acestuia, cu acordul Ministerului Finanțelor Publice care se obține prin transmiterea unei cereri prin poștă sau e-mail, însoțită de o copie a cărții de identitatea a beneficiarului sau beneficiarilor Programului și o copie a contractului de garantare. Acordul MFP se poate acorda separat de acordul băncii (în cazul în care garanția statului este de maximum 50% din finanțare).

Se poate înstrăina un imobil dobândit prin programul Prima Casă mai devreme de 5 ani?
R: Se poate în următoarele situații:
a) prin dovedirea incapacității de plată și preluarea ratelor de către o altă persoană care îndeplinește condițiile programului Prima Casă.
b) prin dobândirea unui alt imobil cu o valoare sau suprafața mai mare tot în cadrul programului Prima Casă și renunțarea la cel actual.
c) achitare integrală a creditului din surse proprii.

https://www.mfinante...orfaq&locale=ro

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
au trecut cei 5 ani.
ai da, fix asta face o procura: imputerniceste pe altcineva sa faca anumite lucruri in numele tau.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 piratul01, on 09 ianuarie 2021 - 05:23, said:

Am un imobil achizitionat prin Prima Casa (in 2014) la care inca platesc rate si doresc sa il vand.
E ipotecat. Fără să achite integral nu se poate.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 _Smiley_, on 09 ianuarie 2021 - 09:11, said:

au trecut cei 5 ani.


Unde ai citit tu ca au trecut 5 ani ? Imobilul inca nu este al lui ci al bancii la care plateste ratele. Punct.

#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 piratul01, on 09 ianuarie 2021 - 05:23, said:

Buna dimineata,
Va rog un raspund daca se poate.
Am un imobil achizitionat prin Prima Casa (in 2014) la care inca platesc rate si doresc sa il vand.
Acum locuiesc in strainatate.
Se poate vinde de catre altcineva daca ii fac procura fix pt acest lucru?
Multumesc
Da, se poate.
Atâta timp cât se obțin acordurile de înstrăinare, nici o problemă.
Având în vedere că e tranzacție din 2014, să ceri din timp și dovada achitării integrale (adică extras de cont luna/an 2014) cu plata către vânzător), vei avea nevoie.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

 althea, on 09 ianuarie 2021 - 09:35, said:

E ipotecat. Fără să achite integral nu se poate.

De ce sa scrii asa cu siguranta daca nu stii despre ce vorbesti ?! Se poate sa vinzi daca au trecut cei 5 ani, trebuie doar acord de la banca si de la ministerul de finante cel putin asa era in 2015. Orice imobil cu ipoteca se vinde daca iti da banca acord atat timp cat poti stinge ipoteca din vanzare, ce e diferit aici e ca trebuie si ministerul de finante. Am vandut imobil cumparat prin prima casa dupa putin peste 5 ani de la achizitie, se intampla in 2015 si inca nu stia aproape nimeni care e procedura dar deja bancile s-au pus la punct.

Edited by filipxxx, 09 January 2021 - 11:16.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Cu un avans de la cumparator achiti suma datorata ramasa si gata, nu iti trebuie nici un acord dup-aia. Totul e sa convingi cumparatorul sa iti dea acei bani ca sa achiti restul creditului. Sau iei un imprumut pentru o perioada scurta de la cineva cu care achiti datoria.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 filipxxx, on 09 ianuarie 2021 - 11:14, said:

De ce sa scrii asa cu siguranta daca nu stii despre ce vorbesti ?!  
Politicos se poate? Pusul mâinilor în șold nu face pe nimeni mai deștept. Arată cu totul alte lucruri chiar și atunci când are dreptate.
Întrebarea lui este dacă poate vinde cu procură un imobil luat prin Prima casă, încă neachitat. Răspunsul este Nu. Nu poate vinde doar făcând cuiva o procură în sensul ăsta. Dacă tu vrei să explici lucruri înainte ca el să întrebe despre ele foarte bine, bravo ție că ai/dai timp.

#10
piratul01

piratul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.08.2004
Acordul il pot obtine intr-o saptamana de la minister, apoi banca isi da acordul. E simplu. Dupa vanzare banii vor intra in contul bancii, iar eu voi primi diferenta dupa stingerea creditului. Procedura e simpla daca sunt personal prezent.
Si stiu ca o persoana poate fi mandatata sa inchida un credit in numele titularului.
Problema este ca nu stiu daca in cazul acesta cu ipoteca in favoarea bancii si a statului se poate rezolva cu o procura.
Dar presupun ca se poate emite o procura sa acopere absolut orice e nevoie.
Cel mai bine o sa intreb la un notariat si la banca.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 althea, on 09 ianuarie 2021 - 09:35, said:

E ipotecat. Fără să achite integral nu se poate.
asta e ceva specific programului Prima Casa?
pentru ca in mod normal se poate, cu acordul entitatii care detine ipoteca. si nu cred ca nu se poate face o imputernicire care sa acopere si situatia asta.

 Bogotta, on 09 ianuarie 2021 - 10:04, said:

Unde ai citit tu ca au trecut 5 ani ? Imobilul inca nu este al lui ci al bancii la care plateste ratele. Punct.
n-am citit nicaieri, dar am dedus asta folosind informatii din a 3-a linie a primului post ("imobil achizitionat ...in 2014"), matematica invatata in clasele primare si informatii de la TV (conform carora suntem acum in 2021).

aberatia cu "e casa bancii, nu a ta" nu cred ca mai e cazul sa o comentez.

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 _Smiley_, on 10 ianuarie 2021 - 09:45, said:

aberatia cu "e casa bancii, nu a ta" nu cred ca mai e cazul sa o comentez.


Scoti propozitia din  context. Nu esti cuminte.....  Vrei sa ma enervezi sau ce ? Nu o sa reusesti.   Este proprietatea bancii pana o achiti. Ce iti e asa greu sa intelegi ?
Tu daca iti iei o masina in leasing, te crezi proprietarul ei ? Poti iesi din tara fara sa ceri acordul firmei la care ai incheiat leasingul ? Poti sa nu mai platesti Casco doar ca asa vrei tu ?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ai atatea confunzii in posturile astea, ca nu stiu de unde sa incep :)
-legat de imobil cumparat cu credit, confunzi dreptul de proprietate cu diverse obligatii generate de accesarea unui credit
-legat de leasing, prin definitie bunul este al firmei de leasing, nu al tau; leasingul si creditul imobiliar sunt 2 chestii complet diferite

pentru multi romani, lipsiti de educatie financiara, leasingul si creditul (si cardul de credit si overdraft-ul si multe altele) sunt acelasi lucru:"o iei in rate". d'asta ei nu inteleg ca nu pot folosi leasingul drept argument in discutia "credit imobiliar....cine e proprietarul imobilului", pentru ei totul e un amalgam si daca la leasing proprietarul e firma, atunci si la credit proprietarul trebuie sa fie tot firma/banca.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 _Smiley_, on 10 ianuarie 2021 - 10:58, said:

"credit imobiliar....cine e proprietarul imobilului", pentru ei totul e un amalgam si daca la leasing proprietarul e firma, atunci si la credit proprietarul trebuie sa fie tot firma/banca.


Dovada ca tu esti in confuzie, e faptul ca in cazul unui credit imobiliar nu poti sa vinzi imobilul decat cu n'spe acte cerute de la tot felul de institutii. Daca ar fi al tau, ai face ce vrei cu el din primul moment.
Tu ai mania contrazicerii sau ce e cu tine ?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
ti-am explicat deja:

 _Smiley_, on 10 ianuarie 2021 - 10:58, said:

...confunzi dreptul de proprietate cu diverse obligatii...

nici o masina, de exemplu, nu poate fi vanduta fara diverse acte de la tot felul de institutii. asta nu inseamna ca e masina statului.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Bogotta, on 10 ianuarie 2021 - 18:59, said:

Dovada ca tu esti in confuzie, e faptul ca in cazul unui credit imobiliar nu poti sa vinzi imobilul decat cu n'spe acte cerute de la tot felul de institutii. Daca ar fi al tau, ai face ce vrei cu el din primul moment.
Are dreptate. Ca să vezi cine e proprietarul unui imobil te uiți în contractul de vânzare-cumpărare. Nu banca apare ca proprietar, ci omul care a luat creditul ca să-și cumpere imobilul.
Mai multe nu cred că are rost să scriu pentru că ești extrem de sigur de tine și nu pari dispus să citești ca să înțelegi unde greșești. Te rog doar să nu mai faci mișto aiurea.

 _Smiley_, on 10 ianuarie 2021 - 09:45, said:

asta e ceva specific programului Prima Casa?
pentru ca in mod normal se poate, cu acordul entitatii care detine ipoteca. si nu cred ca nu se poate face o imputernicire care sa acopere si situatia asta.
Se mai poate și dacă banca e de acord să preia altcineva creditul.
O singură împuternicire ar trebui să cuprindă toate etapele care trebuie parcurse ca să închidă creditul și să facă vânzarea. Uite și tu în câte locuri e nevoie de ea:

Quote

Acordul il pot obtine intr-o saptamana de la minister, apoi banca isi da acordul. E simplu. Dupa vanzare banii vor intra in contul bancii, iar eu voi primi diferenta dupa stingerea creditului. Procedura e simpla daca sunt personal prezent.
Nu cred că se poate cu o singură împuternicire pentru că sunt o grămadă de locuri unde trebuie s-o prezinte și aș pune pariu că unele cer procură specială, cu obiect bine determinat. N-or să-și extragă dintr-un șirag de mandate doar ce le trebuie.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
adevarat, e posibil ca unele institutii sa nu accepte o procura generica ("il imputernicesc pe X-ulescu sa ma reprezinte in scopul vanzarii imobilului...") si sa ceara procuri specifice (sa scrie clar in procura in fata carei institutii e imputernicit si pt ce anume).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate