Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4100 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#2593
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 mariusixy, on 19 ianuarie 2022 - 14:28, said:

Din pacate mama are Buletin de identitate si nu pot aplica pe portal.
Trebuie sa trimit toate datele pe mail.

Iar ei te vor contacta la sfântu așteaptă pe mail. Cel mai ușor: o iei pe mămica frumușel de mânuță și o duci la SPCLEP să-și facă CI. Durează câteva ore toată tevatura dar faci contractul imediat pe aplicație. Spor!

#2594
pius

pius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.02.2006
in mai putin  de o ora am facut 2 contracte pe portalul Hidroelectrica.Merge uns.Daca esti proprietar,nu ai nici o problema.
La sfarsit dupa ce finalizezi poti descarca toate cele 4 documente SEMNATE de AMBELE PARTI mai concret
cererea, declaratia de spatiu (este pe propria raspundere nu este nevoie de contract de proprietate) notificarea catre
actualul furnizor si NOUL contract cu Hidro gata semnat de ambele parti cu incepere din 11.02.2022 (adica exact peste
21 de zile conf.legii) Atentie iti trebuie pe PC o copie scanata a C.I. in format pdf si ultima factura de electricitate de la Nova
care este deja in pdf. pe care le vei incarca in aplicatia Hidro din portalul client casnic.Foarte buna aplicatia.
Cu GAZUL voi ramane la Nova.Nu exista alta oferta mai buna.

#2595
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.12.2006
Vreau sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie. Am schimbat furnizorul de la Nova la Hidroelectrica, practic de la 05.01.2022 sunt client Hidroelectrica, asa cum rezulta si pe situl distribuitorului. Insa la NOVA, desi m-a sunat cineva de acolo anul trecut sa-i confirm schimbarea de furnizor, in contul de client contractul figureaza activ si la data curenta. Am sunat la ei si mi-a confirmat ca intr-adevar contractul este activ. Am trimis email cu situatia la sesizari...sa vedem ce raspund.

#2596
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 mirificu, on 20 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Vreau sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie. Am schimbat furnizorul de la Nova la Hidroelectrica, practic de la 05.01.2022 sunt client Hidroelectrica, asa cum rezulta si pe situl distribuitorului. Insa la NOVA, desi m-a sunat cineva de acolo anul trecut sa-i confirm schimbarea de furnizor, in contul de client contractul figureaza activ si la data curenta. Am sunat la ei si mi-a confirmat ca intr-adevar contractul este activ. Am trimis email cu situatia la sesizari...sa vedem ce raspund.
Si eu am trecut la hidro din 03.01.22
Totusi contractul in cont la Nova apare activ pentru ca operatorul de distributie inca nu le-a trimis procesul verbal de consum cu indexul final pentru facturare. Va ramane asa in cont cel puțin pana pe 10 februarie caci Operatorul de Distributie trimite furnizorilor aceste info in primele 10 zile din luna.

#2597
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.12.2006
Sa sper ca asta ar fi raspunsul...o sa vad ce raspund...ms

#2598
gabi03

gabi03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.01.2009
Confirm cele spuse mai sus in privinta rapiditatii de procesare.
Sunt client ENEL si astazi am incheiat si eu un contract de furnizare curent electric cu Hidroelectrica.
Daca ai pregatita Cartea de Identitate in format PDF, ultima factura de energie electrica, POD-ul si seria contorului (le gasesti pe factura), totul merge repede. Ca sa nu pierzi timpul este bine sa-ti pregatesti si o estimare a consumului pe fiecare luna din an, fiindca se solicita in unul din formularele de completat.

Edited by gabi03, 20 January 2022 - 13:02.


#2599
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 28.08.2019

 mirificu, on 20 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Vreau sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie. Am schimbat furnizorul de la Nova la Hidroelectrica, practic de la 05.01.2022 sunt client Hidroelectrica, asa cum rezulta si pe situl distribuitorului. Insa la NOVA, desi m-a sunat cineva de acolo anul trecut sa-i confirm schimbarea de furnizor, in contul de client contractul figureaza activ si la data curenta. Am sunat la ei si mi-a confirmat ca intr-adevar contractul este activ. Am trimis email cu situatia la sesizari...sa vedem ce raspund.

Si eu sunt in situatia asta. Client la Hidro din 2 Ian '22 si inca am contract activ la Nova, ba chiar pot da si indexul pe luna ianuarie.
La distribuitor apare ca furnizor Hidro.
Am deschis un tichet in aplicatia Nova si astept raspuns.

#2600
gabi03

gabi03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.01.2009
O situatie asemanatoare am si eu la furnizare gaze.
M-am racordat la teava de gaze, avand furnizor Premier Energy.
La cateva luni, am vazut ca preturile sunt cam mari si am schimbat contractul la ENGIE, unde intradevar am avut facturi simtitor mai mici.
Si la ora actuala (dupa aproape un an) indexul citit il transmit la Premier Energy si nu la ENGIE, unde am contract si fac platile.

#2601
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,084
  • Înscris: 29.01.2016
Salut.
E cineva pe aici care a trecut la Nova cu gazele dupa 01.01.2022 ?
Ma intereseaza in mod deosebit daca in contract apare ceva despre penalizari in cazul in care nu respecti perioada contractuala.
De fapt, intrebarea cu care trebuia sa incep este daca exista o astfel de lege in vigoare si furnizorii pot profita de ea. Sincer sa fiu nu stiu ce nr are legea sau daca a fost aprobata, citisem ceva pe forum despre o astfel de lege.
Pe scurt, ideea e asa : acum sunt la CEZ Vanzare, iar pana in 28.02.2022, am un pret de 1.4 lei per mc, din contractul semnat anul trecut. Am fost notificat ca incepand cu 01.03.2022, pretul va ajunge pe la 9.3-9.5 lei / mc, in functie de PCS (calculat de mine, ca e in kwh, stiti povestea).
La Nova pretul este de vreo 7.2-7.5 lei / mc, tot in functie de PCS si sunt cei mai ieftini la gaze in acest moment. Sunt curios daca trec la Nova si peste vreo 4 luni apare o oferta mai buna si ma mut la alt furnizor, daca Nova imi va percepe penalizari. Asta e principala problema si nelamurire.

#2602
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 Magicwisewolf, on 28 ianuarie 2022 - 10:24, said:

Salut.
E cineva pe aici care a trecut la Nova cu gazele dupa 01.01.2022 ?
Ma intereseaza in mod deosebit daca in contract apare ceva despre penalizari in cazul in care nu respecti perioada contractuala.
De fapt, intrebarea cu care trebuia sa incep este daca exista o astfel de lege in vigoare si furnizorii pot profita de ea. Sincer sa fiu nu stiu ce nr are legea sau daca a fost aprobata, citisem ceva pe forum despre o astfel de lege.
Pe scurt, ideea e asa : acum sunt la CEZ Vanzare, iar pana in 28.02.2022, am un pret de 1.4 lei per mc, din contractul semnat anul trecut. Am fost notificat ca incepand cu 01.03.2022, pretul va ajunge pe la 9.3-9.5 lei / mc, in functie de PCS (calculat de mine, ca e in kwh, stiti povestea).
La Nova pretul este de vreo 7.2-7.5 lei / mc, tot in functie de PCS si sunt cei mai ieftini la gaze in acest moment. Sunt curios daca trec la Nova si peste vreo 4 luni apare o oferta mai buna si ma mut la alt furnizor, daca Nova imi va percepe penalizari. Asta e principala problema si nelamurire.

Nu exista nicio penalizare în contractul Nova pe care îl am eu. (începând cu 17.01.2022)

Edited by amadeus79, 28 January 2022 - 19:52.


#2603
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Pe pagina cu ofertele este link descarca contractul.

#2604
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 iladi, on 15 ianuarie 2022 - 17:04, said:

Am sa-i bag undeva pe astia de la Nova.

E ca in bancul cu ala care cauta blode sus - blonde jos si i se raspunde ca nu au dar daca nu-i place organizarea.

Pe scurt: la un apartament nou se instaleaza un contor nou. Index 0 (zero). Contract facut pe estimare 80 kw.

Vine prima factura: 138 kw. Zic ca nu-i nimic, actualizez la autocitire. Nu se poate, ca nu accepta valoro mai mici decat cele precedente. Fac sesizare mi se raspunde ca nu-i nimic, le trimit o noua sesizare cu poza de la contor si se rezolva.

S-a rezolvat in sensul ca acum mi-au estimat un consum lunar de 841 de kw !!!! In ideea in care apartamentul e nelocuit si aindexul de contor e undeva la 20 kw. Banuiec ca se va rezolva, dar pe langa fata frumoasa de la ei undeva in spate e si ceva neglijenta.

Sa vedem ce se rezolva luni.


Azi am primit înștiințarea că s-au stornat ambele facturi.

#2605
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
SI eu cred ca o sa ma transfer la NOVA de la FUI ENGIE.Daca o sa apara in viitor o oferta mai buna decat NOVA o sa ma transfer din nou daca spuneti ca este posibil si nu implica nici un cost.Parintii mei au contract cu NOVA si pe perioada contractului nu au marit pretul, chiar si acum platesc cu 1.2 lei metrul cub, asta pana la finele lunii Februarie, apoi la finele contractului i-au informat ca o sa majoreze undeva la 7 lei mcub.
Din cei care ati semnat recent cu NOVA, este trecut pret fix pe perioada contractului?

Eu acum ma FUI ENGIE am aprox 14 lei pe metrul cub si din ce stiu doar 3 luni poti sta la FUI, apoi trebuie sa semnezi contract cu alt furnizor.

Edited by aysmen, 01 February 2022 - 11:37.


#2606
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 14.04.2009

 aysmen, on 01 februarie 2022 - 11:26, said:

SI eu cred ca o sa ma transfer la NOVA de la FUI ENGIE.Daca o sa apara in viitor o oferta mai buna decat NOVA o sa ma transfer din nou daca spuneti ca este posibil si nu implica nici un cost.Parintii mei au contract cu NOVA si pe perioada contractului nu au marit pretul, chiar si acum platesc cu 1.2 lei metrul cub, asta pana la finele lunii Februarie, apoi la finele contractului i-au informat ca o sa majoreze undeva la 7 lei mcub.
Din cei care ati semnat recent cu NOVA, este trecut pret fix pe perioada contractului?

Eu acum ma FUI ENGIE am aprox 14 lei pe metrul cub si din ce stiu doar 3 luni poti sta la FUI, apoi trebuie sa semnezi contract cu alt furnizor.
Nici la Nova nu mai e ce a fost odata...in Europa preturile au revenit la nivelul de la finalul lunii septembrie, in Romania e hotie curata...
https://tradingecono.../eu-natural-gas
http://www.brm.ro/co...-gaze-naturale/

#2607
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,585
  • Înscris: 11.02.2016
Se pare ca nova și-a făcut bine temele și are energie contractata pentru următorii ani la preturi foarte bune.

[ https://i.postimg.cc/23RLtsrQ/Screenshot-20220201-120921-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2608
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 14.04.2009
A aparut oferta Nova 24 flex cu preț variabil, la mai mult de jumatate din noul pret fix de furnizare a GN 0.44 Lei / kWh...prețul variabil de furnizare a GN 0.2 Lei / kWh, preț total (TVA inclus) 0.29 Lei / kWh...de la 1 martie, voi migra la Nova 24 flex...

Desi NU exista prevederi legale pentru comision de încetare a contractului la GN, doar la EE OUG 143/2021 care a modificat şi completat Legea EE şi a GN nr. 123/2012, respectiv Art. 62 Drepturile clientului final de energie electrică, in noul contract Nova 12 cu pret fix au adaugat un comision de încetare a contractului...

Edited by av_myjob, 04 February 2022 - 06:19.


#2609
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 14.04.2009
Nova 24 flex cu preț variabil...Prețul este variabil 24 luni. Vei fi notificat cu 30 zile în avans dacă prețul suferă modificări. Perioada de valabilitate a ofertei 04 Februarie - 10 Februarie 2022...

#2610
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,084
  • Înscris: 29.01.2016

 slai, on 28 ianuarie 2022 - 21:12, said:

Pe pagina cu ofertele este link descarca contractul.

Este un specimen si nu stiam daca sunt toate conditiile dintr-un contract normal. Mi-a fost teama sa nu fie decat un "demo".

Pt cine nu stie bancul :

Bill Gates moare. Ajuns in fata lui Dumnezeu acesta ii zice :
– Pentru ca ai fost un om foarte important te las sa alegi unde vrei sa mergi: in iad sau in rai.
Dupa un timp de gandire Bill Gates zice:
– Pai, as avrea sa vad cum este fiecare loc, daca se poate.
Zis si facut.
Prima data Bill Gates se duce in iad. Acolo distractie la culme: femei misto, bautura muzica, etc.
Dupa doua saptamani se duce si in rai. Ajuns acolo vede si el niste ingerasi care stateau pe norisori si cantau la harpa, in rest plictiseala.
Asa ca Bill Gates se duce la Dumnezeu si ii zice ca vrea sa mearga in iad.
Dupa o luna Dumnezeu face o vizita in iad. Acolo il gaseste pe Bill Gates arzand intr-un cazan cu smoala.
Disperat Bill Gates striga:
-Doamne uite ce e aici. Nu seamana deloc cu ce era prima data cand am venit aici !
La care dumnezeu raspunde:
– That was just a DEMO!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Google (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate