Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4061 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#1
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Nova este furnizor de energie electrică și gaze naturale.
Impartasiti aici experientele voastre cu acest furnizor.

Aceasta companie este producatoare de energie verde, si furnizor de energie electrica si gaze naturale.

La momentul actual, Nova Power & Gas deține parcurile fotovoltaice CEF Câmpia Turzii 1+2 și Livezile, unul dintre cele mai mari parcuri industriale din Transilvania, parcul REIF.

Energia produsa este injectata direct in sistemul de distributie, alimentand astfel consumatorii din parc, care beneficiaza de costuri mult mai avantajoase.

Furnizorii de energie electrică fac parte din lanțul care asigură parcursul energiei electrice de la producător la consumatorul final.

De ce pot alti furnizori sa vanda mai ieftin?
Partile implicate, si rolul fiecaruia.

Producatorii Produc energia electrică și o vând:
La bursa de energie electrică â€" OPCOM;
Furnizorilor consumatorilor eligibili prin contracte bilaterale negociate sau încheiate în urma desfășurării de licitații pe piețe centralizate;
Operatorul de transport:

TRANSELECTRICA este responsabilă pentru transportul energiei electrice, funcționarea sistemului și a pieței, garantarea siguranței Sistemului Electroenergetic National (SEN). De asemenea, Transelectrica reprezintă principala legatură dintre cererea și oferta de electricitate, echilibrând permanent producția de energie cu cererea.

Operatorii de distributie:
În România sunt 8 operatori majori de distribuție a energiei electrice, în funcție de zonele țării (Banat, Dobrogea, Muntenia Sud, Muntenia Nord, Moldova, Oltenia, Transilvania Sud, Transilvania Nord).
Cine sunt:
Societăți, titulare ale unei licențe de distribuție, care preiau energia de la societatea de transport, Transelectrica, sau de la producători aflați în rețeaua de distribuție și o distribuie până la consumatorul final.
Ce fac:
Gestionează/răspund de operarea, întreținerea și dezvoltarea rețelei electrice de distribuție în zonele lor geografice;
Achiziționează energie pentru acoperirea pierderilor prin contracte reglementate de ANRE.

Furnizorii de energie electrica:
În România sunt peste 200 de furnizori de energie electrică.
Cine sunt:
Sunt persoane juridice, deținătoare de licență de furnizare, care comercializează energia electrică clienților fără a avea și activități de transport și distribuție a energiei electrice.
Ce fac:
Vând energia electrică pe care o achiziționează la bursa de energie electrică sau prin contractele bilaterale (licitații, negocieri, import-export) clienților de pe piața liberă și/sau reglementată.



edit: adaugat regulile aditionale de postare

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 11 January 2021 - 20:45.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
are cineva idee cum e curentul la nova comparativ cu ala de la Electrica?

#3
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Sunt client Nova din 19 noiembrie. Procesul de schimbare a mers rapid, am primit contractele dupa cateva zile.
Platforma de client si aplicatia sunt bine realizate. Pana acum am avut o experienta pozitiva cu ei.

#4
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 28.08.2019
@blackscorpion Descrierea e cam lunga, insa diagrama e f buna, parerea mea...

#5
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 Graa, on 08 ianuarie 2021 - 23:30, said:

@blackscorpion Descrierea e cam lunga, insa diagrama e f buna, parerea mea...
Ma gandeam sa fie in prima postare informatiile astea de baza. Imi par importante.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

 slai, on 08 ianuarie 2021 - 23:21, said:

are cineva idee cum e curentul la nova comparativ cu ala de la Electrica?
Fac mistouri gratis!

Edited by argonaut, 08 January 2021 - 23:44.


#7
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 28.08.2019

 blackskorpion, on 08 ianuarie 2021 - 23:30, said:

Ma gandeam sa fie in prima postare informatiile astea de baza. Imi par importante.

Stii ce mi-a placut mie la site-ul companiei? Ca era scurt si la obiect, in plus era rapid si asta mi-a inspirat incredere, ca stiu ce fac (sper sa nu ma insel).
Asa ca ce as schimba eu aici, m-as concentra pe descrierea companiei, as lasa diagrama, iar de restul as face un fel de FAQ.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 Magicwisewolf, on 08 ianuarie 2021 - 23:38, said:

Mai tare, mai energic si mai bun !

Si mai rar o sa va dati cu parerea daca mai mistocariti pe threaduri!

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@Scorpionule, vrei să îi facem celebri să ajungă ca RDS?
În fine, tatonînd piața, plus întrebînd pe forum, am fost racolat pentru un schimb de idei de către @scorpionul negru, pe p.m.
Ca urmare a explicațiilor colegului, căruia îi mulțumesc și pe această cale  :arigato: , am hotărît să trec la Nova.
Dă Doamne ca Nova să aibă minte, să devină un fel de Rds al electricei" și gazului  :roflag:

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 slai, on 08 ianuarie 2021 - 23:21, said:

are cineva idee cum e curentul la nova comparativ cu ala de la Electrica?
Nova da cu doua galeti de curent, mai mult, pe kwh

 blackskorpion, on 08 ianuarie 2021 - 23:29, said:

Sunt client Nova din 19 noiembrie. Procesul de schimbare a mers rapid, am primit contractele dupa cateva zile.
Platforma de client si aplicatia sunt bine realizate. Pana acum am avut o experienta pozitiva cu ei.

Apropos de timpul de raspuns..tunai incheiat in Nov si s au miscat repede, cand nu era valva asta cu noile contracte....sunt curios acum in Ianuarie, cand toata lumea e calare pe ei, in cat timp raspund la cereri pent4u noile contracte? Tot asa de fasneti sunt ?

 planner26, on 09 ianuarie 2021 - 01:59, said:

Mai fraților, aici chiar nu găsim coduri Nova? 😂
Astea parca se dadeau pe privat...era mare scandal pe alt topic ca sa nu se mai puna , public, asemena coduri

#11
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015

 planner26, on 09 ianuarie 2021 - 01:59, said:

Mai fraților, aici chiar nu găsim coduri Nova? ��
Pentru doritori, astept mesaj in privat!
Multumesc.

#12
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Intr-o ora am primit confirmarea că s-au încheiat contractul online, cu mențiunea că ceea ce se înregistrează vineri după 15.00 se prelucrează luni la prima ora.
Să aveți pregătite în calculator CI, act proprietate sau completați declarație și o factură de la actualul furnizor.
Înainte am întrebat pe chat ce am avut de lămurit și au răspuns imediat.
Portarea se face peste 21 de zile.
Sper sa fie ok, contractul pe 24 de luni.


#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Deja se face atata lobby ca incepe sa aduca a spam

#14
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
Așa am zis și eu, dar le-am luat pe toate la rând și singurele platforme transparente au fost cele nova și tinmar. Eu i-am ales pe ei, sper sa nu regret.
Bineînțeles am vrut totul online.
Tinmar avea și asigurarea de incidente și reparații cu discount 20% dar maxim 12 luni perioada.

#15
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Am primit deja a doua factură de la ei.Totul ok până acum.Au o aplicatie foarte bună,din care se poate transmite indexul și plăti facturile.Atât timp cât vor fi seriosi și vor avea prețuri bune voi fi clientul lor.Am plecat de la Engie la Nova și am redus factura la gaz cu 20%.

Edited by ioonell, 09 January 2021 - 09:08.


#16
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Se poate adauga o alta adresa de mail la un cont nova ?
Adica sa poata fi accesat si sa plateasca doua persoane diferite pentru acelasi loc de consum ?

#17
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Inca ceva. In draftul de contract apare la art 14 :

Art.14. (1) Prin semnarea Contractului, părtile acceptă ca în toate raporturile contractuale să respecte Condiţiile
generale pentru furnizarea energiei electrice la clienţii finali şi Condiţiile generale de prestare a
serviciului de distribuţie a energiei electrice, care completează prevederile Contractului. Acestea sunt
publicate pe site-ul Furnizorului si la solicitarea Clientului, transmisă telefonic sau prin e-mail la adresa
[email protected] , vor fi puse la dispoziţia acestuia prin unul din următoarele mijloace, dar fără a se limita la
acestea: fax, e-mail.
(2) Furnizorul se obligă să informeze Clientul asupra oricăror modificări şi/sau completări ale documentelor
prevăzute la alin. (1), prin afişarea pe site-ul propriu şi prin punerea la dispoziţia Clientului, la solicitare, a formei
actualizate a acestora.


Are cineva aceste conditii generale ca nu le gasesc pe site-ul nova. Sper sa nu fie ceva prevederi dubioase



Am gasit. Sint la :

https://vreaulanova....-si-contract-gn

Edited by nucutza, 09 January 2021 - 10:24.


#18
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 nucutza, on 09 ianuarie 2021 - 09:15, said:

Se poate adauga o alta adresa de mail la un cont nova ?
Adica sa poata fi accesat si sa plateasca doua persoane diferite pentru acelasi loc de consum ?
Este in platforma aceasta optiune de adaugare utilizator.

 nucutza, on 09 ianuarie 2021 - 10:10, said:

Inca ceva. In draftul de contract apare la art 14 :

Art.14. (1) Prin semnarea Contractului, părtile acceptă ca Ăźn toate raporturile contractuale să respecte Condițiile
generale pentru furnizarea energiei electrice la clienții finali și Condițiile generale de prestare a
serviciului de distribuție a energiei electrice, care completează prevederile Contractului. Acestea sunt
publicate pe site-ul Furnizorului si la solicitarea Clientului, transmisă telefonic sau prin e-mail la adresa
[email protected] , vor fi puse la dispoziția acestuia prin unul din următoarele mijloace, dar fără a se limita la
acestea: fax, e-mail.
(2) Furnizorul se obligă să informeze Clientul asupra oricăror modificări și/sau completări ale documentelor
prevăzute la alin. (1), prin afișarea pe site-ul propriu și prin punerea la dispoziția Clientului, la solicitare, a formei
actualizate a acestora.


Are cineva aceste conditii generale ca nu le gasesc pe site-ul nova. Sper sa nu fie ceva prevederi dubioase



Am gasit. Sint la :

https://vreaulanova....-si-contract-gn
Exact. Acolo ai si pt gaz si pt curent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate