Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Liberalizarea pieței de energie electrică 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#577
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Ce taxe a introdus Drag NU ne-a fost nouă?    :huh:   Iar pe cărbune de ce nu se mai produce aşa de mult?   :huh:
Am putea încerca cu centrale din astea: https://forum.softpe.../#entry28080959
Mă poate lămuri şi pe mine cineva ce tramvaiu' 5 e aia compomente negociate la "Enel", că de pe siteul lor nu înţeles mare lucru.

#578
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Are ENEL asa ceva ?

#579
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Are. Apare şi pe factură.

#580
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Din 29 iulie sunt client Restart Energy. In emailul pe care mi l-au trimis, in care imi confirma incheierea contractului. stau scrise, printre altele, urmatoarele:

Indexul de preluare contract, aferent datei de schimbare furnizor va fi stabilit de operatorul de distributie. Acesta se primeste in a doua luna de contract, dupa luna de consum. Avand in vedere acest aspect, in prima luna de furnizare, autocitirea nu poate fi trimisa in contul de client sau la robotel.
Incepand cu a doua luna de furnizare aveti posibilitatea de transmitere a autocitirii lunar, in perioada 25-29. Aceasta se efectueaza prin urmatoarele canale: direct din contul de client, accesand sectiunea de autocitire sau prin intermediul robotelului telefonic, folosind codul de autocitire.


In 26 august am primit email de la ei cu textul:

Va reamintim ca in intervalul  25 Aug 2021-29 Aug 2021, puteti transmite indexul contorului dvs. de energie electrica pentru locul de consum.........

Pe site-ul lor, la rubrica Autocitire Index EE, cand vreau sa introduc indexul, apare textul:

Operatorul de distributie transmite datele locului de consum in luna urmatoare lunii de consum. Va asiguram de faptul ca de luna viitoare veti avea posibilitatea introducerii indexulul autocitit. Va multumim pentru intelegere!

Asadar, emailul primit ma anunta ca pot trimite indexul, site-ul ma impiedica (conform textului de la incheierea contractului, nu voi putea trimite indexul decat din a doua luna de furnizare). Sa inteleg ca emailul cu anuntarea intervalului e ceva automat, fara legatura cu realitatea contractului?

#581
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postdjl, on 05 august 2021 - 12:37, said:

Ce taxe a introdus Drag NU ne-a fost nouă? Posted Image   Iar pe cărbune de ce nu se mai produce aşa de mult?   Posted Image
Am putea încerca cu centrale din astea: https://forum.softpe.../#entry28080959
Mă poate lămuri şi pe mine cineva ce tramvaiu' 5 e aia compomente negociate la "Enel", că de pe siteul lor nu înţeles mare lucru.

În caz că nu te-ai lămurit până acum, componenta negociată reprezintă cea ce îți cere Enel pentru serviciile sale, prețul pe KWh * KWh consumați + abonament dacă este cazul + alte servicii dacă este cazul, iar componenta reglemantată reprezintă taxe, TVA, accize și alte costuri cum ar fi cel de distribuție care nu țin de Enel și pe care Enel nu are cum să le modifice pentru că îi sunt impuse de stat și prin urmare nu le poți negocia cu Enel.

#582
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
A mai reușit cineva sa facă contract la EE cu Hidroelectrica în ultima perioadă? După boom-ul Restart, au prețul cel mai bun

#583
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007

View Postcris2d2, on 28 august 2021 - 08:18, said:

Asadar, emailul primit ma anunta ca pot trimite indexul, site-ul ma impiedica (conform textului de la incheierea contractului, nu voi putea trimite indexul decat din a doua luna de furnizare). Sa inteleg ca emailul cu anuntarea intervalului e ceva automat, fara legatura cu realitatea contractului?

da, vei putea trimite luna viitoare.

dupa boomul Restart, am primit deja informarea ca din octombrie ei modifica unilateral contractul cu pretul actual.
aveam energie electrica 250 lei MWH cu pret fix pe un an, din 01.10 va fi 557 lei MWH.

#584
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdaddy0307, on 28 august 2021 - 11:56, said:



da, vei putea trimite luna viitoare.

dupa boomul Restart, am primit deja informarea ca din octombrie ei modifica unilateral contractul cu pretul actual.
aveam energie electrica 250 lei MWH cu pret fix pe un an, din 01.10 va fi 557 lei MWH.
Mulțumesc.

Eu am 0,67 lei kWh, adică 670 MWh (prețuri finale), contractat înainte de 1 iulie. Ce ieftin e la tine.

#585
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Prețul pentru EE 557lei/MWh, la Restart, este EE fără taxe/certificate/TVA. Conform informării lor, pentru mine (de exemplu), se adaugă restul de taxe, până ajung la prețul final de 1031lei/MWh.

#586
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007
Corect. Eu vorbesc despre prețul singurei variabile, că restul sunt fixe.  Și aveam un preț fix contractat acum jumătate de an iar acum mi se da altul. Daca era invers și scădea prețul energiei, nu mi modificau în jos contractul.
O sa îi reclam la ANRE și de principiu nu le plătesc nimic în plus. Să înțeleagă că în țara asta trebuie sa ne respectam contractele. Nu face fiecare cum vrea.

#587
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdaddy0307, on 28 august 2021 - 16:31, said:

O sa îi reclam la ANRE ... Să înțeleagă că în țara asta trebuie sa ne respectam contractele.

Probabil că au inclus în contractul de furnizare niște clauze care le permit să mărească unilateral prețul, în anumite condiții...

Dacă nu au astfel de clauze, dar au decis să mărească prețul oricum, atunci înseamnă că sunt deja în pragul falimentului și, deci, pur și simplu nu le mai pasă de nimic.

#588
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View PostADAMCLISI-2020, on 05 august 2021 - 07:42, said:

Si a mai si dezechilibrat piata de energie un puscarias mustacios ce a introdus o taxa tampita acum cativa ani- taxa ce a facut sa se stopeze investitiile in energie si efectele ei se vad acum ! In special la EE .

Aia are explicatia... Maine poimaine o sa fie de vina si pentru covid/ pandemia globala... Da-o incolo de treaba, prea macane! ANRE/ ANPC dorm in papuci  sau mai bine zis  se fac ca-si fac treaba!
Mai bine bani jupuiti de la populatie in buzunarele "baietilor destepti" decat invers nu?

#589
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Ce-are a face coada vacii cu stampila-n Primarie ?  Posted Image  Postam si noi ca asa-i moda ...

#590
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Bad post.

Edited by diasul, 29 August 2021 - 10:02.


#591
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
Salut, am primit și eu de la restart o notificare despre modificarea preturilor de la 01. 10. 2021
Energie electrica 0.557/kwh
Gaze naturale.     0.220/KWh
Fără tva și toate celelalte
Ce mai putem face?...

Edited by d0d00, 31 August 2021 - 15:38.


#592
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postd0d00, on 31 august 2021 - 15:37, said:

Ce mai putem face?...

Pe termen scurt, trebuie găsiți noi furnizori...

Pentru electricitate cred că Hidroelectrica va avea întotdeauna cea mai bună ofertă, drept urmare a presiunilor politice, fiind companie de stat.

Pe termen lung, trebuie suplimentată termoizolația casei, instalate panouri fotovoltaice și trecut pe sisteme cu pompe de căldură, deoarece electricitatea va fi mai ieftină în viitor decât gazul drept urmare a trecerii la folosirea preponderentă a vehiculelor electrice.

#593
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Exact ce spuneam mai sus despre factorul politic :)

Clienții Hidroelectrica ce nu primesc facturile la timp nu vor plăti penalități și vor primi inclusiv eșalonări – spune ministrul Energiei, el însuși client al companiei...

#594
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 26.05.2007
a incheiat cineva recent cu hidroelectrica?
Cat mai au timpul de asteptare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate