Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Liberalizarea pieței de energie electrică 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#541
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Doar ca la Hidroelectrica nimeni nu prea reuseste sa contracteze... mastodonti comunistoizi...

#542
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Nu raspund la telefon, email, nu primesti nici macar o atentionare automata pe email...in clipa in care trimiti documentele scanate! Este ireal cum o companie cu active de miliarde de $ este complet impotenta in privinta relationarii cu potentialii clienti. Este clar ca la mijloc e vorba de o intelegere pe care Hidroelectrica o are cu granzii (Engie/Enel Eon) si totodata cu baietii destepti. E vorba de o strategie voita de sabotaj economic, deoarece Hidroelectrica are potentialul sa schimbe diametral piata de furnizare a energiei electrice din Romania si sa provoace falimentul nenorocitilor de macaronari! Evident ca smecherii nu vor asta, asa ca se dau spagi de ordinul zecilor de milioane de $ prin intermediul baietilor destepti din energie, scopul fiind acela de a mentine Hidroelectrica in decreptitudine, la faza de colos cu picioare de lut.

View Postmihnic2003, on 10 iunie 2021 - 11:25, said:

Am contract incheiat cu Hidroelectrica si a intrat in vigoare din 14.04.2021. Documentele le-am trimis din data de...07.01.2021 !!!!! Eu zic ca merita asteptarea, ma rog, in zona mea. Procedura a fost foarte greoaie din cauza ca au avut multi clienti noi. Nici pana acum nu am factura de la ei, urmeaza.
S-ar putea sa asteptati mult si bine! Am citit pe un grup FB dedicat ca sunt oameni care nu si-au primit facturile nici macar dupa 6 luni.

Edited by doxan, 18 July 2021 - 00:19.


#543
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 24.09.2009
Am un numar de telefon de la doamna care mi-a facut prima factura, sa vad cand o mai sun...Traim in Romania.

#544
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Io astept sa vad cat au facut kilowatul la serviciul universal acum, dupa 1 iulie. Ca asta era ultima sperietoare: ce-o sa fie dupa 1 iulie?
Undeva pe 17-18 august o sa aflu, atunci o sa vina factura.

Ultima factura a venit cu 0,725 de lei / kw (perioada consum 15 iunie - 15 iulie).

Edited by cattavencu, 23 July 2021 - 13:41.


#545
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Sa ne informezi si pe noi, cei care am schimbat furnizorii. Si eu sunt curios.

#546
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Vor apare aici :   https://www.anre.ro/... si aici : https://www.anre.ro/...turi-in-vigoare sau chiar direct in comparatorul de preturi !

Edited by ADAMCLISI-2020, 23 July 2021 - 14:33.


#547
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Io o sa va zic pret total din factura, e mai simplu asa. Mi s-a luat de nspe mii de postari din care nu intelegi pretul final.

#548
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Atunci tre' sa ne spui si nr de KW sau m3 in f de ce factura e !  Ca ne prindem noi cat platesti pe unitate  Posted Image

#549
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai da, asa e o sa fac si asa e mai simplu

Ultima factura e asta (e cu aer conditionat din belsug, de aici si suma aia de kilowati. Sunt reali, cititi, nu estimati) :

Repet, serviciu (tarif) universal.

Attached Files


Edited by cattavencu, 23 July 2021 - 15:12.


#550
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Pai ai 73 de bani/KW !  Daca ai si contract cu pret fix pe o perioada mai lunga stai bine cmparativ cu preturile actuale !  Dar cei ce avem contracte putin mai vechi inca platim 64 de bani/KW pret fix .

#551
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Pretul final include si altele in el gen abonament, accize, transport samd... simpla impartire nu da corect per unitate.

Edited by andreic, 23 July 2021 - 18:37.


#552
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Hidroelectrica +1
Si eu am trimis toate actele de 1 saptamana jumate, mi-au dat ei prin mail ce am de triis

.le mai dau un mail si daca nu primesc raspuns ii sun sa vad

#553
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postandreic, on 23 iulie 2021 - 18:36, said:

Pretul final include si altele in el gen abonament, accize, transport samd... simpla impartire nu da corect per unitate.

Omul a pus cât are de plata și câți kw sunt ! Deci acolo e introdus totul ! Furnizor + taxe... O simpla împărțire e îndeajuns


Edited by ADAMCLISI-2020, 23 July 2021 - 21:43.


#554
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postandreic, on 23 iulie 2021 - 18:36, said:

Pretul final include si altele in el gen abonament, accize, transport samd... simpla impartire nu da corect per unitate.

Io nu ma las atras sa intru in hatisul ala de defalcari ale unui amarat de pret.
Nu ma intereseaza ca se imparte in nspe componente, una pentru cogenerare, alta pentru certificate verzi etc. Ca oricum n-am cum sa le evit, trebuie sa le platesc, nu?

Chiar si cineva care are abonament, trebuie sa-l bage in pretul kilowatului, ca il plateste, nu?

E ca si cum ne-am intoarce la anii aia in care preturile erau puse fara TVA (la dealeri auto, la telefonie mobila etc.) ca sa para mic. Mai stiti anii aia?

Asa ca cam mai corecta chestie e impartirea sumei totale la nr de kilowati consumati.

Pretul reglementat era de 0.59-0.61 lei pe kwh (oscila si ala reglementat, da).
Acum e 0.73 tarif universal. Deci s-a scumpit cu vreo 13 bani. Pentru mine, cam asta e scumpirea.

Edited by cattavencu, 24 July 2021 - 10:11.


#555
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
Ideea e ca unele tarife diferă in funcție de distribuitor.
Iar dacă plătești și abonament zilnic, e puțin mai greu de calculat prețul final pe kwh. Pt ca ai un preț dacă ai consum de 200 kWh (când împărți suma de pe factură la 200) și alt preț dacă ai consum doar de 50 kWh.

#556
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cu cât vinde în medie Hidroelectrica en-gros megawattul către marii furnizori?

Nu ar fi oare mai profitabil să vândă direct toată producția către consumatorii casnici, la preț mai mare, de retail (care oricum ar fi totuși mai mic decât al furnizorilor care nu fac și producție, deci ar avea un avantaj competitiv)?

În mod cert ar fi mai multă bătaie de cap să lucreze cu sute de mii de contracte, nu neg, dar aceste procese pot fi automatizate relativ ușor, mai ales că vorbim despre sume colosale și profituri pe măsură.

Este ridicol cum nu reușesc să-și pună la punct o interfață web și plata online cu cardul. Nu cred că mai putem suspecta incompetența pentru mult timp...

#557
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postsubss, on 24 iulie 2021 - 15:09, said:

Cu cât vinde în medie Hidroelectrica en-gros megawattul către marii furnizori?

Nu ar fi oare mai profitabil să vândă direct toată producția către consumatorii casnici, la preț mai mare, de retail (care oricum ar fi totuși mai mic decât al furnizorilor care nu fac și producție, deci ar avea un avantaj competitiv)?

În mod cert ar fi mai multă bătaie de cap să lucreze cu sute de mii de contracte, nu neg, dar aceste procese pot fi automatizate relativ ușor, mai ales că vorbim despre sume colosale și profituri pe măsură.

Este ridicol cum nu reușesc să-și pună la punct o interfață web și plata online cu cardul. Nu cred că mai putem suspecta incompetența pentru mult timp...

Din planu de tarifare statul impune grosu gros al pretului, marja de negociere e mica..TIPIC

Adica 0.25 /kw Hidro vs 055 restul in mare, iar un 0.5-.0.55 sunt @ ingineria economica@ a statului, aceste marje neffind nici realiste nici calculabile decat de ingineri in electrica de nivel inalt si care au acces la datele reale din sistem.

Cata cogenerare , cata extracite, cat transport calculezi , chiar daca vrei aceste cifre nu pot fi exacte, intr-o tara ca a noastra.

CEZ Vânzare Calea Severinului, Nr. 97, Craiova, Jud. Dolj , România Fax: +40 251 216 002, e-mail: [email protected], www.cez.ro   Cod unic de înregistrare: RO 21349608, Nr. de înregistrare: J16/517/2007     Z
ona Rețea Banat Produs CEZ Rezidențial
Nivel de tensiune JT
Preț energie electrică activă - Lei/kWh (inclusiv TG) 0.3678
Transport – componenta de extracție din rețea  - TL 0.01922
Tarif distribuție -Lei/kWh 0.16159
Servicii sistem 0.01082
Preț de furnizare a energiei electrice  (Lei/kWh) 0.55943
Taxă Cogenerare - Lei/kWh 0.01712 Taxă Certificate Verzi - Lei/kWh 0.06407
Acciză necomercială- Lei/kWh 0.00523 TVA - Lei 0.12271
Preț contractual - Lei/kWh 0.76856
Abonament lei/zi

Va dati seama

#558
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Hidroelectrica angajeaza de zor - fix pe partea de contractare casnic.

Anunt 1
Anunt 2

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate