Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Liberalizarea pieței de energie electrică 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#37
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 doxan, on 31 decembrie 2020 - 16:35, said:

Problema ramane viitorul, cum o sa evolueze preturile pe piata concurentiala. Tocmai de aici se naste suspiciunea romanilor si frica acestei tranzitii, la pachet cu faptul ca subiectul e deosebit de complex iar acele ordine ANRE sunt foarte stufoase.
In concluzie, nu e pentru oricine, lumea o sa prefere sa semneze tot cu cei doi giganti. Vina autoritatilor si a celor de la ANRE e ca nu au explicat nimic, nu exista vreun ghid ceva...ca sa inteleaga tot prostul ce pasi trebuiesc facuti.
Eu am urmărit atât evolutia preturilor pe OPCOM (bursa de energie), dar si preturile Nova de exemplu. Mereu Nova au avut pe site preturile conform evolutiei de pe bursă. Iti pot explica mai in detaliu daca doresti.

Va fi greu pana oamenii vor intelege conceptul asta de furnizor de gaz si curent.
In italia am rude care anual isi renegociaza contractele, procedura online e rapida, facila.
Sper si la noi in timp sa se formeze cultura asta a alegerii furnizorului, pentru ca atata timp cat cei mai mari din piata au majoritatea clientilor, ei nu vor ieftinii.

#38
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Tu ai timp si probabil castigi de pe urma acelor vouchere, banuiesc ca e un sistem similar cu invitatiile de la Monese si Revolut. Eu nu am timp, vreau doar sa platesc si aia e. De obicei, vara platesc in plus si 800 de lei la gaze, fiinca stiu ca o data ce s-a asternut iarna si dau drumul la centrala...fara 500-550 de lei nu scap.

#39
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 doxan, on 31 decembrie 2020 - 16:41, said:

Tu ai timp si probabil castigi de pe urma acelor vouchere, banuiesc ca e un sistem similar cu invitatiile de la Monese si Revolut. Eu nu am timp, vreau doar sa platesc si aia e. De obicei, vara platesc in plus si 800 de lei la gaze, fiinca stiu ca o data ce s-a asternut iarna si dau drumul la centrala...fara 500-550 de lei nu scap.
Consider ca merita sa iti faci calculele mai ales la gaz. La curent sa zicem ca da, is 8-12 lei poate nu merita atat de mult efortul celor 5 minute, si 3 click-uri, însă la gaz, exista preturi cu mult mai avantajoase, si cu o diferenta de pret final chiar mare. Cel putin pt mine un 50-80 Ron in minus inseamna diferenta mare.

#40
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Pai tu nu ai de facut mare lucru. Doar vezi ce oferta vrei, trimiti buletinul, actul de proprietate si ultima facture pentru preluarea elementelor tehnice iar noul furnizor face totul pentru tine. Tu doar semnezi hartiile si la gara. Daca noul furnizor da faliment sau cine stie ce, te trece automat la FUI pana-ti alegi alt furnizor, deci nu ramai o secunda fara serviciul oferit. Cred ca e chiar simplu. Cat mai simplu de atat sa fie?

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Fata de cât plăteam la e-on gazul, acum plătesc 60%. Acolo jumulesc bengos granzii.

#42
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Eu fata de ENGIE la gaz platesc la CEZ cu 19% mai putin iar la energie electrica la AIK platesc cu 62% mai putin fata de ENEL. Da, 62%! Nemernicii.

#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Stiu ca nu e fix pe subiect, dar am o intrebare.
Pentru cine e la alti furnizori decat Engie, pe factura cati Kwh va apar pentru 1 mc de gaz ?
La Engie, 1 mc = 11.823 Kwh.
La Nova, 1 mc = 10.58 Kwh (pe site, la calculatorul lor)
Nu ar trebui sa fie la fel valoarea unui mc de gaz in Kwh, nu e acelasi calcul prin care sa se afle valoarea facturii la toti furnizorii ?
Astept exemple de pe facturile voastre de gaz.

#44
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 Magicwisewolf, on 31 decembrie 2020 - 18:18, said:

Stiu ca nu e fix pe subiect, dar am o intrebare.
Pentru cine e la alti furnizori decat Engie, pe factura cati Kwh va apar pentru 1 mc de gaz ?
La Engie, 1 mc = 11.823 Kwh.
La Nova, 1 mc = 10.58 Kwh (pe site, la calculatorul lor)
Nu ar trebui sa fie la fel valoarea unui mc de gaz in Kwh, nu e acelasi calcul prin care sa se afle valoarea facturii la toti furnizorii ?
Astept exemple de pe facturile voastre de gaz.
PCS - puterea calorica superioara, se calculeaza zilnic de catre distribuitor-ul zonal.
Distribuitorul zonal trimite in primele 7/8 zile ale lunii, media PCS pe luna anterioara.

Pentru a fi mai usor clientilor sa stie cam cat costa in MC factura, Nova a trecut acel PCS orientativ, căci, reprezinta un punct de reper solid. Cam in jurul acelei valori se învârte. Însă in fiecare lună valoarea PCS pe factura va fi diferită si va fi data de distribuitorul zonal, tuturor furnizorilor.

Daca imi zici in ce județ esti, putem afla cine e distribuitorul. Pe site-ul acestuia gasesti PCS-ul zilnic
E logic ca daca eu iti spun cat e pe factura mea si sunt din alt oras/judet, sa difere valoarea.

#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 blackskorpion, on 31 decembrie 2020 - 18:20, said:

PCS - puterea calorica superioara, se calculeaza zilnic de catre distribuitor-ul zonal.
Distribuitorul zonal trimite in primele 7/8 zile ale lunii, media PCS pe luna anterioara.

Pentru a fi mai usor clientilor sa stie cam cat costa in MC factura, Nova a trecut acel PCS orientativ, căci, reprezinta un punct de reper solid. Cam in jurul acelei valori se învârte. Însă in fiecare lună valoarea PCS pe factura va fi diferită si va fi data de distribuitorul zonal, tuturor furnizorilor.

Daca imi zici in ce județ esti, putem afla cine e distribuitorul. Pe site-ul acestuia gasesti PCS-ul zilnic
E logic ca daca eu iti spun cat e pe factura mea si sunt din alt oras/judet, sa difere valoarea.

Am inteles ideea. Pe scurt, inseamna ca indiferent ca factura vine de la Engie sau de la Nova, calculul va fi facut la aceeasi valoare in kwh. Adica, daca la Engie apare ca 1 mc = 11.823 Kwh, la fel va aparea si pe factura de la Nova, daca ma mut la ei. E independent de furnizor acest aspect, tine de distribuitor exclusiv, corect ?

#46
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 Magicwisewolf, on 31 decembrie 2020 - 18:28, said:



Am inteles ideea. Pe scurt, inseamna ca indiferent ca factura vine de la Engie sau de la Nova, calculul va fi facut la aceeasi valoare in kwh. Adica, daca la Engie apare ca 1 mc = 11.823 Kwh, la fel va aparea si pe factura de la Nova, daca ma mut la ei. E independent de furnizor acest aspect, tine de distribuitor exclusiv, corect ?
Foarte corect. Lunar distribuitorul le trimite valoarea PCS cu care se face facturarea.

Edited by blackskorpion, 31 December 2020 - 18:30.


#47
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 blackskorpion, on 31 decembrie 2020 - 18:29, said:

Foarte corect.

Multumesc de lamuriri.
Posibil sa mai treci in lista inca 50 lei (si eu la fel), daca voi merge pe mutarea la Nova, voi folosi codul tau.
Nu stiu daca e vreun avantaj daca trec si cu energia electrica si cu gazele la ei, daca au vreo oferta mai buna pentru "pachete".

#48
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 Magicwisewolf, on 31 decembrie 2020 - 18:32, said:



Multumesc de lamuriri.
Posibil sa mai treci in lista inca 50 lei (si eu la fel), daca voi merge pe mutarea la Nova, voi folosi codul tau.
Nu stiu daca e vreun avantaj daca trec si cu energia electrica si cu gazele la ei, daca au vreo oferta mai buna pentru "pachete".
Din păcate nu are nici un furnizor cu adevarat o oferta de pachet. La toti daca contractezi separat sau impreuna e tot una.

#49
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
La EON   1mc = 10,468 kw
1mc = 1.6688 ron   pret final

Edited by geos, 31 December 2020 - 18:52.


#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 geos, on 31 decembrie 2020 - 18:50, said:

La EON   1mc = 10,468 kw
1mc = 1.6688 ron   pret final
inca stai bine, mie imi lua eonu' 1.9 aproape. acu' cu 1.27 pe ultima factura, alta viata.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

 tiestodj20, on 31 decembrie 2020 - 14:29, said:

Salariile cat sunt, ca la noi?
Mici cat sa fie...
Ele totusi nu dau costurile de productie deci pretul energiei.
Peste 3-4 ani probabil ca si la noi curentul va fi de la 1 leu in sus/KWh.

Edited by andreic, 31 December 2020 - 19:52.


#52
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 andreic, on 31 decembrie 2020 - 12:32, said:

In Germania de ex costul energiei electrice casnice si afaceri mici e cam de 30.5€ centi adica vreo 140 bani la noi... nu 65 cat e acuma la noi (ieftin adica) Posted Image

Irelevant, ptr ca nici noi nu avem salariile din Germania.

 andreic, on 31 decembrie 2020 - 19:50, said:

Ele totusi nu dau costurile de productie deci pretul energiei.


Mda, de parca stiu eu exact care-s costurile lor de productie si daca maririle astea sunt reale sau doar "hai sa crestem pretul la fraieri, daca putem, de ce nu?"

 andreic, on 31 decembrie 2020 - 19:50, said:

Peste 3-4 ani probabil ca si la noi curentul va fi de la 1 leu in sus/KWh.

Suuper!
Alt "avantaj" al aderarii la UE, nu-i asa?

Edited by axisborn, 31 December 2020 - 20:04.


#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
da, da, sa vina rusia, ca da curentu' moka!!! sau era invers, il ia?

#54
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Apropo, intrebare importanta: cand iti va cadea curentul, unde suni? La furnizor, adica bisnitarul de apartament?
Ca degeaba dai mai putin daca vei da de un robot care te va tine nu stiu cat  acolo degeaba, cum e si acum pe la telefonie.
Cine se va ocupa de deranjamente, cand reteaua de distributie e tot aceeasi?

Edited by axisborn, 31 December 2020 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate