Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Liberalizarea pieței de energie electricã 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Procesul de liberalizare presupune o selecție de oferte. Fiecare consumator casnic va fi liber sã selecteze cele mai bune oferte de pe piațã.
Ne este cerut, ca și consumator obișnuit, un grad mare de diligențã și un grad mare de informare. Aici trebuie sã subliniez cã noi în România nu suntem obișnuiți cu acest exercițiu.


Adica?

https://www.rfi.ro/e...acturi-mai-mari
daca acuma costa cam 0,65 lei/kilowat, cat o sa coste de anul viitor?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
mai sunt o gramada de topice cu liberalizarea si ofertele de pe piata.
https://forum.softpe...rgie-electrica/
https://forum.softpe...25-oferta-enel/
https://forum.softpe...-gaze-naturale/
si mai sunt.

tu esti sucevean parca, iti creste pretul cu 13% de maine.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i obligatoriu sa-i creasca.

Poate gaseste aici ceva convenabil:
https://www.anre.ro/...rator-de-tarife
Si nu numai el,e valabil pentru toata lumea.

La Multi Ani

Edited by adisz, 31 December 2020 - 12:25.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postredbotos, on 31 decembrie 2020 - 12:07, said:

daca acuma costa cam 0,65 lei/kilowat, cat o sa coste de anul viitor?
Mai mult sau mai putin dupa cerere si costruile de productie.

In Germania de ex costul energiei electrice casnice si afaceri mici e cam de 30.5€centi adica vreo 140 bani la noi... nu 65 cat e acuma la noi (ieftin adica) Posted Image

Edited by andreic, 31 December 2020 - 12:35.


#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postandreic, on 31 decembrie 2020 - 12:32, said:

Mai mult sau mai putin dupa cerere si costruile de productie.

In Germania de ex costul energiei electrice casnice si afaceri mici e cam de 30.5€centi adica vreo 140 bani la noi... nu 65 cat e acuma la noi (ieftin adica) Posted Image

Sa vedeti scaderi la vanzarile de cuptoare electrice, plite electrice si alti consumatori d-astia uriasi.

#6
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Nici eu nu am semnat, prelungit contract nou, jud Neamt, momentan EON, gaze nu sunt in localitate, a umblat o persoana din casa in casa din partea Eon pentru semnat noi contracte, nu eram acasa, cerea o factura si buletinul titularului si scria un contract fara alte lamuriri singura explicatie  ca de la 1 ian se scumpeste! 142 am platit ultima factura pentru 202 kw la Eon.

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Acum la digi este este 0,76 lei/ kWh, in luna octombrie kWh era 0,68 lei .Taxa de rezervare care este de 0,2lei/zi se plateste si daca ai consum  zero!
La Hidroelectrica taxa de rezervare este zero.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postadisz, on 31 decembrie 2020 - 12:24, said:

Nu-i obligatoriu sa-i creasca.

Poate gaseste aici ceva convenabil:
https://www.anre.ro/...rator-de-tarife
Si nu numai el,e valabil pentru toata lumea.

La Multi Ani
Verificat acuma. Cea mai buna oferta este cam 16% in plus (Enel la care sunt acuma este cam acolo). Toate sunt peste 16% crestere. Niciuna nu este sub oferta curenta.

Edited by jm2010, 31 December 2020 - 13:03.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
ANRE-ul ar trebui desfiinţat că lucrează pe banii noştri în favoarea agenţilor economici. În loc să apere interesele consumatorilor au lăsat loc la manevre dubioase din partea furnizorilor, care nu informează clienţii în mod corect şi la timp asupra alternativelor.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am un abonament enel pe 12 luni, expira in martie, am verificat factura, e pe piata concurentiala . Am incercat azi pe site enel sa cer oferta pt o varianta de abonament propusa de enel. Mentionez ca toate ofertele sunt valabile pana la 31.12.2020, deci azi e ultima zi. M-am impotmolit cautand contul eneltel, nu l-am gasit unde stiam ca trebuie sa fie. Am asteptat ora 8, am sunat la 0219977 si am aflat ca pe unele facturi codul apare pe pag 3, pe randul unde e afisata energia activa, etc. Am explicat ce doresc, d-na de la enel mi-a explicat ca oricum azi nu mai pot face nimic, va trebui sa reiau dupa 01.01.2021. MI-a zis ca nu stie ce pret va fi in martie, normal, mi-a mai zis ca preturile se vor actualiza la inceputul fiecarei luni.
Parerea mea e ca in cazul unei gospodarii cu consum mic de en electrica, daca alegi facand calcule sau dand cu banul, iesi cam la fel.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Pai daca e capitalism,e liberalizare.Nu asta s-a vrut?
E concurenta destula,conform dorintelor telespectatorilor.
ANRE nu mai are atributii de reglementare a tarifelor la energie.Asta-i rolul pietei de acum.
Vedeti ca acolo in linkul postat de mine sunt doua feluri de tarife,oferte concurentiale si serviciu universal.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postadisz, on 31 decembrie 2020 - 13:35, said:

Pai daca e capitalism,e liberalizare.Nu asta s-a vrut?
E concurenta destula,conform dorintelor telespectatorilor.
ANRE nu mai are atributii de reglementare a tarifelor la energie.Asta-i rolul pietei de acum.
Vedeti ca acolo in linkul postat de mine sunt doua feluri de tarife,oferte concurentiale si serviciu universal.
Corect. Problema este ca multi sunt obisnuiti cu preturi reglementate, subventionate de stat etc. Va fi un soc pentru multi.
Pe de alta parte, ANRE-ul ar trebui desfiintat, deja se pierde scopul existentei sale.

Edited by jm2010, 31 December 2020 - 13:47.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcattavencu, on 31 decembrie 2020 - 12:55, said:

Sa vedeti scaderi la vanzarile de cuptoare electrice, plite electrice si alti consumatori d-astia uriasi.
Cum domne, nu erau unii ca centralele electrice sunt mai bune ? :P

View Postmihaicozac, on 31 decembrie 2020 - 13:02, said:

ANRE-ul ar trebui desfiinţat că lucrează pe banii noştri în favoarea agenţilor economici. În loc să apere interesele consumatorilor au lăsat loc la manevre dubioase din partea furnizorilor, care nu informează clienţii în mod corect şi la timp asupra alternativelor.
Nu mai are ce sa apere, piata e liberalizata in Europa incepand cu 1 ian 2021.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaltuser09, on 31 decembrie 2020 - 13:26, said:

Eu am un abonament enel pe 12 luni, expira in martie, am verificat factura, e pe piata concurentiala . Am incercat azi pe site enel sa cer oferta pt o varianta de abonament propusa de enel. Mentionez ca toate ofertele sunt valabile pana la 31.12.2020, deci azi e ultima zi. M-am impotmolit cautand contul eneltel, nu l-am gasit unde stiam ca trebuie sa fie. Am asteptat ora 8, am sunat la 0219977 si am aflat ca pe unele facturi codul apare pe pag 3, pe randul unde e afisata energia activa, etc. Am explicat ce doresc, d-na de la enel mi-a explicat ca oricum azi nu mai pot face nimic, va trebui sa reiau dupa 01.01.2021. MI-a zis ca nu stie ce pret va fi in martie, normal, mi-a mai zis ca preturile se vor actualiza la inceputul fiecarei luni.
Parerea mea e ca in cazul unei gospodarii cu consum mic de en electrica, daca alegi facand calcule sau dand cu banul, iesi cam la fel.

In linkul pus de mine,poti sa stabilesti data pe care o vrei,martie,aprilie,etc.,anul viitor.
Este posibil ca aceea tanti.ca de altfel toate tantile de pe la eneluri electrice sa-ti raspunda la fel,pentru ca harababura si haosul sunt la ele acasa si in acest domeniu,iar aceste biete fapturi sunt scoase la inaintare de sefii care la randul lor habar n-au de nimic,haosul fiind creat chiar de ei.
Trecerea la alti furnizori si alte tarife se poate face oricand pana la 31.01.2021,nu doar pana la data de 31.12.2020.

View Postjm2010, on 31 decembrie 2020 - 13:37, said:

Pe de alta parte, ANRE-ul ar trebui desfiintat, deja se pierde scopul existentei sale.

Nu sunt acord cu tine,ANRE trebuie sa existe.
Cel putin pe partea de energie electrica s-a scos Standardul de Performanta,unde sunt prevazute o gramada de abantaje pentru consumatori.Dar consumatorii nu au habar de asta pentr ca consumatorii nu au timp sa citeasca asa ceva,ei au timp doar pentru postarile pe forumuri.
Acest standard este biblia in domeniu si trebuie respectata intocmai de operatorii de distributie.Si chiar se ia in serios acest document de catre ei.

Cu doua lucruri nu sunt acord in ceea ce priveste ANRE.Organigrama,care-i facuta pentru nepoti,frati,cumnati surori,amanti si amante,majoritatea covarsitoare fara nici minima pregatire in domeniu,dar toti cu stranse legaturi partinice si cu salariile de-a dreptul nesimtite,de mii de euro,avand in vedere ca-i vorba de bugetari pana la urma.

#15
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View Postandreic, on 31 decembrie 2020 - 12:32, said:

Mai mult sau mai putin dupa cerere si costruile de productie.

In Germania de ex costul energiei electrice casnice si afaceri mici e cam de 30.5€centi adica vreo 140 bani la noi... nu 65 cat e acuma la noi (ieftin adica) Posted Image
Salariile cat sunt, ca la noi?

#16
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 06.03.2006
ANRE-ul si-a facut treaba mai mult sau mai putin. Eu stiam de cel putin jumatate de an ca piata se liberalizeaza. Cine a avut urechi sa auda a auzit. Am trecut la AIK acum cateva luni cu tariful de 0.64 lei/mWh fara abunamente si alte vrajeli. Gasesti pe site la ANR comparatoare care merg foarte bine. Ce sa-ti faca ANRE-ul, sa te ia de mana sa te roage sa te muti in piata concurentiala? Cine a fost interesat s-a schimbat de mult, cine nu, joaca acum in toata isteria asta nationala.

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Nici macar 10% din consumatori nu au optat pentru un contract pe piata concurentiala. Eu sincer nu mi-am batut capul pana acum deoarece eram constient ca indiferent daca trec la un alt furnizor sau raman la distribuitor...inevitabil o sa platesc mai mult. Asta e, o sa platesc probabil iarna la energia electrica cat vara...cand turuie non stop AC-urile.
M-am resemnat cu ideea asta, chiar nu am intreprins niciun demers pana acum.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu-i bai, tre sa fie și din ãștia care plãtesc mult, sa reziste firmele pe piata


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate