Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ubuntu 20, dublura pictograma

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Salut! Aveam nevoie de o aplicatie gen Paint si am gasit si instalat KolourPaint, care functioneaza normal, pana la pigtograma aplicatiei din meniul Activities. Aici a aparut o a doua pictograma pe langa cea aparuta dupa instalare, cu functionalitate identica, dar aspect diferit (roata dintata pe cadran gri). Pot atasa si o captura. O sa o fac.
Am instalat aplicatia din Ubuntu Software, fara alte componente.
Exista vreo varianta de scap de a doua, instanta sau orice o fi? Cum anume.
PS: incepator in Linux.

Attached Files



#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
nu stiu depinde ce dependente are
sunt aplicatii diferite, deci probabil nu e bine sa stergi
incearca sa vezi cum se editeaza meniul pentru interfata gnome
are undeva in setari...
buton drept?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Unde apare iconita aia? In meniu? E vorba de KDE? KolorPaint e aplicatie de KDE, ca daca e vorba de KDE se face intr-un fel. Daca e vorba de alt DE se face diferit.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postodastramosilor, on 31 decembrie 2020 - 02:04, said:

In meniul de Activitati apare.

View PostMembruAnonim, on 31 decembrie 2020 - 02:20, said:

Unde apare iconita aia? In meniu? E vorba de KDE? KolorPaint e aplicatie de KDE, ca daca e vorba de KDE se face intr-un fel. Daca e vorba de alt DE se face diferit.
Nu stiu despre ce este vorba. Am instalat-o in Ubuntu din magazinul oficial. Unde gasesc alte informatii?

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postodastramosilor, on 31 decembrie 2020 - 02:04, said:

Mai tare ma deranjeaza ca exista. Este singura aplicatie, din ce am testat eu, care nu da erori. Si nu vreau sa renunt la ea. Nu voiam sa dezinstalez. Ma gandesc ca exista o eroare in crearea pictogramei, caci functional este OK. Si problema nu este izolata doar la configuratia mea. Mai exista intrari pe tema asta, online si pe ask.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostYOUR_GOD, on 31 decembrie 2020 - 11:17, said:

Mai tare ma deranjeaza ca exista. Este singura aplicatie, din ce am testat eu, care nu da erori. Si nu vreau sa renunt la ea. Nu voiam sa dezinstalez. Ma gandesc ca exista o eroare in crearea pictogramei, caci functional este OK. Si problema nu este izolata doar la configuratia mea. Mai exista intrari pe tema asta, online si pe ask.

Nu stiu din ce cauza e problema, ea mai apare si in alte distributii si pe alte interfete. De obicei s erezolva simplu cu buton drept pe bpictograma meniului de start din taskbar, sau buton drept pe insusi meniul. Apoi e ceva optiune pt editare. Dar in Gnome nu stiu cum e, trebuie sa fie vreun tutorial. E posibil uneori sa fie intrare dubla, alteori e aparenta. Deci nu generaliza.Uneori chiar nu-s slefuite aplicatiile mai ales cand se intersecteaza.

Eu pe MX XFCE nu am avut niciodata problema asta, dar am intalnit ceva similar pe Open Mandriva KDE.

De aia recomand ca prima optiune MX :)

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Cu clic dreapta nu am in Activitati decat fereastra noua sau adauga la Favorite. Aplicatia nu se afla in bara de sarcini, ma rog, o pictograma cea predefinita, da.  Deci nu am ce sa fac de acolo. Este intrare dublu. Ambele pictograme au functionalitate completa si identica.
Daca vrei sa-mi dai niste indicatii specifice cazului meu, as avea o sansa. Spuneam mai sus ca sunt incepator, deci, exista vreo solutie prin care a doua instanta a aplicatiei, adica pictograma, sa nu mai apara in Actiuni?

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
nu stiu ma uit un pic si vedem

#9
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View PostYOUR_GOD, on 31 decembrie 2020 - 11:17, said:

Este singura aplicatie, din ce am testat eu, care nu da erori. Si nu vreau sa renunt la ea.

La ce te aștepți când instalezi aplicații KDE în Gnome? Aiureala aia de DE abia reușeste să gestioneze corect intrările aplicațiilor specifice lui.
Instalează Pinta, e GTK, deci pentru Gnome, și e mult mai OK decât ce ai instalat tu.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostYOUR_GOD, on 31 decembrie 2020 - 11:46, said:

Cu clic dreapta nu am in Activitati decat fereastra noua sau adauga la Favorite. Aplicatia nu se afla in bara de sarcini, ma rog, o pictograma cea predefinita, da.  Deci nu am ce sa fac de acolo. Este intrare dublu. Ambele pictograme au functionalitate completa si identica.
Daca vrei sa-mi dai niste indicatii specifice cazului meu, as avea o sansa. Spuneam mai sus ca sunt incepator, deci, exista vreo solutie prin care a doua instanta a aplicatiei, adica pictograma, sa nu mai apara in Actiuni?
vad ca gnome3 vrea aplicatii speciale pt editare
https://askubuntu.co...menu-in-gnome-3
https://www.reddit.c...t_gnome_3_menu/

se pare ca gestioneaza prost intrarile de la alte interfete, sfatul meu e daca poti sa nu o lungesti prea mult cu interfata asta, daca ai pus doar sa te familiarizezi cu linuxul, e una, dar daca vrei ceva pe termen lung, nu e cea mai buna idee :)

View Postnorris_sedric, on 31 decembrie 2020 - 12:00, said:

La ce te aștepți când instalezi aplicații KDE în Gnome?
Inainte vreme nu erau probleme. In ziua de azi Gnome implica si unity sau cum mai e treaba?

#11
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020
Nu mai există Unity, e un proiect abandonat. E Gnome customizat de cei de la Canonical sa aducă cumva cu fostul Unity (adică încă un set de bug-uri adăugate celor specifice Gnome)

@YOUR_GOD
Ca părere personală, te-aș sfătui sa renunți la Ubuntu și să instalezi ceva cu Cinnamon sau XFCE. Mint de exemplu.
Sunt două DE-uri mult mai stabile si cu mai puține probleme. Preferatul meu în acest caz e Mint Cinnamon

LE
Uite Mint Cinnamon. E stabil, relativ customizabil și are o grămadă de teme, desklet-uri, applet-uri și alte extensii (captura e mai veche că acum sunt pe Manjaro KDE)

Attached File  Mint19_3b.png   2.1MB   14 downloads

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
OK. O sa incerc si Mint acesta, doar virtual deocamdata.

Sper sa permita inslatare light, sa pun eu ce-mi trebuie. Probabil voi reveni.

#13
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020
Până atunci, așa cum am mai spus, încearcă să instalezi Pinta în loc de KolourPaint. S-ar putea să ai o surpriză plăcută.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostYOUR_GOD, on 31 decembrie 2020 - 13:14, said:

OK. O sa incerc si Mint acesta, doar virtual deocamdata.

Sper sa permita inslatare light, sa pun eu ce-mi trebuie. Probabil voi reveni.
daca instalezi un soft de editare a meniului si nu te deranjeaza sa faci asta daca o fi cazul, merge si ce ai...

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postnorris_sedric, on 31 decembrie 2020 - 13:26, said:

Până atunci, așa cum am mai spus, încearcă să instalezi Pinta în loc de KolourPaint. S-ar putea să ai o surpriză plăcută.
Am avut Pinta. Desi nu pentru asta l-am luat, facea figuri la straturi, ba nu salva. Am vazut ca au mai patit si altii. Incerc Mint, l-am luat, acum il pun.

View Postodastramosilor, on 31 decembrie 2020 - 13:27, said:

daca instalezi un soft de editare a meniului si nu te deranjeaza sa faci asta daca o fi cazul, merge si ce ai...
Ideea este ca as face asta dupa ce invat mai multe.

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostYOUR_GOD, on 31 decembrie 2020 - 13:36, said:

Am avut Pinta. Desi nu pentru asta l-am luat, facea figuri la straturi, ba nu salva. Am vazut ca au mai patit si altii. Incerc Mint, l-am luat, acum il pun.


Ideea este ca as face asta dupa ce invat mai multe.
ubuntu nu e o distributie tocmai prietenoasa si nici interfata gnome...
asta e, ai cam dat kix :)
se mai intampla, lumea linux este destul de fragmentata, dar in timp te stabilizezi :)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bubuntu e o prostie, da' multa lume spune ca sunt eu hater sau habarnist cand zic asta. Bubuntu e pentru lumea GNU/Linux ce e Micromoale Ferestre pentru lumea sistemelor de operare... mizerie.

Anyway initiator poti arunca o privire pe link-ul de mai jos daca inca ai bubuntu instalat si vezi daca te ajuta sa scapi de iconita aia:
https://unix.stackexchange.com/questions/404043/gnome-how-to-remove-app-launchers-from-the-activities-menu



#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am pus Mint. Eu am mai testat mai mult in mediu virtual, diferite distributii.
La prima vedere dpdv al interfetei, nu-mi plac pictogramele, prea...cartoon-ate. Ca SO, este mai aproape de Windows. Exista pachete de pictograme sau setari, in afara de cele din temele default, prin care se fac pictogramele mai...abstracte?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate